bugün

hafif falan herşey güzelde o klavye nedir öyle be abi.
bir çok markanın, bir çok model arabası vardır, konfor, performans, estetik, kullanılabilirlik gibi normları üst seviyelerdedir. mercedes, bmw, audi, maserati, aston martin, bugatti, maybach vesaire. ama bir rolls royce a binince insan anlar hatta hisseder, fazlası olmasa bile bir başkadır.**
sony vaio da öyle bir bilgisayardır, başkadır. kullanınca anlar insan. ekranının karşısına oturana kadar diğer ekranlar da iyidir ama sonra başkasına bakmak istemezsin, tıpkı sevgilinin gözleri gibidir, fişi çekiktir ama sen dokununca, elini değer değmez ışığını yakar tıpkı uyuyan sevgili gibidir, duygusala bağlarsın, mal olursun, alet tavlar seni. sen zorladıkça onu isyan etmez, sınırlarını zorlarsın ama çabalar senin her isteğini yerine getirmeye, candır, ciğerinden bir parça oluverir. beraber uyursun, gerçi film izlerken uyuya kalırsın ama olsun, tık demez, uyanınca bulursun aynı şekilde sadıktır.

ezcümle, alınası, kullanılası makinalardır vaiolar, sevin, sevdirindir.

(bkz: elektronik aygıtla duygusal ilişki yaşamak)
nw serisinin 360 f modelini aldım bugün hadi hayırlısı, eve gelip paketi açınca driver cd'si vermediklerini öğrendim ve ilk küfürlerimi etmeye başladım. zaten win7 cd'sini de vermediler içinde varmış filan. sözlüklerden okuduğum kadarıyla vaio serisinin kronik hastalığı cd-rom problemleri ve batarya ömrü imiş. bakalım ilk arızayı ne zaman verecek ve ben bu başlık altında çemkireceğim.
cd-rom problemi neticesinde en sonunda s.o.s. veren laptopum hiç çalışmamak üzere kendini infilak etti. birde yüzüme bakıyor kenardan allahsız. (bkz: vgn fs215s)
performans açısından güzel fakat yemek pişirecek kadar ısınan laptop model serisi.
bu girdiyi girmeme olanak veren bilgisayar. neden bu kadar kastığını anlayabilmiş değilim. ya kullanıcıdan kullanıcıya fark ediyor, ya da bu bilgisayar gerçekten problemli.
demek masam yanacak da ev alev alacak diye korkmasam da olur diye düşündürten şey. *
esasında bir çok parçasını asustan alan ve bunları kendi malı imiş gibi 3 katı fiyata satan sosyetenin hava olsun diye aldığı parasına göre iyi performans gösteremeyen göz göre göre kazıklanmaya verilen adın teknoloji dünyasındaki karşılığıdır. Oysaki aynı donanıma sahip asusu yarı fiyatına alabilirsin.
eski laptopumun markasidir, ustune bir caydanlik dolusu cay dokuldukten sonra beni terkeden alet. Format atildiktan sonra eski guzelliginden eser kalmiyor. N'apip edip sorunlari formatsiz orjinal haliyle halletmek lazim. Biliyorum zor ama gercek.
guzel markadır iyidir dayaniklidir almak isteyenlere tavsiye olunur fiyatı biraz pahalıdır tabi ama baya pahalı.
fanlarında sürekli problem çıkan dizüstü bilgisayar serisi.
bu yazıyı kendisinden yazıyorum, eğer sorun vermezse yere yere bitiremeyeceğim. ulan o kadar para saydım -o zamanın parasıyla 3300 dolar- şu an içim yanıyor. kendisinin iki oda arasında wireless'ı görür fakat bağlanmaz. ses desen berbat. bu kadar tiz bir ses mi çıkarır alet. dizüstü bile değildir bu cihaz zira dizinize aldığınızda sıcaklığıyla yakar kavurur, cd okurken kamyon gibi ses çıkarır. çift çekirdek olmasına rağmen yavaştır. şu an kafamı duvardan duvara vuruyorum, üç beş kuruş daha koyup apple almadığıma.
günlerdir alıp almama konusunda beni kararsızlıklara gark eden laptop markasıdır.
amerikada en alasi 799 $ a satilan laptop.

2 senelik kullanim tecrubeme dayanarak soyluyorum ki hersey iyidir hostur ama batarya omru zayiftir.
fiyatıyla kendinden uzaklaştırsa da güven veren sony kimliği ve teknik özellikleri ile dikkate değer loptop serisi.
hayatımı değiştiren pc markası.
vaio alınası tek yer (bkz: istanbulbilisim com)
bir hafta kadar önce aldığım VPCF115FM/B modeli ilk aldığımda oyun oynama hasreti çektiğimi anladım ve hemen call of duty IV i yükledim ve anladım ki bilgisayar budur.

