1. 1.
  1941 yılında Parma da doğan ünlü yönetmen Bernardo Bertolucci, sanatla uğraşmaya karar verdiğinde asıl amacı bir şair olmaktı. 1961 yılında dönemin tanınmış yönetmenlerinden Pier Pasolini ile tanışan Bertolucci, sinemaya yönelmeye karar verir.
  Pasolini nin Accatone adlı filminde yönetmen yardımcılığı yapan Bertolucci, daha sonra ilk senaryosu olan La Commare Secca ( The Grim Reaper )yı yazar. Filmin Venedik Film Festivalinde başarı kazanmasıyla kendine olan güveni artar ve 1964 yılında Before the Revolution filmini yapar.
  1967 de Sergio Leone için Once Upon A Time In The West in hikayesini sinemaya uyarlayan Bertolucci, iki yıl sonra The Spider's Stratagem i çevirir. Aynı yıl Alberto Moravianın kitabından uyarlanan The Conformist adlı filmi yönetir.
  1973 yılında, başrollerini Marlon Brando ve Maria Schneiderin paylaştığı Last Tango In Paris in çok büyük bir ilgi görmesi ile şöhreti giderek artan yönetmen, bu başarısını 1976 yılında çektiği modern bir epik olan 1900 ile pekiştirir. Başrollerini Robert De Niro ve Gerard Depardieu nun paylaştığı ve solcu ve Faşist iki jenerasyonun çarpışmasını konu alan film, sinema tarihine altın harflerle yazıldı.
  Bu filmin ardından yönettiği La Luna , Tragedy of a Ridiculuos Man filmler ile çıkışını sürdüren Bertolucci, 1985 yılında Çin in son imparatoru olan Pu Yi nin hayatını anlattığı The Last Emperor ile sinema gündemine bomba gibi düşen bir yapıt ortaya çıkardı. Filmin o yılın 9 Oscar ını birden alması ile kendini tam anlamıyla kanıtlayan Bertolucci, 1990 yılında yönettiği The Sheltering Sky , 1992 yapımı Little Buddha ve son olarak 1995 yapımı Stealing Beauty ile sinema yaşamına devam etti.

  http://www.sineport.com/y...n/bernardobertolucci.html
  1 ... juansebastianveron
 2. 2.
  cölde cay adinda türkce'ye cavrilen filmin de yönetmenidir. kitabini okumadim ama, film enfes güzellikte bir görsel sölen sunuyordu. zaten sinema ilk basta bir görsel sanattir. o yüzden bazi yönetmenler (nuri bilge ceylan, kim ki duk vb.) diyalogtan cok görüntüyle isi bitirirler. bernardo bertolucci bunlardan da farklidir. filmlerinin hikayeleri de cok güclü olur. paris'te son tango, cölde cay, 1900 hepsi birer dev sinema eseridir. son imparator'u izlemedim ama onun da öyle oldugunu tahmin ediyorum. burdaki dev sifatini filmin hacmi anlaminda kullaniyorum. oldukca uzun tuttugu planlarinin hicbir tanesi sikici olmaz, bu da yönetmenin maharetiyle alakali olsa gerek. mesela cöldeki cay'da port'un ölüm kismi.
  ... der biertrinker von bosporus
 3. 3.
  italyan film yönetmen leri arasında en hünerlisi olarak kabul edilir.
  ... lanetlizeynep
 4. 4.
  dünya sinemasının en usta yönetmenlerinden. paris'te son tango filmiyle ismini geniş kitlelere duyurdu. filmlerinde entelektüellik, yalnızlık , sinema içinde sinema takıntısı ve cinsellik harmanlanır. bu harmanlanış ortaya marjinal tadından yenmez filmler çıkarmıştır.
  paris'te son tango diyaloglarıyla yalnızlığın dibine vurmuştur. ve yönetmenin külliyatında mihenk taşıdır. diğer izlenmesi gereken filmleri;
  (bkz: The Sheltering Sky)
  (bkz: the dreamers)
  (bkz: L Ultimo Imperatore)
  (bkz: 1900)
  1 ... bachelorette
 5. 5.
  novecento filmiyle başarısını bir kez daha ispatlamış olan yönetmen.
  ... biraz tuzlu geldim
 6. 6.
  muhafazakar perdeden bakınca anlaşılamaz filmlerin yönetmeni. sanatın doğası muhafazakarlığı elinin tersiyle iter ve her koşulda varlığını sürdürür şüphesiz. bir diğer usta için;
  (bkz: pedro almodovar)
  ... bachelorette
 7. 7.
  yönetmen olan ama insan olmayan birisidir. şöyle bir alıntı ile örneklendiriyim; pariste son tango filminden sonra "Marlon ve Bernardo, ikisi o gün bana kameranın önünde düpedüz tecavüz ettiler ve ben bunu hiç kimselere söyleyemedim. Yalnızca bir köşeye sinip ağladım. Fakat, çekimden sonra ağladığımı gören iki adam da dönüp bir kere yüzüme bakmadılar bile. Çünkü benden alacaklarını almışlar ve işim bitmişti" demiş rahmetli maria schneider.

  filmlerinde kurbağa ve kedileri korkunç bir şekilde öldürten adi bir yönetmendir kendisi. ahlak yoksunu ve acımasızdır. bu yönetmenin hırsı yüzünden oluşan ahlaki ve vicdani eksiklerini filmlerde görmek zor değildir. hiç bir sanat bu değerlerden üstün değildir. böyle bir yönetmendir işte.
  1 ... terellelli
 8. 8.
  benim için en güzel filmi il conformista olan yönetmen.
  hakkında detaylı bir inceleme yazısı: http://www.karsikultur.co...do-bertolucci-ve-sinemasi
  1 ... adako6
 9. 9.
  il conformista filmiyle tanıdığım italyan yönetmen, başarılıdır, filmleri izlenesidir.
  1 ... serbilind
 10. 10.
  Tarkovsky bertolucci'nin ilk donemleri için "gercekten çok yetenekli fakat ticari sinemaya yakınlaşması kendisi için büyük kayıptır" demiştir.
  2 ... cockolate