bugün

oscar verilirken her dalda inception ın hakkının yenileceğini öngördüğüm adaylıklardır.
tahminlerimizi yazıp, hazırlıkları tamamlayıp, heyecanla beklediğimiz tören.

herkesin gönlünden geçen, ödüllendirilmesini istediği filmler, oyuncular var elbet. ama bu tören akademi'nin hakettiklerini düşündüğü isimleri ve yapımları ödüllendirdiği tören. yani "oha the social network'e x tane ödül verdiler, zevklerine tüküreyim" ya da "o performansı nasıl görmezden geldiler, vay adiler, daha da oscar'a gelmem" gibi yorumların bir anlamı yok. hakikaten sinir oluyorsan, beğenmiyorsan akademi'nin tercihlerini izlemek zorunda değilsin. yap kendi listeni, mutlu mesut takıl.

öncelikli dalları değerlendirmeye en iyi filmle başlarsak, gönlümden geçenin, ödülü almasını en çok istediğim filmin toy story 3 olduğunu belirtmek isterim. evet, diğer aday filmleri izlememe rağmen onu istiyorum. ancak ödülü ya the king's speech alacaktır ya da the social network.

en iyi erkek oyuncu dalında genel kanı colin firth'ün heykelciği kucaklayacağı yönünde olsa da, tüm kalbimde james franco'nun kazanmasını istiyorum. colin firth hakikaten güzel bir iş çıkarmış ancak james franco 127 hours'da tek kelimeyle muazzam.

en iyi kadın oyuncu dalında natalie portman ödüllendirilmeyi hakediyor ancak black swan benim için rahatsız edici bir filmdi bu yüzden annette bening alırsa daha çok sevinirim. ama natalie portman alacaktır büyük ihtimal.

en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında ödülü geoffrey rush'ın alacağını düşünüyordum ta ki the fighter'ı izlemeye başlayana dek. fikrimin değişmesi için 5 dakikalık seyir dahi yeterli oldu. christian bale, büyüksün.

en iyi yardımcı kadın oyuncu dalındaki adaylardan melissa leo'dan da, helena bonham carter'dan da çok büyün performanslar göremedim. gönlüm true grit'in gerçek yıldızı hailee steinfeld'tan yana.

en iyi yönetmen'i david fincher alsın istiyorum. o alacak gibi gözüküyor zaten ama sürprizlere açık bir dal. çok da ilgi çekici olmayan bir konuyu, sunuş biçimine bayıldım.

en iyi orijinal senaryo ödülünü the king's speech'in almasını isterim. ancak bu dalda christopher nolan'ın gönlünü alabilir akademi.

en iyi uyarlama senaryo ödülünü bence 127 hours hakediyor. hayatımda izlediğim en sıkıcı filmlerden biri olan winter's bone almasın yeter.

sonucunu en çok merak ettiğim dalların başında en iyi müzik geliyor açıkçası. hans zimmer, trent reznor gibi isimlerin arasında şansı ne kadardır bilmiyorum ama a.r.rahman'ın ödülü en çok hakeden kişi olduğunu düşünüyorum. 127 hours'un müzikleri harika bence.

yan dallarda alice in wonderland, black swan ve inception ödüllendirilecektir diye düşünüyorum.

belgesel ve kısa filmleri henüz görmediğimden yorum yapamıyorum.

kodak theatredan aktaracaklarımız şimdilik bu kadar*.

edit: imla
sahiplerini bu gece bulacak olan ödüllerdir. bu akşam 01:00' dan itibaren ntv, cnbc-e ve e2' den ve dsmart hd 116. kanaldan naklen yayınlanacaktır.

