bugün

hafif, dillere düşmüş, ağızlarda sakız edilen, toplum tarafından namusu eksik görülen kadın.
(bkz: bir kadina yakistirilamayan seyler)
Nazan Öncel'in eski albümlerinden bir şarkısı.Bu şarkıya klipte çekmiştir.Zamanında dinlenen bir şarkıydı
klibinde metallica tişörtlü metalci bir kızın şarkıda ismi geçen sokak kızını canlandırdığı eeskilerden bir şarkı.gitar riflleri sağlamdır.
muhtemelen nazan öncel ve irma dır.
yolda dinlenmesi durumunda feci havaya sokan nazan oncel sarkisi.
Nazan Öncel'in kendi çocukluğunu betimlediği iddia edilen şarkıdır.
ev ile bağlantısı sadece kanepe ya da yatak olan, hayatını sokakta geçiren dişidir...halka arasında "kimle olduğu belirsiz kız" ifadesinin karşılığıdır...
nazan öncel'in çocukluğunu anlattığı söylenen şarkısı. "ben sokak kızıyım, bana acımayın" der nazan, sert soundlarla.
çok sevdiği karısını doğumda kaybettiği kızını affedemeyip sokaklara atan şarkıcı bir baba...yıllarca baba sevgisine hasret bir küçük kız..yıllar sonrada olsa kızını sokaklara ararken onun sevgisini kazanmak için,tekrar sahnelere dönen,sokakta kalmış çocuklar için herşeyini vermeye hazır bir dertli insanın öyküsünü anlatan, 1966 yapımı bir sadri alışık filmi. başrollerde sadri alışık, zeynep değirmencioğlu, selda alkor, hulusi kentmen, cahide sonku bulunmakta. yönetmen koltuğunda ise ülkü erakalın oturmakta.

çok sevdiği karısını doğumda kaybettiği kızını affedemeyip sokaklara atan şarkıcı bir baba...yıllarca baba sevgisine hasret bir küçük kız..yıllar sonrada olsa kızını sokaklara ararken onun sevgisini kazanmak için,tekrar sahnelere dönen,sokakta kalmış çocuklar için herşeyini vermeye hazır bir dertli insan.artık kızının ağzından çıkacak bir tek cümle için,bütün mahalleli seferber olacak,kötürüm ayşeyi babasının yoksul,muhtaç çocuklar için vereceği konsere gitmeye razı edeceklerdir...

sadri alışık filmde '' murat giray '' rolunu canlandırmakta.
nazan öncel'in 1996'da çıkardığı albüm.
(bkz: sokak kızı irma)
Kimse yazmamış aa.

Panait ıstrati nin eseri. Orijinal adı nerrantsula.
Çevirmeni de yaşar nabi nayır.

Arka kapağında şunlar yazılı;

Tuna kıyılarındaki ibrail şehrinin şiirli dekoru içinde aynı ateşli ve gizemli kızı seven iki delikanlının en candan bir arkadaşlık içinde yer alan korkunç çatışmaları... sakat bir genvçci kurtarmak için her şeyini, namusunu bile feda eden kimsesiz bir kızın ruh soyluluğu. Nil kıyılarında devam ederek, boğaziçi nin büyülü sularının dibinde sona eren acıklı ve içli bir aşk ve dostluk serüveni...
Istrati, bütün çırpınmalarına karşın, peşinden koştukları mutluluğa erişemeyen dört insanın trajik kaderlerini, çocukluk anılarının doyumsuz tadıyla dolu bu yapıtta dile getirmiş.

Edit; orijinal adıyla başlık varmış.
salıncakta sallanmadım
parka gitmedim şeker almadım
ne oyuncağım oldu ne uçutmam oldu
yeni pabuçlarım ne bayramlığım oldu
ben çocuk olmadım...

ben sokak kızıyım bana acımayım

ekmek çaldım fırından
katık buldum çöplükten
polis koştu peşimden
hırsız polis oynadım

ben sokak kızıyım bana iyi davranmayın