1. 1.
  1_Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  2_Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini, Devletin yargı organlarını, askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  3_Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.

  4_Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.
  --------------------------------------------------------------------

  orhan pamuk hedesinin yargılanmasını ve de beraat etmesini sağlayan madde.
  ab bu maddenin kaldırılmasını istemekte.oysa ki bu ve buna benzer kanunlar fransa başta olmak üzere pek çok ab ülkesinde de bulunmakta.
  10 -2 ... tfcvbg
 2. 2.
  'manufacturing consent' adlı noam chomsky kitabına dava açılmasına sebebiyet veren yasa maddesi.

  kitapta çarpık olduğunu iddia edebileceğimiz bilgiler yok mu?
  var.

  peki bu, chomsky gibi bir adamın en önemli eserlerinden biri olan, terminolojiye yeni terimler katmış, ilgili alanlarda başucu eseri olmuş bir kitabı türkçeye kazandıran çevirmenleri, yayıncıları altı yıla kadar hapis cezası istemi ile yargılamayı mı gerektirir?
  demek ki gerktiriyormuş.

  bildiğim kadarı ile bu chomsky'nin dava açılan ikinci eseri, bu gidişle sonuncu da olmayacak.
  ha gayret, birleşik devletler'in bile susturamadığı bu adama ağzının payını biz verecegiz. müttefikimiz ile aramız da düzelir böylece.

  zaten globalleşen dünyada, neden sadece türk entelektüelleri ile ugraşalım ki?
  bir chomsky, bir tarık ali, bir antonio negri, bir naomi klein neden mahkemelerimize konuk olmasın?
  şahsen, yılın gandhi'si kemal kerinçsiz'in habermas'a uçan tekme attığı günü görmek için sabırsızlanıyorum.
  10 -1 ... halit ayarcı
 3. 3.
  teorik olarak doğru, fakat uygulama açısından yanlış bir türk ceza kanunu maddesi. türkiye sınırları içerisinde türklüğe ve türkiye'ye yapılan hakaret tabi ki cezalandırılmalıdır fakat bu özgür düşünceyi engellemek biçimine dönüşmemelidir. ancak bu maddenin açık olması nedeniyle, ne yazık ki, özgür düşüncenin önüne geçilmektedir.
  3 -3 ... thedewil
 4. 4.
  Fatih Altaylı'ya göre "bir bok olamayacağını anlayan edebiyatçı bozmalarının Dünya çapında tanınmak, adından söz ettirmek için kullandığı bir maddedir" diye bugün kü yazısında bahsettiği maddedir.

  Nasıl mı? diyorsanız buyrun aşağıya geçelim :

  "Benden edebiyatçı falan olmaz; bu yazdıklarım da beş para etmez ama ben yine de yazıp şansımı deneyeyim" diyorsanız...
  Yazdığınız fikirlerle ortamı sallayamamaktan dert yanıyorsanız...
  Hatta hiçbir fikriniz olmadan ortalıkta fikir adamı gibi gezmekten zevk alacaksanız...
  Kolayı var.
  Türkiye'de bir kitap yazın. Kitabınızın konusu hiç önemli değil.
  içinde bir fikir olup olmaması da mühim değil.
  Edebi bir değer taşıyıp taşımaması da tartışmaya değer değil.
  Bu kitabın bir yerinde kitabın konusuyla alakası olsun olmasın, Türkiye'ye sövün. Türkleri karalayın. "Barbar" deyin, "katil" deyin. Hatta ileri gidin, "tipsizler" deyin, "iktidarsızlar" deyin, "hepsi adidir" deyin. Cumhuriyet'i işgalcilikle suçlayın, Atatürk'e "diktatör" deyin. Hatta hakaretler edin.
  Ermenileri kestiğimizi detayıyla anlatın, Türkiye'nin bölünmesini savunun, Rumlara mezalim yapıldığını hatırlatın, hatta Türklerin fırsat bulsa kendileri dışındaki herkesi öldüreceğini de belirtmeyi ihmal etmeyin.
  Sonra kitabınıza kaldığınız yerden devam edin.
  Emin olun siz artık "Uluslararası çapta bir edebiyatçı ve hatta aydınsınız."
  Herkes sizi yazacak, herkes sizi konuşacak, herkes sizi savunacaktır.
  Avrupalılar bile sizin değerinizi anlayacak, edebiyatınızı ve fikirlerinizi övecektir.
  Çünkü Türkiye'de bir ceza kanunu var.
  Ve o kanunun 301. maddesi var. "

