bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  türkçe'ye bıçak sırtı olarak çevrilen film...
  1982 yılı yapımı eser...

  Yönetmen
  Ridley Scott

  Senaryo
  Hampton Fancher
  David Webb Peoples
  Philip K. Dick (Kitap)

  Oyuncular
  Harrison Ford (Rick Deckard)
  Rutger Hauer (Roy Batty)
  Sean Young (Rachael)
  Edward James Olmos (Gaff)
  M. Emmet Walsh (Bryant)
  Daryl Hannah (Pris)

  --spoiler--
  Deckard bir Blade Runner'dır, yani kaçak replikant'ları (yapay insan/android) avlayan bir polis.

  Artık kovalamacadan sıkıldığı için ayrılmayı düşündüğü bir sırada, çaldıkları bir uzay gemisiyle dünyaya 5 replikant'ın geldiğini öğrenir. Milyonlarca insanın yaşadığı dev bir şehirde bu 5 kaçağı bulmak zorundadır.

  Ünlü yönetmen Ridley Scott'ın, bilimkurgu dünyasının büyük ismi Philip K. Dick'in kitabından sinemaya aktardığı yapım, 1983 yılında en iyi görsel efekt ve en iyi sanat yönetimi konusunda Akademi Ödülleri'ne aday olmuş ancak ödül alamamıştı.
  --spoiler--
  5 ... ferrole
 2. 2.
  birçok otoriteye göre en iyi bilimkurgu filmi.matrix severler pek kızgındırlar bu duruma...
  5 ... disco inferno
 3. 3.
  o kadar da güzel olmayan ridley scott filmi. müzikler de vangelis e ait.
  2 -4 ... gregor incegor
 4. 4.
  Ridley Scott'ın yönetmenliğini yaptığı, içinde sağlam bir felsefe barındıran ve film içinde karakterler arasında geçen diyaloglar sonucunda hayata dair ciddi sorgulamalar yaptırabilen Harrison Ford'un başrol oynadığı 1982 yapımı kült bilimkurgu filmi.
  3 -1 ... golgi aygiti
 5. 5.
  Film alması gereken yorumları görmesi gereken saygıyı yeterince gördü bence.Söylicek pek bir şeyim yok. Ridley Scott ın en iyi filmidir ve Do Androids Dream of Electronic Sheep? / Androidler Rüyalarında Elektronik Koyun Görür mü? Romanından uyarlanmıştır
  4 ... 05snoopdogg05
 6. 6.
  sağlam bir filmdir, tek solukta izlenesidir ama bahsedildiği kadar sarsıcı değildir. (okurun öyle bir beklentiye girebilme ihtimaline karşı yapılmış bir açıklama.)

  (bkz: yazarın burada anlatmak istediği)
  3 ... stalker
 7. 7.
  kişisel olarak Terminator 2: Judgment Day favori bilimkurgu filmim olsada bunun birincisinin bile 1984 de çekildiğini düşünürsek zamanı için blade runner'ın değeri daha iyi anlaşılabilir. barındırdığı orjinal fikirler bilimkurgu dünyasına yeni köprüler oluşturmuştur. o güne değin kullanılan ve sınırları keşfedilmiş uzay ve metafizik gibi yüzeysel ancak sürükleyici konulara sahip filmlerden kesin çizgilerle ayrılır. insan elinden çıkabilicek ve geleceği değiştirebilecek bir temayı eşsiz detaylarla izleyicilere sunar. oluşturulan los angeles geleceğin mekanlarında ki kaosu yakalayan ve zamanın ötesine geçen bir tasvirdir. bunun yanında üstünde uzun uzun düşünülebilicek dumur diyaloglarla kafa kırmıştır. bunların hiç biri kendi zamanında ve çok sonraları bile bir araya getirilememiş bilim kurgu dünyasına ait olmayan özelliklerdir. şimdi bu filmi 80 lerde izlediğinizi düşünün karşılaştırabiliceğiniz startrek serisi ve terminator
  haricinde yanına yaklaşan yapıtlar olmadan. bilimkurguya felsefenin katılması ve insanın sorgulanmasının en iyi örneğidir. sanırım sevenlerinin bu filme bağlılığının en büyük sebebi de budur.* *
  2 ... accelerated
 8. 8.
  biraz ağırca devam eder ama olsun! soundtracki, sağda-solda hala çok kullanılan bir parçadır.
  2 ... zarth vader
 9. 9.
  harrison ford un popülaritesinin tavanda olduğu dönemlerdeki güzel eser. ridley scott da yönetmiş ki bu iki referans yere de artar. maalesef hâlâ izleyemedim ama en kısa sürede sözlük, en kısa sürede.
  3 -1 ... paradigma
 10. 10.
  doruk noktasıdır.
  https://video.uludagsozluk.com/v/blade-runner-7052/

  &feature=related
  2 ... siyah inci yagmuru