bugün

En kötü türü artrit (eklem iltihabı) olan hastalıklar topluluğudur.
Çoğunlukla yaşlı ve orta yaşlı insanların muzdarip olduğu; kireçlenme, fıtık, fibrimiyolji, artrit, menisküs gibi öldürmeyen ama süründüren, vücut ağrısına yol açan ve hareket kabiliyetini kısıtlayan hastalıklar romatizma olarak nitelendirilir. Kadınlar erkeklere göre romatizmal hastalıklardan daha fazla muzdariptir.
Güzel tecrübeler kazandırır; Yağmuru 2 gün öncesinden sezdirir. Yağmur öncesi artan nem oranından en çok dizler etkilenir ve olaylar gelişir... Sürekli yürüme ihtiyacı, dizi kıramama, merdiven çıkamama, bacakları uzatma, uzun süre kapalı tutamama, sıcak su torbası ile ağrıyı dindirme... Hoş, hiçbir kalıcı çözümü yok. Ağrıların azması tekrar yağmura, neme, rutubete bakıyor.

Hayatımın baharında uğraştığım şeylere bakın ya. Yok mu şöyle klas bi hastalık? Huysuz yaşlılara döndüm iyice. En iyisi ufaktan huzurevi bakınmaya başlayayım. Örgü örer, hayırsız evlatlarımdan yakınır, çenemi bastonuma dayayarak yaşlı gözlerle torun yolu gözlerim napalım. Hayat şartları beni buna itiyor. *
Galiba benden var, ulan bir bacak sancılı ağırır mı hiç? Anacığım ne güzel yadigarların var üstümde.
ya beach life ne ara bitti, ne ara romatizmaya döndük?

allahbelasiniversin.
iltihaplı romatizma kalp kapakçığını etkilemez.
Allahim cok garip ama tam dizlerimde yok bacaklarimda var agri ve yagmur yagacak. Romatizma midir? Durup dururken geldi bacaklarima. Sanki hamlasmis gibiyim agriyor hareket edince aciyor.

Insallah bende olmayan hastaliktir.
insan vucudunda bulunan kemikleri ve eklem yerlerini,bazı dokuları ve organları etkileyen,yaşlılık, yaşam koşullarının ağırlığı vb etmenlerden oluşabilecek bir rahatsızlık..
vücudun belirli bölgelerinde veys her yerinde romantik ağrılara neden olsn hastalik.
(bkz: kireçlenme)
6 yasimdan beri bende olan hastalık tüm hayatimi mahvetti en eklemlerin çok hassas en ufak bi derbede sisiyor ve bu hastalığın halen bir çaresi yok bana tıp ın büyüklügünden bahsetmeyin edit 22 yasindayim.
romatizma ağrılarımla birlikte
romantikliğim de artardı
kimsesiz yağmurlu gecelerde.
yaşamdan soğutan şey. hala bir çözümü yokken bunun neyine güveneceğim tıbbın?
Romatizmal hastalarda genetik yatkınlık gözlenmiştir. Genetik yatkınlığı olan hastalar, çevresel koşullar sonucunda romatizma hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle ailede hastalık devamlılığı olması önemli bir bulgudur, diğer bireylerde de kesin olarak romatizma hastalığının göstergesi değildir. Bazı romatizmal hastalıkların tam olarak nasıl geliştiği hala bilinmemektedir.
birkac saattir benim de sağ bacagimi agritan meret. bunun bir de iltihapli versiyonu vardir.
Sağ bacağıma meteoroloji üssü kurmuş gibi sızlatan, istanbul a yağmur yağacanı tahmin ettiren lanettir.
an itibariyle bende de olduğunu öğrendiğim hastalık. genç yaşta olur mu demeyin oluyor. yağmur yağmadan önce tahmin edebiliyorsunuz ama bacaklardaki o ağrılar insanı mahvediyor.
tanısı şu anlık koyulmamasına rağmen tedavisi için bugün muayene olduğum hastalık.

önce film çekip kan alıyorlar. sonra, bugün git sonra gel, politikası uygulanıyor.
otoimmun bir hastalık. bazı serolojik deneylerde test sonucunun yalancı pozitif olmasına neden olabilir.
hayattan soğutan rahatsızlık.

tam olarak doktora gidip de teşhis koyulmasa da yağmur öncesi ve anında başlayan çekilmez ağrılar hastalığın tanımını ortaya koyar niteliktedir. doktora gidilse ne olur ? bu ağrılar diner mi ? bu hastalık öldürür mü ?

bilmiyorum ancak ahh.
allahin belasi bir hastaliktir. parmak kemiklerinize kadar sizim sizim sizlatir yagmur yagacagi zaman. yagmur yagacak dersiniz, "hava acik yiaaa ne yagmuru" diye billur gecerler.

demistim demekten yilmak yok. dedim size yagacak diye. yagdi.
her yaştan insanı yaşlılık psikolojisine sokar. affetmez.

--spoiler--
ayh yavrım, aman dizlerim tutmuyor yavrııım.
--spoiler--

insanın annesini anlamadan babaannesini anlamaya başlaması bambaşka bir olay.
bu rahatsızlık ıslak çamaşırlara konup romatizma sonucu ölebilecek bir serçe gibi hissettirir kişiyi sunay akın'ın deyişiyle..

Velhasıl, Zordur ağrıları çekmek. Hiç bir şeyi yapmak istemezsin. hayatın durma noktasına gelir.

Artık öyle bir hal alır ki zamanla, bünyamin sürmeli gibi olursunuz tanıdıklarınız arasında.

+ tuttu yine bacaklarımın bitmeyen ağrısı. Oof off...
- abi neyin var ?
+ aa ahh.. yarın ege bölgesi sağanak yağışlı, iç ege'de kar görülebilir. Cuma günü kar etki alanını genişletecek, izmir'de de yüksek kesimlerde kar yağışı görülebilir...
Hı hıı iyiyim ben iyiyim.
- hasssiktir diyorum hassssiktir !
bu yaşta romatizma mı olurmuş ? derken; başlıkta yazan birkaç yazıyı okuduktan sonra bunun aslında normal olduğunu anladığım süründüren, fazlaca ağrılı bir hastalık.
not: bugün veya yarın yağmur geliyor herhalde.
edit: şimdi internetten hava tahminlerine baktım da, cidden yarın yağışlıymış ülke geneli. yağış tahmini konusunda iyi bir şeysin de çektirdiklerin baya kötü be romatizma.
berbat bi hastalıktır genç yaşta acısını çekiyorum nasıl bi ağrıdır o ya hele yağmurlu günlerde işkence resmen.
Gençlerde ve çocuklarda da görülebilen eklem hastalığıdır. Haftada bir aspirin içildiğinde ağrılar azalır.
200'den farklı çeşidi vardır.