1. 1.
  eserlerinde sefaleti rahatsiz edecek derecede basariyla tasvir eden rumen yazar. tarz olarak maksim gorki'ye cok benziyor, bir cok hikayesinde bosiyaklar tadi alinabilir.
  ... laz pacino
 2. 2.
  rumen olmasına karşın eserlerini fransızca yazan yazar..
  ... selmagezinir
 3. 3.
  baragan' ın (deve)dikenleri, akdeniz ve sokak kızı gibi eserlere sahip romanya doğumlu yazar.
  ... ben miyim
 4. 4.
  kira kiralina, akdeniz, sokak kızı*, angel dayı, arkadaş, hayat yollarında, kodin, minka abla, perlmutter ailesi ve baragan'ın dikenleri kitaplarının yazarı. okurlarına hayatı bir bireysel direnişin sahnesi olarak sunmayı seçmiş güzel bir abimizdir.
  ... paperbackwriter
 5. 5.
  fransızca yazan rumen yazar. yirmi yıl boyunca, çeşitli işlerde çalışarak dünyayı dolaştı, fransızca öğrendi. lirizmi ve gerçekçiliği bağdaştıran bir dizi roman yazdı. 1927 yılında sscb'ye yaptığı bir gezinin ardından sovyet toplumuna karşı sert bir suçlama kaleme almıştır.
  1 ... vernon sullivan
 6. 6.
  ilkgençlikte okunmasının , ruhunuza ve kişiliğinize çok şey katacağına emin olabileceğiniz yazardır. *
  -1 ... zargana
 7. 7.
  sade diliyle klasik edebiyatın en büyük emekçilerinden biridir.
  ... ruhunla sev
 8. 8.
  mihail* adlı eseriyle kendine hayran bırakmış kelime ressamı.
  ... cavo
 9. 9.
  arayışın sembolü olmuştur, fransız edebiyatında. başarısız bir intihar girişiminden kurtulmus, R. Rolland'ın aylarca yüreklendirmeleri sonucu ilk öykülerini kaleme almıştır. marksist felsefenin savunucusuyken nikos kazancakis ile beraber yaptığı rusya gezisinden sonra, esaslı bir özeleştiri geliştirmiştir. kazancakis'in fevkalade etkisinde kalması, edebi olarak sonunu başlatan bir olay olarak kabul edebilir. hayatı hayal kırıklıklarıyla geçmiştir. 52 yaşında ölmüştür.
  ... pachuko
 10. 10.
  "Akdeniz" adlı eserinde mekanları ve yaşam tarzlarını çok iyi tasvir eden Rumen yazar. Bu eserinde Osmanlı kültürü hakkındaki izlenimlerinden de bahsediyor ara sıra.
  1 ... megajardel