bugün

efendi insan,önemli sanatçı.leyla ile mecnun parçası çok lezizdir.
rakının yanından çalması şart şarkıyı yazmış kişilik.
(bkz: batsın bu dünya)
hülya avşar şovda hülya avşarın kıçına şaplak atınca apışıp kaldığım sanatçı.*
rock söylediğini savunan,öyle görmediğim ama severek dinlediğim sanatçı.
(bkz: batsın bu dünya)
hemşerimdir. samsun-bafra yolu üzerinde adına bir ilköğretim okulu vardır. **
stiliüç algıya da hitap edebildiğinden tüm çevreler tarafından sevilen insan.iboyu sevmeyen onu sevebilir.teomanı seven de onu sevebilir...
not:insan olması sanatçı olmasından daha önemlidir diye düşünülmüştür.
not2:filmlerinde hep marlon brando gibi kendisine dar gelen tişört giyer...
bıyıklarına gurban oldugum nadir babalardan.
virtüöz olan kitleleri peşinden sürüklemiş ama bir o kadar da sanssiz sanatçi.zira hayalet sevgilim,ya tutarsa,... gibi antin kuntin sarkılarla cosan piyasa gencligi arti emo,nu metal... gibi dandirik müzik türleriyle yogrulan alter tikiler tarafindan günümüzde hor görülmekte ve arabeskçi yaftasını yemektedir.
lanet insan evlatlarının;hıaaa arabesk dinlenir mi? o kıro dilenir mi diye bok atmaya çalıştığı mükemmel kişilik.
geri dönmez artık giden sevgililer, her ümit ufkunda ağlıyor gözler diyerek beni benden etmiş efsane şarkıcı.
büyük üstad, dert ortağımız kutsal adam. sen olmasaydın, senin o sesin olmasaydı biz ne yapardık acaba. onlarca şarkıyı bize sunarken bu işi para için yapmış olamassın... sanki dertlerimizi bizimle beraber çektin de aynen bizi anlattın. ama şu son zamanlardaki saçma çıkışları bırak babacım olur mu? sen arabeskin babasısın rock la mockala işin yok senin.
tarkanın bile''orhan baba''diyerek elini optugu buyuk usta.
hemşerim.. arada sırada ruh haline göre gayet güzel dinlenebilen sanatçı..
ayşe, batsın bü dünya, musalla taşı, kaderimin oyunu, cevap ver vs.vs bi sürü güzide şarkını bestecisi yorumcusu şarkılarıyla dertlerin gönüllerin ortağı...
bir kızın bile dinlediği ve sevdiği bir şarkıcı
arabesk yaptığına inanana inat arabesk yapmayan, kendi tarzını yaratmış, üretici, saygıdeğer şahsiyet. "sanatçı" kişilik. hastasıyızdır icabında.
adı :orhan
soyadı :gencebay
işi :gencibay-mak
soyadı ile bu kadar uyumlu bir iş yapan az insan var(kasap,bakkal soyadlılar gibi,...)
orhan baba dır

ağustos 1944 yılında samsunda doğdu. müziğe 6 yaşında Klasik

batı Müzikçi emin tarakçı hocadan keman ve mandolin dersleri alarak başladı. 7 yaşında türk müziğini ve bağlamayı kucakladı. 10 yaşında beste çalışmalarına başladı. 13 yaşında babasının teşvikiyle türk sanat müziği ve tamburla tanıştı.

samsundaki ve istanbuldaki halk evleri, müzik cemiyetleri ve müzik derneklerinde çalıştı, kurucularından oldu. istanbul belediye konservatuarına girdi ve icra heyetinde bulundu.

16 yaşından itibaren caz ve rock müziği ile ilgilendi. batı nefesli sazlarından oluşan orkestralarda tenor saz çalarak görev yaptı.

20 ve 22 yaşlarında ankara ve istanbul radyo evi TRT sınavlarına girdi, üst düzeyde başarıyla kazandı. 1967 yılında istanbul radyo evinde bir süre çalıştı ve ayrıldı.

1000'e yakın bestesi olan orhan gencabay, 400'e yakın bestesini kendi sesiyle seslendirdi.

