bugün

godfather ı kesinlikle yücelten muhteşem bir filmdir, çoğu filmde yaşanan devam filmi sendromu bu filme ters tepki yapmış, muhteşem bir başarı yakalamıştır.
devam filmleri kötü olur tezini çürüten filmdir. fikrimce ilk filmden bile iyidir. iki farklı zamanda Don Vito Corleone ile Don Michael Corleone nin yükselişlerini anlatır.
şöyle bir film düşünün, baş rollerinde Al pacino ve robert de niro oynuyor, filmin sonunda ise ufak bir sahnede marlon brando gözüküyor. (bkz: başka söze gerek yok)
silik bir adamın sonunda babasının kanına ihenet etmeyip kişiliğini buluşunun ve ailesi, işi ve gerçekler arasındaki bocalayışının destanı.
robert de niro, nam ı diğer baba corleone' nin yeni dünyaya ayak bastıktan sonra yaşadıklarını anlatan, coppola şaheseri.
al pacino`nun koltukta bacak bacak üstüne atıp karizma fışkırtan sahnelerine sahip en iyi part filmi.
bu akşam saat 23:00 itibariyle fox tv de yayınlanacak şaheser filmdir.
serinin belki de en önemli filmidir.
msn'den baba'nın durumunu sorunca alınacak standart cevaptır;

- nasıl baba?

- godfather ii.

:)
the godfather serisinin en güzel filmi.
robert deniro bir harikaydı o ses tonu tavırları tam bir babayı gösterdi bize. michael corleone babalık görevini yaparken sanki babasının yolundan çıkıp başka bir doğrultuya geçmiş. vito corleone' nin amacı yardım etmekten geçiyordu micheal aileyi yasallaştırmak için uğraşırken iyice dibe battı..
ayrıca izlerken "babasının kemikleri sızlamıştır be dediğim film" * ama lami cimi yok mükemmel bir film.
bir insanın ailesini korumak isterken nasıl acımasızlaşıp, aslında ortada bir aile bırakmamasının anlatıldığı film.
ilkinden çok çok fazla iyi olduğu kesin olan oyundur.
don fanucci vito corleone'nin yanağından makas alıp, hafifçe yanağına vurduğu anda vito corleone'nin buzzz gibi ifadesi unutulmazdır..

--spoiler--
vito corleone ile oyun oynanmaz. adamın ağzına namluyu sokarlar sonra..
--spoiler--
mario puzonun romanında uyarlama baba film serisinin 2. filmidir. Bence üçlemedeki en güzelidir.
godfather 3ten iyi 1den kötü velakin diğer birçok filmden de başarılı olan filmdir.
yönetmen Francis Ford Coppola imzalı 1974 yılı yapımı serinin ikinci filmi. 6 oscar ödüllü bu muhteşem filmde hem Vito Corleone 'nin gençlik yılları, basamakları bir bir tırmanmaya başlaması, nasıl büyük bir mafya babası olduğu anlatılmakta hem de öldükten sonra yerine geçen oğlu Don Michael Corleone'nin zeki adımlarla nasıl aileyi ayakta tutmayı başardığı ve hep zirvede tutmasını bildiğini görmekteyiz. etrafında tek bir dostu bile olmayan, kurtlar sonrasında akılcılıkla hep baş köşede kalabilmiş birinin hayatını 3 saat boyunca izleme imkanı veren müthiş bir yapım.
tarihin en iyi devam filmidir. ezber bozmuştur, kraldır.
robert de niro'nun oynaması sebebiyle 1. ve 3. filmden daha fazla ilgimi çekmektdir. hala hazırda izlemedim orası ayrı.*
devam filmlerinde alışılagelmişin aksine 1. sine fark atan The Godfather filmidir.

--spoiler--
Güçlenirken yalnızlaşmak ve acımasızlaşmak seyircinin zihnine nakış gibi işlenir. Son sahnede yıllar öncesine dönülüp tüm kardeşlerin gürültü patırtı içinde içeri koşturduktan sonra Michael'ın masada tek başına kaldığı sessiz sahne benim için sinema tarihinin unutulmazları arasına girmiştir
--spoiler--
serinin en beğenilen bu parçasının tüm oyuncuları tam olarak şunlardır;

Al Pacino, Robert De Niro, Diane Keaton, Robert Duvall, James Caan, Talia Shire, John Cazale, Danny Aiello, Abe Vigoda, Michael V. Gazzo, Frank Sivero, Gastone Moschin, Harry Dean Stanton, Marianna Hill, Amerigo Tot, Bruno Kirby, Carmen Argenziano, Carmine Foresta, Carmine Caridi, David Baker, Dominic Chianese, Ezio Flagello, Father Joseph Medeglia, Fay Spain, Francesca De Sapio, G.d. Spradlin, Gianni Russo, Giuseppe Sillato, James Gounaris, Joe Lo Grippo, Joe Spinell, John Aprea, Joseph Della Sorte, Kathleen Beller, Lee Strasberg, Leopoldo Trieste, Livio Giorgi, Maria Carta, Mario Cotone, Morgana King, Nick Discenza, Oreste Baldini, Richard Bright, Saveria Mazzola, Tere Livrano, Tito Alba, Tom Rosqui, Troy Donahue, William Bowers
fredo'nun vurulduğu an michael'ın kafasını eğmesi beni her daim kendimden almıştır ve alacaktır. candır.
bir vito corleone kolay yetişmiyor tezinin ispat filmidir. sufiler,dervişler gibi acı çekmiş, hammış, pişmiş elhamdürüllah.
6 dalda aldığı oscar ödülünü * * * * * * sonuna kadar hakeden efsane film. soundtrack albümü mutlaka dinlenmeli. ayrıca benim gözümde ilk filmden daha güzeldir. ve bunca zaman geçti, oldukça fazla film seyrettim, seyrettiğim en iyi film konusunda the shawshank redemption ile zirveyi paylaşırlar.
dün akşam tv 8'de yayınlanan şaheser. beşiktaş'ımın trabzon galibiyetinin detaylarını öğrenmeyip, her defasında ayrı bir keyif aldığım the godfather part 2'yi izledim. sabah kalktım. hala dilimde filmin ünlü müziği takılmış bir vaziyette, al pacino vari işe geldim.

--spoiler--
filmin en dumur sahnelerinden biri, micheal'ın karısı kay'den "çocuk düşmedi, ben kürtajla aldırdım" cümlesini duyması anıdır. ardından al pacino abimiz sabredemeyip saplam bir şamar vurmuştur. ancak film boyunca yediği ihanetler buradan sicilya'ya duble yol olur, onu da söyleyeyim.
--spoiler--

--spoiler--
micheal'ın annesinin taziyesine küs olduğu abisi fredo'da gelmiştir. araya kız kardeşi girer. affetmek için al pacino ile abisi fredo kucaklaşırken, michel'ın korumasının al pacino'yla göz göze gelip; "ulan affettin ama, sen bana bunu yakında öldürtürsün" bakışı süperdi.
--spoiler--
3 yıl önce aldığım ve hala izlemeye yanaşmadığım 200 dakilalık film. jelatinini bile açmadım lan.