1. 1.
  20. yüzyılda italyadan çıkan en iyi şey. *
  aynı kategoride diğerleri için
  kıyaslayınız,

  (bkz: mussolini)
  (bkz: faşizm)
  (bkz: mafya)
  ... santa ernesto
 2. 2.
  A Fistful Of Dollars, For A Few Dollars More, The Good The Bad And The Ugly, Duck You Sucker gibi efsane filmlerinden oluşmuş antolojisinin dvd pakedi şu sıralar piyasadadır.
  ... azureel
 3. 3.
  iyi kötü çirkin' de ki mezarlık sahnesindeki kamera açılarını görüntü yönetmenlerinin defalarca izlemesi gereken vahşi batı' nın italyan soslu dahisi.
  1 ... zargana
 4. 4.
  bir italyan olarak, yönettiği başarılı, amerikan vahşi batı hikayeleri ile yeni bir tür yaratan yönetmen.

  (bkz: spaghetti western)
  ... inexis
 5. 5.
  hiç bir filminde temiz insana asla rastlanmayacak, hollywood sinemasının alay etmek için spaghetti western dediği ancak unutulmaz olarak tarihe geçen vahşi batı filmlerinin unutulmaz yönetmeni.
  2 -1 ... antilopyawrusu
 6. 6.
  western ilahı müthiş bir yönetmen. bir çok yönetmenin ilham kaynağı olmuştur. filmleri 40 yıl öncesi olsa da o kurgularıyla, kamera çekimleriyle şapka çıkartır izleyenlerine. bir kez daha önünde saygıyla eğilmemize neden olur.
  -2 ... dickheadjapanesesoldier
 7. 7.
  western turunu zirveye ulastiran yonetmen. fakat ennio morricone'nin de payi unutulmamali. zira filmlerin bu kadar ozgun olmasinda muziklerin ve kompozitorunun payi cok buyuk.
  ... reconquista
 8. 8.
  italo-western filmlerinin usta yönetmeni. iyi kötü ve cirkin denilince akla gelinmesi gereken gereken dahi.
  ... gazikentli
 9. 9.
  3 ocak 1929 da roma da doğmuş olup 30 nisan 1989 da gene roma da mortingen şitraze olmuştur. spaghetti western in babasıdır. günümüzde robert rodriguez ve tarantino bu babanın yolunda ilerlemektedir. gerek göndermeleri gerekse karakter yaratımıyla. tarafımca en kral filmi bir zamanlar amerika olarak görülmektedir. eastwood u eastwood yapandır.
  2 ... teksastommiks
 10. 10.
  vahşi batıyı vahşi amerikalıdan iyi anlatan sinema dahisi. ondan daha iyi western yapan çıkmadı. (bkz: il buono il brutto il cattivo)
  2 ... david addison