en iyi film

black swan
The Fighter
inception
The Kids Are All Right
The King's Speech
127 Hours
The Social Network
Toy Story 3
True Grit
Winter's Bone

en iyi erkek oyuncu

Javier Bardem - Biutiful
Jeff Bridges - True Grit
Jesse Eisenberg - The Social Network
Colin Firth - The King's Speech
James Franco - 127 hours

en iyi yardımcı erkek oyuncu

Christian Bale - The Fighter
John Hawkes - Winter's Bone
Jeremy Renner - The Town
Mark Ruffalo - The Kids Are All Right
Geoffrey Rush - The King's Speech

en iyi kadın oyuncu

Annette Bening - The Kids Are All Right
Nicole Kidman - Rabbit Hole
Jennifer Lawrence - Winter's Bone
Natalie Portman - Black Swan
Michelle Williams - Blue Valentine

en iyi yardımcı kadın oyuncu

Amy Adams - The Fighter
Helena Bonham Carter - The King's Speech
Melissa Leo - The Fighter
Hailee Steinfeld - True Grit
Jacki Weaver - Animal Kingdom

en iyi animasyon

How to Train Your Dragon - Chris Sanders and Dean DeBlois
The illusionist - Sylvain Chomet
Toy Story 3 - lee Unkrich

en iyi sanat yönetmeni

Alice in Wonderland - Robert Stromberg, Karen O'Hara
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1 - Stuart Craig, Stephenie McMillan
inception - Guy Hendrix Dyas, Larry Dias and Doug Mowat
The King's Speech - Eve Stewart, Judy Farr
True Grit - Jess Gonchor, Nancy Haigh

en iyi görüntü yönetmeni

Black Swan - Matthew Libatique
inception - wally Pfister
The King's Speech - Danny Cohen
The Social Network - Jeff Cronenweth
True Grit - Roger Deakins

en iyi kostüm

Alice in Wonderland - Colleen Atwood
i Am Love - Antonella Cannarozzi
The King's Speech - Jenny Beavan
The Tempestv - Sandy Powell
True Grit - Mary Zophres

en iyi yönetmen

Black Swan - Darren Aronofsky
The Fighter - david O. Russell
The King's Speech - Tom Hooper
The Social Network - David Fincher
True Grit - joel Coen and Ethan Coen

ve daha niceleri..
heyecanını özlediğim oscar törenlerini anımsatır.
nerede o eski oscar heyecanları!
ortada film mi var ki heyecanı olsun.
bunlar şimdiden sahiplerini buldular.
en iyi erkek oyuncu
Colin Firth The King s Speech (2010)

en iyi kadın oyuncu
Natalie Portman Black Swan (2010)
christopher nolana yazık oldu allahsızlar.
nerde o eski oscar törenleri.
kyknet farkıyla tivibu'dan bile izleyemeyeceğimi düşündüğüm ntv ekranlarında boy gösterecek ve kırmızı halı geçit töreni ise 01.00'de başlayacak programdır.
en iyi erkek oyuncu: kenan imirzalıoğlu / ezel
en iyi kadın oyuncu: cansu dere / ezel
en iyi film: the king's speech -keşke inception alsa-
en iyi yönetmen: tom hooper (the king's speech)
en iyi erkek oyuncu: colin firth (the king's speech) -rakibi yok-
en iyi kadın oyuncu: natalie portman (black swan) -rakibi yok-
en iyi yardımcı erkek oyuncu: christian bale (the fighter) -inşallah Geoffrey Rush'a kaptırmaz-
en iyi yardımcı kadın oyuncu: hailee steinfeld (true grit) -inşallah alır yahu-
en iyi orijinal senaryo: inception -üşüyoruz christopher nolan reyis-
en iyi uyarlama senaryo: the social network -127'de olabilir ilgilenmiyorum-
en iyi görüntü yönetimi: inception -üşüyoruz christopher nolan reyis-
en iyi sanat yönetmeni: the king's speech
en iyi kurgu: inception -üşüyoruz christopher nolan reyis-
en iyi kostüm: the king's speech
en iyi makyaj: the wolfman
en iyi orijinal müzik: inception -üşüyoruz christopher nolan reyis-
en iyi orijinal şarkı: 127 hours
en iyi ses: inception -üşüyoruz christopher nolan reyis-
en iyi ses kurgusu: inception -üşüyoruz christopher nolan reyis-
en iyi görsel efekt: inception -üşüyoruz christopher nolan reyis-
en iyi animasyon: toy story 3 -keşke how to train your dragon alsa-
en iyi yabancı fim: biutiful -rakibi yok-

ödüllerin en %80'i bu şekilde olmazsa çocuğumu kesmeme sebep olacak ödül törenidir.

