bugün

Tahtı ve tacı için, milli mücadele yapan Mustafa Kemal Paşa hakkında idam kararı veren, kurduğu orduyu Ankara hükümeti üzerine salan, yunan ordusuna halife ordusu diyen son Osmanlı padişahı.
Vahdettin’i Atatürkçüler padişah yapmış...

Kahkaha attım hjhjhjh...

Tanım : bir hain...
görsel

17 Kasım 1922.
Saltanatın kaldırılması sonrası Vahidüddin'in istanbul'dan kaçarak, ayrılışı.
Hem de ingilizlerin korumasında..
Yaptığı hatalar ve yapmadığı katkılar ülkesinde kalamamasına neden olacaktı

Vahdettin, ingilizlere ait Malaya adlı gemiye binerek istanbul’dan kaçtığında onun ingilizlere yazdığı telgrafın orjinali şu:

"istanbul'da hayatımı tehlikede gördüğümden ingiltere devletine sığınır ve bir an önce başka bir yere götürülmemi talep ederim efendim
Müslümanların Halifesi"

Acaba dönemin gazetelerine bu nasıl yansıdı.
Bakın bir gün sonraki gazetelerden biri ne diyor.
"Melun'un firarına dair tafsilat; Vahideddin doğrudan doğrudan doğruya ingilizlere müracaat ederek himayesini ve başka bir yere naklini talep etmiştir."

Gazete devam ediyor "Vahideddin'in ZELiLANE ve HAiNANE tarz-ı hareketi, istanbul'da umumi bir hayret tevlid etmiştir…. ihaneti herkesçe malum olmakla beraber ingiliz himayesini resmen talep edecek kadar bayağılık göstereceğine pek az ihtimal verilmekte idi."

Ama daha önemlisi fotoğrafın altında yazanlardı:

"Nihayet düşman himayesine girmek hıyanetini gösteren ve tahta çıktığından beri milletine hıyanet eyleyen Mehmed Vahidüddin"

işte bu nedenle KiMSE ne tepki göstermiş ne de arkasından kal demiştir. Çünkü tüm kamuoyu; 1918 ile 1922 arasında YAPTIKLARINI ve YAPAMADIKLARINI artık çok net bilmekteydi.

Sanırım burada en önemli sorun; 3 kez başa getirdiği aileden olan Damat Ferit'i 30 Eylül 1919'daki istifası sonrası herkes; Anadolu'dan MiLLi HAREKET diye söz etmeye başlamış ve M.Kemal Paşa'nın da MiLLi olduğu anlaşılmışken; 5 Nisan 1920'de tekrar Sadrazamlığa getirmesi olmuştur

Zira bu son 5 aylık sadrazamlığında Halifelik ordusu sertlikle Anadolu üzerine gidecek, fetva çıkartılarak kardeşi kardeşe düşürerek iç savaş çıkartılacak, Mustafa Kemal ve arkadaşları idama mahkum edilecekti.

SON SÖZ ...
Bu nedenle her şey ortada iken
Olan biten belgelere gazetelere çok net yansımışken
Milli mücadele için canlar verilmişken..
Vatan Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurtarılmışken..
Hiç kimse Atatürk'ün değerini düşüremez..
Vahdettin'den de bir kahraman yaratamaz..

Mehmet Emin Elmacı.
görsel

Padişah Vahdettin 4. evliliğini 58 yaşındayken 17 yaşındaki Ayşe Nevvare Hanım ile 20 Temmuz 1918’de yaptığında Osmanlı orduları cephelerde zor durumdaydı.

Sakarya Meydan Savaşı devam ediyor. Aylardan 1 Eylül, yıl 1921. Yıldız Sarayında şaşalı bir düğün var. Osmanlı son Padişahı Vahdettin 61 yaşında 5.evliliğini, bir bahçıvanın kızı olan Nimed Nevzad hanım ile yapıyor. Gelin 18 yaşında. Vahdettin, 1 Eylül 1921’de 18 yaşındaki Nevzad Hanım ile evlendiğinde Vahdettin`in ilk evliğinden olan kızları Ulviye Sultan 29, Sabiha Sultan 27 yaşında idiler. Sakarya savaşında ordu vatanı savunmak için çarpışıyordu.

