bugün

aralık ayında vizyona girecek olan uzaylı insanoğlu savaşı filmi, bizi uyardılar ama biz ibneliğimizden dinlemedik tespitinden hareket eden filmlerden.

http://trailers.apple.com...ailers/universal/skyline/
Tüm yapım çalışmaları 11 ay içinde biten ve düşük bütçeli, ses getiren bir bilimkurgu film yapma amacıyla yola çıkan Strause kardeşlerin son filmi olay yaratacak gibi duruyor. Hydraulx özel efekt şirketinin de sahibi olan Colin ve Greg Strause kardeşler Avatar, Terminatör 3, Iron Man 2 gibi filmlerde de görev aldı.

Filmin konusu;

"Nasa 2009 yılında uzaya bir mesaj gönderir ve bunun üzerine uzaylılar ile iletişime geçilir. Dünyanın en zeki insanları ise insanlığın büyük tehlike altında olduğu konusunda herkesi uyarırlar. Filmde gerçekten de dünyanın en zeki insanlarından biri olan Stephen Hawking'in de ismi geçmektedir. Hawking, uzaylılarla karşılaşıldığı takdirde kimsenin konuşmaması ve iletişime geçmemesi konusunda herkesi uyarır."

Filmin başrollerinde Türkiye'de de bir zamanlar gösterilen gençlik dizisi Sweet Valley High'dan tanıdığımız Brittany Daniel, Scottie Thompson, Eric Balfour ve David Zayas rol alıyor.
merakla beklediğim uzaylı filmlerinden. uzaylıların dünya'yı istila etmesini seviyorum!
http://forum.divxplanet.c...ndex.php?showtopic=165733

ikinci fragmanı ; http://www.youtube.com/watch?v=hFmrVpJFQSQ
çok ciddi söylüyorum ilk kez bi sinema salonunda film biterken herkes topluca "hasssktrin" dedi, duyduk. biz de dedik. denilmeyecek gibi değil.

uzun uzadıya yazılcak da bi şeyi yok. her şeyi araklama, orjinallik sıfır, ha bi sonu orjinal evet hem de nasıl ama...
--spoiler--
uzaylı canavarlar doom 3' den arak, sentinels' ler matrix' ten, çoğu sahne pulse ve cloverfield' den.
--spoiler--
adamlar dumanlı kafayla yazmamışlarsa bu senaryoyu ben de filmlerde ölen ilk şişko gözlüklü olayım.
lan olum bu ne lan demek istediğim film. yaratıklar direk crysis'ten arak.

http://www.imdb.com/video/imdb/vi668403225/
uzaylılar gelmiş neyime

kesinlikle vakit kaybı bir film. uzaydan iğrenç böcükler geliyor ve ne amaçla geldiğini bilen yok. film bitiyor bittiği bile anlaşılmıyor. çok daha iyi senaryoya sahip bilgisayar oyunları var.
enteresan bir film.

her nedense kendisine "kötü boktan , iğrenç , izlemeyin duvarları seyredin daha iyi" muamelesi yapanları dünyalar savaşı na aynı şekilde söverken göremedik. yada avatar isimli her açıdan rezalet olan filme söverken göremedik.

konu olarak avatar dan daha orjinal birşeyler sunduğu da ortada.
anlaşılan yönetmen ismine bide 3d ye tav olan kişiler var garip.

öncelikle dünyalar savaşı filminden 1000 kat daha iyi.
kurtuluş günü filminden daha realistik.

her açıdan. oyunculukta bile ezer geçer.

tarz olarak cloverfield gibi diyebiliriz.
fark ise
-olayı bir kamera dan izlemiyoruz.
-uzaylıları adam gibi görebiliyoruz.
-ve uzaylı sayısı 1 tane değil.
--spoiler--
çok heyecanlı sahneler vardı. o nükleer füzeyi çaktıkları sahne enfesti.
ayrıca gerçekçi idi. çok gerçekçi değil ama gerçekçi.
nükleer füzeyi atan uçaklarda , onu koruyan uçaklarda hepsi insansız heron tarzı uçaklardı.
ayrıca son o nükleer füzeyi atıcak olan uçağın manevraları , şaşırtmacaları falan süperdi.

