bugün

zaman zaman ünlü fizikçi stephen hawking ile isim benzerliğ oluşsa da,
korku ustası, gerilim filmlerinin 1 numara ismi stephen king ''yeşil yol'' romanıyla 90 lı yıllarda aklımızı alıp kendisine hayran bırakmıştır.
filmi kendi başına bir efsanedir.
tom hanks ve jon cofey karekterini canlandıran zenci'nin müthiş oyunculuğu da dikkat çekmiştir.
oğlu joe kendisi gibi yazardır ve joe hill adını kullanmaktadır. tabitha adında uzun süredir evli olduğu bir eşi vardır. ilk romanlarını karavanında, daktilosu dizlerinin üzerindeyken kaleme almıştır. romanlarında hayatının belli bir bölümünün geçtiği maine şehri büyük yer tutmaktadır. gizemlerle dolu bir evde yaşamaktadır. ayrıca yazma sanatı adlı aydınlatıcı bir eseri vardır.
Ailesi hakkında ayrıntılı bilgi bulabileceğiniz bir link.

https://www.ancientfaces....king-birth-1947/192777589
Taşaklarını kantara koysa 90 kg gelir.
Korku türünün tanrısıdır
70lerde yazdığı kitapların ekmeğini hala yiyen yazar. Bugün klişe kabul edilen kavramların henüz klişe olmayıp c sınıfı korku filmleriyle harcanmadığı dömemde üst üste patlattığı korku ağı, medyum, mahşer gibi kitaplardan sonra 80lere gelindiğinde "alışveriş listesi yapsa satılır " yazarlığına kavuşmuştu bile. 86 çıkışlı it(o) kitabıyla külliyatının zirvesine ulaşmıştır. Ortalama her yıl bir roman çıkartır ve 21. Yyda türünde şöyle başat bir romanı yoktur. Son yıllardaki Polisiye denemeleri türün kategorisinde bile vasat altıdır . O kitaplar King değil de başka bir isimle yazılsa belki okuyucuya bile ulaşmazdı.

Ayrıca kitapları kendi klişeleriyle doludur. Çocukların birbirine zorbalığı, memleketin 50 yıl önceki halini anımsayan ketum dayılar, yazarlıkla uğraşan karakterler, küçük kasabalar vd.

Bal gibi popüler kültür yazarıdır hülasa.
Shakespeare gibi istikrarsız biri. Tabi çok daha başarısız. Shakespeare için istikrarsızlık tarz konusu dahilinde testip edilmiş ve gerçekten var olmamış bir yazar olabileceği bile iddia edilmiş. Stephen King 'in iskikrarsızlığı hangi tarzda vasatlığa kavuşacağının belirsizliği ile ilgilidir. O' nun için de bir sahtekarlık senaryosu yazılabilir mi bilmem. Çocukken okuduğum kitaplarını bugün beğenemesem de bazı eserlerinin hiçbir zaman kötü denemeyecek türden olduklarını söyleyebilirim.

O, oyun, chiristine, firestarter, hayvan mezarlığı, yeşil yol listelere şöyle bir bakıp hafızama getirip oluşturduğum en iyiler diyabileceklerim.

Dünyanın en iyisi için:

(bkz: rose red)

Filmi de tekrar izlesem iyi yaparım.
az önce gerald s game filmini izlerken sonunda kendisinin romanından esinlenildiğini öğrendiğim, tekrardan yahu sen ne taşaklı adammışsın be stephen reyiz dediğim soyadının hakkını veren yazar.
korku romanlarının hakkını veren yazar.
Büyük yazar. Korku-gerilim kategorisinde üstüne yok bu abimin.
bu yaz 1024 sayfalık kubbenin altında kitabını okumayı düşündüğüm yazar. dizisini 4 5 sene önce izlemiştim gerçekten güzeldi. kitabını okuyan yazarlar varsa beğenip beğenmediklerini yorum olarak ekleyebilir.
Korku-Gerilim romanlarının üstadı.
Mahşer kitabını okuyacağım. Hiç okumadım bu yazarı.
bu adamın en büyük hayranı olabilirim bir çok kitabını severek okudum.
görsel
birçok kitabını okudum okumadıklarımıda omuma listeme aldığım değerli yazar anlatım yeteneği kurgu yeteneği öyle bir gelişmiş halde ki okurken adeta yaşıyor gibi hissediyorsun gözünde bütün anlatılanlar canlAnıyor çok etkileyici bir anlatım şekli var.
ismiyle müsemmâ şahsiyet, kral.

