Stephenie Meyer' in muhteşem romanı alacakaranlık. bir vampir ve normal bir kızın aşkını anlatıyor. bu arada vampir kahraman edward'a aşık olmamak imkansız.
amerida'da kütüphaneler birliği tarafından 2005 yılının en iyi kitabı ödülünü almış vampirlerle ilgili bir kitap. buraya kadar olan kısımda ilgi çekici bir şey yok gibi duruyor, kitabı elinize aldığınızda anlıyorsunuz ki bu kitabı bitirmeden uyuyamayacaksınız. edebi cümlelere yer vermeden olay kurgusu çok akıcı bir biçimde kurulmuş, edward'ın muhteşem karizması, harika zekası ve sayarken bile beni çıldırtan özellikleri nedeniyle özellikle kızların ilgisini çok çekeceğini düşünüyorum. kitabı eline alanlar sadece kitap bittiklerinde kapatabiliyorlar, öyle ki hiç bitmesin istiyorsunuz. bazen kitaplarda göklere çıkarılan karakterlerin gerçek hayatta olmaması çok üzücü olabiliyor.. * *
arka kapak için: http://www.ideefixe.com/k...?sid=IZ3SLPIXG3SW81I06R7C
stephenie meyer'in vampirlerle ilgili yarattığı serinin adı. serinin kitapları şöyle: Twilight, New Moon, Eclipse,Breaking Dawn,Midnight Sun.
1998 yapımı bir robert benton filmidir. paul newman , gene hackman , susan sarandon gibi sağlam bir oyuncu kadrosuna da sahiptir
(bkz: twilight is my robe)
"alacakaranlık" olarak türkçeye çevrilen stephenie meyer romanı. üstelik filmi de çekildi, yakında vizyona girecek.

yakışıklı vampir edward, güzel bella ve onların amansız aşk savaşlarını anlatan bir serüven. okunası bir kitap. umarım filmi de iyi olmuştur.
bu kitabin artik bir filmi de cekilmistir. kitabi okuyup herkes edward'i ve bella'yi düslemistir ve trailerde gördügünde ilginc oluyor.buyrun link
http://www.youtube.com/watch?v=xBvOhfL4mYw
bella(insan) ve edward(vampir) arasındaki aşkı anlatan çok güzel ve elden düşmeyen bi kitap. stephenie meyer devamı niteliğinde bi kitap daha çıkarmış geçenlerde gördüm, ismi yeniay, edward a olan hayranlığım daha da artıcak mı merak ediyorum, bi an önce almak gerek.
insani duyguların biraz daha ön planda olduğu bir vampir filmi.
(bkz: twilight of the thunder god)
(bkz: amon amarth)
(bkz: 6 aralık 2008 amon amarth istanbul konseri)
vizyona giriş tarihi 9 ocak 2009 a ertelenmiş merakla beklenen film.
neredeyse sanal ortamda her tür sitede, her tür online etkinlikte görebileceğiniz nicktir.
16 ocak 2009 da vizyona girecek olan film.tabi ben bir twilightsever olarak o film buraya gelene kadar 30 defa izlediğimi söylememe gerek yoktur heralde.*film rezaletti.elime kamera alıp sokaktan geçen apaçiyi edward yapsam çingeneyide bella bunlardan daha iyi bir film olurdu diyebilirim.ya da kitaptan çok etkilendim ve beklentilerim büyüktü.evet evet sanırım bu yüzden beğenmedim,bu yüzden iğrenç geldi.yoksa amerika da bu kadar tutulması şaşılcak şey.tabi ki yine de kitabı filmleştirdikleri için o muhteşem kitabın öyküsü anlatıldığı için izlenebilir oluyo.hatta tüm o berbat oyunculuğa ve ucuz çekimlere rağmen büyük bir hevesle izlenebiliyor.
kitaplari okumayanlar icin su kadarini soylemek isterim, sakin vampir filmi diye dusunup onyargili davranmasin kimse gercek bir sevgi, ask ve ozverinin oykusu bu. hikaye muhtesem oldugu icin hatalar gozden kayboluyor. tekrar tekrar izleyebilirim filmi fakat ozellikle kitaplari okuyanlar buyuk beklentilerle izlemesinler.
serinin 3. kitabı 5 ocakta yayımlanmadı ve epsilon ne kadar ciddiyetsiz bi yayımevi olduğunu gösterdi. 3. kitapta da saçma sapan yazım yanlışları vardı bu istikrarlarından dolayı tebrik ediyorum kendilerini.
masal gibi bir film...
edward cullen ve cullen ailesi büyüleyici.
türkçeye "alacakaranlık" olan çevrilen; bir vampir için insan kanının önemini ortaya çıkaran film...

şöyle ki: edward, bellayı kurtarmak için kanını emmiştir. bu andan önceki tüm karelerde benzi solgun bir genç olan edward'ın bellaya yumulmasıyla* beti benzi, rengini bulmuştur.

zaten kendisi de demiştir:

--spoiler--
hiçbir hayvanın kanı, insan kanının yerini tutmuyor!
--spoiler--
romantik vampir filmidir.**
fantastik öğeler hariç konu bakımından herhangi bir aşk filminden farkı olmayan ama insanı ilginç bir biçimde etkileyen romandan uyarlanmış film.

ayrıca filmin genelindeki mavi-gri tonlar deli gibi tim burton işlerini hatırlatıyor insana.

