1. 1.
  my name is ivan, solaris, stalker, the mirror gibi filmlerin, efsane rus yönetmeni.
  4 ... akademikr
 2. 2.
  filmleri insanı çok sıkar ancak anlatmak istedigini direk bi dille degilde başka yolardan anlatan ayna, solaris,nosthalgie... gibi filmleri olan çok ödül almış başarılı rus yönetmen.filmlerini izlemek isteyen izmirli varsa. http://www.desem.net
  -2 ... pink floyd
 3. 3.
  filmerinde görünmez bir elin bir çok sahnede çıkıp kapıları kapattığı, masadaki bardakları devirdiği, varlığını hisettirdiği yönetmen.. derviş
  2 ... lost
 4. 4.
  sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden. çok az film yapmıstır ve insanlar onu anlamayarak çok üzmüş. kanserden ölmüştür.

  IVAN' IN ÇOCUKLUĞU;12 yaşındaki Ivan, 2. Dünya Savaşı'nda Alman mevzilerine sızarak oradan aldığı askeri bilgileri Sovyet cephesine bildiren bir casustur. Küçük yaşta ailesini Almanların öldürmesi ve yaşadıkları, onun intikam alma duygusunu öylesine körükler ki, bu onun yaşama amacı olmuştur. Filmin düşsel ağırlıklı anlatımı, yönetmenin iç dünyasına bir yolculuk niteliğindedir. Tarkovski'nin ilk filmi olan IVAN'IN ÇOCUKLUĞU, yönetmenin diğer filmlerindeki felsefi dokuyu taşımaması ve imgelerin doğrudan kullanılması bakımından ayrı tutulabilir.

  ANDREI RUBLEV,O güne kadar hayatını manastırın duvarları arasında dini ikon resimleri yaparak geçirmiş olan Andrei Rublev'i uzak bir şehirden ünlü bir ikon ressamı, yanında çalışmak üzere çağırır. Andery manastırdan yola çıktıktan sonra, yolda ve daha sonrasında son derece acımasız olan gerçek hayatla karşı karşıya gelir. iyilik düşüncesiyle somut gerçekliğin bağdaştırılabilirliğine duyduğu inancı gün geçtikçe yitirmeye başlayan Andrey, sonunda her şeye karşın başlangıç noktasına; sevgi, merhamet ve kardeşlik fikrine geri dönecektir. Artık acı çeken bir halkın özlem dolu umudunu içinde barındıran bu görüşlerin doğruluğunu bizzat kendi benliğinde hissetmiştir.

  SOLARIS,Chris, Solaris gezegeninin üzerine kurulmuş olan bir istasyonda gelişen, açıklanamayan olaylar hakkında merkeze rapor vermek üzere, oraya yollanan bir bilim adamıdır. Ama Solaris gezegenine yapılan uzay yolculuğu ve bu gezegenin okyanusu üzerinde geçen zaman, aslında bir insan beyninin derinliklerine ulaşan analizin yansımasıdır. Okyanus, kendi üzerinde çalışan görevlilerin belleklerinde geriye itilmiş kişilikleri cisimleştirerek karşılarına getirir. Stanislaw Lem'in aynı adlı romanından yola çıkarak Tarkovski'nin ürettiği bu film, son kırk yıl içinde bu tarzda yapılan en iyi filmler arasında sayılabilir.

  AYNA,Andrey Tarkovski'nin Ayna adlı filmi, yönetmenin çocukluğundan ve yetişkinliğinden kırıntılara odaklanan, parçalanmış görüntüler dizisi sunar. Bir çocuğun savaş zamanı yaşadığı sürgün, bir annenin politik terörden dolayı yaşadıkları, bir evliliğin bozulması ve kır evindeki yaşam. Bunların arasına yavaş çekim rüya görüntüleri (bir kadının kahverengi saçlarında ve su görüntülerinde ağır ağır geçen zaman) ve korkunç haber filmleri serpiştirilmiştir. "izlenmesi zorunlu bir giriş filmi" olarak tanımlanan AYNA; yönetmenin, aralarında "SOLARiS" ve "NOSTALGHiA" nında bulunduğu diğer parlak yapıtları için ipuçları sunan bir bilmecedir. Hiç Hollywood tarzı olmayan bir sanatı izleyecek kadar sabırlı izleyiciler için bu film, zamana ve anılara yapılan baştan çıkarıcı bir yolculuktur.

