bugün

ing."mermaid"
geçenlerde televizyonda belden aşşağısı yapışık, cinsiyetleri kız olan ikiz bebekler için kullanılan ve artık bu anlamda da tıp literatürüne girmiş bulunmakta olan bir terimdir. ameliyatla ayrılacak olan bu birleşik denizkızlarının ameliyata uğurlanışlarıysa deniz akkaya'nın verdiği o sallamasyon kıvırtık pozlardan değildi, bir hayli suluydu arkalarından sallanan ellerin yanı sıra.
gerçektir. hurafe değildir.s ıcak günlerde sahillerde bulunurlar. yanlarında deniz anaları varsa dikkatli avlanmak lazımdır.
Orhan Veli şiiridir.

Denizden yeni mi çıkmıştı neydi;
Saçları, dudakları,
Deniz koktu sabaha kadar;
Yükselip alçalan göğsü deniz gibiydi.

Yoksuldu, biliyorum
-Ama boyuna da yoksulluk lafı edilmez ya-
Kulağımın dibinde, yavaş yavaş,
Aşk türküleri söyledi.

Neler görmüş, neler öğrenmişti kimbilir,
Denizle boğaz boğaza geçen hayatında!
Ağ yamamak, ağ atmak, ağ toplamak,
Olta yapmak, yem çıkarmak, kayık temizlemek
Dikenli balıkları hatırlatmak için
Elleri ellerime değdi.

O gece gördüm, onun gözlerinde gördüm;
Gün ne güzel doğmuş, meğer açık denizde;
Onun saçları öğretti bana dalgayı;
Çalkandım durdum rüyalar içinde.
(bkz: eftelya)
ab-ı afet olarak da bilinir.

(bkz: afet)
siren diye de bilinirler. çok güzel sesleri olduğu iddia edilir. neticede hayal ürünü yaratık. haftalarca denizde yaşayan denizcilerin fantazi malzemeleri. aslında en güzeli masalıdır. hayatın kendisi gibi hüzünlü bir masal.
the little mermaid
"biz kurbağaların yakışıklı prenslere, balkabaklarının kadehli arabalara dönüşmesini beklemedik; deniz kızı olup okyanusa dönmeyi seçtik"

deniz kızı onurlu aşkın temsilcisidir.
solungaç solunumu yapan canlı. ondandır ki şelalerin altında bile nefessiz kalmazlar.

deniz kızım sözünü senden duymak bir ömür özlemim, yalnız senin özlemin.
ünlü alman hikayeci hans christian andersen'in kaleme aldığı bir masal kahramanıdır. fakat bu masalın ardından birçok efsaneye de konu olmuştur. masala göre küçük deniz kızı ölümlü bir canlı olmasına rağmen çok uzun bir ömre sahipmiş. bütün vaktini kayalıklara oturup harikulade sesiyle şarkılar söyleyerek geçirirmiş. fakat günlerden bir gün kralın yakışıklı oğlunu görüp ona aşık olmuş. ama ayakları olmadığı için kıyıya çıkamıyor, prense yakın olmamıyormuş. prensin çevresinde olabilmek için iki ayağı olmasını bütün kalbiyle dilemiş. dileği yerine gelmiş fakat bu iki ayağa karşılık pahalı bir bedel ödemesi gerekiyormuş. attığı her adımda dayanılmaz bir acı çekecek ve hiç konuşamayacakmış. deniz kızı aşkı uğuruna bu bedeli ödemeyi kabul etmiş. fakat bu büyük aşkına karşılık bulamamış, ve prens başka bir kızla evlenmiş. deniz kızının kalbi o kadar kırılmış ki her attığı adımda acıyan canı, bu kalp ağrısının yanında hiç kalmış. prensin düğün gününde hep şarkı söyleği kayalığa giderek kendini sulara bırakmış ve bir daha küçük deniz kızını gören olmamış.
Belden yukarı kız, belden aşağısı balık şeklinde tasavvur edilen bir masal mahlûku. Yunan mitolojisindeki Sirenlerden çıkma bir tasavvurdur. Nehir tanrısı Akheleus'un kızları olan Sirenler, Demeter'in kızı Persephone'nin kaçırılmasını önlemedikleri için, tanrıça Demeter tarafından yarısı hayvan, yarısı insan şekline sokulmuşlardır. Bunların sesleri çok güzeldi. Uzaktan bunların seslerini işiten gemiciler, işlerini bırakıp dinlerler ve bu yüzden de gemileri karaya vururdu.
kesin bir deniz hiyari tarafindan goturulen bir icim sudur. gerci hiyarlar ile bir icim su kizlar arasindaki bu munasebet karada da farkli degildir.
hayaller de barınan ve her zaman seksi olmak zorunda olan masal kahramanı.
(bkz: yuzu guzel vucudu cirkin hatun)
sezen aksu'nun son kasetinin adı.
eskidenmiştir o. şimdi olsa olsa deniz kadını olabilir belki. tüm denizlerin a.. koduk zira!
filmlerde genelde denizcilere aşık olan bahtsız yaratıklar. denizde yaşarken marangoza aşık olma şansları yoktur tabi doğal olarak.
memelerini saçları ile örterler, sütyen yardımı yapılmalıdır acilen . ayrıca dişi insanının "neden deniz erkeği yok" diye hayıflanmasına yol acan canlılardır ya da canısızlardır bilemedim..
Belden yukarısı kadın formunda, aşağısı ise kuyruk ve balık alt gövdesinden oluşan düşsel kahraman.Erkekleri su altındaki krallıklarında yaşamaya davet ederler. Mitolojide çok farklı formlarının ve efsanelerinin de olduğu unutulmamalıdır.
her erkeğin hayalini kurduğu bir imgedir.

ama aşık olduğun kadının yerini alamayacak olandır.

http://twitter.com/cemsanci/status/15265368501
montaj çalışması sırasında negatifler yandı ve yeniden çekimleri yapılan 1944 yapımı, aldatılıp bara düşürülen saf bir denizci kızının öyküsünü konu alan siyah beyaz türk filmi. yönetmen ve senaryo baha gelenbevi, yapımcı necip erses, görüntü yönetmeni kriton ilyadis, oyuncu kadrosu nezihe becerikli, talat artemel, müfit kiper, ferdi tayfur, adalet pee, mümtaz ener, orhan esen, sadettin erbil, samiye hün bulunmakta.
orhan veli nin harikulede şiiri.

--spoiler--
denizden yeni mi çıkmıştı neydi;
saçları, dudakları,
deniz koktu sabaha kadar;
yükselip alçalan göğsü deniz gibiydi.
--spoiler--

http://youtu.be/LN3X76Rt3xA
(bkz: kedidir o kedi)
sıradan deniz kızı yerine altı insan, üstü balık bir deniz kızı düşünüyorum ben. zira orjinal deniz kızını düşününce insanın aklına ister istemez bazı sorular takılıyor.
demin izlediğim 1984 yapımı bir film. baş roldeki adam jude law'a çok benziyordu hatta o bile olabilir. basit konulu bir film ne olacağını kolayca tahmin edebiliyorsunuz. (bkz: klişe ama güzel)
vücudunun üst kısmı kız, alt kısmı balık olan yaratık.*
jennifer's body filminde megan fox, solunum deliğiyle çiftleştiğini söylüyor.*
güncel Önemli Başlıklar