Fotoğraftaki Kişi: Nimed Nevzat.
(bkz: osmanlı dan siktir olup gitmek)
1 Eylül 1921'de ülkemiz bilumum düşman işgali altındayken, damat ferit ve vahdettinin yaptığı anlaşmalar neticesinde ülke parçalara ayrılmışken, 4 tane eşi varken 5. eşi olacak 18 yaşında Nimet Nevzad ile evlenmek ve evlendikten hemen sonra ingiliz gemisi ile kaçmak nasıl bir kafa? nasıl bir vicdan? nasıl bir devlet yöneticiliğidir? nasıl bir insanlıktır?bir insan evladı bunu açıklayabilir mi?
atatürk'ü anadoluyo gönderdiğine dair video
https://youtu.be/XEZsOjdW220 her şey gayet güzel anlatılmış
cenazesi şam'da olan son osmanlı padişahı.
bir ampül hamit değildir.
görsel

Son Osmanlı Sultanı Mehmed Vahdeddin, 1919 ler.
sıradan monarşik. nesi anılır edilir bilinmez.
görsel
görsel

SULTAN VAHDETTiN'iN iNGiLiZ SAVAŞ GEMiSi MALAYA'YA BiNMEDEN ÖNCE, iSTANBUL'DAKi iNGiLiZ KOMUTANLA ARASıNDA GEÇEN iLGiNÇ DiYALOG :

ingiliz işgal Komutanı General Charles Harrington kitaplaştırdığı günlüklerinde o anı şöyle not etmiş :

"Teknemde giderken yolda, acaba Sultan bana sigara kutusunu bir anı olarak verir mi diye umutlanmıştım, ama bana fısıldayarak 5 karısını emanet etmesiyle beni şaşkınlığa uğrattı ! "

(Sir Harington, Looks Back , 1940, sayfa 131.)

Bu konu epey tartışılır ...
görsel
görsel

Adam gibi ölmeyi bile becermemiş bir haindir.
istanbulun anahtarını elleriyle ingilizlere teslim eden son padişah. ceddinin yüz karası.
Atatürk'ü Samsun'a çıktıktan 20 gün sonra görevden alan, 50 gün sonra rütbelerini söken, bir yıl sonra idama mahkum eden, fermanında katli vaciptir yazan, ingilizlerle işbirliği yapan, sonunda da ingiliz gemisiyle kaçan Vahdettin haindir.

Bu günde onu rahmetle anmak bu topraklarda şehit düşen askerlere düşmanlıktır.

Hiçbir padişahı anmayan zihniyetin hele de günlerden 19 mayıs olunca vahdettin güzellemese başlamasının başka sebebi olamaz.

Kurtuluş Savaşı yokluktan başarıya ulaşmış bir zaferdir. Dünyada eşi benzeri yoktur.
görsel

Fatih Sultan Mehmet, istanbul'un işgaline ses çıkarmayan Vahdettin’in üzerine yürüyor...
ülkeyi ingilizlere yunanlara satıp ingiliz zırli gemisi ve korumalarıyla ingiltereye kaçan korkak totoş.
yaşasaydı chp milletvekili olurdu.
Bugün dünyanın en şerefli insanı ölmüştür. Eğer istese idi askeri gücü arkasına alıp bana savaş açardı, ama yapmadı.
16 Mayıs 1926
- M.Kamâl Atatürk
bence ne olursa olsun bugünkü padişahtan daha iyi biriydi.

evet yeni padişahımız seviyeyi çok düşük tutuyor, biliyorum.
“Dinin tekliği, birliği.” anlamına gelen isim.
36. ve son osmanlı Sultanı ve 115. islam halifesinin ismidir.
(bkz: padişah vahdeddin)
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
Atatürk'e emir vererek 19 Mayıs 1919 günü milli mücadeleyi başlatmış olan büyük yönetici.
https://m.facebook.com/ph...amp;set=a.668070809876023 detaylar açısından okunası...