1. 1.
  -Bir şeyin zembereğini kurmak için kullanılan araç, anahtar.
  -Zembereğin kurulmuş olma durumu.
  -Bir bütün oluşturmak için parçaları takıp birleştirme işi, montaj.
  -Bir işe hazırlamak için yapılan telkin.
  -Çatı (edebiyatta).
  -Uygulamaya geçmeyen yalnız bilmek ve açıklamak amacını
  güden düşünce, kuramsal araştırma, spekülasyon.
  -Bir filmin değişik süre ve yerlerde çekilen bölümlerini,
  bir anlam ve uyum bütünlüğü sağlayarak birleştirme, montaj. *
  ... meister writer
 2. 2.
  sinema-tv dilinde görüntülerin izleyicide belli bir anlam ve duygu yaratacak şekilde birleştirilmesi. görüntüleri bir araya getirmek için kesme, aydınlatma-karartma gibi yöntemler kullanılır. en basit ve en sık kullanılan kurgu yöntemi kesmedir.
  1 ... cevapsiz soru
 3. 3.
  kesinlikle kurgudan anlamaz bu millet. niye anlamaz? çünkü yılda bir sayfa yazı okumaz. allahtan şu sözlükler çıktı, insanların msn'den başka metin gördüğü yerler peydah oldu. neyse, konuya döneyim.

  kurgudan anlamamasının kanıtı, yazar-karakter ayrımı yapamamasıdır. elif şafak'ın baba ve piç romanındaki karakterine açılan tck 301 davası, bunun en güzel ve en üst seviye kanıtıdır. keza; hayatın diğer satıhlarında da, kurgu ayırımı yapılamadığına şahit oluruz. ülkem insanının vakit öldürgeci diziler de bunlardan birisidir. örneğin, "polat alemdar" karakterini gerçek bir kişi olarak benimserler. keza aynı dizide ölen karakterlere mezar bile yaptırırlar. örneğin, şemsi inkaya son dönemde "kötü adam" rolünü oynar. onu yolda gören türk insanı, kötü adam karakterinin yaptıklarına karşı tepkisini, şemsi inkaya'ya gösterir.

  bu sorunu, ne yazık ki başka bir millette görüp karşılaşmadım. türk milletinin gerekli entelektüelite seviyesine erişmesi için, sanırım daha çok süre gerekiyor. bu, asla ekenomik bir sorunun neticesi değil, kimse kendini ve toplumu aklamaya çalışmasın. bu, bizzat kültürel ve sosyal bir sorun. türkiye'nin çözülmeyi bekleyen ve çözülemeyecek en önemli sorunlarından bir tanesi.
  3 -2 ... endirekt serbest vurus
 4. 4.
  (bkz: geliyorum anne)
  ... kurgu
 5. 5.
  beşinci nesil yazar.

  hoş geldin.
  1 ... gelecegin bi yuzyil sonrasi
 6. 6.
  Çeşitli çekimlerin, çeşitli kurallara ve yollara uygun olarak arka arkaya belli bir anlayışa uygun olarak sıralanmasına kurgu denir.

  Kurgu işleminde aşağıdaki üç temel noktadan yararlanılması gerekir.

  Bir çekimden diğerine ne zaman ve nasıl geçilecektir?
  Çekimlerin sırası ve süresi ne olmalıdır?
  Olumlu görüntüsel süreklilik nasıl elde edilir?

  Kurgu tekniği ve kurguda başarı elde etmek yalnız bu üç soruyu yanıtlayarak elde edilemez. Kurgunun incelikleri elbette film sayesinde ortaya konulabilir. Televizyon yapımında kurgu bazı çekimlerde aynı anda yapıldığı için, Televizyon ve Film kurgusunda yöntem bakımından farklılıklar vardır. Fakat film kurgusuyla televizyon kurgusunun seyirci üzerindeki etkileri aynıdır

  kaynak:Senaryo ve Yapım / Mahmut Tali ÖNGÖREN
  ... edit akbayram
 7. 7.
  gördüğüm tüm entry'lerinde akrostis kullanan enteresan bir yazar. hoşgelmiş.
  1 -2 ... enes
 8. 8.
  (bkz: mustafa presheva)
  ... iremim
 9. 9.
  5. katlarda gezindiğimden şüphe edebilecek olan yazar, belki de şüphelenmiyordur. kim bilir...

  şakacı edit: elimde kitabım, kuramsal diyarlardayım.
  ... sifa otu
 10. 10.
  birbirinden farklı, yada birbirine paralel giden birden çok olayın, olaylar silsilesinin, uyuşumu, kusursuz şekilde sıralanması ve birleştirilmesi tekniğidir. en bilinen hali sinemada kullanılır ve filme akıcılık, seyirciye heyecan katar.
  ... zahiri