o kadar muhteşem bir hayâl gücüne sâhiptir ki orijinal konu üretim fabrikasıdır. Kendisini salt ''korku yazarı'' olarak değerlendirmek hakârettir, king gerçekten bambaşka seviyededir çünkü.

Yaşı ilerledikçe çizgisi biraz yumuşasa da benim gibi amatör yazarların ve bir kamyon profesyonel yazarın idolüdür, ışığıdır, pîridir.
En sevdiğim kitabı tabiki de hayvan mezarlığı olan deha. Arkadaş bunu bir okudum sanki orada ki komşularıyım karakterlerin. iyisi mi bir kere daha okuyayım. Korkunun ustası.
Stephen King'in romanlarından Lisey’s Story'den uyarlanan yeni dizinin kadrosuna Clive Owen da katıldı.

2006'da piyasaya çıkan romandan uyarlanan dizi Apple'ın yeni online platformu Apple TV+'ta yayınlanacak. Yapımcılığını King'in yanı sırada J.J. Abrams üstlendi. Abrams ve King daha önce 11.22.63 ve Castle Rock dizilerinde de birlikte çalıştılar.

Kocasını iki sene önce kaybeden Lisey, onunla ilgili unuttuğu veya bastırdığı gerçekliğin farkına varacak. Lisey's Story'nin başrolünde Oscar ödüllü aktris Julianne Moore yer alacak. Kadroya dahil olan Owen ise Lisey'in eşi Scott Landon'ı canlandıracak. Sezon 8 bölüm sürecek.

Stephing King, Lisey's Story'nin senaryosularını kendisi kaleme alıyor. Abrams, Apple TV+'ta yayınlanması için Little Voice ve başrolünde Jennifer Garner'ın yer alacağı My Glory Was I Had Such Friends dizilerini de hazırlıyor.

Kaynak: raninitv.

---------------

Şaşırmadım.
2018 yılında aramızdan ayrılan ünlü fizikçi.
görsel
görsel
görsel

Stephen King'in dün A.B.D.'de piyasaya çıkan yeni romanı The Institute de dizi oluyor. 

Big Little Lies'ı ekrana uyarlayan David E. Kelley ve Lost dizisinin yönetmenlerinden Jack Bender uyarlama için bir araya geldiler. ikili daha önce King'in romanlarından Mr. Mercedes'in uyarlamasında da birlikte çalıştılar. Uyarlamanın haklarını alan Spyglass yapımcılığı üstlenecek ve mini dizi olarak ekrana gelecek.

Ailesi evlerine girenler tarafından bir gece yarısı öldürülen Luke Ellis, kendi odasına benzeyen ama pencere olmayan bir odada uyanır. Kendi odasının dışında başka odalar da vardır ve odalarda özel yetenekere sahip çocular kalmaktadır. Kendisiyle aynı şekilde oraya gelmiş çocuklar...

Game of Thrones ve The Sopranos gibi dizilerde de çalışan Jack Bender, yazarın 2018'de piyasaya çıkan romanı The Outsider'ı HBO için hazırlıyor. Kelley ise yine HBO için The Undoing dizisini hazırlıyor. Başrolde Nicole Kidman ve Hugh Grant yer alıyor. ***~

Bekliyordum.
görsel

Beklentim yüksek. Hadi bakalım.

Bi kaç aya kalmaz filmini yada dizisini bekliyorum. Alıştık.
Yaklasik 20’ye yakin kitabini okudum. Suan Mahser’in uzun halini kivranarak okuyorum. Bi bit ulan.
karadelikler ve quantum fiziği üzerine araştırmalar yapan ve geçtiğimiz yıllarda aramızdan ayrılan ünlü fizikçi.
görsel