1. 1.
  aleksey maksimoviç peşkov.
  28 mart 1868 - 14 haziran 1936
  rus doğalcı öykü, oyun ve roman yazarı.
  önceleri toplumdışı insanları anlatırken, daha sonraki dönemlerinde rus toplumunun sosyalist düzene geçiş sürecini yansıtan yapıtlar vermiştir.

  eserleri:

  (Roman)
  *Foma
  *Ana
  *Halk Düşmanı (Türkçe'ye "Yararsız Bir Adam" adıyla (1979) )
  *Matveya Kojemyakin
  *Klim Samgin'in Hayatı
  *Artamonovlar
  *Küçük Burjuvalar
  *ARKADAŞ
  *fırtınanın habercisi
  *ÇOCUKLUĞUM

  (Öykü)
  *Yirmi Altı Erkek ve Bir Kız
  *italya Hikayeleri

  (Oyun)
  *Ayaktakımı Arasında
  *Sonuncular

  (Anı - Otobiyografi)
  *Benim Üniversitelerim
  *Çocukluğum
  *Ekmeğimi Kazanırken
  *Tolstoy'dan Anılar
  *Güncemden Yapraklar
  *Lenin (Türkçe'ye "Gorki Lenin'i Anlatıyor" adıyla (1980) )
  10 -2 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  makar çudra
  stepte
  thomas gordeyev
  edebiyat üzerine
  fırtınanın habercisi
  kitaplarının yazarı
  1 ... siberr
 3. 3.
  sovyet rusya'nın sözcüsü. eserleri pek objektif değildir, lenin ve onun devrimi etrafında döner durur. bir bosiyaklar vardı ezilmiş halkı anlattığı. onun dışındaki eserleri aşırı ideolojiktir.
  5 -1 ... laz pacino
 4. 2.
  sosyalizm'in ekolü olmuş rus yazar.
  1 ... olric
 5. 3.
  gorki;Toplumcu gerçekçi romanın kurucusu sayılır. Eserlerinde çocukluk ve gençlik yıllarında yaşadığı acılı hayatı, Rusya'daki yoksulluk yıllarını anlattı. Zaman zaman uzun felsefi tartışmalara girerek eserlerinin sanatsal düzeyini düşürdü. Betimlemelerdeki ustalığıyla keskin bir gözlemci olduğunu gösterdi. Başlangıçta bizzat katılarak destek verdiği Sovyet devriminden daha sonra soğudu. Dönem dönem verdiği gönülsüz desteklerin dışında Rusya'dan uzak kalmaya çalıştı. Son dönem yapıtlarının hemen hepsinde devrim öncesi dönemi ele aldı. Tiyatro oyunları ve anılarını kaleme aldığı eserleriyle de Rus ve dünya edebiyatına katkıda bulundu..Sovyet Yazarlar Birliği Başkanı oldu. 1936'da tedavisi sırasında aniden öldü. Ölümü kuşkulu bulundu. Arkadaşları suikast iddasını artaya attı..
  2 ... witch is back
 6. 4.
  ana adlı romanı okunasıdır, fenadır öyle böyle değildir, tavsiye edilir.
  3 -1 ... ireland
 7. 5.
  "gorki ananı al da git! ehaheahehae!"** esprisine mahal veren rus yazar.
  4 -9 ... fallout eternal
 8. 6.
  sosyalist yazar.
  3 -2 ... karpuzkabugu
 9. 7.
  1868-1936 seneleri arasında yaşamış büyük rus romancısı. asıl adı aleksey maksimoviç peşkov' dur. eserlerinde, rusça 'acı' anlamını taşıyan gorki adını kullanmıştır.
  gorki, öğrenim görmeyen ve kendi kendini yetiştirmiş bir yazardır. çeşitli işlerde çalışan gorki, kazandığı tüm parayı kitaplara yatırırdı. edebiyata büyük merakı vardı. gürcistan' ın tiflis kentinde, demiryolu işçisi olarak çalışırken, bir yandan da hikaye yazardı. birgün yazdığı hikayelerden biri gazetede yayınlandı ve böylece gürcistan' da tanınmaya başladı. arka arkaya hikayeler yazarken, gazeteciliğe geçiş yaptı. hikayelerinde serserilerin hayatını konu aldı. 1899' dan sonra giriştiği romancılıkta, ünü gürcistan sınırlarını aştı. rusya' ya geçiş yapan gorki büyük ilgi gördü. yazın hayatına hikayeler yazarak başlamasına karşın, romanlarıyla haklı bir üne kavuştu. romanlarında rus halkı' nın yaşamından kesitler sundu. başlıca yapıtları; ana, ekmeğimi kazanırken, benim üniversitelerim ve küçük burjuvalar' dır.
  1 ... legend of the stranger
 10. 7.
  Öykü ve romanlarında katı ve itici olmayan bir gerçekçilik, olağanüstü bir doğallık ve insanı yormayan tasvir ve tahliller vardır. eserleri; bir yanıyla dinç bir umut, insanı sarıp sarmalayan bir sıcaklık içerirken diğer yanıyla da içten içe tuhaf bir hüznü taşır. kahramanları genellikle sıradan insanlardır. toplumun en alt tabakalarına mensupturlar. ezilmişliğin ve horlanmışlığın verdiği kısık gözlerle bakarlar dünyaya. ama neşelidirler; bir yandan rutubetli bodrumlarda, en ağır şartlar altında, kentsoylular için ekmek pişirir bir yandan da türkü söyler ve sevgililerinin hayalini kurarlar.

  öykü ve romanlarının sonu hep o tuhaf hüzünle biter. insanın içini acıtan ama duyguları sömürmeyen, soylu bir hüzünle... hiçbir yazar onun kadar belirgin bir üsluba sahip değildir belki de. hiçbir romancı sokağı bu kadar içten, bu kadar samimi anlatamaz. hiçbir yazar bu kadar sahici serseriler yaratamaz. o, tüm zaaflarına karşın büyük bir romancıdır.
  2 ... huruf