(bkz: dinimiz amin)

edit: küçük eklemeler falan.
edit2: 20'de 16 yapmışım arkadaşlar. 4x5=20 100-20=80 yapar top sakalim ben degilim'in tahminlerinin %80 tutması kutlu olsun.
en iyi film oscar'ını black swan'a, en iyi yönetmeni darren aronofsky'ye, en iyi kadın oyuncuyu da natalie portman'a verdim ben. en iyi animasyon the illusionist, en iyi yabancı film de dogtooth'un... dağılabilirsin akademi.
en iyi belgesel adayları, yabancı dilde en iyi film adayları ve kısa filmler haricinde tüm filmleri izlemiş biri olarak bu entry'ye tahminlerimi yazma kararı aldım. afedersiniz ama eğer göt olursam yarın sabah sözlüğe girip kendime kızacağım böylece. medeni cesaretimden dolayı kendimi kutluyor ve tahminlerime başlıyorum.

film : the king's speech
erkek oyuncu : colin firth
yardımcı erkek oyuncu : christian bale
kadın oyuncu : natalie portman
yardımcı kadın oyuncu : hailee steinfeld
animasyon : toy story 3
sanat yönetimi : the king's speech
sinematografi : inception
kostüm : the king's speech
yönetmen : tom hooper / the king's speech
kurgu : black swan
müzik : inception
şarkı : "if i rise" - dido / 127 hours
ses : inception
ses miksaj : inception
görsel efekt : inception
uyarlama senaryo : true grit
orijinal senaryo : inception

şaka maka inception saçma sapan dallarda elde ettiği birinciliklerle geceyi güzel geçiricek gibi duruyor. gönül isterdi the king's speech aksın gitsin ama mantığım öyle demedi. hadi bakalım.

edit : hay allah 18'de 10 tutturduk. orijinal ve uyarlama senaryo ödüllerine anlam veremedim, alice in wonderland de fena tongaya getirdi. bi' de social network'ü küçümsemiştim. pişman değilim.
27 şubat tarihi itibariyle ntv'den canlı olarak yayınlanacak saat 01.00 da başlayacak program.
en iyi film dalında oscarı inception'ın alacağını düşündüğüm törendir.
en iyi film dalında the social network ün ödülü alacağı konuşuluyor fakat ben inception dan bir sürpriz bekliyorum açıkçası. en iyi erkek oyuncu ve en iyi kadın oyuncu dallarında ise hemen herkes hemfikirdir sanırım. en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında ise geoffrey rush ın heykelciği kucaklayacağını düşünüyorum. kısaca;
en iyi film: inception
en iyi erkek oyuncu: colin firth (the king's speech)
en iyi kadın oyuncu: natalie portman (black swan)
en iyi yardımcı erkek oyuncu: geoffrey rush ( the king's speech )
iyi olanın kazanmasını istediğimiz törendir.ayrıca can sıkıntısına kırmızı halı geçidi de izlenesidir.
01:00'dan itibaren ntv'den naklen yayınlanacaktır. benim favorilerim şu şekilde:

en iyi film: adaylardan inception, black swan, 127 hours, the kids are all right ve winter's bone'yi izledim. winter's bone ve the kids are all right bence ödüle aday bile olamaz. diğerlerini çok beğendim. benim gönlüm black swan'dan yana olsa da tahminimce ödülü the king's speech alacak. ama black swan da kazanırsa şaşırmamak lazım.

