bugün

uzak doğu mutfağında severek tükettiğim yiyecek. önceki önyargılarım için özür dilerim. gerçekten tadı çok güzel özellikle soya sosuna batırınca enfes.
aslında iyi yemek seven var sevmeyen var ben seviyorum.
Son 10 yıldır gündemden düşmeyen yöresel lezzetimiz. (bkz: adana roll)
Hayatımda bir kere yediğim ve damak tadıma uygun olmadığına kanaat getirdiğim japon yemeği.
(bkz: Boş suşi)
wasabiye çok veya bir lokmada aşırı yüklenip sakata gelinmemesi gereken yemek türü.
ayda bir tüketilmesi iyidir. ama gidip de sushico ya falan para vermeyin. chinese sushi express varsa ordan deneyin.
muazzam denecek bir lezzeti olmasa da gideri vardır.
midye hariç hiçbir su ürününü sevmediğim için asla seveceğimi düşünmediğim yiyecek.
Canımın çekmesi üzerine aldığım, en sevdiğim yemeklerden biridir.Aç gözlüğümün tutması üzerine yetmez diye bol bol aldım. Görüntüsü ufak ama doyurucu olan süper besin. Özellikle sebzeli olanlar ve somonlular favorim. iyi bir yerden almadığınız sürece tadı iğrenç olan yemek.
görsel
en sevdigim yiyecektir. su gunler bi bitsin gidip roll, nigiri ne varsa gommeyi planliyorum.
Amsterdam’da A101 marketi olan albert heijn de 3-5 euro ya değişik türlerde satılır. Marketten al ayakta aç bitir ye ne güzel onun için bu perşembe A101 e sushi gelmesi iyi olur.
çiğ Hamsi gibi bir şey çiğ balık türü yani çiğ çiğ bazı soslar katılıo çubukla yenir.
uzun zamandir yemiyorum
hatta yiyemiyorum.
S*ktigimin cinlileri her yere bulastirdi vebalarini.
görsel
sushinin tadını mandalinayla bastırmaya çalıştık ama ne kadar başarılı olduğumuz tartışmaya açık bir konu.
fantastik bir lezzet. Wasabi ile daha bir leziz elbette.
Türk damak tadına uygun olmayandır.
Seveni vardır elbette ama çok rica ederim allayıp, pullayıp, methiyeler dizmeyin şuna.
Tamam yiyin ama susun!
Her durumda cig balik degildir.

Pismis veya salamuralanmis veya dumanlanmis deniz urunu kullanilarak yapilani da vardir.
ilk denememde ağzıma atıp o tadı aldıktan sonra ağlayarak çiğnemeye başladım sonra dayanamayıp kustum . ilk ve son denemem oldu zaten.
Tuhaf cidden cig yemek mi yenir .ben birinci lokmayı peceteye bıraktıktan sonra bir daha ağzıma surmedim.
görsel

Fazla zahmetli olan uzak doğu yiyeceğidir. Gerek var mı? Bence yok.
Dışarıda 6 tanesine 36 TL para vermek istemiyorsanız napıyorsunuz? Benim gibi, yapmasını öğreniyorsunuz. Nori, prinç, elma sirkesi, surimi, somon, ton, karides, salatalık. Gerisi pirinci tutturup güzelce sarmaktan geçiyor. Sushico indirim kuponları da dolapta yatıyor böylece.
yosuna sarılmış çiğ balıklı pirinç denince pek bi havası kalmayan yiyecek. tadını seviyorum orası ayrı konu tabi.
hmmmmm yanında da vasabi, ooooo iğrenççççç.
Türkiye de bir türlü istenen seviyeye gelmemiş, tutmamış japon yemek türü.

Tutmamasının 2 nedeni olduğuna inanıyorum;

1.si sushiyi yedikten sonra şöyle bir sigara yakayım olmuyor. Ters düşüyor konsepte.

2.si yemeği yedikten sonra garson a kardeş 2 çay versene bize diyemiyorsun.

Daha ne olsun!? işte bu yüzden tutmuyor bu meret.