1. 1.
  mükemmel film. Çok acıklı sahneleri vardır. hele sonunda kahramanımızın cennete ulaşıp cocuguna ve karısına kavusması.
  4 -2 ... hendrix
 2. 2.
  (bkz: russell crowe)
  1 ... hendrix
 3. 3.
  konusuda şu şekildedir;

  General Maximusun imparatorluk içerisinde bu derece yükselmesi karşısında kıskançlığa kapılan tahtın varisi Commodus, general ile ailesinin derhal öldürülmesi emrini çıkarır. Ölümden zor kurtulan Maximusu artık kölelik yaşamı beklemetedir. Arenaya gönderilerek orada bir gladyatör olarak eğitilir. Yıllar sonra Romaya geri döndüğünde tek bir amacı vardır. Yeni imparator Commodus;u öldürerek karısıyla oğlunun katledilmesinin intikamını almak...

  Maximus arenalarda geçen yılları boyunca çok önemli bir gerçeği öğrenmiştir. imparatorun gücü ne kadar fazla olursa olsun halkın iradesi ondan çok daha güçlüdür ve intikamını alabilmenin tek yolu imparatorluğunun en büyük kahramanı olabilmekten geçmektedir.

  Romadaki büyük Colloseum Arenasının tam ortasında durmakta olan Romalı gladyatör, bakışları imparatorun locasına dikilmiş halde kararı beklemektedir. Yaşamın ve ölümün gücünü elinde bulunduran imparatorun baş parmağı havaya kalkmış durumdadır. Ucunun aşağıya dönmesiyle birlikte imparatorluğun acımasız yasaları işleyecek ve yendiği rakibini öldürmesi için gladyatöre gerekli sinyali vermiş olacaktır.

  Richard Harris gibi emektar oyuncuları da bünyesinde barındıran filmin çekimleri sırasında hayatını kaybeden Oliver Reed'in eksik planları bilgisayar hileleriyle tamamlanmış.
  1 ... hendrix
 4. 4.
  yönetmeni ridley scotttur.
  1 ... hasnicktir
 5. 4.
  (bkz: can acıtan filmler)
  (bkz: filmden sonra filmi dusunmek)
  2 ... hendrix
 6. 5.
  "my name is maximus decimus meridius, commander of the armies of the north, general of the felix legions, loyal serbant to the true emperor , marcus aurelius, father to a murdered sun, husband to a murdered wife, and i will take my vengeance in this life or the next!!!"
  7 -1 ... hendrix
 7. 6.
  (bkz: what we do in life echoes in eternity)
  ... hendrix
 8. 7.
  (bkz: We will meet again but not yet not yet)
  ... hendrix
 9. 8.
  (bkz: maximus)
  ... aksak tirtil
 10. 9.
  maximus decimus meridius adlı komutanın hayatının anlatıldıgı muhtesem film. filmde russell crowe, maximus karakterini canlandırmıstır. russell crowe'un muhtesem oyunculugunu birkez daha gostermiştir. 2000 yapımı bu filmin yonetmenligini ridley scott yapmıstır. russell crowe'un yanında basrollerde oliver reed ve joaquin phoenix oynamıslardır.
  ... vegmas