  Haklı mı? *

  (bkz: bazen yaziyor herif)
  (bkz: Orhan Pamuk)
  4 -2 ... blindguardian
 5. 5.
  Madde 301-
  (1) Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni
  alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.
  (2) Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini, devletin yargı organlarını, askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
  (3) Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.
  (4) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

  HER YOLDAN BiR UCU AÇIK YASA OLMAKLA BERABER , EN SON ELiF ŞAFAK IN '' BABA VE PiÇ '' ADLI KiTABINDA SUÇ UNSURU OLURTURMAYACAK DERCEDE BASIN YOLUYLA TÜRKLÜĞÜ KÖTÜLEDiĞi TÜRKLERi AŞAGILADIĞI GERKEÇESiYLE YENiDEN GÜNDEME OTURAN TCK MADDESiDiR . YAZARA MAHKEME AÇILIRKEN AYNI MADDE iÇiNDE YER ALAN ELEŞTiRi BENDi GÖZARDI EDiLMiŞTiR .
  1 ... no promise
 6. 6.
  birinci ve dördüncü madde arasındaki ayrımın yapılmasının zor olduğunu düşündüğüm maddedir. eleştiri ile aşağılama arasındaki ayrım;bazı öznel değerlendirmelere neden olabilir. özellikle burada bir açıklık gerekmektedir. ama görüldüğü gibi; bazı durumlarda yasalardan önce kişiler tartışılıyor.
  1 ... calderon de la barca
 7. 7.
  iLK ÜÇ BEND AYRI AYRI HAKLILIGINI KORUMAKLA BERABER EN SONDAKi ELEŞTiRi AMACI GÜDÜYORSA SUÇ UNSURU OLUŞTURMAK NESi OLUYOR BU DURUMDA 4. BEND iLK ÜÇ BENDi SiLER GEÇERDiR .
  ... no promise
 8. 8.
  hala kurcalanmakta olan , onarım yapılması beklenen yasadır . yasa nın ülke formatı ab ülkelerinde insanlar üzerine olmasına karşın ülkemizde yargı organları , bir kurum ve kuruluşa dayandırılmakta buna ilaveten de içerdiği bendlerin birbirini dogrulamaması ayrı bir sorun , iki uçtan kaçmaya çalışan ag halini almıştır .
  3 doğru bir yalnışı mı götürür yoksa bir yalnış mı 3 doğruyu bilinmesi gereken yasadır .
  ... no promise
 9. 9.
  Yıllardır sevip, bağrımıza bastığımız tüm köşe yazarlarının ilk defa Recep Tayyip Erdoğan ile hemfikirde oldukları madde. Uluslararası Af Örgütü ve Avrupa Birliği, söz konusu maddenin derhal Kaldırılması görüşünde. Neden? Ülkenin belirli noktalarından şehit cenazeleri durmadan yağarken, toprağımız, varlığımız, bütünlüğümüz, türklüğümüz nato sempozyumlarındaki türkiye haritalarıyla bölünerek gösterilirken, yazar diye geçinen kuklalar Ermeni ağzıyla Türklüğe hakaret ederken, aydınların özgürlükçü duygularınından istifade edip "kaldıralım" diyen, hangi bayrağa selam verdiği belirsiz bir başbakan Ab'ye cici görünmeye çalışırken, yalnızca oyunu izleyen bir halk perde arkasında olup bitenleri bilmeden maddeyi faşistlikle suçlarken bilmezler ki aynı madde üç beş yazar dışında birçok vakada uygulandı, bilmezler ki maddede, "eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz" vurgusu, aslında eleştiriyle suç arasındaki ayrıma dikkat çekiyor, bilmezler ki bir demokraside, hakların sınırlandırılmasında orantılılık ölçütüne uyulması hayati bir önemdir. Orantılılık, bir eylemden doğan ya da doğması kuvvetle olası hukuka aykırı bir sonuç ile bunun önlenmesine yönelik yasal müdahale arasında bir denge, bir orantı bulunması anlamına gelir... Açık hakaret için gözünüzün önünde para yırtması, Atatürk büstü kırması, bayrak yakması mı gerekir? Papağan gibi "kalksın fikir özgürlümüz korunsun." diyenlere karşı, Vural Savaş'ın kararlığı ve Deniz Baykal'ın sözleriyle cevap vermek gerekirse; "hadi canım başka kapıya..."
  2 -2 ... sulh
 10. 10.
  yargının ifade özgürlüğüne karşı sopası haline gelen madde.
  2 -1 ... siyahbeyazkizil