1. 1.
  amerika'li rapper. sarkilarindaki yogun duygular ve ona buna verdigi ayarlarla gonullerde taht kurmustur. 1997'de olduruldu.
  11 -1 ... laz pacino
 2. 2.
  rap'in sadece "su kariyi yaladim, sunu yuttum, hadi yavrum ac bacagina" formatina donustugu bir zamanda dear mama gibi gozleri yaslandiran bir sarki yaparak buyuklugunu gostermis, iyiler erken olur diyerek gitmistir. 2pac birisi degildir, o'dur.
  24 -1 ... laz pacino
 3. 3.
  bana rap müziği sevdiren kişidir kendileri. kesinlikle gelmiş geçmiş en güzel tarza sahip rapperdır, güzeldir, harikadır.
  11 ... mico1912
 4. 4.
  born in prison died in limuzin diyebiliriz kendisi için...
  5 ... disco inferno
 5. 5.
  esas adı "tupac amaru shakur" olan, 90'larda amerikanın en büyük rap artisti olan kişi. kendisi piyasaya çıktığından beri efsanedir, hala da öyledir. notorious big ile atışmalarıyla başlayan east coast west coast savaşları büyümüş ve her iki efsanenin de ölümlerine yol açmıştır. tupac bir ara hapse girmiştir ve burda 16. yy edebiyatçısı olan niccolo machiavelli adlı kişiden ve eserlerinden etkilenmiş hapisten çıktıktan sonra makaveli adında bir albül çıkarmıştır. efsane olan hit em up şarkısını da bu adla yazmıştır. bazı dinlenesi şarkıları için:

  (bkz: hit em up)
  (bkz: california luv)
  (bkz: thug love)
  (bkz: only god can judge me)
  (bkz: all eyes on me)
  11 ... thuglove
 6. 6.
  kendisi zannedildiği gibi notorious big tarafından değil, death row şirketinin sahibi suge knight tarafından öldürülmüştür. zira tupac artık bu adamla çlışmayacak ve kendi plak şirketini kuracaktı. bu da suge için çok büyük bir maddi kayıp olacaktı ayrıca tupac, öldüğü gece suge ile birlikte aynı arabada gidiyor ve araç kurşun yağmuruna tutulduğu halde tupac'in yaklaşık 3 katı genişliğinde olan suge burnu kanamadan kazadan kurtuluyordu. değişik kaynaklar için:

  (bkz: 7 day theory)
  11 -2 ... thuglove
 7. 7.
  esas adı lesane parish crooks olan 2pac(tupak diye okunur),mc new york ve don makavelli takma adlarını kullanan;ölmesine rağmen hayranları tarafıdan ölümü on yıldır tartışılan hatta ölmediği iddia edilen gelmiş geçmiş en iyi rapperdır.chris rock'ın onun adına bir bulvar koyma çalışmaları hala devam etmektedir.genç yaşında ölmesine rağmen(13 eylül 1996 henüz 25 yaşında) birçok filmde oynamış yüzlerce beste yapmış,kendi adına birçok kitap yazılmış ve belgeseli 2003 yılının en iyi belgeseli olarak gösterilerek oscar'a aday olmuştur.ölümünden sonra bile birçok ünlü şarkıcıyla düetleri ortaya çıkmıştır(örn:ghetto gospel feat. elton john).hala milyonlarca hayranı olan 2pac'ın şarkı sözleri kimilerine ise dövme malzemesi olmuştur(only god can judge me/tümer metin).
  3 ... vukc
 8. 8.
  olmeyen geri donecek sarkici aslinda soylemistir sarkisinda da yedi vakte kadar dunyaya gelecektir tekrar tupac
  3 -1 ... scurtel
 9. 9.
  hicbir zaman olmeyecek olan Rap'in efsanesi. hemen hemen tum rapcilerin Tupac'i ornek aldigini/taklit ettigini soyleyebiliriz.
  5 ... baqi
 10. 10.
  Gelmiş geçmiş en iyi rapper.Tabiki en büyük "Rap Legend" olarak anılmasının sebepleri arasında onlarca başarılı şarkı,film,beste yapmasının yanısıra öldürülmesinin de büyük bir etkisi vardır.Zaten rap'in mvp'si (bkz: mvp) idi fakat öldürülme olayının efsaneleşmesine olan büyük katkısı kimse tarafından yadsınamaz.Onu öldürten karanlık adamların en önemli ismi olan Notorious B.I.G. de bikaç sene sonra öldürülmüştür.O da bir efsanedir ama nedense 2pac'ın kalplerdeki yeri apayrıdır,farklıdır.Yaşamına bakıldıgında şu anda halen rap dünyasının en etkili adamları sayılabilecek "snoop dogg" ve "dr. dre" ile yakınlığı dikkat çeker.Öldürülmesinin perde arkasında gene en yakın oldugu adamlardan olan ve Death Row'u beraber kurduğu "Suge Knight"ın da rolü oldugu söylentiler arasındadır.Hatta bence söylentiden ötedir.2pacla aynı arabada oldugu ve bizim çelimsiz tupac'ımızın 2 katı oldugu halde canlı çıkmıştır.Kanımca daha bişey söylenmesine pek gerek yoktur.
  Ayrıca dinlenesi şarkılar için şu ikisi de tavsiye olunur:
  (bkz: changes)
  (bkz: 2 of americaz most wanted)
  3 ... franchise