1. 1.
  Osmanlı'da sadrazam olan ve sonra asılarak öldürülen kişi.

  http://www.dallog.com/tdsa1/talatpasa.htm
  1 -18 ... hendrix
 2. 2.
  ikinci abdulhamit'i tahttan indiren ittihat terakki nin önce gelen üç adamından biri. talat, enver, cemal sağ olsunlar hasta adamı öldürmüşlerdir.
  4 -4 ... paradigma
 3. 3.
  dikimevi'nde bir bulvarın ismidir.
  1 ... kutupsal form
 4. 4.
  emanuel carasso' nun osmanlı içindeki casuslarından biridir. kendisi selanik'te postacılık yaparken, bir anda padişah sadrazamı olmuştur.
  2 -3 ... traktor
 5. 5.
  iskoç riti'nin osmanLı'daki büyük üstadıdır.. kendisi 33. dereceden masondu..
  3 ... tucimania
 6. 6.
  asılmamış, trt2 de yayınlanan belgeselinde de anlatıldığı gibi, kendisine saygı duyan ve dost bilen almanya'ya gitmiştir. hatta dönem ile ilgilenen tarihçiler, tehcir dahil birçok kararının esas olarak dönemde mevcut bulunan alman hükümetinin verdiğini, dünya savaşına giden karışık senelerde kendi devletine tutunacak bir güçlü devlet bulmak amacıyla talat paşanın, alman hükümetinin marjinal kararlarını imzaladığını savunmuşlardır.

  talat paşa, almanya'ya gittikten sonra belli başlı örgütleri takip ederek milli mücadele'ye maddi ve manevi yardımı kesmemiştir, ankara'dan haber almayı sürdürmüştür.

  talat paşa ve eşi, almanya'da farklı bir isimle sıradan, klasik mimari bir apartıman dairesinde yaşamaya başlamışlardır. tehcirde babasının ölmesi üzerine talat paşa'dan intikamını almak isteyen osmanlı vatandaşı genç bir ermeni, talat paşa'yı takip edip almanya'ya gitmiş, onu bulmuş ve karşı apartımanda yakın katta, talat paşa'nın karşı penceresinde bir daire kiralamıştır. fakat uzun süre onun karşısında oturmuş, uzun süre eyleme geçmemiş, talat paşa'nın almanya'daki gündelik hayatını ezberlemeye çalışmış, bir gün talat paşa'nın apartımandan çıkacağı saatte aşağıya inip kurşunlamıştır.

  alman hükümeti, talat paşa'ya hala dost olarak baktıklarından genci yakalamışlar, fakat onun öldürdüğü kişinin talat paşa olduğunu söylemesi üstüne büyük sıkıntı içinde kalmışlardır. ingiltere ve fransa'dan sakladıkları talat paşa'nın ortaya çıkması hükümeti büyük sıkıntıya sokar. bu noktada, ermeni tehcirini almanya'nın yaptırdığı iddiaları fevkalade güçlenmiş, akademisyenler ve gazetecilerle kanıtlanıp yaygınlaştırılmaya çalışılmıştır. fakat almanya, durumdan haberi olmadığını, talat paşa'nın gizlice almanya'ya kaçtığını, tehcirde de almanya'nın hiçbir etkisi olmadığını söylemiş, bunun ardından birçok tarihçi, akademisyen, politikacı ve gazeteci tarafından eski dostuna ihanet etmekle suçlanmıştır. fakat dönem koşullarında almanya da milli çıkarlarını savunmuştur.

  mevzubahis dönemde, almanya'daki cinayet yasası basittir. ani ya da hazırlıksız, plansız cinayetlerde (sanırım) 5 sene, kasıtlı, planlı, hazırlıklı cinayetlerde ise idam cezası vardır. bu koşullar altında, herkes failin inkar edeceğini düşünürken, almanca bilmeyen fail mahkemede ermenice, "bütün ömrümü bu eyleme adamıştım. şimdi ise intikamımı aldım" demiştir.
  3 ... kaptanreis
 7. 7.
  Fırka parti diye halkın boğazını sıkarak
  Milletin on senedir olmuştu mengenesi
  Kazdığı câh-ı belaya yine kendi düştü
  Örsünü kılıçını siktiğimin çingenesi..

  dörtlüğü talat paşa nın berlinde öldürülmesinden sonra neyzen tevfik tarafından yazılmıştır.
  4 ... delice
 8. 8.
  aslen kırklareli vize li olup sabetayisttir.
  1 ... imhotep
 9. 9.
  istanbul bahcelievler'de, basın sitesi ile ünverdi arasındaki cadde.
  1 ... semigod
 10. 10.
  baba tarfından sabetayist anne tarfından roman olduğu düşünülen ilkokul mezunu postacı.ancak kendini o kadar geliştirmiştir ki osmanlıda bir dönem devleti tek başına yönetmiştir.ünlü ermeni techir i sırasında içişleri bakanı olduğundan ve techir edilen ermenilerin listesini hazırladığından ermeniler tarafından 'hitler' olarak görülmektedir.aslında 1890 dan ikinci meşrutiyetin ilan edildiği 1908 e kadar 2.abdulhamiti devirmek için ermenilerle kol kola mücadele etmiş hatta 1914 te yozgat çevresinde çıkan isyanı ermenilerle beraber bastırmıştır.
  2 -1 ... delice