bugün

entry'ler (634)

anın görüntüsü

görsel

Elini tuttum sıcacıktı. Yüreği elimdeymiş gibi.

kedisever yazarlar veritabanı

Umut Sarıkaya'nın benim de söyleyeceklerim var kitabından bir alıntıyı akıllara getirmiştir. Bu veritabanında böyle bir muhabbet dönme olasılığı yüksektir.

--spoiler--

iki saattir aynı kafede oturuyorduk ve ben ne büyük bir eşşekmişim ki iki saattir “kedi” muhabbeti dinleyip “mmm, tabiî tabiî, aynı fikirdeyim” diye anlattıklarını onaylıyordum. “kedi asildir” dedi, onayladım; “kedi karakterlidir” dedi, katıldım; “kedi özgürlüğüne düşkündür” dedi, “bravo” dedim. sonra başladım ben de kediyi övmeye. “başladım” dediysem niyetlendim sadece. çünkü o kedinin bütün meziyetlerini övmüştü, bana övecek bir şey kalmamıştı. “kedi eee... kedi ööö...” deyip övecek bir halini, tavrını arıyordum ama bulamıyordum. sonunda biraz bulamamaktan, biraz da benim ne kadar coşkun bir kedi sever olduğumu anlayıp etkilensin diye “ben var ya ben, kedinin daşşağını yiyiim be!” dedim. hatta gaza gelip “keşke imkân olsa da hepimiz kediye bi kere versek, öyle seviyorum yani” diye de ekledim. ben böyle deyince kısa bi suskunluk oldu. kahvelerimizden son bir yudum aldıktan sonra hesabı isteyip kalktık.

--spoiler--

beta berk bayındır

Lise yıllarımın kulaklık katiliydi kendisi. Şimdiki gibi t-rap denen rezaletin olmadığı zamanlarda, unground rap yapılırken dinlerdim bu adamı. Türkiye'de düzgünce funny rap yaparken bir yandan da dumur edebilecek duygusallıkta parçalar yapabilen sayılı insanlardandı. Yıllardır yoktu piyasada. Norm ender gibi bir vasatın yerine damlasını isterdim ortaya. Ama olmadı. Olmayacak da bu saatten sonra.

Resmen ergenliğimi kaybetmiş gibi hissediyorum. Kaç gündür bütün şarkılarını dinleyip eskileri düşünüyorum. Şanışer ile yaptıkları Her şey aynı şarkısındaki "22'ye geldim, bugüne kadar tek becerebildiğim kaybetmek," kısmını dinlediğim lise yıllarında henüz 22'ye gelmedim neyse ki diyordum. Şimdi 22 yaşım kaç yıl geride kaldı bilmiyorum. Ama hala her şey aynı.

Olmadı be. Böyle hiç beklenmedik bir zamanda gitmesi olmadı. Böyle bir ölüm, ne bileyim, çok garip. Mekanı cennet olsun.

Buraya da giderayak bir şarkısını daha sıkıştıralım.

https://youtu.be/A3Y1UV0KK6M

"Keşke senle hiçbir vakitte tanışmasaydık"

mr blue

Bir Catherine Feeny şarkısı. Bu şarkıyı bu kadar geç tanımış olmak bir miktar canımı sıkıyor. Ancak hala güzel şarkılar keşfedebiliyor olmak da ayrıca keyif veriyor.

Bojack Horseman'ın finalinde olabilecek en güzel yerde girerek, her izlememde tüylerimin ürpermesine sebep olmuş bir şarkıdır.

--spoiler--

- Life is a bitch and then you die, right?
- sometimes. Sometimes life is a bitch and then you keep living.
- yeah.
- but it's a nice night, huh?
- yeah. This is nice.

--spoiler--

https://youtu.be/j6KtQRbyH_g

wp grubunda iyi bayramlar zinciri başlatan mal

görsel

evlenmeden önce kuduz aşısı olmak

görsel

1 50 boy kısa mı sorunsalı

Gereksiz bir sorunsal. Bunun kısa olup olmadığını tartışmak yerine bunun boy olup olmadığını tartışmak lazım.

(bkz: 1 50 boy boy mu sorunsalı)

öğrenciye babasının mesleğini soran öğretmen

Dünyanın en gereksiz eylemi. Bunu hala yapan var mı bilmiyorum. Ama yapanların "Allah bin türlü belasını" diyorum, sonunu siz getirin.

