bugün

ridley scott tarafından çekilen devam filmi
rivayete göre romalıları mağlup ettiği bir savaş sonrası hayatta kalan askerlerince şu tezahüratla onare edilen komutan;

intikam için doğdu
romayı da vurdu
helal olsun sanaa
hanny babaaa
hanny babaaa
basrolunde anthony hopkins'in oynadıgı 2001 yapımı cok guzel bir film
belgesel formatında ntv de yayınlanmaktadır, şu sıralar..
hatalı bir türçe ile balın nerde olduğunu sorma çeşiti
- evladım hanni bal hanni
yamyamların babası olarak bilinen seri katil albert fish'in esin kaynağı olduğu bir klasik haline gelmiş olan film.. (bkz: seri katiller)
romanın kabusu olmuş komutan.
capua zaferi yıllarca akıllarda kalmıştır. afrikadan* kalkıp kara yolu ile ispanya ve fransayı geçerek romayı işgale çalışmıştır. ordusunda 100 000 askerin yanısıra 37 de fil vardı. maalesef roma yakınalrına gelmden ordusunun yarısı kaybetmişti.
fakat mücadeleyi bırakmayarak suriye kralı ile anlaşması ve romalılar tarafından yakalanmamak için intihar rtmesi onu unutulmaz bir hale getimişti tarihte.
romayı alabilecek durumdayken saldırmaması en büyük hatası olmuştur. roma'nın kendi kendine teslim olmasını beklemiş, ancak roma konsülü bunu kabul etmemiştir.

bunun sonucunda da yaklaşık 11 yıl süre ile roma'da bulunmuş, ancak ordusunun hastalıklar nedeniyle gücünü kaybetmeye başlaması ve ispanya'dan beklediği beklediği destekleri bir türlü alaması sonrasında gelişen olaylarda roma yavaş yavaş yeniden eski gücüne kavuşmuş ve skipyus'un komutanlığını yaptığı bir orduyla kartaca'ya yürümüştür.

kartaca'lılar önce Hannibal Barca'yı çağırmak istememişler, ancak skipyus'la mücadele edemeyeceklerini anlayınca Hannibal'i çağırmak zorunda kalmışlardır. Hannibal, daha önce hiç kaybetmediği roma'ya karşı ilk kez kaybetmiş, düşmana karşı kullanmak istediği filler geri dönüp kendi ordusunu ezmiştir.

savaş meydanından kaçan hannibal, yıllar sonra kuzey batı anadolu'da roma askerleri tarafından bulunmuş ancak askerlere teslim olmadan kendini zehirleyerek ölmüştür.

Not: Atatürk'ün emri üzerine gebze'de mezarı bulunup başına da bir anıt dikilmiştir.
*

roma imparatorluğunun ödünü koparmış olan büyük komutan tam adı hannibal barcadır.(barcelona şehri bu aile adından geliyordur) babası hamilkar barkas dır.babası bir köle tarafından öldürülünce kayınbiraderi hasdrubal(kardeşinin adı da hasdrubaldır.) baş komutan olmuştur.ancak o da öldükten sonra genç hannibal orduların komutanı olmuştur.

yeteneğini sınamak için önce ispanya daki barbar kavimlere saldırmıştır ve ortadan kaldırmıştır.ancak romalıların kendi ülkesini er veya geç yokedeceğini bildiğinden önce o onlara saldırmaya karar verir ve alp dağlarını geçmeye karar verir.dağları geçerken birçok askerini ve filini kaybetmiştir.askeri açıdan yetersiz hale gelir.

bunu önlemek için romalılardan çok çekmiş barbar kavimleriyle anlaşıp onları paralı asker yapmıştır ayrıca köleleride dövüştürerek ya özgürlük ya ölüm diyerek kazananlarıda askerleri yapmaktadır.

ilk olarak romalılarla karşılaştığında onları kolayca alt etmiştir.ancak romalılar onu hafife almaktadır.onu tek büyük ordu ile yenip tarihlerine parlak bir galibiyet eklemek isitiyorlardı.ancak hannibal romaya yaklaşıyordu ve hafife alınmasının bedelini romaya ağır ödetti.

romalılar tarihlerinin en görkemli ordusuyla cannea bölgesinde kartacalılarla karşı karşıya geldi.

hannibal in taktiği şuydu:romalıların göbekten onlara saldırmasına izin verecekti barbarların ölmesi çok önemli değildi ama bir vakum gibi onları emip dört bir yanını sarıp işi bitirecekti ve taktiği işe yaradı. süvarileri de romalı süvarileri bozguna uğrattıktan sonra geri dönüp romalıları kılıçtan geçirdi.bu savaş tarihte en kısa sürede en çok insanın öldüğü savaş olarak adını yazdırdı *

bu savaştan sonra roma askerlerinin bir çoğunu kaybettiğinden başkentleri savunmasız kaldı.hannibal şehre girmek istemedi gerekçe olarakta romayı yendik bizimde amacımız buydu dedi.kurmaylarından maharbal da şunu söyledi:\'\'demek ki tanrılar her şeyi bir adama vermemiş hannibal sen savaş kazanmayı bilyorsun ama bunu nasıl kullanacağını bilmiyorsun.\'\'

hannibal daha sonra kardeşini * kartaca ya yollayıp senato dan destek istemesini söylemiştir ayrıca savaşı kazandığının kanıtı olarak savaşta ölen romalı soyluların yüzüklerini tek tek toplatıp bir çuvala doldurup kardeşiyle beraber göndermiştir.ancak kartaca senatosu bu başarıya rağmen tereddütlü davranmıştır bu tereddüt herşeyi değiştirecekti.....

romada ise baş komutan hannibal i çok iyi tanıyan scipio oldu.scipio ilk iş olarak geri dönmek üzere olan hannibal ın kardeşini öldürdü ve kafasını hannibal a gönderdi.hannibal bunu savaş nedeni olarak gördü ve hazırlığa başladı ancak hannibal en iyi süvarileri olan numidialı askerlerini romalılara kaptırdı.ve iyice güçsüzleşti.hannibal roma kampına 2 casus göndermiştir.ancak ikiside yakalanmıştır ve öldürülmeyip kamp gezdirilmiştir.sebebi ise hannibal ın numidialıların romalılarda olduğunu bilmesi içindir:

hannibal scipio ile bir görüşme talep etmiştir ve bir tepede görüşme gerçekleşmiştir.bu iki komutanın bir araya gelmesi aynı anda yaşayan en iyi 2 komutanın bir araya gelmesi idi.görüşmede neler konuşulduğu tam olarak belli değildir ancak tarihçilere göre scipio hannibal e neden benim kartacaya girdiğim gibi sen roma ya girmedin fırsatın varken gibi şeyler söylemiştir.

savaş günü geldiğinde hannibal başaramayacağını biliyordu ancak yine de denedi ve başaramadı hannibal ilk defa kaybetmişti.scipio geri döndüğünde roma da alkışlarla karşılandı.ancak o ölene kadar roma huzurlu değildi.

hannibal bugünkü orta karadeniz * bölgesinde sürgündeyken romalıların onu bulup öldürmesine izin vermeyerek yüzüğünde taşığıdı zehiri içti. ve romalılara karşı son zaferini kazandı.ölmeden önce hannibal in şöyle söylediği sanılır: romayı şu hergünkü derdinden kurtaralım

hannibal romayı yok etmeye çok yaklaşmışken başaramadı o öldükten yaklaşık 25 sene sonra kartaca şehri yakıp yıkıldı ve romanın bir eyaleti haline geldi.

hannibal barca yı saygıyla anıyoruz.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.