bugün

cenaza törenine 100 bin kişinin katıldığı, ünlü irlandalı futbolcu. 25 kasım 2005 de , 59 yaşında ölmüştür.
"alkolü ve seksi bıraktım, hayatımın en kötü 20 dakikasıydı" diyen şahane bünye. ölmüştür, ruhu şad olsundur.
doktorların kendisine alkolü bırakmasını yoksa futbol oynayamacagını salık verdiği bir durumda futbolu bırakarak hayatının yönünü çizen büyük futbolcu.
öldüğü zaman 100 binlerce insan cenazesi için sokaklarda yürürken bir o kadarı da publarda ruhuna kadeh kaldıran büyük insan.
maradona good, pele better, george best
tam bir sene önce bugün ölen efsane. unutulmaz futbolcu. çok güzel bir videosu için:
http://www.youtube.com/watch?v=nplemK3Y4ns *

--spoiler--
çalan şarkı: duran duran / ordinary world
--spoiler--
arkasında ismini yazan tshirt ümü giydiğimde almanların beni yiyecekmiş gibi bakmalarına sebebiyet veren irlandalı futbolcu.
manchester unitedın ve ada futbolunun kralı ayrıca efsanesi, kısaca herşeyi olan rahmetli futbolcu.
kendisine karaciğer nakli yapılınca artık içki içmemesi gerektiğini söyleyen doktoruna "madem öyle neden yenisini taktırdım ki" yanıtını veren efsane futbolcu.
hakkında bir çok hikaye vardır.hepsi hoştur güzeldir. yüzünüzde bir tebessüm bırakır. ama onun çektiği acılar, kendini öldürmek için yaptığı alkol komalarını düşününce içiniz ürperir. sana göre maradona, ona göre pele. ama bize göre george best.

http://www.manutdzone.com/legends/Best1.jpg

manchester united ile oynadığı bir maçta takımı 2-0 öndedir. sol köşeden korner atışı olur. topa koşan adını hatırlayamadığım arkadaşını durdurur ve kendisinin kullanacağını söyler. topu alır köşeye gider. arkasındaki gazetecilere bakıp göz kırpar ve eliyle 3 işareti yaparak gülümser. topa vurduğu anda top aldığı falso ile direk kaleye girer ve gol olur.

irlanda milli takımının alman milli takımı ile yaptığı bir maçta maçtan önce franz beckenbauer için yeterince hızlı olmadığını, onu topla bile koşarak geçebileceğini ve gerekirse bacak arasından çalım atacağını söyler. pek bi sivri dillidir. franz ise buna sadece güler. maç başlar. çok çetin geçmektedir. george best topu alır, kanadını değiştirerek direk libero oynayan franz ın üstüne üstüne gider. sonra topu bacak arasından geçirir. olduğu uyerde durur ve arkasında dönerek elini kaldırıp yumuruk işareti yaparak güler.o anda bir irlanda taraftarı olmanın vereceği zevki düşünmek bile insanın içini ısıtıyor.

o kesinlikle gerçek bir efsane. 7 tane miss world ile yattığı, sürekli magazin haberlerine konu olduğu ve durdurumadığı alkol sevgisi yüzünden manchester united dan kovulmuştur. o şu anda herkesin takımlarda hastası olduğu 7 numara furyası kendisi ile başlamıştır.

kendisinin ölmeen önce david beckham hakkındaki yorumu ise;
"Sol ayağı zayıf, kafa vuruşları sıfır, savunma yapamıyor, fazla da gol atmıyor. Onun dışında fena değil."*~~

1991 den 2005 e kadar charlton athletic in menajerliğini yapan alan curbishley ise şöyle demiştir onun için; "best gibisi gelmedi, onun kadar yeteneklisi olmadı. daha sık yanında olmalıydık onun.. o'nu korumalıydık.."

bir futbolcu düşünün ki yere düşmez. belki de ada tarihinde en çok tekme yemiş futbolcudur kendisi.
keşke yapmasaydın bu kadar kötü şeyi, keşke parçalamasaydın karaciğerini demek bazen anlamını kaybediyor. belki de o bu yüzden george best.

