bugün

genc yasta basıma gelen, tedavisi olmayıp sadece yavaslatılabilen, kendimi tazecik halimle yaslı bi nine gibi hissetmemi saglayan, özellikle hava parcalı bulutlu oldugunda ya da yagmur bastırdıgında insanı sinir eden hede.
tedavi edilmezse kalp ya da böbrek romatizmasına dönüşebilen eklem ve iltihaplı romatizma gibi çeşitleri olan sadece 21 günde bir penisilinin deva bulduğu hastalık.yılda en az 7 defa boğaz enfeksiyonuna yol açması da cabası.
popoyu kalbura çevirecek tedavisi bulunan rahatsızlık.

eller tutmaz, yürünemez durumda olmaktır. Küçük çapta ihtiyaçlarınızı cefakar aile bireylerinin sayesinde giderirsiniz.
*
bir sunay akın şiiri.

Islak çamaşırlara
konan serçe
hemencecik kaç oradan
sen de yoksa annem
gibi hastalanıp
ölebilirsin.
bazı çeşitlerinde gut a çeviren hastalık. adamın dizine simit takılmış gibi şişiren, sancılı, uzun bir süreci olan, hastalıklı bölge iltihaplıyken asla sıcak yapılmaması, vücuttaki ürik asit salgısının en aza indirilmesi gereken illet.
Mikrobik tabiatta bir hastalık. Vücudun, A grubu hemolitik streptokoklar tarafından bulaşması ile ilgilidir. Ateşli ve toksit durumlar, mafsallarda ve kalpte bir çok dağınık enfeksiyon odalarında ve kalpte bir çok dağınık enfeksiyon odalarının yer alması ile özellik gösterir, Genel olarak ılıman iklim bölgelerinde görülür. Rutubetli bölgeler, hastalığın gelişmesine yol açar. Hastalığın belirtileri arasında ateş toksemi ve gezici mafsal ağrıları vardır. Bu ağrılar, ağrı dindirici ilaçlarla, çoğu zaman, gezici bir süre için kalmaz. Romatizma, çeşitli klinik tipler gösterdiği ve başka başka organlarda yer ettiği için devamlı hekim kontrolü altında tedavisi gerekli hastalıklardandır
öldürmeyen ebedi süründüren hastalık.
gerçekten de yaşlı hissettiren hastalık. an itibariyle de istanbul'da yağan yağmur saolsun, dizler ve bilekler sızım sızım sızlamaktadır.. *
--spoiler--
"sahibi olduğum dizim tutmuyor, ömrümün baharı solmuş gidiyor"
--spoiler--
eklem romatizması çeşidiyle insanı yaşamaya pişman eden bir hastalıktır.
(bkz: romatoid artrit)
yaşlanınca insanın başına gelebilecek 1 milyon tane hastalıktan biridir.
şahsımın 7 yaşındayken daha önceden iki defa geçirdiği menenjitin akabininde yakalanmış olduğu, 19 yaşına kadar bu yüzden her ay kalbime bulaşmaması için penisilin yemek zorunda kaldığı meret hastalık. 3 yıl önce yapılan tetkiklerde ise artık iğne tedavisine gerek olmadığı söylendi ve bırakıldı. ama hala ara kollarda hissettirir kendini.
sadece yaşlılarda görünmeyen, 6-7 yaşımdan beri azap çektiren hastalıktır. dizler otobanmış da, 4768 tane araç saatte 170km hızla geçiyormuş gibi bir ağrıdır. karın ağrısı baş ağrısı olsa yatar uyur atlatılır ama bu uyutmaz da. bugün tek bacağı sürüyerek yürümeme sebebiyet verip kendini aşan hastalıktır.
200'den farklı çeşidi vardır.
Gençlerde ve çocuklarda da görülebilen eklem hastalığıdır. Haftada bir aspirin içildiğinde ağrılar azalır.
berbat bi hastalıktır genç yaşta acısını çekiyorum nasıl bi ağrıdır o ya hele yağmurlu günlerde işkence resmen.
bu yaşta romatizma mı olurmuş ? derken; başlıkta yazan birkaç yazıyı okuduktan sonra bunun aslında normal olduğunu anladığım süründüren, fazlaca ağrılı bir hastalık.
not: bugün veya yarın yağmur geliyor herhalde.
edit: şimdi internetten hava tahminlerine baktım da, cidden yarın yağışlıymış ülke geneli. yağış tahmini konusunda iyi bir şeysin de çektirdiklerin baya kötü be romatizma.
bu rahatsızlık ıslak çamaşırlara konup romatizma sonucu ölebilecek bir serçe gibi hissettirir kişiyi sunay akın'ın deyişiyle..

Velhasıl, Zordur ağrıları çekmek. Hiç bir şeyi yapmak istemezsin. hayatın durma noktasına gelir.

Artık öyle bir hal alır ki zamanla, bünyamin sürmeli gibi olursunuz tanıdıklarınız arasında.

+ tuttu yine bacaklarımın bitmeyen ağrısı. Oof off...
- abi neyin var ?
+ aa ahh.. yarın ege bölgesi sağanak yağışlı, iç ege'de kar görülebilir. Cuma günü kar etki alanını genişletecek, izmir'de de yüksek kesimlerde kar yağışı görülebilir...
Hı hıı iyiyim ben iyiyim.
- hasssiktir diyorum hassssiktir !
her yaştan insanı yaşlılık psikolojisine sokar. affetmez.

--spoiler--
ayh yavrım, aman dizlerim tutmuyor yavrııım.
--spoiler--

insanın annesini anlamadan babaannesini anlamaya başlaması bambaşka bir olay.
allahin belasi bir hastaliktir. parmak kemiklerinize kadar sizim sizim sizlatir yagmur yagacagi zaman. yagmur yagacak dersiniz, "hava acik yiaaa ne yagmuru" diye billur gecerler.

demistim demekten yilmak yok. dedim size yagacak diye. yagdi.
hayattan soğutan rahatsızlık.

tam olarak doktora gidip de teşhis koyulmasa da yağmur öncesi ve anında başlayan çekilmez ağrılar hastalığın tanımını ortaya koyar niteliktedir. doktora gidilse ne olur ? bu ağrılar diner mi ? bu hastalık öldürür mü ?

bilmiyorum ancak ahh.
otoimmun bir hastalık. bazı serolojik deneylerde test sonucunun yalancı pozitif olmasına neden olabilir.
tanısı şu anlık koyulmamasına rağmen tedavisi için bugün muayene olduğum hastalık.

önce film çekip kan alıyorlar. sonra, bugün git sonra gel, politikası uygulanıyor.
an itibariyle bende de olduğunu öğrendiğim hastalık. genç yaşta olur mu demeyin oluyor. yağmur yağmadan önce tahmin edebiliyorsunuz ama bacaklardaki o ağrılar insanı mahvediyor.