ödediğiniz her kuruşun hakkını veren bilgisayar...

seni seviyorum sony.
SONY VPCEB1J1E/WI modeli merak edilen sony markasıdır.
*
Sony vaio çıkardığı son modellerinin tasarımlarıyla gayet göz doldurmaktadır. Ancak hala pc'nin ses sitemini tam anlamıyla düzeltemediler.Genel olarak pcde ısınma sorunu kesinlikle yok ve çalıştıkça performansını arttırıyor.
bir avantajı, kışın dezavantaja dönüşmektedir. diğer notebooklar soğuk kış günlerinde bacaklarınızın üstünde soba görevi görerek ısınmanızı sağlarken, bu cihaz ısınmadığından dolayı üşümenize neden olmaktadır.
bir dizüstü ancak bu kadar ısınmayabilir.
hem görsel açıdan hemde performans açısından tatmin edici laptop modeli. ısınmama konusunda da @53 ile hemfikir olduğumu belirtmeliyim.
uzakdoğudan gerçekleştirilen yedek parça sevkiyatı, japonya'daki radyoaktif sızıntıdan dolayı ekstra kontrole tabi tutulması sebebiyle türkiye'ye 1 hafta, 10 gün gecikmeli yapılabilen notebook modeli.
6 saatten beri çalışan ama azcık ısınmış olan laptop. Ayrıca çok sessiz.
normalden fazla bağırmaya/ısınmaya başladığında bilin ki soğutma sisteminde toz kaçması gibi sorunlar belirmiş demektir.
japonya menşeili ithal ürün olmasından dolayı parçaları da pahalıdır.
yetkili servisi hakkında bir bilgi vermek istiyorum:

bir sepepten ötürü bilgisayarı açar açmaz bilgisayar kilitleniyordu sadece mouse u oynatabiliyordum. servise verdim. önce bana bilgisayarın altında bulunan sticker ın yazılarının silindiğini ve serial i okuyamadıklarındna ötürü yedek parça isteyemediklerini, serial i bios tan okuma yapmayı denediklerini ancak bios un da şifreli olduğunu ve bios şifresinin kırılması gerektiğini söylediler. kırın o zaman dedim. verdikleri cevap ise, bunun 50 euro gibi bir maliyetinin olduğunu ve yeni takılacak harddiskin o seriala/numaraya göre takılacağını söylediler.
bilgisayarı ben bozmadığıma göre size durduk yere bir şifre kırması için 50 euro veremeyeceğimi ve bilgisayarın kutusunun üzerindeki numaralardan istediklerini söyleyebileceğimi söylememle ikna oldular.
yani bilgisayarın altında bulunan yapıştırmadakş yazıların silinmesi hiç bir sik ifade etmiyor. silinecek önemli bir yazı/numara ise bilgisayarın içine yapıştırın o zaman mk.

30 iş günü sonunda gelmezse yeni bir bilgisayar vermeleri gerektiğini biliyordum. sürekli bilgi almaya çalışıyordum tamirdeki bilgisayarım için. 20 gün oldu gümrüğe takıldı sizin parça dediler. 25 gün oldu hala gümrükte dediler. 30 iş günü sonunda ne yapacağımı anlattım onlara.
29. iş günü bilgisayarım kargolanmış ve 30. iş günü elimde olmuştu.

gel zaman git zaman bilgisayarı açtım tozlarını temizlemek için. o da ne!
içinde toshiba marka harddisk var!
sony yetkili servisi başka bir markanın harddiskini takmış.
tamam ürün işimi görüyor asıl bombaya gelin şimdi.

aradan yaklaşık 1 yıl sınra bilgisayarın garantisi dolmadan servise verdim ve bunun bataryası çabuk bitiyor dedim.
işim nedeni ile şehir dışına çıkmıştım. bilgisayar serviste kalmıştı. servisin yapacağı ufacık şey var. bataryanın sağlıklı olup olmadığına bakmaktı. 2 günde bakabildiler sağolsunlar ve sonunda bataryanız sağlam diyerek geri gönderdiler.

bilgisayarı ilk aldığımda batarya ile 2 saate yakın bir kullanım yapabilirken, aradan neredeyse 3 sene geçmesine ve tek değişeni harddisk olmasına rağmen batarya 30 dk anca idare edebiliyor. dün sıfır bataryanın ne kadar olduğunu sordum ve 300-400 tl arası civarında olduğunu söyledi yetkili servis.
kısaca işin özeti sony yetkili servisi garantisi dolmadığı halde arızalı bataryayı sağlam diyerek geri göndermiştir.

ulan şehir dışında olmasam ben size yapacağımı bilirdim ibneler.

vaio ürünleri sağlamdır fakat parçaları pahalıdır. bu da böyle biline.