huzur içinde yatsın.
1999 şampiyonlar ligi finalinde * 85 dakika almanların şovunu izleyen, daha sonra imza isteyenleri atlatmak için maçın 85. dakikasında staddan ayrılan * daha sonra gazetecilerin bu konuda neler hissediyorsunuz diye sorduklarındada 'salağın teki gibi 'cevabını veren efsane.
belfast 22 mayıs 1946 doğumlu.babası liman işcisi,annesi ev kadını ve hokeyci.babası daha doğdu zaman futbolcu yapmaya kararlı best'i.14 aylıkken çekilmiş fotografında ayagında top olan,geceleri topla yatan bir bebek best.
14 yaşındayken,m.unitedin efsane hocası matt busby'ye kulubun yetenek avcısı joe armstorng tarafından iletilen telgrafta''bir dahi buldum''denilerek,keşfedilmiştir.17 yaşında m.united formasıyla ilk birinci lig macına çıkar,1964 te ilk kez milli takımda oynar.37 kez milli takım formasına giymesine ragmen,dunya kupası elemelerini irlandanın gecememesinden dolayı,hiç dunya kupasında bulunamaz.19 yaşında m.united ın şampiyonluğuna en buyuk katkıyı sağlayan futbolcusudur.1967 de tekrar bestle beraber,m united şampiyon olur.bu arada adı tamamıyla tum dunyada efsane olan birisidir best.1968 de ,takımı avrupa şampiyonu yapan yine best'tir.aynı yıl ingiltere ve avrupanın en iyi futbolcusu secilir.
1974 de disiplinsizliği nedeniyle,m.united tan uzaklaştırılıyor.1975 te los angeles aztecs takımına transfer oluyor,23 macta 15 gol atıyor.1976 da fuılhama trfansfer oluyor.42 kez forma giyor,8 gol atıyor.burada kullandığı aracla,içkili bir şekilde harrods magazasının vitrinine tosluyor.omuzuna 57 dikiş atılıyor,5 hafta sahalardan uzak kalıyor.
1977 yılında sevgilisi angela tarafından sırtından bıçaklanıyor.
1978 de sevgilisi angela ile evleneceğini açıklıyor,nikah gunu ortalardan kayboluyor.amerikanın saan jose takımına imza atıyor.1983 te futbolu bırakıyor.25 kasım 2005 te karaciğer yetmezliğinden hayata veda ediyor.
1991 yılında yapılan roportajda hayatınızda '' keşke''dediğiniz nelerdir sorusuna,şu karşılığı veriyordu.
''1971 de chelsea maçında attığım penaltıyı,kalecei bonetti kurtardı,keşke topu obur köşeye gönderseydim.''diyerek tek keşkesini belirtiyordu.
simon kuper onun futbolu uzerine şu satırları yazıyor;''hepimiz einstein'ın dahi olduğunu duymuşsunuzdur.çok azımız bu yargıyı tartışabilecek durumdayız.ama futbol,hayatın eğitim gerektirmeyen bir kaç alanından biri.maca gidip best in üç adamın peşpeşe belini kırdığını,gördüğünüzde,bir ''dahi'yi seyrettiğinizi anlarsınız''.
1960'larda, ingiltere'de çok ilginç şeyler olagelmekteydi. futbolu icat ettiklerini iddia eden ingilizler, ilk ve son defa dünya kupasını almışlardı. hem de en kıl oldukları rakipleri almanları finalde yenerek. ama aynı dönemde, ingiltere'de bundan da öte bir efsane vardı; george best. irlandalı, dolayısıyla alkol zaafı olan, ama bununla beraber ingiltere futbol tarihine adını yazdıracak kadar da süper bir yetenekti best.

yine bu yıllarda, beatles dünyayı kasıp kavurmakta, john lennon, we are more popular than jesus* lafını zikretmekteydi. beatles ve george best iki efsane olarak aynı dönemlerde hayat bulmuşlardı. beatles üyeleri de futbol düşkünüdür ve best'e hayranlardır. 1967 tarihli efsane beatles albümü sgt pepper s lonely hearts club band'in kapağında george best'in de küçük bir resmi bulunur. best'in ve beatles'ın ünü o denli içiçe geçmiştir ki, george best, 5. beatle olarak nitelendirilir.
otoriteler hemfikirdir ki, georgie best'in pele, maradona gibi bir süperstar olamamasının tek nedeni irlandalı olmasıdır.