insanların kaybettiği , karamsar bir sonu vardı.
2. si gelirse iyi olur.

nükleer i yiyen gemi nin toparlamaya çalışması güzeldi. ayrıca kallavi bir silah olduğu için bu nükleer, 2 saat toparlayamadı kaportayı o uzaylı şeysi.

muhtemelen 1 tane daha yese yerinden doğrulamazdı.
askerlerin hareketleri silahları falan güzeldi.

en sondada beyni uzaylıya yerleştirilen elemanımız bir şekilde bilincini koruyor. tahmini nedeni de şu mavi ışığa çok fazla maruz kalması. 3 kere yarım kaldı o ışıkla olan bakışmaları o yüzdende beyin kısa devre yapmıştır belkide.

ayrıca bizim kızı hamile diye affetmiyor uzaylılar , farklı bir operasyon için yan masaya alıyorlar o sırada bizim eleman dalıyor zaten.
--spoiler--
Biraz özen gösterilseydi,belkide sinema tarihinin gelmiş geçmiş en güzel uzaylı istilası filmini izleyecektik.yönetmenlik tercihi(troll benzeri uzaylıyla ilk karşılaşıldığında slow-montion kullanılması),kötü oyunculukları,uzaylı filmlerinin titaniği olma iddiası,senaryosunun olmaması(ne,neden,niçin nerede ve nasıl sorularının cevasız kalması)ve kötü oyunculuklar bunlar filmin eksileri.filmin tek iyi yanı bütçesine(10 milyon dolar) göre hayli iyi olan efektleri.Beklentilerinizi minimuma indirirseniz zevk almanız mümkün.Karşımızda potansiyelini değerlendiremeyen bir popkorn filmi var.Kısaca ciddiye almamakta fayda var.
Bir Nissan modeli. GTR 33 GTR 34 ve son olarak GTR 35 olarak piyasaya cikmistir. hayvani bi ses ve hız ile yolları yarmaktadır kendileri.
baştan sunu söyleyelim ,bu bilim kurgu kıtlığında her türlü izleninirliği olan film skyline. vasat ama yönetmenleri için gelecek vaad eden bir film olmuş.biraz daha uğraşılsa üstünde, konusuna biraz daha özen gösterilse ''independence day ''tadında bir film olabilirdi.neyse yönetmenlerin önümüzdeki filmlerine bakacaz artık.
--spoiler--

konusu ; yaratık da olsa insan insandır olan film.

--spoiler--
hayatımda izlediğim en kötü film sıfatını bile hak etmeyen bir film.
beyin çıkarmaca sahnesi ile koparmış film.
2010 amerikan yapımı bilim kurgu filmi. crystal reed gibi bir taş'A ev sahipliği yapıyor.
--spoiler--
genelde it'in götüne sokulan bir film. ben pek de aynı görüşte değilim. sinema'da 10 küsur ytl bayılarak izlenebilecek bir film değil elbet ama o bahsedilen independence day tarzı filmlerden daha gerçekçi, daha iyi. ayrıca bu filme ayrılan bütçe yanlış bilmiyorsam 20 küsur milyon dolar ki hollywood'un bilim kurgu filmlerine ayırdığı paralarla kıyaslarsa bu çok düşük bir rakam.
film'De en irrite edici sahne takdir edersiniz ki esas oğlanın uzaylı, çakma sentineli dövdüğü sahneydi. hakikaten de dünyayı kurtaran adamdan araklanmış gibiydi! onun dışında sanki yarı'da bitiyor gibi bir his kaplıyor insanı film bitince. o uzaylı mı makine mi anlaşılmayan şeyler de matrix'DEki sentinelleri andırıyor. ara sıra da cloverfield'deki sahneleri andırıyor o kaçma kovalamaca olayları.
onun dışında çok güzel sahneler vardı. mesela en güzeli hayalet savaş uçağının ana uzay gemisini vurabilmesi için diğer savaş uçaklarıyla beraber oynadıkları oyun ve sonrasında "ohannesburg" nidalarıyla uzay gemisinin kendisini tekrardan toparladığı sahne çok güzeldi. manevralar falan...
film'in sonu da ilgi çekici. tam insanlık kaybetti, göte geldik, et.'ler anamızı laciverte boyadılar derkene, çok uzun süre ışığa maruz kalan esas oğlanın beyninin bilincini koruduğunu ve uzaylı bedeninde hamile olan karısını kolladığını gördük. tabi bu da ikinci bir filme mi yelken açıyor derken skyline 2'nin olduğunu ve 2012'De vizyona gireceğini öğrendim. insanlık o durumdan nasıl kurtulacak (esas oğlan karısını kurtarabilecek mi. o da merak konusu tabi) bilmiyorum ama merak ediyorum. 2012'De mayalar "demedik mi lan?" demezse izleriz o filmi de.
--spoiler--
zort;

