1. 1.
  my name is ivan, solaris, stalker, the mirror gibi filmlerin, efsane rus yönetmeni.
  5 ... akademikr
 2. 2.
  filmleri insanı çok sıkar ancak anlatmak istedigini direk bi dille degilde başka yolardan anlatan ayna, solaris,nosthalgie... gibi filmleri olan çok ödül almış başarılı rus yönetmen.filmlerini izlemek isteyen izmirli varsa. http://www.desem.net
  -2 ... pink floyd
 3. 3.
  filmerinde görünmez bir elin bir çok sahnede çıkıp kapıları kapattığı, masadaki bardakları devirdiği, varlığını hisettirdiği yönetmen.. derviş
  2 ... lost
 4. 4.
  her sinema severin en az bir filmini izlemesi gerektiğini düşündüğüm yönetmen *
  4 ... dancerinthedark
 5. 5.
  ingmar bergman ve alfred hitchcock'la beraber sinema sanatının en önemli üç yönetmeninden biridir. tarkovski sineması ve bakış açısı, en önemli yedinci sanat açılımlarından biridir. tarkovski'ye ve sinemanın neden yedinci sanat olarak algılandığının keşfine yeni başlayanlar için stalker, andrei rublev ve zerkalo* şiddetle tavsiye edilir, solaris'i de izlerlerse, ekmek kadayıfının üzerine kaymağı rica etmiş olurlar.

  sovyetler döneminde, iktidarla ciddi anlaşmazlıklar yaşamış, önü kesilmeye çalışılmıştır. stalin kurbanı olmasına ramak kalmıştır, bunu büyük yeteneği engellemiştir. hatta tam tersine; bu otokontrol mekanizması, tarkovski'nin filmlerinde yeni açılımlar yakalamasına ve kendi sinema perspektifine devrimsel nitelikler kazandırmasına da yardımcı olmuştur. günümüz rusya'sındaki mirasçısı aleksander sokurov, ülkemizdeki en önemli takipçisi de nuri bilge ceylan'dır.
  4 ... louis cyphre
 6. 6.
  "Allah ı tanımak için kişiliğini değiştirmen gerekmiyor. Sen manevî gerekleri yerine getirmeye başlama kararı verdiğinde, hemen o an kendini gösteren adil ve ciddi bir bakışa sahip olacaksın."

  sözünü söylemiş olan rus asıllı sinemacıdır.
  7 -1 ... fashiondesigner
 7. 7.
  "yönetmen filmi çeker gerisi izleyiciye kalmıştır herkes istediğini alır." demiştir kendisi. sinemanın önemli ismlerindendir. bir başkası için: (bkz: sergei eisenstein)
  3 -1 ... ismail aq
 8. 8.
  tanım:taşaklı rus yönetmen.
  entel heyecanlı gençlerin daha imgelem nedir, altmetin nedir bilmeden izledikleri, muhtemelen birkaç çağrışım dışında hiç bi bok anlamadıkları ve feci sıkıldıkları gerçek sanat eseri filmler ortaya koymuş burhan öçal benzeri kişi.

  tarkovsky yi burhan öçala benzeten santa için ise=dünyanın en yüzeysel adamı
  -1 ... santa ernesto
 9. 9.
  Başrollerinde Tanrı'yı oynatan yönetmen.
  3 ... bayc83
 10. 10.
  Stalker adlı filmin her bir karesi profosyonel bir fotoğrafçı tarafından çekilmiş fotoları andırmaktadır.

  Ayrıca Nuri Bilge Ceylan'ın örnek aldığı yönetmendir.
  1 ... karamelasi