1. 1.
  pikuros'un felsefesi öğretisi. turkcesi hazcılık. haz alınıcak şekilde yaşama, degerlendirme egilimi. haz veren şey iyidir acı veren şey kötüdür.
  23 -1 ... elma
 2. 2.
  zevk veren herşeyi sınırsızca mübah kılan felsefe,zevk için yaşamak.
  ama ütopya olduğuda açık,yalan bir şey.
  8 -2 ... selmagezinir
 3. 3.
  "men do not seek pleasure, only englishmen do." -f. nietzsche. *insanlar zevki amaclamaz, yalnizca ingiliz insanlar yapar.**
  3 -1 ... child
 4. 4.
  (bkz: utilitarianism)in bazi formlarinda da kendini gosteren hede. bi de altruism mi ne, oyle bi sey vardi. bunun da kendini dusunmek oldugunu iddia eden hedonistler vardi. ada felsefesinin sictigi en buyuk boktur bunlar. amerikan pragmatizminin de abisi olur bunlar. dedeleri de gay yunanlardir.*
  1 ... child
 5. 5.
  (bkz: hazcılık)
  3 ... manson
 6. 6.
  en üstün iyiliğin haz olduğunu ileri süren aristipposun öğretisidir.
  3 ... hasnicktir
 7. 7.
  hayatın duyu organlarının zevklerine gore yaşanması gerektiğini savunan felsefi akım. (bkz: hazcılık).
  ... berxwedan
 8. 8.
  En üstün iyiliğin haz olduğunu ileri süren Aristippos''un öğretisi... Aristppos''a göre en üstün iyilik hazdır. Bu öğretiye göre iyi demek haz demektir; haz veren her şey iyi, acı veren her şey ise kötüdür. Aristippos''a göre her davranışın nedeni, mutlu olmak isteğidir. Yaşamın ereği hazdır. Haz insanı insan eden duygudur. Bilgilerimiz duygularımızla alabildiğimiz kadardır, bunda öteye geçmez. Bu yüzden Aristippos duygularımızın getirdiği haza yönelmeyi, acıdan kaçmayı söyler.
  En üstün iyi, hazdır. Ancak gerçek haz sürekli olandır. Sürekli olan hazza da bilgelikle varılabilir.
  Epikuros''da hazcılığı devam ettiren filozoflardandır. Ne var ki, Epikuros, Aristippos''un bedensel hazzına karşı tinsel hazzı yeğler. Onun için en büyük haz, ruh dinginliğidir. Buna da bedensel zevkler peşinde koşmakla değil, bilgelikle varılır.
  4 ... demester
 9. 9.
  mutluluğa ulaşmak acıdan kaçıp hazzı aramakla mümkündür ekolü.

  "insanın ekmek ve suyu varsa, mutlulukta zeusla yarışır."*
  5 ... diss___
 10. 10.
  (bkz: fedonizm) * *
  1 ... sayincevizkabugu