0/10

ulan bir science fiction ı beğenmeyeceğim aklımın ucuna gelmezdi. ulan bir bilim kurgu filminde gerçekçilik aramazsın, fantastik şeyleri görmeyi beklersin de bundan kesinlikle hiçbir şey almadım ben, aldım diyen de yalan söyler. zaten 24 ten milo oynamış, sıçayım onun jöleli kafasına da.

lan amına koyayım hollywood; independence day, armageddon, fifth element hazırladığın günleri yad ediyorum, açayım da bir independence day izleyip şişko kadın esprisine güleyim.
dur bak arak kısmına da gireyim;

uzaylı araçlar command and conquer tiberium wars serisinden arak. (scrin)
uzaylı mothership lere saldırı independence day den arak, fark olsun diye insansız taşıtlar kullanılmış.
uzaylıların external skini, içersindeki lavuk, bodur uzaylılar independence day den arak.
uzaylıların beden toplaması war of the worldsden arak.
uzaylı ırkı mass effect 2 den arak. (collectors)
öncelikle tanım: bu bir film değildir, daha önce çekilen uzaylı temalı bilim kurgu filmlerin bir kolajıdır.

film vizyona girmeden açıklanan film konusu;

"Nasa 2009 yılında uzaya bir mesaj gönderir ve bunun üzerine uzaylılar ile iletişime geçilir. Dünyanın en zeki insanları ise insanlığın büyük tehlike altında olduğu konusunda herkesi uyarırlar. Filmde gerçekten de dünyanın en zeki insanlarından biri olan Stephen Hawking'in de ismi geçmektedir. Hawking, uzaylılarla karşılaşıldığı takdirde kimsenin konuşmaması ve iletişime geçmemesi konusunda herkesi uyarır."

film izlendikten sonra görülen film konusu;

yok...

valla diyom lan ciddiyim konu falan hak getire, yok uzaya mesaj göndermeymiş, yok tehlikedeyiz diye uyarmaymış, yok hawking'miş hiçbiri yok filmde.

ne var derseniz, bi kere rezalet oyunculuklar var. saçma sapan sahneler var. "briketle uzaylı dövme, nükleer patlamaya çıplak gözle bakma ama hiç etkilenmeme, insan beyniyle beslenen uzaylılar vs. vs."

senaryo desen zaten yok. los angeles denen şehire bir gece uzaylılar iniyor. bizde üç beş dallamanın gözünden olayları izliyoruz bunların hayatta kalma çabalarına tanık oluyoruz falan.

