1. 1.
  16 Mayıs 1905 tarihinde Nebraska dogumlu ABD'li sinema ve tiyatro oyuncusudur.
  meslek yaşamına cesitli tiyatro oyunlarinda oynarak baslayan henry fonda , sinemaya gecmistir. kendisi cesitli filmlerde muazzam bir performans gostermistir . steinbeck'in romanin sinema uyarlamasi olan gazap uzumleri (1940) aktorun en akılda kalici filmlerindendir . kariyerinde bir cok basarilar kazanmistir. 1978 yılında amerikan film enstisusu tarafindan sinemaya katki ödülü almis ve 191 yılında altin gol filmindeki rolu ile oskar odulunun almistir. (ki bu odulu alan en yaslı oyuncudur) meslek yasami boyunca 21 tiyatro oyunu ve 57 filmde oynamistir . ayrica kendisi hollywood'da fonda hanedanin kurucusudur . kendisi 22 agustos 1982 yılında losangelesta hayata gozlerini kapamistir. kendisi ayrica jane fondanin babasidir .
  baslica filmleri Gazap Üzümleri, bir zamanlar batida, Lincoln ün Gençliği, Bayan Eve,jesse james , bay roberts , en iyi adamvb dir .
  1 ... mulayim
 2. 2.
  12 Angry Men (12 Öfkeli Adam) filminin unutulmaz oyuncusu.
  1 ... huruf
 3. 3.
  12 angry men filmindeki performansı mükemmel olan oyuncu. sadece susup bakarak bir duyguyu bu kadar net bir şekilde yansıtması takdire şayan.
  ... limonlu kahve
 4. 4.
  kendisinin doğrudan western ile özdeşleştirildiği gözlemlenebilse de; üstlendiği pek çok rolü başarı ile eda etmiştir. bir gazap üzümleri, 12 angry men buna en makul örneklemlerdir.
  2 -1 ... angry man
 5. 5.
  çok usta ve karizmatik bir aktördür. özellikle western kategorisinde tüm zamanların en iyi, önemli birkaç oyuncusundan biridir.
  ... yagmurbesleyen
 6. 6.
  muhteşem bakan adam.
  henry fonda
  henry fonda
  ... force un strong oldugu adam
 7. 7.
  (bkz: c era una volta il west/#19354577)
  ... usualsuspects
 8. 8.
  bugün doğum günü olan aktör.
  ... iskandinav
 9. 9.
  değeri az bilinen efsane aktör.
  1 ... alentos suvaron
 10. 10.
  1905 - 1982. masmavi gözleriyle çok şey anlatan aktör, tiyatrocu. 12 angry men filminde döktürmüştür. son filmi olan on golden pond ile oscar heykelciğini kaparak gözü açık gitmemiştir.
  1 ... hugo barrett