  STALKER,Stalker (iz sürücü), insanları ücret karşılığında meteor düşen yasak bir "bölge" ye götüren bir kılavuzdur. Film, hayatında sık sık umutsuzluk anları yaşayan, karısı ve kızına iyi bakmaktan başka bir amacı kalmayan Stalker'dan, onun gibi umut ve hayallerini kaybetmiş ve bunları "bölge" de bulabileceğine inanan bir yazar ve bir bilim adamının "bölge" de yaşadıklarını anlatıyor. Tarkovski, kendiliğinden oluştuğunu söylediği derin atmosfer, uzun planlara sahip kurgu ve etkileyici görüntüleriyle uzun süre unutamayacağımız bir film sunuyor.

  NOSTALGHiA,Rus bir şair olan Gorçakov, köle Rus besteci Pavel Sosnovski hakkında belge toplamak için italya'ya gelir. Amacı, bestecinin yaşamını konu alan bir opera metni yazmaktır. Film ilerledikçe Gorçakov’ un yazgısı, araştırmasını yaptığı bestecinin yaşamına benzemeye başlar. Ama kahramanımızın acıyla yoğrulmuş aklı salt bireysel bir kurtuluş peşinde değildir: çağdaş uygarlığın çılgınlığından ve acımasızlığından insanlığı genel olarak kurtarmaktır hedefi. Nostalji, bu bakımdan Tarkovski' nin hayata ve birey-toplum ilişkisine bakışını başarılı bir şekilde ortaya koyduğu filmdir.

  KURBAN,
  Kurban, kanserli bir adamın, çektiği acılardan ancak bir kurban vererek kurtulabilen Alexander'ın, başından geçenleri konu alıyor. Tarkovski, bu filmde bireyin kendi hayatıyla hesaplaşmasını, kendisini bir başkası için ya da bir dava uğruna feda edebilmesi temelinde tartışır. "Kurban", kişisel ve tarihi perspektiflerden dünyaya dair düşünsel ve duygusal yansıtmalar dahil, Tarkovski'nin film kariyerinde ele aldığı tüm konuların, temaların çoğunu topladığı 'son' filmidir.

  bu bilgiler http://www.beksav.org tan alınmıstır.
  13 ... adini unutan adam
 5. 5.
  her sinema severin en az bir filmini izlemesi gerektiğini düşündüğüm yönetmen *
  4 ... dancerinthedark
 6. 6.
  ingmar bergman ve alfred hitchcock'la beraber sinema sanatının en önemli üç yönetmeninden biridir. tarkovski sineması ve bakış açısı, en önemli yedinci sanat açılımlarından biridir. tarkovski'ye ve sinemanın neden yedinci sanat olarak algılandığının keşfine yeni başlayanlar için stalker, andrei rublev ve zerkalo* şiddetle tavsiye edilir, solaris'i de izlerlerse, ekmek kadayıfının üzerine kaymağı rica etmiş olurlar.

  sovyetler döneminde, iktidarla ciddi anlaşmazlıklar yaşamış, önü kesilmeye çalışılmıştır. stalin kurbanı olmasına ramak kalmıştır, bunu büyük yeteneği engellemiştir. hatta tam tersine; bu otokontrol mekanizması, tarkovski'nin filmlerinde yeni açılımlar yakalamasına ve kendi sinema perspektifine devrimsel nitelikler kazandırmasına da yardımcı olmuştur. günümüz rusya'sındaki mirasçısı aleksander sokurov, ülkemizdeki en önemli takipçisi de nuri bilge ceylan'dır.
  4 ... louis cyphre
 7. 7.
  "Allah ı tanımak için kişiliğini değiştirmen gerekmiyor. Sen manevî gerekleri yerine getirmeye başlama kararı verdiğinde, hemen o an kendini gösteren adil ve ciddi bir bakışa sahip olacaksın."

  sözünü söylemiş olan rus asıllı sinemacıdır.
  7 -1 ... fashiondesigner
 8. 8.
  "yönetmen filmi çeker gerisi izleyiciye kalmıştır herkes istediğini alır." demiştir kendisi. sinemanın önemli ismlerindendir. bir başkası için: (bkz: sergei eisenstein)
  3 -1 ... ismail aq
 9. 9.
  tanım:taşaklı rus yönetmen.
  entel heyecanlı gençlerin daha imgelem nedir, altmetin nedir bilmeden izledikleri, muhtemelen birkaç çağrışım dışında hiç bi bok anlamadıkları ve feci sıkıldıkları gerçek sanat eseri filmler ortaya koymuş burhan öçal benzeri kişi.

  tarkovsky yi burhan öçala benzeten santa için ise=dünyanın en yüzeysel adamı
  -1 ... santa ernesto
 10. 10.
  Başrollerinde Tanrı'yı oynatan yönetmen.
  3 ... bayc83