1. 1.
  ABD dışında ,yabancı yönetmenler(özellikle italyan yönetmenler) tarafında çekilmiş ve hayli beğenilmiş kovboy filmleri.
  (bkz: iyi kötü çirkin)
  3 ... azorka
 2. 2.
  Sergio Leone nin klasik Amerikan westernlerinden sıkılıp westerne italyan usulü bir tat katmasıyla ortaya çıkmış türdür, ama Sergio Leone sadece bu türde eser vermemiştir(zira amerikan üçlemesi de vardır).
  Klasik amerikan westerninden en büyük farkı; mutlak iyi ve mutlak kötü karakterlere sahip olmayışıdır. Spaghetti westernde iyi; aynı zamanda sahtekar, iki yüzlü ve paragözdür, kendi çıkarını her zaman en önde tutar.
  Bir diğer fark ise; Spaghetti western de mizahın filmlerde daha yoğun altmetinlerin ise çok sağlam olmasıdır. Tabi şiddetin görselleştirilmesi olayı çok daha açık ve insanın psikolojisi-şiddet ilişkisi daha ön plandadır(Örn: insan yüzlerine yapılan 'close up'lar). Ayrıca italyan tiyatrosundan westerne sokulmuş karakterleri de görebiliriz bu türde (Örn: Çirkin *).
  Bu ve bunun gibi birçok fark Spaghetti westerni amerikan westerninden üstün kılmıştır kanımca.Yazık ki bu türe Leone den sonra pek örnek veren olmamıştır, birçoklarına göre Spaghetti Western Sergio Leone ile ölmüştür.
  7 ... roarc
 3. 3.
  çekildiği esnada alay edilmek için konulan isim, zaman geçtikçe bu türün sair westernlere nazaran daha kalıcı olduğunu gösterdi. bugün john wayne'iN HEPi TOPU ÜÇ FiLMiNi BiLE ZAR ZOR SAYARKEN sergio LEONE'NiN NEREDEYSE TÜM FiLMOGRAfiSiNi SAYABiLiYOR OLMAMIZ EN BÜYÜK KANITIDIR.
  4 ... antilopyawrusu
 4. 4.
  (bkz: http://www.spaghetti-western.net)
  ... iremim
 5. 5.
  (bkz: giù la testa)
  1 ... byoser
 6. 6.
  Ulrich Kurowski "Lexikon Film" (,;1976) adlı çalışmasında, italyan westerninin, Almanların Karl May (Vinettou) uyarlamalarından esinlendiğini yazar. Hans C. Blumenberg'in belirttiğine göre (1969), Leone, Corbucci ve Tessari antik dönem filmi "Gli ultimi giorni di Pompei" nin (1959) çekimleri sırasında, bölgenin Arizona'ya çok benzediğini fark etmişler.

  ilk spagetti western ya da italo westernler, ABD westernlerinin beceriksiz taklitiydi. Filmlerinin amerikan görünmesi için, yönetmen ve oyuncular Amerikan takma isimler kullanıyordu. Leone, kendisine Bob Roberts adını yakıştırırken Sergio Corbucci, Stanley Corbett ya da Gordon Wilson Jr. adını kullanıyordu. Oyunculardan Gian Maria Volonte, John welles; Giuliano Gemma ise Montgomery Wood adını almıştı.

  Sergio Leone'nin 1964 yılında çektiği "Bir avuç dolar için" filmiyle spagetti western, hollywood etkisinden kurtulmayı başardı. ABD westernleri, bir halkın kendi tarihini efsaneleştirmesinden doğmuştu, özgünlüğünü ve çekiciliğini de buradan alıyordu. Spagetti westernler, böyle bir geçmişe dayanmadığı için yapay kalmaktaydı. Sergio Leone 1968'de "Batı'da Kan var" ı ABD oyuncularıyla , ABD coğrafyasında çektiği halde "Amerikan" olamamıştı.

  E.B. Clucher takma isimli Enzo Barboni, 1971'de "Tritinita Kardeşler" filmiyle komik westerni başlattı. bazıları gerçekten de komik olan bu güldürülerin en ünlü oyuncuları Bud Spencer ve Terence Hill takma adlarını kullanan iki italyan sanatçıydı.
  1 ... rick blaine
 7. 7.
  spagetti westernlar zannedildiginin aksine italya'da degil ispanya'nin guneyinde endulus'te almeria adli bir sehirde cekilmistir. yonetmen sergio leone nin daha ucuz oldugu ve columsu (las tabernas) cografyasi icin tercih ettigi bu sehir bir film seti haline gelmistir zamanla ('a fistful of dollars', 'for a few dollars more' and 'the good, the bad and the ugly). soylenen odur ki, sette italyan ekibin ispanyollardan ayri olarak her ogunde spagetti yemeleri yuzunden de bu isim dogmustur. bugun spagetti western filmlerinin cekildigi setler ziyarete aciktir. almeria deniz kiyisinda sevimli bir akdeniz sehiri.
  1 ... el condor pasa
 8. 8.
  (bkz: dollars trilogy)
  1 ... delgado
 9. 9.
  1960'lı ve 70'li yıllarda avrupalı yönetmenlerin amerikan western filmlerine özenerek çektikleri filmlere verilen bu isim, ilk başta alay etme amaçlı olsa da daha sonra Sergio Leone gibi usta italyan yönetmenlerin başarısı ile western filmleri arasında kendini kabul ettirmiş bir türdür.
  (bkz: django unchained)
  ... cahil profesor
 10. 10.
  (bkz: for a few dollars more)
  1 ... jimmy page