90'a yakın filmde müzik direktörlüğü yaptı. 36 sinema filminde başrol oynadı, televizyon için diziler ve show programları yaptı...

orhan gencabaya göre türk müziğinin daha zengin bir hale gelmesi için müziğimizin tüm geçmişi ve çeşitleriyle yeniden ele alınıp analiz edilmesi gerekiyordu. türk müziğinin buna ihtiyacı vardı ve bu analizi aslında müzik enstitüleri yapmalı, buradan çıkan sonuçlar akademik öğretiler olmalıydı.

orhan gencabay, bu düşünce ile müzikte kendine göre araştırmalar ve serbest çalışmalar yaptı. Bu yaptığı çalışmalara başkaları “arabesk” ismini verdiyse de orhan gencabay, bu değerlendirmeyi yanlış diyerek kabul etmedi.

orhan gencabaya 1999 yılında devlet sanatçısı unvanı verildi. 1968 yılında kendi sesiyle yorumladığı ilk 45’lik plaktan bugüne kadar yasal olarak yaklaşık 60 milyon plak ve kaset tirajı olan orhan gencabayın yasal olmayan korsan yapımlarla beraber 150 milyon tirajı olduğu tahmin ediliyor.

orhan gencabayın dokuz üniversite tarafından verilen uluslararası montu doktorası var. orhan gencabayın bestelerinin her biri kaset ve plak satış rekorları kırarken, aynı zamanda başrolünü oynadığı sinema filmleri de hasılat rekorları kırmıştır.

gencabay besteleri akdeniz ülkelerinde, orta doğuda, orta asyada, avrupada türklerin bulunduğu her yerde dinlenmiş ve adaptasyonları yapılmıştır. gencabay hakkında 20’ye yakın kitap yazılmış, ansiklopedilerde yer verilmiş ve bir çok üniversitede gencabayla ilgili tezler hazırlanmış ve araştırmalar yapılmıştır.

Şu an türkiyede internet üzerine en fazla web sayfası bulunan ve en çok ziyaret edilen sanatçıların başında gelmektedir.*

*alıntıdır
(bkz: orhan gencebay)
(bkz: arkadaslar hazır mısınız)
arabesk dinleyenlerin gerçek anlamda sevmediği, ama ısrarla arabeskçi yaftası yapıştırılmış, hor görülmüş, "elalem dinliyor ben de dinleyeyim bari" düşünceleriyle müzik seçen zavallıların burun kıvırdığı, rock yapmasa bile rock müziğe çok yakın bir müzik anlayışı olan, altyapısında bağlama yerine gitar kullansa ortalığın tozunu attırabilecek ezgiler taşıyan sanatçı...

son zamanlarda durgunlaştı deniliyor ama, iki şarkısıyla tersini ispat etmek mümkün...
(bkz: aşk mezarı)
(bkz: idam mahkumu)
fuzulinin bilmem kaç göbek torunu.
an ıtıbarıyle star da son utucu programı na cıkmıs ustad.
estetikli ünlüler kervanına katılan insan.
(bkz: geçmiş olsun) safiyeyle faik proğramında duydum orhan baba rahatsızlanmış. acil şifalar diliyorum. *
umulur ki rahatsızlığı hayırlara vesile olur, şu popstar cıvıklığından sağlık nedenleriyle iznini ister...
herkesin gibi bizim de yargılarımızla biçimlenmiş yanlış kalıplarımız var; çokları buna önyargı diyor, ama bu önyargı yargıyı askıya alıp taşlaşıp sonra da put gibi göğe kaldırılınca önyargı bile olmayı haketmekten uzaklaşıyor, bir yargı olmayan oluyor çünkü hayali ve gerçekdışı olayları, nesneleri kendisine içerik alıyor. orhan gencebay' ın kendi dalındaki, musikideki, bilgi birikimine hayran oldum, bizim de önyargı olmayı haketmeyecek bir çürümüşlüğümüz vardı; orhan gencebay' ı minibüslere ve tır şoförlerine bırakmış, arabesk deyip bir küçümseme içerisinde geçiştirmiştik. bu da bizim cahilliğimiz olsun.

sevmenin saygı göstermemek anlamına gelmediğini de tekrardan kavramış olduk bu saygı duyulası adam sayesinde.
konuk oldugu bir siyaset meydani programinda kucuk yasta gordugu aleti buyuklerine aldirmak istemis fakat enstrumanin adini bilmedigi icin baglama yerine mandolin aldirtmis oldugunu anlatmistir. ve o gun bugundur dogu ve bati muzigini birlestirici hamleler yapmistir.
ayrica genis muzik bilgisi, mutevaziligi ile gonlumde kurmus oldugu tahti civiylede cakip saglamlastirmistir.
kendisi arabesk muzik yaptigini kabul etmemektedir. ki aslinda arabesk adinda bir muzik turu yoktur.
trt kurumumuzun ona bir cok kez haksizlik ettigi kanaati bende olusmustur. oyle ki sarkilari 364 gun yasak olup, calinmadigi halde sadece yilbasi geceleri calinmistir.
neden sahneye cikmadiniz sorusuna, ki ciksa bellkide su an en varlikli sanatci olmustu, ben daha cok isin mutfagini seviyorum demistir. muzik yapmak beste yapmak daha zevkliymis kendisi icin. ben halkima muzik vermek istiyorum bir seyler uretmek istiyorum demistir.
ona ilk orhan baba denmesi onun kucuk yaslarina denk gelmekteymis. soyle ki mahalledeki cocuklar kavga ederlerken orhan gencebay kuvvetli ve guclu oldugu icin onu one surerlermis.
ki anlasilan orhan gencebay o olaylar yuzunden bir cok kez dayak atmis ve anladigim kadariylada bir o kadar dayak yemistir.
gelecek albumunde anadolu rock tarzi bozlak calismasi oldugunu belirtmistir. simdiden merak ettim bu neymis diye.