en iyi erkek oyuncu: bu kategorideki adaylardan sadece james franco'nun filmini izledim. son derece iyi bir performans sergilemişti. ama bu kategoride de the king's speech'teki performansıyla colin firth alır gibi geliyor.

en iyi kadın oyuncu: bu kategorideki favorim natalie portman. onun yanı sıra annette bening'i ve jennifer lawrence'yi izledim. performansları iyiydi ama natalie portman'ın performansını "iyi" kelimesiyle açıklamak haksızlık olur. o yüzden ödül için en büyük aday.

en iyi yönetmen: burada ödül the social network'ün yönetmeni david fincher'a verilecek bence. filmi izlemedim ama sanki ödül ona gidecekmiş gibi bir izlenim bıraktı bende. black swan'un yönetmeni darren aronofsky de çok iyi bir iş çıkarmıştı. ödülü alması sürpriz olmaz.

en iyi yardımcı erkek oyuncu: bu kategoride christian bale'ye rakip olabilecek bir oyuncu göremiyorum.

en iyi yardımcı kadın oyuncu: bu kategoride ödül kime giderse gitsin sürpriz olmaz bence. adaylar arasında fazla fark yok. ama kariyerini göz önünde bulundurunca helena bonham carter bir adım önde gözüküyor.

en iyi yabancı film: aday olan filmlerden hiçbirini izlemedim. ama biutiful ve in a better world biraz daha önde sanki.

animasyon: adaylardan sadece how to train your dragon'u izledim. güzel bir filmdi ama sanki the illusionist ödülü alır gibi.

uyarlama senaryo: the social network'ün senaristi aaron sorkin ödülü alır. ama 127 hours'un senaristine de ödül verilebilir. en azından ödülü alması çok şaşırtıcı olmamalı.

orijinal senaryo: bu kategoride inception ile christopher nolan diyorum. ama ödülü büyük ihtimalle alamayacak.

kurgu: bu kategoride black swan ve 127 hours en güçlü adaylar gibi. ama kişisel fikrime göre black swan daha mantıklı.

edit: damon uyardı. animasyon kategorisinde favori toy story 3. gözden kaçırmışım.
en iyi kadın oyuncu olarak natalie portman, en iyi erkek oyuncu olarak javier bardem, en iyi yardımcı kadın oyuncu olarak helena bonham carter, en iyi yardımcı erkek oyuncu olarak geoffrey rush en iyi kostüm olarakta alice in wonderland ödül kazansın tarzı temennilerimin bulunduğu tören.
en iyi film: the king's speech ( belki the social network )
en iyi yönetmen: david fincher
en iyi erkek oyuncu: colin firth
en iyi kadın oyuncu: natalie portman
en iyi uyarlama senaryo: the social network
en iyi yardımcı erkek oyuncu: christan bale
en iyi yardımcı kadın oyuncu: melissa leo
en iyi animasyon: toy story 3
en iyi orijinal senaryo: inception
en iyi film : black swan (olmalı bence)
en iyi yönetmen : darren aronofsky
en iyi kadın oyuncu: natalie portman
en iyi orjinal senaryo: inception
olamaz mı olabilir.ehe.
sanırım winter's bone'u bir tek ben izleyip beğenmişim. yardımcı erkek konusunda bale iyiydi tamam ama peki ya john hawkes? tear drop? iyi değil miydi be?
83. akademi ödülü diyerek de adlandırılan tören.
en iyi film ödülünü the social network'un alacağı tören.*
gönül ister ki:

en iyi film: winter's bone
en iyi yönetmen: black swan
en iyi kadın oyuncu: jennifer lawrence <3<3<3
en iyi yardımcı erkek oyuncu: john hawkes
en iyi yardımcı kadın oyuncu: melissa leo
en iyi orijinal senaryo: inception
en iyi uyarlama senaryo: 127 hours