1. 11.
  eserlerini fransızca yazan Rumen yazar.balkanların Maksim Gorki'si olarak anılır.baragan'ın deve dikenleri ve arkadaş(mikhail) kitaplarını okuduğum, harika, sıcak üsluplu yazar.kitapları otobiyografik özellikler taşır kendisinin de bu konuyla ilgili 'en azından ana hatlarıyla başımdan geçmeyen hiç bir şeyi yazamam' demiştir.
  ... kapitalist sirin
 2. 12.
  kodin için: (#9204853)
  ... seretan
 3. 13.
  akdeniz adlı kitabını bugün itibarı ile bitirmiş olduğum romen yazar.
  kitaplarında bolca abdulhamit türkiyesini işlemiştir. akdeniz kitabının son bölümlerinden bir tanesinde o dönem osmanlıya bağlı olan şam da kimsenin william shakespeare i tanımamasına üzülüp kızarak şehri terk edip tekrar romanyaya dönmüştür.
  ... ahmetyavuzel
 4. 14.
  (bkz: penaltı ısrarı)*

  yazarmış bu arada.
  -1 ... ares
 5. 15.
  küfür konusunda türkçeyi zengin bulan insan.
  1 ... abidal
 6. 16.
  balkanlardan çıkan en önemli yazarlardanıdr.oldukça fazla ülke gezmiş ve bu nedenle çokça gözlem yapabilmiştir.romanlarında arkadaşlık,sevgi ve ebedi aşk temalarını sık sık kullanır.yaşadığı döneme rağmen politik konulara fazlaca değinmez,çünkü politikanın birşeyleri dğeiştirmeyeceğine inanır.romanlarından da anlaşılacağı üzere oldukça duygusaldır.öyle ki bir dönem intihara teşebbüs etmiştir.arkadaş ve kodin bilinen önemli eserleridir.özellikle ilk gençliğe adım atarken okunmaları gerekir.arkadaş'taki mihail ve zografi'nin arkadaşlığı özeldir.
  Benimse adını duyunca tüylerimi diken diken eden amcadır.
  Çocukluğumda babamın tuhaf bir okuma düzenine göre kitap okurduk.Misal,Gorki'ye liseye kadar el süremedik ablamla.Evin kitaplığında babamın sinir bozucu bir sistematiğe göre (yazar ve türlere göre) ayırdığı kitapları adete bir kütüphanedeymişçesine titiz okurduk.Panait amca bu düzende bir numaradaydı.'Önce istrati okunacak,bütün eserleri bitecek' diyen babam neredeyse kusana kadar bize istirati okuttu çocukluk dönemimizde,bu nedenledir ki sevmekten çok hep uyuz oldum, Ne zaman bitecek şu panait amca da diğerlerine geçeceğiz diye hızlı hızlı okudum,yıllar sonra 'ya bu kadar sinir eden amcayı bir daha okuyayım' dediğimde değerini anlayabildim ancak..Kulakların çınlasın baba!!!!
  1 ... mavi
 7. 17.
  "insanın bir gün bugünkünden daha iyi olacağını sanmakla delilik ediyoruz. Hayır, hiçbir zaman daha iyi olamayacaktır. Çünkü ruhu yok. Yalnızca midesi ve cinselliği var. Biraz zekası varsa da, ruh bu değil."
  3 ... alexandrakolantai
 8. 18.
  hayat yollarında'yı okuduktan sonra hayran kaldığım edebiyatçı. o küçük romanda öyle çok izler bıraktı ki.. gerçekten çok iyi yazıyor. uzun süre önce okuduğum için içerikle ilgili çok fazla bişey hatırlamıyorum ama hatırladığım tek şey ağzım açık okuduğum.
  romen yazar.
  ... ukala man
 9. 19.
  mihail isimli kitabından bir alıntı:

  --spoiler--
  ''insan olmak ve hayatı hayvanlardan daha az anlamak... Ne hazin şey...''
  --spoiler--
  2 ... drygt
 10. 20.
  "insanın bir gün bugünkünden daha iyi olacağını sanmakla delilik ediyoruz. Hayır, hiçbir zaman daha iyi olamayacaktır. Çünkü ruhu yok. Yalnızca midesi ve cinselliği var. Biraz zekası varsa da, ruh bu değil."

  Panait Istrati
  ... porselenbiblo