Advertisement

 1. 1.
  (bkz: friedrich nietzsche)

  (bkz: insan nasıl kendisi olur)

  niçe'yi kendisinden okumak isteyenlere.
  1 -1 ... profdrnirvana
 2. 2.
  entelektüel bünyelerin gözdesi niçe (ne bakıyorsun niçe evet yazıldığı gibi okunur) eseri. *

  (bkz: dutların alacakaranlığı)
  1 ... okuzgozu
 3. 3.
  ecce homo ile isim benzerliğine sahip bir gay bar olsa gerek.
  2 ... stalker
 4. 4.
  latince işte (bakın) insan anlamına gelmektedir, aslı ecce homo dur, hz.isa'yı çarmıha gerip kafasına dikenli taç takıldıktan sonra pontius platusun isayı insanlara sunarken söylediği sözdür ecce homo, hz.isa'nın çarmıha gerilmiş her resmi ve heykeli de ecce homo diye adlandırılır, aynı zamanda bir nietzsce kitabıdır nietzsche bu kitabında düz yazıda bile şiirselliği yakalayabilmiştir, nietzsche aynı zamanda bu isimle bir de şiiri vardır, kişinin nasıl kendi olabileceğini anlatmıştır üstat bu kitabında.
  3 ... condilizm
 5. 5.
  buram buram ego kokan nietzsche kitabı.
  2 ... vicious mistress
 6. 6.
  nietzsche nin , insanlığın şu ana kadar erdemli dediği insan tipinin tam da karşıtı olduğunu ve bu yazının asıl amacının da sadece bu karşıtlığı ortaya koymak olduğunu belirttiği kitabı.
  "belki de o karşıtlığı güleç , insancıl bir biçimde ortaya koymaktan başka amacı yoktur bu yazının , belki bunu dile getirebilmişimdir. " ama hemen ardından yanlış anlaşılmamak için , amacının insanlığı düzeltmek olmadığını da belirtiyor , çünkü böyle bir çaba yeni putlar dikmeyi gerektirir ki , bu da onun amacı ile tam bir zıtlık içermektedir.

  Onun amacı insanlığın bugüne kadar diktiği şutları devirmektir. " yeni putlar dikmiyorum ben ; önce eskiler öğrensin , balçıktan ayakları olmak ne demekmiş. Putları devirmek ; asıl zanaatim bu benim. "
  1 ... apig in a cage on antibiotics
 7. 7.
  çok davetkar bir kitap; ''friedrich nietzsche'yi bizzat kendisinden okumadan onu nasıl anlayacaksınız?''

  ''bu kusursuz gün -her şey olgunlaşmakta, altın rengini alan sadece üzümler değil-, bir güneş ışını yansımakta yaşamımın üzerine: geriye baktım, ileriye baktım, hiç bir seferde bu denli çok, bu denli iyi şeyler görmemiştim. boş yere toprağa gömmemişim bugün kırk dördüncü yaşımı: gömebildim, çünkü onun içinde yaşayan her şey kurtuldu ve ölümsüz oldu. ''tüm değerleri yenileyiş''in ilk kitabı; zerdüşt'ün türküleri; putların yıkılışı, çekiçle felsefe yapmayı denemem, -hepsi de bu yılın, hem de son çeyreğinin armağanları! nasıl minnet duygusu hissetmem hayatımın yaşanmasına? işte böylece kendime yaşamımı anlatıyorum.'' der nietzsche ve biz de mest olarak dinleriz...
  2 ... inanna salome
 8. 8.
  nietzche'nin ben'ini okumak, anlamlandırmak isteyenlere.
  1 ... subbass
 9. 9.
  nietzsche'nin insanlığa içki içmek yerine su içmeyi önerdiği kitap.
  2 ... diger sartlar sabitken
 10. 10.
  ''içgüdü olmuş bir kendini aldatma, hiçbir olayı, niçinselliği, gerçeği görmemeyi kafaya koymak, yanlılığa karşı gözleri kör olmak, suçun daniskasıdır; yaşama karşı işlenmiş bir cürümdür... bin yıllar, uluslar -en eskileri de, en yenileri de-, filozoflar, ve kocakarılar, -tarihin dört beş anı dışında, ki ben altıncısıyım-, hepsi bu konuda birbirlerine epey yaraşırlar.

  en korkunç olanı da; iyi insan kavramıyla tüm zayıfların, hastaların, kusurluların, kendi kendinden acı çekenlerin, yok olması gereken ne varsa hepsinin yanı tutulmuş, -ayıklama yasası gündeme getirilmiş, çarmıha gerilmiş; gururlu, yetkin, olumlayan, geleceğe güvenen, geleceği doğrulayan insanın karşısına bir ideal çıkarılmış, -ona kötü denmiş bundan böyle... gelenektir diyerek inanmışlar bunlara da!

  ecrasez l'infame !**

  -anladınız mı beni? -çarmıhtakine karşı dionysos... ''
  2 ... inanna salome