bugün

bir oyun.
bu futbol mantalitesini ilk puskaslı kocsisli kupa kazanamayan * en iyi takımlardan biri efsanevi macaristan'ın uyguladığı söylenir. daha sonra ajax ilk kez ciddi uyguladıktan sonra bir diğer kupa kazanamayan en iyi takımlardan diğeri hollanda'nın oyun felsefesi haline getirip oynattığı futboldur.

acaba bu sonuca göre total futbol iyi futbolu getiren bol golü getiren ama başarıyı getiremeyen bir mentalitemidir?

bence değildir çünkü bu iki takımıda eleyen ülke almanya'dır ve ikisinde de mucize eseri kazanıp kupayı evine götürmüştür * . ama bu mucizeleri olanaklı hale getiren de yine de bu iki takımın mentalitesi de olabilir.
günümüz futbolunda denenmesi halinde bir hayli farklı bir mağlubiyet alıncağı için kimsenin denemeyi bırak adını bile hatırlamadiğı sistem.
ersun yanalin bir zamanlar genclerbirliginde uyguladigi sistemdir. en guzel ornegi ise 5 mart 2003 besiktas genclerbirligi kupa macidir.

Gunumuzde ise italyan futbol anlayisi karsisinda pek sonuca gidemeyecek ama avrupada basarilar kazandirabilcek sistemdir. futbolcularin kondisyonunun cok iyi olmasi, taktigi iyi sergilemesi yaninda bireysel anlamda teknik kapasitelerinin yuksek olmasina bakar. aksi durumda zayif halkalar maci olumsuz etkiler.
salı günleri skyturk te yayınlanan, mehmet ayan moderatörlüğünde, fırat işbecer, ali ece, ilker duralı gibi genç ve süper spor adamlarının katılımcılığıyla harika bir programdır efendim. ayrıca eli ece nin bugünkü programda harika bir kıyafet kombosuyla çıktığı da gözden kaçmamalıdır. siyah uzun kol üzerine beyaz pascal nouma tişörtlü bir şekilde...
defansın ve forvet hattının birbirine yakın oynadığı, beraber basıp beraber defans yapan futbol takımı mantalitesidir. forvet olmasa dahi yeridir yani, 4-6-0 taktiği ile oynanabilir ama deli gibi koşan sağlam fizikli futbolculara ihtiyaç var öyle ha deyince bir takımda uygulanmaz.
şöyle bir şeydir;

