bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    sanıldığının aksine büyük bir vatanseverdir... Mustafa kemal'e kendi şahsi gelirinden maddi destek sağlayarak anadoluda milli mücadeleyi başlatma görevi vermiş padişahtır.
    Tamı tamına 10 yıl sonra gelen edit :
    insanoğlunun düşünceleri genellikle yıllar boyunca genellikle evrilir ve değişir. Bakıyorum da Benimse yıllar boyunca vahdettin han hakkında düşüncelerim aynı kalmış.
    Geçen yılların düşüncelerimi değiştirmemesi ya okumaya ve öğrenmeye kapalı, cahil biri olduğumu ya da düşüncelerimin sanrıya değil tarihsel gerçekliğe dayandığını gösteriyor. Neyse siz düşünmeyin fazla... Basın eksiye, geçin!
    33 -42 ... infantes
  2. 2.
    36. ve son osmanlı padişahı.
    yönetim konusundaki yeteneği tartışılır kişilik...
    hataları bolca olmuştur lakin her derdin bir devası vardır...
    (bkz: mustafa kemal atatürk)
    12 -7 ... sıçtırtma lamasına
  3. 3.
    atatürk'ü bizzat görevlendirerek samsuna göndermiş şahsiyet. ayrıca atatürk'ün hatıratında "paşa gayret edersen sen bu memleketi kurtarabilirsin" diye söylediği yazılır atatürk'e. atatürkle konuştukları oda ise düşman toplarının menzilindedir. çaresizdir vahdettin. yapacak fazlaca bişeyi yoktur en iyi paşasını samsuna göndermekten başka. paşa samsuna gider, gayret eder, memleketi de kurtarır. vahdettin ise vatan haini ilan edilir. sürgün edilir. ama eminim üzülmemiştir. çünkü o zaten paşasına bu görevi verirken kendinin akıbetini bilmektedir. ecevitin de ifadesiyle asla bir vatan haini değildir. ama doğduğu topraklarda ölememiştir. yetimdir, gariptir, türktür...

(bkz: bir vartanı sevmek idi suçumuz)
    (bkz: nerede o çağlar ki analar arslan doğururdu)
    20 -12 ... palta
  4. 4.
    (bkz: sultan mehmed vahdettin)
    3 ... palta
  5. 5.
    nil karaibrahimgilin bir şarkısı:

üşüdüm kolların haberi yok
    yürüdüm yoların haberi yok
    beni terkettin beni mahvettin
    düşündüm ikimizin çözümü yok
    buldun da anlatacak yüzün mü yok?
    beni terkettin beni mahvettin
    e seni de süründürsünler sen de aşın biraz
    seni de ısırsınlar ve sen de kaşın biraz
    niye vahdettin beni terkettin?
    sürdüğün saltanatın sonu mu yok bizle niye uğraştın konu mu yok?
    yok mu vahdettin
    beni terkettin
    sana ahdettim
    vah vah vahdettin
    umduğumla bulduğumun ilgisi yok
    aşkın neden üstümde etkisi yok?
    yok işte vahdettin
    beni mahvettin
    e seni de süründürsünler sen de aşın biraz
    seni de ısırsınlar ve sen de kaşın biraz
    niye vahdettin
    beni terkettin
    dinle vahdettin
    sana ahdettim
    1 -6 ... ulamemobahbi
  6. 6.
    bahsedildiği ve bizim ilkokuldan beri bize anlatıldığı gibi vatanı satma canlısı olmayan padişah.lakin istiklal savaşından sonra olayların şimdiki bildiğimiz şekilde cereyan etmesi gerekirdi,yoksa halkı saltanattan cumhuriyet düzeninine geçirmek hiçte kolay olmazdı.
    10 -4 ... lumbe
  7. 7.
    son padişahtır ve cumhuriyetin kurulmasını engellemek isteyenlerdendir. Ama başaramadılar o ayrı.

(bkz: Türkiye cumhuriyeti)
    7 -31 ... hendrix
  8. 8.
    kendi devletinin topraklarından, işgal devletlerinin gemisine binerek kaçan ve buna rağmen mustafa kemal atatürk'ü karalamak isteyen nohut beyinliler tarafından " yok aslında o öyle etmediydi, vay aslında atatürk'ü samsun'a o yolladıydı " diye korunan padişah.
    13 -19 ... ferrole
  9. 9.
    Vahdettin'in aslında iyi biri olduğunu söylemekle Atatürk'ün karalanmasının bir alakası yoktur. sadece bize sunulan tarih anlatımlarında tüm dünyada geleneksel olarak varolan yaklaşımla eski düzeni kötüleyip yeniyi övme politikasıyla kötülenen padişah. yukarda bahsedildiği gibi aslında ulu önderimiz Atatürk'ü 19 Mayısta Samsun'a gönderirken son umut olarak tüm yetkileri ona veren Vahdettindir. Bülent Ecevit'in konuyla ilgili yorumu var bu linkte

http://www.zaman.com.tr/?...rh=20050716&hn=192940
    8 -4 ... city walk
  10. 10.
    mustafa kemal samsun'a anadoludaki isyanları bastırmak amacıyla çıkarken* karısının kolundaki bilezikleri bile veren padişahtır.her ne kadar ingiliz yanlısı olarak gözükse de kurtuluş mücadelesinin başlaması için çok gayret göstermiştir.
    12 -6 ... hasnicktir