bugün

sanıldığının aksine büyük bir vatanseverdir... Mustafa kemal'e kendi şahsi gelirinden maddi destek sağlayarak anadoluda milli mücadeleyi başlatma görevi vermiş padişahtır.
Tamı tamına 10 yıl sonra gelen edit :
insanoğlunun düşünceleri genellikle yıllar boyunca genellikle evrilir ve değişir. Bakıyorum da Benimse yıllar boyunca vahdettin han hakkında düşüncelerim aynı kalmış.
Geçen yılların düşüncelerimi değiştirmemesi ya okumaya ve öğrenmeye kapalı, cahil biri olduğumu ya da düşüncelerimin sanrıya değil tarihsel gerçekliğe dayandığını gösteriyor. Neyse siz düşünmeyin fazla... Basın eksiye, geçin!
atatürk'ü bizzat görevlendirerek samsuna göndermiş şahsiyet. ayrıca atatürk'ün hatıratında "paşa gayret edersen sen bu memleketi kurtarabilirsin" diye söylediği yazılır atatürk'e. atatürkle konuştukları oda ise düşman toplarının menzilindedir. çaresizdir vahdettin. yapacak fazlaca bişeyi yoktur en iyi paşasını samsuna göndermekten başka. paşa samsuna gider, gayret eder, memleketi de kurtarır. vahdettin ise vatan haini ilan edilir. sürgün edilir. ama eminim üzülmemiştir. çünkü o zaten paşasına bu görevi verirken kendinin akıbetini bilmektedir. ecevitin de ifadesiyle asla bir vatan haini değildir. ama doğduğu topraklarda ölememiştir. yetimdir, gariptir, türktür...

(bkz: bir vartanı sevmek idi suçumuz)
(bkz: nerede o çağlar ki analar arslan doğururdu)
(bkz: sultan mehmed vahdettin)
nil karaibrahimgilin bir şarkısı:

üşüdüm kolların haberi yok
yürüdüm yoların haberi yok
beni terkettin beni mahvettin
düşündüm ikimizin çözümü yok
buldun da anlatacak yüzün mü yok?
beni terkettin beni mahvettin
e seni de süründürsünler sen de aşın biraz
seni de ısırsınlar ve sen de kaşın biraz
niye vahdettin beni terkettin?
sürdüğün saltanatın sonu mu yok bizle niye uğraştın konu mu yok?
yok mu vahdettin
beni terkettin
sana ahdettim
vah vah vahdettin
umduğumla bulduğumun ilgisi yok
aşkın neden üstümde etkisi yok?
yok işte vahdettin
beni mahvettin
e seni de süründürsünler sen de aşın biraz
seni de ısırsınlar ve sen de kaşın biraz
niye vahdettin
beni terkettin
dinle vahdettin
sana ahdettim
bahsedildiği ve bizim ilkokuldan beri bize anlatıldığı gibi vatanı satma canlısı olmayan padişah.lakin istiklal savaşından sonra olayların şimdiki bildiğimiz şekilde cereyan etmesi gerekirdi,yoksa halkı saltanattan cumhuriyet düzeninine geçirmek hiçte kolay olmazdı.
son padişahtır ve cumhuriyetin kurulmasını engellemek isteyenlerdendir. Ama başaramadılar o ayrı.

(bkz: Türkiye cumhuriyeti)
Vahdettin'in aslında iyi biri olduğunu söylemekle Atatürk'ün karalanmasının bir alakası yoktur. sadece bize sunulan tarih anlatımlarında tüm dünyada geleneksel olarak varolan yaklaşımla eski düzeni kötüleyip yeniyi övme politikasıyla kötülenen padişah. yukarda bahsedildiği gibi aslında ulu önderimiz Atatürk'ü 19 Mayısta Samsun'a gönderirken son umut olarak tüm yetkileri ona veren Vahdettindir. Bülent Ecevit'in konuyla ilgili yorumu var bu linkte

http://www.zaman.com.tr/?...rh=20050716&hn=192940
mustafa kemal samsun'a anadoludaki isyanları bastırmak amacıyla çıkarken* karısının kolundaki bilezikleri bile veren padişahtır.her ne kadar ingiliz yanlısı olarak gözükse de kurtuluş mücadelesinin başlaması için çok gayret göstermiştir.
ayrıca saltanatın kaldırılması inkilabı ile yurtdışına çıkarılan son osmanlı padişahı.
ingiliz gemisiyle,işgalden kurtarılmış istanbul'dan defolup giden son padişah.
Hakkında Mustafa Kemal Paşa'yı Samsun'a Vahdettin gönderdi diyenler açıp bir Paşa'nın Nutuk kitabını okusunlar denilesi kişidir. Paşa bizzat kendi kaleminden Vahidettin'in ne olduğunu açıkca yazmıştır bu kitapta.