onu rakamlarla anlatmak gerekirse:
- yasal olarak 65 milyon album satisi yapmistir. ki bu satis sayisi dunya capinda bir rakammis.(korsanla ne kadar olur varin onu siz dusunun ki o zaman en az 150 milyona ulasacagimiz buyuk olasiliktir)
- bu sanatcimizin 1000 civari bestesi varmis. bunun 400 tanesini kendi yorumlamis. bu 1000 bestenin 600 tanesi seslendirilmistir.
- kendisi hakkinda tam 20 adet kitap yazilmis.
- 9 universite kendisine fahri doktoralik unvanini vermistir.
- batsin bu dunya kaseti bugune kadar 10 milyon adet satmistir.

kendisi adina 400den fazla fan club acilmistir. (ki bu rakam en az 4-5 senenin rakami)
asik veyselden etkilenmistir. trt ona iki-uc defa, tabiri caizse ibnelik etmistir. buda yetmemis ekranlardan yasaklanmistir, sadece onemli gunlerin, onemli saatlerinde cikarmistir ekrana. trtnin saz sinavini en yuksek puanla kazanmistir, ki bunu hala gecebilmis biri yoktur.
90 filmin muzik direktoru olarak calismis, 36 filmde basrol oynamistir. en son bir yerde okuduguma gore de ayaginda kundura turkusunde ki sazi calan kisiymis.
sevemediğim, bir türlü kanımın ısınamadığı, ses itibariyle de çok dar bir alanda paslaşan;
ama sanatçı ünvanını layıkıyla taşıyan ve taşıması gereken bir isim.
*sevenlere saygı kalmamış'ı 18 yaşında bestelemiştir.giden gelmez yerine'yi 27 yılda bitirmiştir...

*ilk profesyonel müzik çalışması 14 yaşındayken olmuş ve dönemin starı muzaffer akgün'e çalmıştır...

*ilk müzik aleti olan mandolini babası 17 liraya almıştır...

*selami şahin ilk plağın yaşında çıkarmıştır.okuduğu parça sabır taşı'dır...

*bir filminde gemilerde talim var'ı söylemiştir.bu bir bahriyeli türküsüdür.gencebay'da bahriyelidir...

*bir teselli veri londra'da tanıdığı maria isimli bir ispanyol güzeline yapmıştır...

*gencebay yürekten olsun'da grup bağlamalar hariç tüm bağlamaları kendisi çalmıştır...

*divan sazı arıyorum şarkısında kullanmıştır...

*idam mahkumu yıllar önce ferdi cleyn orkestrasınca yorumlanmıştır...

*kendisini trt'den uzaklaştıran baş aktörlerden biri rahmetli nida tüfekçi hoca'dır.nida bey'le gencebay çok sonraları kendisiyle ragıp ustanın atölyesinde karşılaşmışlardır.gencebay'a saz çaldırmışlar ve nida hoca kendisinden özür dilemiştir...

*gencebay 66 yılında ülke çapında saz çalma imtihanında arif sağ ve çinuçen tanrıkorur'la birlikte derece almışlardır...

*trt'de sanatçı olmak için yapılan saz sınavlarına girmiş ve şimdiye kadar alınmış en yüksek puanı almıştır.hala bu puanı alan kimse yoktur.bu rekorpuan bir başkası tarafından kırılamamıştır.(artık siz düşünün ne kadar iyi saz çaldığını)

*gençliğinde hasköy'de haftada bir toplanır ve çayırlıkta sabahlara kadar saz çalarlarmış.çayır falan kalmadı tabi şimdi...

*arif sağ'la zamanın da sayısız albümde beraber çalmışlardır...

*ferdi tayfur'un ilk albümünün yönetmenliğini yapmış ve bağlamaları çalmıştır.albüm tutmamıştır...

*hakkı bulut'un ilk albümünün orkestrasyonunu yapmış ve arif sağ'la sazlarını çalmıştır.albüm tutmamıştır...

