bugün

google

üzerinden insanımızın ilgili olduğu bazı alanları araştırdığım oluşum.
bu saçma sapan araştırmayı demin yaptım.. alfabemizin harflerini sırayla tek tek girerek hakkında en çok arama yapılan kavrama bakmak biraz bize insanımız hakkında tüyo verebilir. -tamamen sıkıntıdan yapıyorum- başlayalım;

a harfiyle ilgili en çok arama yapılan kavram; araba.. Malum milletçe araba sevdalısıyızdır, pek şaşırttı mı? hiç şaşırtmadı.
b harfiyle ilgili en çok biletix aranmış.. aslında buna az buçuk şaşırdım ama biletix de baya baya rüştüni ispatlamış artık. normal diyelim geçelim.
c harfine geldiğimizde en başta canlı tv var. bilgisayardan televizyon izlemeye çok sardık o açıdan çok normal diyebiliriz buna da. aptal kutusu denen televizyon bilgisayarları da esir aldı demek ki.. ha belirteyim ikinci sırada ''can bonomo'' var, eurovision rüzgarını baya almış arkasına belli..
ç harfinde kesinlikle çıkacağını düşündüğüm çeviri sonucunu görüyoruz. en normallerden, çoğu insan için interneti kullanma amacı..
d harfinde en üstte dizi izle var. e malum demin televizyondan bahsedince bu da kaçınılmaz oldu..
e harfinde en çok e okul aranmış. bu da internet alemindeki yaş düzeyinin baya aşağıya indiğini kanıtlar nitelikte.
f harfine bakınca en üstte facebook var.. en normali bu artık sanırım yoruma gerek yok facebook kullanımda dünyada derece yaptığımız düşünülürse çok normal.
g harfinde en yukarıda google görünüyor. google'da google aramışız, ekmek arası ekmek gibi olmuş lan bu, neyse devam..
h harfinde hotmail en çok aranan kelime. popülerliğini hiç yitirmeyecek bu hotmail. o belli.
ı harfinde en çok ıng bank görünüyor aranan. ben ısparta falan çıkar diyordum. şaşırdım. sonra da ıkea var.
i harfinde en çok iett aranmış. e 20 milyonluk istanbul varsa bu da çok normal efendim, devam..
j harfine bakınca justin tv görünüyor. son dönemde çok popüler olan bu canlı kanal işi google search'lerinde de etkisini göstermiş.
k harfinde en çok kral oyun görünüyor. açıklamaya gerek yok e harfindeki açıklamayı tekrar okusanız o yeter..
l harfindeyse en çok lig tv aranmış. Futbolun bu derece ekstrem noktalarda yaşandığı ülkemizde çok çok normaldir.
m harfinde en çok mynet aranmış. mynet eskiden çok daha popülerdi eski tadı olmasa da yine popülerliğine az da olsa hakim.
n harfinde altta bir şey çıkmadı açıkçası. net bir sonuç yok ama n yazıp enter'a basınca rock'n coke çıkıyor..
o harfinde en çok oyunlar sözcüğü aranmış. açıklama için e harfine bakınız.
ö harfine geldiğimizde ösym dediğinizi duyar gibiyim. doğru, tabi ki ösym! hem de muhtemelen açık kere açık ara farkla..
p harfinde posta en çok çıkan sonuç. artık hangi amaçla yazılmış bilinmez ama kötüye yontmamak lazım, ptt'dir nolacak?!
r harfinde en çok rüya tabirleri aranmış. e malum rüyalardan ziyade onları yorumlatmakla çok alakalıyız. r kategorisinde açık ara birinci olduğunu düşünmekteyim..
s harfinde ise en çok sahibinden aranmış. popüler bir site boş durmuyor pek. normal sonuçlardan biri diyelim böylece ikinci el ilgimiz ispatlanmış oldu.
ş harfinde en çok şans topu araması yapılmış. bir şans oyunu bildiğimiz üzere sonuçları genelde netten takip ediliyorsa demek ki çoğu kişi tarafından..
t harfinde en çok aranan; twitter. facebook'tan sonra sosyal medyanın en büyük yapı taşı. normal efendim.
u harfinde uzman tv çıkmış. faydalı bir site videolar eşliğinde soruların yanıtlandığı site yerini baya hakediyor diye düşünüyorum halkımız bilinçlenme yolunda herhalde bazı konularda.
ü harfinde en çok aranan; ümraniye olmuş. bir istanbul ilçesi ümraniye bilmeyen varsa. şaşırttı bu sonuç ama ü ile başka nolacaktı demekten de alamıyorum kendimi..
v harfinde en çok vatan aranmış. gazetesi mi bilgisayar mağazası olan mı tam muamma bence ikinci!
y harfine geldik. y harfinde en çok araması yapılan tahmin ettiğiniz gibi youtube olmuş. dünyanun en büyük video sitesi neticede en normal sonuçlardan..
ve son olarak
z harfinde en çok zargan aranmış. çeviri işine yarayan.. bu da normal..

efendim ülkemizde bu sitede hangi harfte en çok ne arandığını gösterdim, yorumladık.
haydi hayırlı traşlar.