(bkz: Aciz halife ve padişah)
ataturk hakkinda tutuklama emri cikarmis padisah...nutugu okumakta fayda var bu padisahin nasil biri oldugunu gormek icin
15 mayıs 1926 tarihinde ölen osmanlının 36. ve son padişahı. ölümünden sonra ailesinin mezarını müslüman bir ülkeye yapmak istemesinden dolayı uzun bir süre nereye gömüleceği tartışma konusu olmuştur zira şöyle küçük bir sorun vardır, 1926'da türkiye cumhuriyeti'nden başka halkı müslüman olup "bağımsız" olan bir devlet yoktur.(!)
görüşmeler sonunda mezarının şam'a yapılması için izin alınır. ama talihsizlik gömülürken dahi peşini bırakmaz. mezarı için açılan topraktan su çıkar. (bkz: son osmanlılar)
17 kasım 1922'de ingiliz donanmasına bağlı malaya isimli zırhlı ile türkiye topraklarından çıkarıldı/çıkmasına izin verildi/kaçırıldı. malaya zırhlısı yıllar sonra 1938demustafa kemal atatürk'ün cenazesine refakat etmek için bir kez daha türkiye'ye geldi.
padişah vahdettin'in imzaladığı mustafa kemal ve arkadaşlarını idama mahkum eden fermanı görmek için
http://tr.wikipedia.org/w...im:Atat%C3%BCrkFerman.jpg
torunlarının kendisine şahbaba dediği son osmanlı padişahı. hakkında yazılan bir araştırma kitabı için;
(bkz: şahbaba)
otuz altıncı ve son osmanlı padişahıdır.en ateşli ingiliz savunucularındandır,ingilizleri oyalayıp anadolu hareketini kolaylaştırdığı iddia edilmekte olmakla beraber bu iddialara istenen yerle gülünmektedir.
osmanlı devleti'nin son padişahı, su an ki bağımsızlığımızın ilk mimarlarındadır. o'nu hep yanlış tanıttılar, hain, kaçtı dediler. o'nu böyle tanıtan, milletinin kafasını bulunduran, yakın tarihin ne idüğü belirsiz yazarlarına ve destekçilerine yazıklar olsun!
nur içinde yat padişahım. makamın cennet, ruhun sad olsun.
sevr antlasmasını onaylayan sahsiyettir. bu antlasmadan sonra çanakkale bogazında ingiliz gemilerinin gecisini seyreden çanakkale gazileri, vahdettin için ne dusunmuslerdir acaba..
vatansever olduğu söylenebilecek en son kişilerden osmanlı padişahı.
(bkz: şahbaba)
bir takım yazarlar tarafından ''vatan haini değil en büyük vatansever'' diye empoze edilen padişah. m.kemal'i kurtuluş savaşını başlatmak için samsuna bizzat yolamışmış. madem kendi yollamıştı da neden m.kemal ve arkadaşları hakkında idam fermanı yayınladı? neden hilafet ordusunu kurdurup kuvayi milliyecileri imha etmeye çalıştı? vahdettin'e de hain diyemeyeceksek hiç bir şeyi hainlik olarak nitelendirmememiz lazım. şimdi vahdettin'i atatürk'ü sevmediği için ''aslında milli mücadeleyi vahdettin başlattı'' diyenler! biraz erkek olun da atatürk'ü sevmiyorum deyin. ama yok diyemezsiniz. sonuna kadar takiyyecisiniz. yıllarca bülent ecevit'in anasına küfrettiniz. fetullah'a yakınlaşıp, vahdettin hain değil dedi diye bağrınıza bastınız. yazıklar olsun!... insanın bir duruşu olur. omurgasız bir kokuşmuşluk almış yürümüş.hiç bir şey değil de gazeteci ali kemal zihniyetinin yaşıyor olması koyuyor insana...
her iki gunde bir birilerinin cikip yok walla hain felan degildi diye kafa utuledigi kisilik. ingiliz kuklasi olan padisahtir.
şu sıralar destek cıkmanın moda oldugu padisah. gecin bunları. bir asır öncesi bizi baglamaz. baglar da cok hayati baglamaz. baglarsa tarihcileri baglar.
yurdumuzu türk işgalinden kurtarmıştır ama biz değerini bilemedik. hem ingiliz gemisine de yanlışlıkla binmiştir. nur yüzlüdür, oh hemşayr!