eğer gülmeye ihtiyacınız varsa izlenmesi gereken dizidir.
--spoiler--

jerry - Peki, buna ne dersin? Varsayalım uzaylılar tarafından kaçırıldın.

george - Peki.

jerry - Seni ana gemilerine sürüklüyorlar meraktan kendi gezegenlerine götürecekler. Onların hayvanat bahçesinde mi yoksa sirkinde mi olmayı tercih edersin?

george - Hayvanat bahçesine giderim. Kendi programıma daha uygun davranabileceğimi hissediyorum.

jerry - Sirkte trene binip, tüm gezegeni görebilirsin!

george - Küçük bir şapka takıyorum. Alevden mi atlayacağım? ya da Ağzıma o küçük uzaylı kafalarını mı alacağım?

jerry - En azından gösteri dünyası.

george - evet. Ama hayvanat bahçesinde, bilirsin, çiftleşmem için yanıma bir kadın koyabilirler.

jerry - Eğer kadının sana karşı hiçbir ilgisi yoksa?

george - O zaman şuandan pek farkım olmaz. Sadece yolculuk için uzay gemisine binmiş olurum.

--spoiler--

gibi bir diyalog barındıran şaheser.
hayatımıza dair çoğu kimsenin dile getirmediği, üzerinden mizah yapmadığı küçük ama gülünç olan tüm ayrıntıları, aynılarını yaşayan bizlere gösterip, gülmekten kırıp geçiren dizidir. george costanza apayrı bir komiktir.
http://www.debbieschlusse...rchives/costanzanaked.jpg
gerçekten hiç gülmediğim dizidir. belki 90larda izlemiş olsaydım gülebilirdim ama günümüz şartlarında izlemeye çalıştığımda içim bayılıyor arkadaş.

renkler, kostümler, karakterler(oyuncuların tipi) inanılmaz çiğ ve yavan. insanı televizyondan soğutacak kadar kötü seçilmiş hepsi. o kadar çiğ gözüküyorlar ki belki o gün güzel olan bir konu bile beni soğutuyor, izleyemiyorum.
sitcom olayını değiştirmiş müthiş dizi. jerry seinfeld ve ekip tam zirvedeyken bırakmış, saçmalamadan diziyi efsane statüsüne yükseltmişlerdir.

seinfeld'in mimikleri, george'un teorileri, kramer'ın kendisi... müthiş bir dizidir, müthiş.
george costanza gibi tv tarihinin gelmiş geçmiş en popüler sitcom karakterini içinde barındıran dizidir.

curb your enthusiasm'ın bu sene yayınlanan 7. sezonunun 10. bölümünde seinfeld reunion yapılmış ve tüm karakterler bir araya gelerek son bir bölüm çekmişlerdir. karakterlerin sonradan neler yaptıklarını görmek açısından izlenmelidir.

mesela george evlenmiş, iphone için geliştirdiği ve en yakın tuvaleti gps ile gösteren bir uygulama (the itoilet) sayesinde milyoner olmuştur. ama tüm parasını borsada kaybetmiştir. elaine ve jerry'nin çocukları olmuştur ama evlendiklerine yönelik bir işaret yoktur. kramer hala eski tas eski hamamdır.
seinfeldden ya nefret edersin ya da ölümüne seversin, bütün büyük eserler de öyle diğilmidir zaten.

şu ana kadarki entrylerde göremedim şaşırdım sözlük, bu açığı kapatmak adına seinfeld in ana teması:
'world's funniest show about nothing'dir.

yani konusu hiçbir şeydir.hatta bunu george bir bölümde 'everybody is doing something, we will do nothing' olarak açıklar. ama dizideki olayları teker teker incelerseniz, komik olayların kaynağının çoğunlukla başkalarının sefaletinden zevk alma olduğunu görürsünüz.hayatın ta kendisidir yani ama abartılısı diyelim.

