1. 1.
  bir türlü durdurulamayan japon tiki.
  3 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  dünyayı mekanikleştirmeye çalışan, insanın hayatını kolaylaştırmaya ve insanı tembelleştirmeye yarayan her türlü ilerleme.
  1 -1 ... asiti kaçmış kola
 3. 3.
  Her zaman başkalarının ürettiği ve bizim satın almak için çok para ödediğimiz şey. Bir ülkenin ekonomik özgürlüğü ve gücü için gerekli olan şey.
  ... kacik
 4. 4.
  (bkz: teknolojinin varabileceği son nokta)
  ... pilotmont
 5. 5.
  (bkz: teknoloji okur yazarı)
  ... pilotmont
 6. 6.
  (bkz: teknolojik sömürge)
  (bkz: türkiye nin teknoloji üretmemesi)
  ... pilotmont
 7. 7.
  turkiyede uretilmeyen sey.**
  ... elektron
 8. 8.
  bilginin sanayi işleminden sistemli bir şekilde geçirilmesidir. yada bir bakıma bilimsel bilginin uygulama alanıdır. ayrıca tasarımdan üretime, pazarlamadan bayiliklere kadar bir çok sektor ve alanı içinde barındırır. bunları yaparken de yine kendisinden yani teknolojiden faydalanır.
  hayatı kolaylaştırması açısından yadsınamayacak derecede önemli olmakla birlikte yararlı mı zararlı mı oldugu her zaman tartışılmıstır. bir tarafı güçlü kılarken bir tarafın da mağduriyeti her zaman soz konusudur. en basitinden bir füze bir halka yada ülkeye bağımsızlık getirirken diğerinin yok olmasına sebep olabiliyor. yada bir üçak bir yandan ulaşımı sağlarken bir diğer uçak insanlar üzerine tonlarca ağırlıktaki bombaları yollayabiliyor. diğer bir örnekte ise bir kamera en güzel anları, mutlulukları kaydederken diğer bir kamera özel hayatları gizli çekim porno haline getirip insanları deşifre edebiliyor.
  sonuçta yararları yadsınamayacak derecede çok olmasına karsın kullanımdan ve uygulamadan kaynaklanan kötü sonuçları da (göreceli olarak) olabiliyor teknolojinin.

  (bkz: yararları ve de zararlarıyla teknoloji)
  ... leskote
 9. 9.
  üç kişilik ödevin farklı şehirlerde yaşayan üç arkadaş tarafından hiç buluşulmadan fakat organize bir şekilde yapılıp bitirilmesi.
  ... diyonsos
 10. 10.
  http://link.brightcove.co...53050&bctid=933742930
  ... mürekkep