1. 1.
  fransız yazar...realizm akımına öcülük eden romanlarında çarpıcı kişilik çözümlemeleri dikkat çeker
  1 ... panapa
 2. 2.
  Armance, Roma'da Gezintiler, Kırmızı ve siyah, Parma Manastırı,aşk üzerine...
  1 ... panapa
 3. 3.
  lisedeyken okuduğumda gerçek manada edebiyatın ne olduğunu, nasıl bir zihin meşakati gerektirdiğini anlamamı sağlayan kırmızı ve siyah adlı kitabın ünlü fransız yazarı
  1 ... paramecium
 4. 4.
  kırmızı ve siyah romanında yarattığı julien sorel ve madame de renal'le tasvirin bir eserde ne kadar önemli bir yer tuttuğunu bana öğreten fransız yazardır.
  1 ... elendil
 5. 5.
  "tanrının tek özrü, var olmamasıdır" demiştir.
  1 ... cikarinbeniburdan
 6. 6.
  gerçek ismi marie henri beyle olan fransız yazar. kırmızı ve siyah, (bkz: lamiel), parma manastırı, armance gibi eserlere sahiptir.
  ... ben miyim
 7. 7.
  (bkz: kırmızı ve siyah)
  1 ... dilruba
 8. 8.
  gençliğinde orduya katıldıysa da askerlik yaşamının kendisine göre olmadığını anlayıp paris e döndü.1830da "kırmızı ve siyah"adını ordunun kırmızı giysileri ve rahiplerin siyah cüppelerinden alır.
  ol bu hikaye;;kral x.charles'in tahta oturduğu 1820lerde geçer.Julıen sorel isimli akıllı ve hırslı bir gencin hayatı üzerinden fransanın bütün kesimlerine yönelik bir eleştiriler bütünüdür diyebiliriz.Hatta bakın dedik!
  -1 ... sazagelenbengazagelenben
 9. 9.
  stendhal sendromu'nun isim babası, kırmızı ve siyah'ın yanında parma manastırı'nın yazarı, aşk üzerine güzel şeyler söylemiş, sık sık düellolara tutuşan, eserlerinde 100 den fazla takma at kullanmış, napolyon sonrası kurulmuş hükümeti kıyasıya eleştiren, zamanında sadece honore de balzactarafından takdir gören, annesini pek sevmemiş, bizim enis batur'umuz gibi bir evde konaklamak yerine otellerdeki göçebe hayatını tercih etmiş heyecanlı monsiuer.
  ... zinani
 10. 10.
  asik olur ve mezar tasina söyle yazdirir:'ask,onun yasaminin mutlulugu ve mutsuzlugu oldu'
  ... orko