ayrıca içindeki tüm ana karakterleri (bkz: type casting) denilen olaya maruz bırakarak kalan kariyerlerini tarumar etmiştir.
5*01 ve 5*02 bölümlerinde house md dizisinde cuddy olarak görmeye alıştığımız lisa edelstein karen rolüyle konuk oyuncudur.
30 yıllık hayatımda gördüğüm,göreceğim en komik dizidir.
evi yol geçen hanına dönen jerry, hareketleri ve laflarıyla beni bitiren kramer, çenesiyle yardıran elaine ve diğerleri ile yıkıp geçiren dizi.
tnt nin sabahları (9, 10 gibi) yayınladığı dizi. okul için kalkılıp kahvaltı edilen anda one a day multivitaminden daha etkili

placebo.
gelmiş geçmiş en iyi dizidir. dexter, lost ve hatta ezel halt etmiştir yanında.. en başta sevdiğiniz karakter genelde kramer olur, sonra george.. ama 100 bölüm kadar izledikçe, asıl karakterin jerry olduğunu anlarsınız.. yani en azından ben öyle anladım. elaine'den bahsetmedim, o zaten baştacımız.. get out diye beni bir ittirse keşke şöyle kuvvetlice..
favori bölümüm 8. sezon 15. bölümdür.
--spoiler--
adamlar resmen hiç yoktan bir insan yaratıp, öldürdüler yaa! bittim. o nasıl bir şeydir ya.

cenazeye gelmişler, patron çıkıp susie hakkında neler neler söylüyor. seinfeld o bölümde aşmıştır. bu bambaşka bir şey ya.
--spoiler--
birkaç sene evvel 1 bölümünün konusunu oluşturan olayı aynen yaşadım.
sevgilimden ayrılmayı planlıyordum. imasında bulundum o ilk önce "ayrılalım o zaman" diyince tamamen yamulup "ayrılmayalım ya ne ayrılması" diyen taraf ben oldum.

bu dizi hayatın kendisidir.
tnt de ki tekrarlarını izleyince gerçekten de müthiş bir dizi olduğunu anladığım dizi. ne biçim tanım lan bu?
arkadaş temalı sitcomların protipidir. dizinin yayınlandığı yıllarda amerika'da ne george costanza ne de jerry seinfeld cosmo kramer'in aldığı övgülerin yarısını alamamıştır.
''hiçbir şey hakkında her şey.'' bu tanıma cuk diye oturan dizi.

jerry seinfeld'in ne kadar zeki olduğu ve yaptığı tespitlerin insanı güldürmesinin yanı sıra ne kadar doğru olduğunu anlıyor insan izledikçe. dokuz sezon olmasına aldırış etmeyin. izlemediyseniz, mutlaka izleyin. bir bölüm yirmi dakika zaten. ama öyle peş peşe izleyip kendinizi sıkmayın. böyle canınız sıkıldığında, yapacak bir şey bulamadığınızda açın, bir iki bölüm izleyin. o boşluk anlarını ne kadar güzel dolduruyor, bilemezsiniz. tabi denerseniz, öğrenebilirsiniz.
ne zaman üzüntülü olsam arşivden çıkardığım bir bölümle beni mutlu edendir.
seinfeldi diğer dizilerden ayıran en büyük fark neye niçin güldüğünüzü anlatmanız çok zordur.
hala tnt'de gösterilen aşmış komedi dizisi. d&r'a gidip orijinalini alacağım tek dizidir ayrıca.
(bkz: kavorga)
(bkz: commando 450)
(bkz: festivus)
muzlu puding mi kakaolu puding mi diye saatlerce tartışıp bundan zevk alabilmektir seinfeld.
tüm zamanların en iyi komedi dizisi seçilmiştir yanılmıyorsam. bana sorarsanız friends burun farkıyla öndedir. dizi hiç birşey hakkında her şey mottosuyla larry david in hayatını anlatır. diziye ismini veren jerry seinfeld gerçek hayatta da komedyendir. fakat asıl olay larry david i anlatan george costanza dır.
hastası olduğum,defalarca tekrar tekrar tüm sezonlarını izlediğim,repliklerini neredeyse ezbere bildiğim,jerry'nin takıntılarına,kramer'in çılgınlıklarına,elaine'in kaşarlıklarına,george'un ezik hareketlerine hayran olduğum 90 lı yılların komedi dizisi.

(bkz: a show about nothing) *