1. 1.
  bademcik faranjit,laranjitve bilimum gripal enfeksiyonun panzehiri,çocukluk yıllarının kabusu,alerjisi olanı dakikada öbür tarafa götürebilecek antibiyotik.alexander flemingin modern tıbba armağanıdır.
  2 ... veritaserum
 2. 2.
  sentezlenen ilk antibiyotik.
  1 ... coincidental magic
 3. 3.
  "Penicillium notatum" isimli bir mantardan üretilen ve bakteri hücre duvarının sentezini engelleyen bir antibiyotik.
  ... martyns
 4. 4.
  Mucit: Alexander Fleming
  Tarih: 1928
  Kaza: Havada uçuşan bir küf...
  St. Mary Hastanesi'nde danışman olarak çalışan ve Alexander Fleming'in hayatta kalan tek meslektaşı, ünlü bilim adamının penisilini 1928 yılında bir rastlantı sonucu bulduğunu anlatmıştı.
  Fleming bir deney üzerinde çalışırken, muhtemelen laboratuvarın karşısındaki bardan uçup gelen bir küf mikroskoptaki lamın üzerine konmuştu.
  O sırada Fleming, lam üzerinde zararlı bir bakteri türü olan stafilokokları inceliyordu. Dikkatsiz bir bilim adamı bu küfü büyük olasılıkla önünden uzaklaştırırdı, ama o, küfün bakteri üzerindeki etkisini görmek istedi. Sonuç hayret inciydi... Çünkü Fleming, "Penicilim notatum" isimli yeşil küfün bulunduğu bölümdeki bakterilerin öldüğünü fark etmişti...
  Daha sonra gerçekkleştirilen testlerde, bu küfün diğer bakteriler üzerinde de etkili olduğu ortaya çıktı. Tavşan, fare ve insanlar üzerinde yapılan testler sonunda, açık bir yan etkisinin de olmadığı görüldü. Ne var ki Fleming, küften sızan maddeyi bir türlü keşfedememişti.
  Sonuç olarak 1939 yılında, Oxford'dan Howard Florey ve Ernst Chain bu maddeyi ayrıştırmayı başardılar ve buna "penicilin" adını verdiler. Bu madde, öldürücü bakteriyel hastalıklarla savaşabilen ilk antibiyotik olarak tarihe geçti. Fleming ve diğer iki bilim adamı, 1945 yılında Nobel Ödülü aldılar... Çünkü, milyonlarca insanın hayatını kurtaran bir buluş yapmışlardı...
  8 ... serkk
 5. 5.
  bakterinin hücre duvarı sentezini inhibe ederek etkisini gösteren bir antibiyotiktir.
  1 ... sour cherry
 6. 6.
  Yüksek dozlu penisilin iğnelerini her olduğunuzda alerji olabilirsiniz. Özellikle Penadur iğnesini hiçbir eczacı yapmaz hatta bazı hemşireler de yapmak istemez.
  1 ... fehimsiz ekmek
 7. 7.
  popoya batan en acı iğnelerin içindeki madde.
  1 ... crazyever
 8. 8.
  alerji testi uygulanmadan alınması rus ruletine benzeyen madde.

  (bkz: penisilin alerjisi)
  1 ... peevish
 9. 9.
  kronik romatizması olan doğuştan bahtsız kişilerin 21 günde 1 tane yedikleri iğne.
  1 ... sudancikmisbalik
 10. 10.
  vurulduktan sonra bir süre yürümeyi engelleyen antibiyotik. * *
  ... yett