1. 27.
    (bkz: minka abla)
    ... prensest
  2. 26.
    braganın devedikenleri eserini okuduğum bulgar yazar.
    rüzgarla birlikte sürüklenen dikenleri o kadar tatlı işlemiştir ki okurken sizde balkanlarda sürüklenebilirsiniz dikenler gibi inanın.
    uzaklara dalmanızı hayal kurmanızı gerçekleştiren bir yazar. okunasıdır.
    betimlemeleri gerçekte çok harikadır.
    ... 412 112 122
  3. 25.
    sokak kızı adlı eseri okunmalıdır.

saygılar sunuyorum azizim...
    1 ... taurus
  4. 24.
    kardeşiyle askerde aynı bölükteydik adı terlik istrati idi. aslında temiz bir çocuktu ama bot ayağını vururdu çok pis, ondan.
    1 -1 ... hayrola genc
  5. 23.
    Birkaç yıl, aslında pek birkaç yıl beni geriye götüren başlık.

Yazar; bana kitabı sevdirmiş, okuma isteğimi yükseltmiş, beni iştahlandırmıştır.

Mihail unutulmaz. Romandan çok bana kitap aşığı olma duygusunu yaşatmıştır.
    1 ... pamphilos
  6. 22.
    türkiye'de çok az bilinen bir yazar olmasına rağmen kitaplarında sık sık osmanlı'yı, türkiye'yi anlatır. kitaplarında durmadan bir yolculuk yapma isteği, karakterlerinde ise anlam veremediğim bir yaşama aşkı vardır. hemen hemen her kitabında kelimlerin, cümlelerin sağına soluna yapışmış bu anlamlandırılamayan aşk okuru alıp gider ve niyahetinde kitap bitince nasıl bir çırpıda okunulduğuna şaşırılır.

kitaplarında arkadaşlık ilişkisi, insan ve doğa sevgisi, seyahat gibi konular ağır basar. yarattığı başkarakterleri dış görünüşleri itibariyle zıt olsa da kişilikleri itibariyle benzerdir. mikail'de hiç kötü insan yoktur mesela. kötülüğü sevmeyen bir yazardır çünkü. en fakir kahramanları bile bütün şartlara rağmen içindeki iyiyi yaşatır. işte bu sebepten panait istrati okunmalı, okutulmalıdır. insan sevgisini aşılayabilecek yegane yazarlardandır.

Yeri gelmişken şunu da söyleyim. yazar komünist olduğu için kahramanları genellikle farklı farklı ırklardan olur ve birbirleriyle çok iyi anlaşırlar. dediğim gibi kötü insan olmadığı için ırkçılık olmamaktadır kimi kitaplarında. neyse siz okuyun anlarsınız zaten ne demek istediğimi.
    1 -1 ... yapma niyazi
  7. 21.
    "insanın bir gün bugünkünden daha iyi olacağını sanmakla delilik ediyoruz. Hayır, hiçbir zaman daha iyi olamayacaktır. Çünkü ruhu yok. Yalnızca midesi ve cinselliği var. Biraz zekası varsa da, ruh bu değil."

Panait Istrati
    ... porselenbiblo
  8. 20.
    mihail isimli kitabından bir alıntı:

--spoiler--
    ''insan olmak ve hayatı hayvanlardan daha az anlamak... Ne hazin şey...''
    --spoiler--
    2 ... drygt
  9. 19.
    hayat yollarında'yı okuduktan sonra hayran kaldığım edebiyatçı. o küçük romanda öyle çok izler bıraktı ki.. gerçekten çok iyi yazıyor. uzun süre önce okuduğum için içerikle ilgili çok fazla bişey hatırlamıyorum ama hatırladığım tek şey ağzım açık okuduğum.
    romen yazar.
    ... ukala man
  10. 18.
    "insanın bir gün bugünkünden daha iyi olacağını sanmakla delilik ediyoruz. Hayır, hiçbir zaman daha iyi olamayacaktır. Çünkü ruhu yok. Yalnızca midesi ve cinselliği var. Biraz zekası varsa da, ruh bu değil."
    3 ... alexandrakolantai