1. 1.
  ünlü türk korsan
  öyleki zamanın da avrupalı ebeveynler çocuklarını -dragut geliyor diye korkuturlarmış
  4 ... aabi
 2. 2.
  kaptan-ı deryalık teklif edilmiş fakat kabul etmemiştir. deniz savaşlarında osmanlı donanmasına yardımcı olmuştur
  3 ... aabi
 3. 3.
  türk denizci. genç yaşta levent olarak akdeniz'de korsanlığa başladı ve bir süre sonra reisliğe yükseldi. gittiği cezayir'de barbaros hayrettin'in hizmetine girdi. preveze deniz savaşı'nda (18 eylül 1538) yedek donanmaya komuta etti ve görevini başarıyla yerine getirdi. ilerlemiş yaşına rağmen katıldığı malta kuşatmasında (1565) şehit düştü. türbesi trablusgarp'tadır.
  1 ... vernon sullivan
 4. 4.
  avrupalılar tarafından dragut diye hitap edilen büyük zaferlere imza atmış trablusgarb fatihi.
  ... dilemme
 5. 5.
  Turgut Reis, Anadolu'da Menteşe yöresinde fakir bir ailenin oğlu idi. Genç yaşta levend olarak korsanlığa başladı. Kısa süre sonra reis oldu ve Barbaros'un hizmetine girdi. Preveze deniz savaşına katıldı ve yedek donanmayı kumanda etti. Dalmaçya kıyılarında Venediklilerin eline geçmiş olan Castelnuavo kalesini geri aldı. 1540'da Korsika'da bulunduğu sırada Cenovalılara esir oldu ve 3 yıl bir gemide forsa olarak kaldı. 1543'de Cenova'yı kuşatan Barbaros tarafından kurtarıldı. Napoli körfezindeki ispanyol gemilerini batırdı. Cerbe adasını kendisine üs yaptı. ispanyollar daha sonra Cerbe adasını kuşattılarsa da Turgut Reis'i ele geçiremediler.

  Turgut Reis, bundan sonra Fas limanlarına üslendi. 1551'de istanbul'a çağrıldı ve kendisine Karlı ili sancakbeyliği verildi. Trablusgarb'ın fethi ile görevlendirilen Turgut Reis, şehri aldı. 1552 yılında donanma ile Akdeniz'de bulunan Turgut Reis, Andrea Dorya kumandasındaki bir donanmayı Ponza adası yakınlarında yenilgiye uğrattı. Bastiya limanını ve kalesini ele geçirdi ise de burada fazla kalmadı. istanbul'a dönen Turgut Reis, 1554 yılında Trablusgarb Beylerbeyliği'ne getirildi. Cerbe Savaşı'na katıldı. Malta kuşatması sırasında kaleden atılan bir mermi ile şehid oldu (1565) ve Trablusgarb'daki türbesine gömüldü.

  kaynak : osmanli700
  1 ... faati
 6. 6.
  muğlanın bodrum beldesindeki 2.büyük belediyedir. bodrum merkez oranla 4-5 derece daha serindir.gün batımı müthiş, koyları harkuladedir.son zamanlarda yapılan marina d-marin ile değeri kat be kat artmıştır.
  ... balmsd
 7. 7.
  sarayburnu'nda dünyayı biz yönetiyoruz mesajı veren bir heykeli bulunan türk denizci.
  1 ... hezarfen hariciyeci celebi
 8. 8.
  zamanında avrupalıları feci şekilde korkutmuş ve muhteşem zaferlere imza atmış ünlü türk korsanıdır.

  ayrıca kendisi avrupa' da dragut olarak anılmıştır. barbaros' un devlet desteği ve ismiyle hareket etmesine karşın kendisi korsanlıktan vazgeçmemiş, barbaros' tan sonra kendisine verilen beylerbeyliği geri alındığında osmanlı devleti' ne tepki koymuş, malta' da şehit düşmüş korsandır. kendisine itaat etmeyenlerce başıbozuk saldırılar yapılması sonucu zorlaşmış bir kuşatmada şehit düşmüş ünlü türk korsanımızdır.

  kendisi ayrıca gençken tayfasında olduğu gemiyi kaçırması üzerine bir gemiye reis olmuş ve ünlenmiştir.
  ... 35lik sallama
 9. 9.
  italyanların korkulu rüyası. sinyor dragut diye bilirler. papa bu atamız yüzünden romadan kaçmıştır.
  1 ... lollllllllll
 10. 10.
  malta'yi aldığı sırada yaralanmış ve şehit olmuştur. kabiri libya'da trablusgarp'tadir.korkusuzdur. yapılan bir haksızlık için kanuni sultan suleymanin atının yularini çekip hesap sorması tarih kitaplarına konu olmuştur.
  ... tizi reftar olanin