*ibrahim tatlıses'in ilk albümün de a. sağ'la birlikte saz çalmıştır.bu ikili mahsun-i şerife bile saz çalmışlardır...

*cem karaca'nın grubunun bir şarkısına bağlama çalmıştır...

*kervan plak 74-80 döneminin en büyük firmasıdır.sezen aksu bile burada çalışmıştır.en güzel albümlerini bu firmada çıkarmıştır...

*trt'ye ilk çıkışı 66 senesinde ankara radyosu saz sanatçısı iken olmuştur...

*yasaklardan sonra trt'ye ilk çıktığı akşam (1985) minibüsler çalışmamıştır...

*cemal safi'nin söylediğine göre gencebay'ın yaptıkları bir anlamda buz dağının görünen yüzüdür.gerisini siz hesaplayın...

alintidir...
kaderimin oyunu gibi nerdeyse her yaştaki insana hitap eden mükemmel şarkıya imza atmış saygı duyulası, usta sanatçı.
kaliteye kulak verenlerin sesi olan büyük üstad, müzik devidir. *
herkesin baba olduğu yerde kral olan müzik adamıdır.
her türlü duygusal duruma hazır reçete yazabilen doktordur...
her zaman dinlemekten vazgeçemeyeciğim bir ses. Sanırım orhan baba dinleyenleri yadırgayanların da büyük çoğunluğu şarkılarını ezbere biliyolar.
son albümünde rock ezgilerine de yer verdiğini söyleyen arabesk sanatçısı.
(bkz: arabesk rock el ele)
arabesk dınlemeyenlerin, ben klasik müzik, caz dinliyorum sadece diyenlerin dahi dinlediği ve saygı duyduğu arabeskçi.
baba olarak adlandırılan arabeskçiler içindeki tek ve gerçek müzisyen.

(bkz: berhudar ol yavrum)
(bkz: diyemedim ki)
29 Aralık 2006 günü 5N1K'ya konuk olarak fizikten felsefeye çok geniş bir alanda fikir beyan etmiş, aforizma niteliğindeki kimi ifadeleriyle bizleri oldukça şaşırtmıştır.

örneğin (bkz: ben kaderin ihtimaller hesabı olduğu düşünüyorum)

ayrıca (bkz: olasılıkçı determinizm)
bir rivayete göre oğluyla arasında şöyle bir diyalog geçmiştir:

-baba isyan etmek asilik midir?
+haksızsan asiliktir, haklıysan asilliktir.
üstad. hiçbir zaman sığ bir arabeskçi olarak görülmemelidir, ki görenin alnını karışlarım.
saz çalışı yeter, şarkıları derinden gelir. dinlemekten onur duyarım.
bir dönem çevirdiği namus konseptli filmleriyle bize bol bol göğüslerini izlettirmiş, entelektüellere bile yerel müziği sevdiren, arabesk yapmayan ama öyle sanılan, sazda flamenko gitar tınıları bile duyurabilen usta. şimdilerde popüler kültüre malzeme olmuş olsa da o hala orhan baba.
imkb'de işlem yapması yasak olanlardan biri.

çıktığı 5n1k programında bilim ve felsefe konularındaki bilgisi ve yorumlarıyla soner yalçın'ı ve tahminen bütün izleyenleri çok şaşırtmıştı. o nedenle ilginç bir adam.
yıllarca bir pırlanta gibi kendisini muhafaza ettikten sonra seviyesiz popstar yarışmalarının sofrasına meze olmamalıydı diye düşündürten büyük üstat. bu coğrafyanın görüp görebileceği en değerli, en mükemmel santçılardan bir tanesi.
"nihavend üvertür" adlı bestesinin bir benzeri daha türk müziği'nde bulunmayan, müzikal anlamda tapılabilecek bir insan.
nereden bileceksin isimli sarkisini cok gec farkettigim icin kendisinden af dilemek istedigim guzel insan. arabeskin delikanlisi.
alanının tarkan gözübüyük'ü ya da tarkan gözübüyük alanının orhan gencebay'ı.
30 sene evvle neyse şimdi de her şeyiyle aynı olan eşi bulunmaz bünye. sesi, saçı, bıyığı, hal ve tavırlarında zırnık değişim yok adamın. hayatımda gördüğüm en ağır insanlardan, mesafe abidesi. acaba hayatında hiç yarıla yarıla gülmüş mü ya da osura osura sıçmış mı acayip meraktayım.
Esinti Kırevi'nde bir sanatçı dinlemiştim.Adı Ersin Yılmaz'dı galiba.You Tube'de rastaldım görüntülerine.Dinlemenizi tavsiye ederim... http://www.youtube.com/watch?v=e1Qgo2rf9hc