--spoiler--
cullen ailesinin beyzbol oynadığı sahneyi tek geçiyorum.
--spoiler--
ne ekmeği yendi bu filmin arkadaş.

bir de kitabı var dimi? aman aman. şimdi şöyle, edward diye bi dallama var "ulan biraz insan olayım, medeniyet öğreneyim" diyerek hatunun birine kafayı takıyor. türkiyede olsa yaşatmazlar o dingili de neyse. böyle ısırmalar, yiyişmeler, sabaha kadar kucaklamalar, romeolar. böyle bi' olgu bu. bunun ilgi çekici bir yanını görebilen varsa bana söylesin nolur.

hadi kızları anladım, edward kardeşimiz öyle sokakta yürürken görülecek cinsten bir herif değil. erkeklere noluyor? kristen stewart dersen eyvallah derim, ama karakterden bahsediyorum gülüm.

"edward ne kadar da süpersonik bir karakter değil mi melis?"

akşama yine romeo değil mi? çakallar sizi.
Gerilim ve aşkı aynı ölçüde barındıran bu öykü, okuyucuların kitabın sayfalarını sabırsızlıkla çevirmesini sağlıyor.
Ayrıca beyazperdeye uyarlanan bu filmde, başrolü robert pattinson ve kristen stewart paylaşıyor. ikinci seri filmi 2010 da gösterime girecekmiş,sabırsızlıkla bekliyoruz.Gerçekten güzel bir film/kitap.
serinin üç kitabı (bkz: twilight), (bkz: new moon), (bkz: eclipse)nefes bile almadan okunuyor.kitapta vampir hikayesinden daha çok içinde yaşanan aşk insanı cezbediyor. özellikle (bkz: edward cullen)'ın sevgisi hayatta hiç sevilmediğinizi hissettiriyor insana. gerçek sevgiyi anlatıyo bi bakıma yani. * ayrıca kitapları okuduktan sonra 1 hafta boyunca rüyalara edward girmiştir. hatta abartıp sabahları uyandırma modundaki anneye bikaç kez edward diye seslenilmiştir.
alpay erdem'e katıldığım izlenmesi zaman kaybı filmler sıralamasında ilk 3'e girecek film.
rüyalara girerek insanı çıldırtan "muhteşem" kitap serisi. filmi de çıktı of of bunun serinin hayranlarına yaşattığı sevinç anlatılamaz. gece gündüz soundtrack dinler olduk. Ama buradan duyurayım soundtrackte yer almayan ama dünyalara bedel bir parça var carter burwell'in "i know what you are"ı. of bu kadar kanı donduran mideye kramplar sokan bir müzik daha yapılmamıştır.
ayrıca aylardır edward edward diye sayıklıyorum yetti canıma resmen bebe kafamdaki ideal sevgili kavramını yıktı. stephenie ne yaptıysan bana seni baş tacım ilan ettim milyonlarca kez bana edward bella aşkını anlat. ölüyorum kanım çekiliyo o derece. ayrıca kendime gümüş volvo istiyorum.bide alice gibi bir kız kardeş.

(bkz: harry potter yalan)
twilight,new moon,eclipse,breaking dawn
kizlarin kafasindaki "mukemmel erkek" modelini gozden gecirmesine, hatta onu cope atip yenisini olusturmasina sebep olacak hikayedir. zira beyaz atli prensten vazgectik ve hepimiz bizi "korumaci" tavriyla saracak Edward Cullenimizi beklemeye basladik bile. insani bastan sona icine alan bir seridir, new moon ve eclipsede de hikaye ayni surukleyiciligiyle devam ediyor. umariz gelecek 2 kitap*ta da devam edecektir.

filmde oyunculuk koskoca bir sifir, ozellikle de arabada edward*in bella* eline dokundugu sahnede kafasini kucuk emrah modunda bir cevirisi vardir ki sormayin gitsin. yanisira sahneler atlanmis, hikaye metamorfoza ugramis fln, bilemiyorum stephenie mayer nasi izin verdi ama boylesine guzel bi hikayeye hic yakismicak kadar kisa ve basit bir filmdi. ayrica casti olusturmak icin cok mu ugrastilar bilemiyorum yani. kitapta tapilasi diye anlatilan edwardin filmde burnu carpik, yuzune tepsiyle vurmussun gibi bi ifadesi var, rosalienin de oyle kiskanilacak hicbi ozelligi yok, cakma sarisinin teki...

tabi biz bu korkuyu daha once yuzuklerin efendisi serisinde de yasamistik, ya guzel olmazsa film diye gunlerce dusunmustuk vizyon oncesi, ama tom bombadil harici hicbir hayal kirikigi yasamamistik. bana soleselerdi plan butce komisyonu hazirlar, yonetmeni de elceyizimle secerdim walla...

umariz gelecek filmler bundan daha iyi olur..