ayrıca, filmde kullanılan yaratık ve gemi tarzı bilimum zamazingolar çeşitli yerlerden arak. hiçbiri orjinal değil. önceki entrylerde nerelerden arak olduğu detaylı bir biçimde yazılmış o yüzden tekrar yazmıyorum. lakin şunu söyleyebilirim, bilim kurgu filmlere ve oyunlara meraklıysanız ve ilgiliyseniz, filmi izlerken şöyle bir havaya giriyorsunuz; "lan ben bunu biliyodum lan, bi yerde gördüydüm ama nerde?"

ha peki hiç mi güzel yanı yok diyeceksiniz, tek bir sahne dışında yok evet. o sahne ise, önceki entrylerde belirtilen, hayalet uçağın, ana gemiye nükleeri salladığı sahne ki bu sahne sıçışla sonlanıyor. kahramanlarımız, nükleer patlamayı, güneşin doğuşunu izler gibi izleyip hayatlarına kaldıkları yerden devam ediyorlar.

uzun lafın kısası, türevleri içinde en kötü filmdir benim gözümde.
r34'ü makbul olan araçtır.
aslında LA battle filminin yapan firmanın aynı konuyu klonlayarak matrixten dünyalar savaşından ordan burdan görüntü araklarıyla yaptığı taklit film.

sadece son kısmı iyi. beyin çıkarıp başka formlara nakil kısmı.
spoiler icerebilir.
dünyalar savasından daha iyi bir yapım ama oyunculuklar cok kötü.
yaratıklar denildiği gibi toplama,bunlar neyse de ama en önemlisi uzaylı baseship i ilk atılan füzeyi yedi lan!allahım ne kadar mutlu oldum bilemezsiniz, yok böyle birsey , gözlerim doldu. bir uzaylı filmi olmasın ki arac gereclerinin manyetik kalkanı olmasın, ilk atılan füze ebesinin amında patlayıp ekranın basında fok balıgı gibi kalmayalım. bunu yıktılar ya bir sey demem daha.
kafama takılan yerler de var elbette mesela uzaylılar neden abd ucaklarına kamikaze dalısı yapıyorlar, yani ben bi lazer silahı ateslendiğini görmedim direk ölümüne daldılar.caresiz değilsiniz birsey değilsiniz.ikincisi nükleer bomba attılar baya deydi gemiye. lan benm bildiğim o bomba milyon derece sıcaklık meydana getirir, patlama merkezindeki seyler yanıp köz olmaz, buharlasır , artık hangi maddeden yapılmıssa icindekiler bile saglam cıktı.
bir de geri dönüşüm olayı var, timeshifting ve singularity oyunlarından arak, en azından birinden arak.
tamamı orijinal çekilmiş olsaydı da bokum gibi olacak film. neyse başladık bari bitirelim diyerek sonuna kadar geldim ve anladım ki mehmet ali erbil'in oynadığı filmlerden bile kötü bir filmdi varın siz düşünün. yani hiç izlenmese insanın kaybı olmaz kazancı olur, o kadar...
çikarken izleyenlerin küfretmesi muhtemel olan film.
yahu arkadas bu kadar para böyle filme verilir mi hiç? içnde konu yok lan konu konu!
bildiğin crysis, prototype karışımı bişi olmuş tamam oyunlar güzelde iki oyunu karıştırıp filme uyarlayınca saçma sapan bişi çıkmış ortaya. yeni izledim izlemez olaydım keşke arkadaşların uyarılarını dikkate alsaydım. şuan küfür etmekteyim, konusu açıldığı zamanda küfür etmeye devam edicem.
vasat bir bilimkurgu, district 9 her yönden daha iyi. neden kıyaslıyorum çünkü ard arda izledim hehe. şaka maka b2'ler şu videoda görüldüğü gibi havadan havaya füze gönderemez, öylesi manevralar da yapamaz böyle bir mantık hatası vardı filmde.

http://www.youtube.com/watch?v=TNTD1j8YRuM
bok gibi bir film, güzel efektler.

--spoiler--
tek güzel yeri uzay gemisini nükleer başlık ile vuran uçak ve it dalaşı sahnesi. orası şahane, gerisi yalan.
--spoiler--