Bu durum o yaşlardaki çocuklarda öğretmeni eleştirme gibi bir zihniyet henüz gelişmediği için, babasının başka meslek yapmıyor olmasına sinirlenmesine sebep oluyor. Ve bu durum, babasını çocuk için bir utanç kaynağı yapıyor.

Lütfen yapmayın. Yapan varsa da yaptırmayın.

güneşe ayak basmak

Küçükken bunun yapılabilir bir şey olduğunu düşünürdüm. Çok güçlü ve yüksek mevkideki insanların gittiğine inanırdım.

Hatta bu güçlü isim için de aklıma dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel gelirdi.

Onun fötr şapkası ve frağıyla güneşe gittiğini ve insanları şapkasıyla selamladığını düşünürdüm *

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel deyince de yaşı biraz belli ettik galiba.

erken boşanma

(bkz: neye göre kime göre erken)

komünizm gelecek kocalarımızı paylaşacağız

Kapıya şal falan asarak kendi aralarında bir şifre de oluştururlar bunlar.

Gör bunları Şerif faysal Yıldırım.

ben değiştim

görsel

google reklamları

Uzun süredir kişiselleştirilmiş reklamları kapatmıştım. Az önce youtube'a gireyim dedim. Birden karşıma alakasız bir reklam geldi.

Şöyle ki:
görsel
3 milyon bekar Müslüman diyor bir de.

Sonra dedim "bu reklam neden geliyor acaba?". Yanındaki 3 noktaya tıklayıp "neden bu reklam?" seçeneğine bastım. Google abinin verdiği cevap şu:

görsel

Günün saati ve bulunduğunuz ülke diyor. Ulan ülkemin insanları bu saatlerde böyle yerlere takıldığı için ben de alıyorum bu reklamı. Hay dedim bulunduğum ülkeye başlayayım. Tekrar açayım en iyisi ben şu kişiselleştirilmiş reklamları.

bir sinema filmine bilet almak

Heyecanlı ve bitkin hissettirir.
*

gamzedeyim deva bulmam

Birkaç gündür fena halde taktığım şarkı. Sürekli olarak dilimde. amatör veya profesyonel olarak söyleyen herkesten dinledim desem yeridir.

Sonra izlediğim filmlerin, dizilerin, dinlediğim şarkıların hikayelerini merak ettiğim için de bir araştırma yapayım dedim.

Sen çok yaşa ulan tatyos efendi! Klasik Türk müziğinin en önemli isimlerinden olan ermeni asıllı, Ortaköy doğumlu tatyos efendi tarafından yazılmış bir parçadır. Adamın yazdığı ve bestelediği öyle güzel şarkılar var ki. iyi ki bu topraklarda doğmuş dedirtir.

Bu şarkıyı yazdıktan kısa bir süre sonra ne yazık ki 1913 yılında ölmüş kendisi. hayatının son zamanlarını da yokluk içinde geçirmiş. Ayrıca yalnız olarak ölmüş. Şarkısında da diyor:

"Gamzedeyim deva bulmam
Garibim bir yuva kurmam"

Cidden bir yuva kuramamış üstad. Toprağı bol olsun.

Şarkıdaki gamzedeyim'den kasıt, depremzede, kazazede kelimelerindeki gibi gamzedeyim manasında kullanılmış olup gamze kelimesi ile alakası yoktur.

2020 tüm zamanların en sıcak yılı olabilir

Ya sene oldu 2020. Ben kendimi bildim bileli son bilmem kaç yılın en sıcak yazı haberleri görüyorum. Bitmediler bir türlü.

feto ya hiç bulaşmamış var mı

--spoiler--
Fetonun dersanesine gittiğim dönemde bile bulaşmadım.
--spoiler--

Reis avucunu kesip fetö kitabının üstüne basarak kan yemini mi edecektin başka? E bulaşmışsın işte.

Bir soru.

kitap alıntıları

Kadınlar, ama sahiden seven kadınlar, erkeğin güçlü olmasıyla ilgilenmezler. Seni severler çünkü yüreklerine dokunmuşsundur bir yerde. Bunu farkına varmadan yaptıysan daha çok severler. Çünkü samimi olduğunu anlarlar.

- Kırlangıç Çığlığı - Ahmet Ümit.

külhanbeyi vs kabadayı

Bence bu sözlükte bu kadar okuma yazması olan yok.

koro şefinin çok da bir öneminin olmaması

Yanlış olan durumdur. Eğlenerek öğrenmek için:

https://youtu.be/jdBkWT5k_vo