1. 1.
  efendi insan,önemli sanatçı.leyla ile mecnun parçası çok lezizdir.
  7 -3 ... disco inferno
 2. 2.
  rakının yanından çalması şart şarkıyı yazmış kişilik.
  (bkz: batsın bu dünya)
  8 -2 ... trda
 3. 3.
  hülya avşar şovda hülya avşarın kıçına şaplak atınca apışıp kaldığım sanatçı.*
  3 ... selmagezinir
 4. 4.
  4 Ağustos 1944 yılında Samsun'da doğdu. Müziğe 6 yaşında Klasik Batı Müzikçi Emin Tarakçı Hocadan keman ve mandolin dersleri alarak başladı. 7 yaşında Türk Müziğini ve bağlamayı kucakladı. 10 yaşında beste çalışmalarına başladı. 13 yaşında babasının teşvikiyle Türk Sanat Müziği ve tamburla tanıştı.

  Samsun'daki ve istanbul'daki halk evleri, müzik cemiyetleri ve müzik derneklerinde çalıştı, kurucularından oldu. istanbul Belediye Konservatuarına girdi ve icra heyetinde bulundu.

  16 yaşından itibaren caz ve rock müziği ile ilgilendi. Batı nefesli sazlarından oluşan orkestralarda tenor saz çalarak görev yaptı.

  20 ve 22 yaşlarında Ankara ve istanbul Radyo Evi TRT sınavlarına girdi, üst düzeyde başarıyla kazandı. 1967 yılında istanbul Radyo Evinde bir süre çalıştı ve ayrıldı.

  1000'e yakın bestesi olan Orhan GENCEBAY, 400'e yakın bestesini kendi sesiyle seslendirdi.

  90'a yakın filmde Müzik Direktörlüğü yaptı. 36 sinema filminde başrol oynadı, televizyon için diziler ve Show programları yaptı...

  Orhan GENCEBAY'a göre Türk Müziğinin daha zengin bir hale gelmesi için müziğimizin tüm geçmişi ve çeşitleriyle yeniden ele alınıp analiz edilmesi gerekiyordu. Türk Müziğinin buna ihtiyacı vardı ve bu analizi aslında müzik enstitüleri yapmalı, buradan çıkan sonuçlar akademik öğretiler olmalıydı.

  Orhan GENCEBAY, bu düşünce ile müzikte kendine göre araştırmalar ve serbest çalışmalar yaptı. Bu yaptığı çalışmalara başkaları Arabesk ismini verdiyse de Orhan GENCEBAY, bu değerlendirmeyi yanlış diyerek kabul etmedi.

  Orhan GENCEBAY'a 1999 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi. 1968 yılında kendi sesiyle yorumladığı ilk 45lik plaktan bugüne kadar yasal olarak yaklaşık 60 milyon plak ve kaset tirajı olan Orhan GENCEBAY'ın yasal olmayan korsan yapımlarla beraber 150 milyon tirajı olduğu tahmin ediliyor.

  Orhan GENCEBAY'ın dokuz üniversite tarafından verilen uluslararası Montu Doktorası var. Orhan GENCEBAY'ın bestelerinin her biri kaset ve plak satış rekorları kırarken, aynı zamanda başrolünü oynadığı sinema filmleri de hasılat rekorları kırmıştır.

  GENCEBAY besteleri Akdeniz ülkelerinde, Orta Doğuda, Orta Asya'da, Avrupa'da Türklerin bulunduğu her yerde dinlenmiş ve adaptasyonları yapılmıştır. GENCEBAY hakkında 20ye yakın kitap yazılmış, ansiklopedilerde yer verilmiş ve bir çok üniversitede GENCEBAY'la ilgili tezler hazırlanmış ve araştırmalar yapılmıştır.

  Şu an Türkiye'de internet üzerine en fazla web sayfası bulunan ve en çok ziyaret edilen sanatçıların başında gelmektedir.

  http://www.orhangencebay.com.tr
  13 -1 ... ferrole
 5. 5.
  rock söylediğini savunan,öyle görmediğim ama severek dinlediğim sanatçı.
  2 -1 ... kısmetsiz
 6. 6.
  (bkz: batsın bu dünya)
  3 ... archer
 7. 7.
  hemşerimdir. samsun-bafra yolu üzerinde adına bir ilköğretim okulu vardır. **
  4 ... witch
 8. 8.
  alemde; baba, kral, imparator vs... diye anılanların, eğilip elini öptüğü çelebi insan...
  4 ... ferrole
 9. 9.
  stiliüç algıya da hitap edebildiğinden tüm çevreler tarafından sevilen insan.iboyu sevmeyen onu sevebilir.teomanı seven de onu sevebilir...
  not:insan olması sanatçı olmasından daha önemlidir diye düşünülmüştür.
  not2:filmlerinde hep marlon brando gibi kendisine dar gelen tişört giyer...
  3 ... karga
 10. 10.
  bıyıklarına gurban oldugum nadir babalardan.
  2 ... martyns