http://www.youtube.com/watch?v=FF_kvs6tkpk
mantıklı spor programı. bu sıralar tek geçiyorum. mehmet ayan da cabası.
beni dumurdan dumura uğratan futbol programı. efendim kolay değil yıllarca telegollerle, santralarla, maratonlarla büyüdü bu bünye. birkaç tane adam; her biri bilgili, kültürlü, birbirine inanılmaz saygılı. üstelik futboldan da fazlasıyla anlıyorlar. son izlediğim programda içlerinden biri şu cümleyi kurarak hislerime tercüman olmuştur ayrıca: ''.............. ki o oyunun sanal zekası(menajerlik oyunundan bahsediyor) türkiye' deki spor yorumcularının ortalama zekasının çok çok üzerinde.''
an itibariyle şili'nin tüm dünya'ya ders verdiği oyun.
70 li yıllardaki ilk versiyonu, zamanının işler taktiklerinden biridir. aynen pele yi yıldız yapan, zamanın yürüyerek geçilen defans(!) oyuncuları gibi. bugün bunu yapmayı dene, en az 5 yersin. kondisyon bitene kadar tabi. sonra bir 5 daha yersin, total mı anal mı görürsün.
artık hollandanın bile vaz geçtiği futbol mantalitesi.çünkü endüstriyel futbolda oyundan çok sonuça bakılıyor.
reykart'ın servet çetin, gökhan zan, barış özbek ve mustafa sarp'ı aynı anda kullanarak galatasaray'a yerleştirmeye çalıştığı futbol tarzı. bizimle hakkaten taşak geçiyor bu adam.
sky türk kanalında sevdiğim bir futbol programı.
günümüzde bu sistemi en iyi uygulayan takım barcelona'dır.
sky türkteki son programın bitişinde çalan şarkıyla anlamıştım bu programı özleyeceğimi. şimdiden özledim.
sahi program bitişinde çalan parçanın ismini söyleyebilecek biri var mıdır?
(bkz: yardım mekanı olarak uludağ sözlük)
günümüz futbolunun atasıdır. şöyle ki,
total futbolda hiç bir futbolcu defans, orta saha ya da forvet değildir. aynı zamanda her futbolcu defans,orta saha ve forvettir. savunma,orta saha ya da hücum bloğu diye birşey yoktur, tek blok vardır o da tüm takımdır. aynı anda tüm oyuncular savunmadadır, aynı anda ilerde basarlar, aynı anda hücuma kalkarlar ve oyuncular arası mesafe asgari seviyededir. günümüz modern futbolunda da savunma oyuncularının hücuma olan desteği,aynı şekilde ileri uç elemanlarının pres yapma ve savunmaya katkı özellikleri, orta saha oyuncularının mücadeleciliği ve iki yönlü oyun kabiliyetleri,tamamen total futbolun eserdir. ayrıca total futbolla birlikte adam markajı yerini alan savunmasına bırakmış, teknik oyunculardan çok mücadeleci oyuncular ön plana çıkmış ve futbol geniş alanda oynanan bir oyundan çok daha dar ve sıkışık bir alanda geçen mücadeleye dönmüştür.
ne acı ki total futbolun doğum yeri hollanda 3 dünya kupası finali oynamış ancak hiçbirinde kazanamamıştır. son dünya şampiyonu ispanya tamamen barcelonadaki hollanda etkisinin yani total futbolun eseridir ve o ispanya hollandayı 2010 dünya kupası finalinde yenmiştir. johann cruyff acaba o gün ne hissetti cidden merak etmekteyim.
türk televizyonlarının görüp görebileceği en süper spor programının da ismidir ayrıca. Program haftalık yayınlanmasına rağmen "o haftanın en parlayan oyuncusuymuş, tartışmalı pozisyonmuş, kritik haftalarmış. " tarzında değildir. yani fıkra değilde denemedir
japonya milli takımının italya'ya 4-3 mağlup olduğu maçta sergilediği futbol diyebiliriz. ben böyle futbolu ispanya'dan, almanya'dan görmedim. herhangi bir futbolcu kendi mevkisinde takılmıyor sürekli ve her yere yardıma gidiyor. bu futbol anlayışını uygulayarak italya ile taşak geçilebileceğini de gösterdiler.
savunma hattıyla hücum hattı arasındaki mesafeyi daraltmayı amaçlayan ve futbol takımının oyuncularının her mevkiide oynayabilmesini öngören ve Hollandalı teknik direktör Rinus Michels tarafından icat edilen futbol sistemi. Sitemdeki kilit nokta, kaleci hariç her oyuncunun (sınırlı bir miktarda da olsa) bir diğerinin rolünü üstlenebilmesidir.

Öncülüğünü 1969 ile 1973 yılları arasında AFC Ajax'ın yaptığı bu sistem, sonrasında yine Rinus Michels yönetimindeki 1974 FIFA Dünya Kupası'nda mücadele eden Hollanda Millî Futbol Takımı tarafından kullanıldı. Dünya Kupasında bu anlayış, bireysellik ile yaratıcılığın bir arada gösterildiği 4-3-1-2 oyun sistemi içerisinde gerçekleşti. Toplam futbol, oyuncularda aranan özellikleri değiştirdi. Bu uygulama tek özelliği olan oyuncular yerine, hem savunma hem de hücum yapacak özellikte oyuncuları teşvik etti.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Total_futbol
1970'li yıllarda hollanda'nın geliştirdiği futbol oyun mantalitesi.

bu oyun mantığı ile hollanda ligi şampiyonu ajax avrupa şampiyon klüpler kupasında 3 kere üst üste şampiyon olmuş, hollanda milli takımı 1974 ve 1978 dünya kupalarında final oynamıştır.