(bkz: in the name of georgie best)
ingiletere futbol tarihinin gördüğü en karizmatik irlandalıdır. futbolu bıraktıktan sonra bile yaptığı açıklamalarla hep gündemde kalmıştır. örneğin;

alkol bağımlılığı had safhada olduğu zamanlar* katıldığı bir tv programında, alkolu bırakıp bırakmadığı sorulmuştur;

- "evet alkolü bıraktım sayılır, uykuda olduğum zamanlar içmiyorum"

bir başka programda futbol hayatı boyunca unutumadağı 3 şey sorulmuştur;

- "birincisi miss kanada, ikincisi miss britanya, üçüncüsü miss world"*
(bkz: rip)
Futbol tarihinin en yetenekli oyuncularından biri. Ayrıca piçinde teki. Alkollü araç kullanmak ve polise kaba davranmaktan 3 ay yatmış. Hayatımdaki her şeyi çalımladım, alkol hariç şeklinde özlü sözü olan, Futbolun James Dean'i ve beşinci beatles lakabları ile anılan futbol efsanesi.
tarihin en iyi 25 futbolcusu istatistiklerine girememesiyle bir kez daha gönlümde yer eden adam. takımı dahil hayatı boyunca sisteme karşı çıkan bir adama da bu yakışırdı zaten.
ölmeden bir kaç gün önce kendi isteğiyle yatağında çektirdiği fotoğrafını gazetede yayınlattı ve hayranları için küçük bir de not düştü fotoğrafın altına; "benim gibi ölmeyin.." anısının yaşatılması adına belfast sivil havalimanına george best adı verildi. ülkenin en ünlü bankalarından biri best anısına, üzerinde resminin bulunudğu 1 milyon adet 5 poundluk koleksiyon parası bastırdı ve piyasaya sürüldüğü beşinci gün tükendi. best'in son isteklerinden biri de, alkol bağımlılığıyla mücadele eden kendi adına bir vakıf kurulmasıydı. vakıf, best öldükten kısa bir süre sonra faaliyete geçti.

(bkz: four four two)
red devil'in vazgeçilmez oyuncularından biriydi.oynadığı yıllarda gece hayatı ve calkantılı yaşamıyla gündemde yerini alırdı bi şekilde.alkol bağımlısıydı gecen bir kac yıl önce vefat etmişti.benim zamanımda oynamasa bıle belgesellerde kendisini hayranlıkla izlediğim irlandalı efsane futbolcudur.
önceki yazılardan birinde anlatılandan farklı olarak, yılın en iyi futbolcusu ödülüne adayken en büyük rakibi johann cruyff'un takımı barcelona ile oynadıkları maçtan önce cruyff'un kendisi kadar iyi olmadığını isterse ona bacak arası çalım atabileceğini söyler. bu açıklamayı yaptığı gazeteciler inandırıcı olmadığını söyleyince onlarla iddaya girer. maçın bir bölümünde sağ kanattan giderken durur ve tersine koşmaya başlar. o kanadın barcelona tarafında oynayan cruyff ile karşı karşıya gelir ve bacakarasından atar çalımı. herkes şaşkın izlerken o gazetecilere el hareketi yapıyordur.
canlı izleyemediğim için ve herhangi bir şekilde de oynadığı maçları izleyemeyeceğim ünlü irlandalı futbolcu. alkole düşkünlüğü yüzünden en sevdiği kulüpten ve en iyi yaptığı işten erken emekli olmuştur.

bir otel garsonu best hakkındaki anısında şöyle der; "geçen gün tv'de izlediğim güzellik yarışmasında birinci seçilen güzele, servis yaptığım odada bestin yanına uzanmış çırılçıplak halde rastladım". şöhreti, yakışıklılığı ile zamanın playboylarından olduğu aşikar.
kendisi bir röportajında o kadar servetine ne olduğu sorulunca:
'yüzde 90'ı alkol ve kadınlara gitti, gerisini de ziyan ettim' cevabını vermiştir. filmi çekilmelidir.
dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından biri. çılgın, yakışıklı, hızlı... daha ne olsun?
1987 yılında yayınlanmış the wedding present'in ilk stüdyo albümüdür. ilk kayıt everyone thinks he looks daft albümün lokomotifi desem de tüm albüm oldukça sağlamdır.

1.everyone thinks he looks daft
2.what did your last servant die of?
3.don't be so hard
4.a million miles
5.all this and more
6.getting nowhere fast
7.my favourite dress
8.shatner
9.something and nothing
10.it's what you want that matters
11.give my love to kevin
12.anyone can make a mistake
13.you can't moan can you?
14.all about eve
açtığı gece kulübü ve barlarda, çalışanlarının, masa ve sandalyelerin üzerlerine bırakılan kadın iç çamaşırlarını topladığını okumuştum.
yani futbolun james dean'i diyebiliriz bu abimize tek farki cok yasamis olmasi..
güncel Önemli Başlıklar