bugün

görsel
* babası çiftçi, annesi ilkokul öğretmeni olan bir ailenin 7 çocuğundan biri olarak dünyaya gelmiş.
* kaçakçılık kariyerine iddialara göre gençken çaldığı mezar taşları ile başlamış. bu mezar taşlarını başka kaçakçılara satıyormuş.
* kısa bir süre üniversite okumuş
* kaçak sigara ve sahte piyango biletleri satmak, araba çalmak gibi dolandırıcılık yöntemleriyle uğraşıyormuş uyuşturucu işine girmeden önce.
* 1970'lerin başında hem hırsızlık hem de bodyguardlık yapıyormuş. adam kaçırma ve fidyecilikten iddialara göre 100.000 dolar para biriktirmiş.
* 1976 yılında, kendisi 27 yaşındayken henüz 15 yaşında olan maria victoria* ile evlenmiş. kendisinden juan pablo* ve manuela adında bir kız bir erkek çocuğu olmuş.
* gücünün zirvesindeyken karteli günde 60 milyon dolardan kazanıyormuş ki bu da yılda 22 milyar dolar civarı bir para oluyor.
* 1990'ların başında kişisel servetinin 30 milyar dolar civarında olduğu tahmin edilen uyuşturucu kaçakçısı. kolombiya'nın değişik yerlerine gömdürdüğü paralar dahil edildiğinde ise bu miktar 100 milyar dolara kadar çıkıyormuş.
narcos dizisinde hayatı anlatılmaktadır. dizinin açılış jeneriği ise çok iyi olduğu için istemsizce izlersiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=QHdmEf7E9Qk
Fakir islam ülkelerine yüklü miktarda yardım yapmış uyuşturucu carteli. Amacı Ne bilinmez tabi.
kıyak insan.

gecelerimizin uzun kalmasının sebebi.
bence hayatını özetleyen interpol ve cia tarafından aranırkem beyaz saray önünde çektirdiği fotoğraftır.

https://www.uludagsozluk.com/r/pablo-escobar-895643/
bir uyuşturucu kaçakçısıydı.

gerisi teferruattır. insanların güçlüyü sevmedeki acizliğinin örneklerindendir.
Halkin icinden cikmis bir halk cocugu.
dünyanın en iyi insanı. çiçekler böcekler falan...
tetikçisi için;

(bkz: jhon jairo velsquez)

görsel
Denîz Sekî' den, daha az ceza yatmış ünlü uyuşturucu kaçakçısı ve mafya babasıdır.
varoluşçu felsefenin 20. yy daki en önemli temsilcilerindendir. en önemli aforizması ise

"kafan iyiyse varsındır, kafan iyi değilse var olduğundan nasıl emin olabilirsin ? "
Pablo Escobar, bir seferinde üşüyen kızını ısıtmak için 2 milyon doları yakmıştı.
aynen ben de oradaydım. yakmıştı.
üşüyen kızını ısıtmak için 2 milyon yakma bilgisini 72 kez paylaşınca 2 milyon dolara sahip olmanıza vesile olan adam.

anladık kızı üşüdü.
Narcos dizisinde sanki bir halk kahramanı olarak gösterilmiş. Ancak gerçekte otomobil çalıp parça satan, gaspçı şerefsizin tekidir. Okadar ot satmasına rağmen kendi hiç içmemiştir diye bir rivayet var bilmem gerçek mi ama zor yani. Velhasıl özenmeyin şu itlere gençler.
O kadar genci zehirleyip bundan kazandığı paraları yakmasi pek idealize edilmeyecek kadar serefsiz bir kahpedir.
“güçlü insanların bu şehri yönetmesinden usandım. bu, güçlü insanlarla fakir ve zayıf insanlar arasında olan bir savaş. bu savaş burada başlayacak. elinde güç olması zayıf insanları ezebileceğin anlamına gelmez. eğer ben seçilirsem; sesi olmayan insanların sesi olacağız, aç olanlara yemek vereceğiz, eğitime ihtiyacı olanları okula göndereceğiz. böylece hayalleri olanlar, başarabileceklerinin sınırı olmadığını görecek. sizin için her zaman sahip olduğunuz bugün, dün ve yarınlarda dostunuz olacağım…”
milletvekili adayı olduğunda seçim konuşmasında etmiş bu sözleri ve seçilmiştir.
zamanında dünyanın en zenginlerinden birisi, dünya tarihinin en büyük uyuşturucu mafyası.

kolombiya hükümeti uzun süre uğraşıp baş edemeyince amerikadan yardım istemiştir. cia bir telefon konuşmasından yerini tespit edip kolombiya askerleriyle yapılan ortak operasyonla öldürmüştür. escobar çatışma sırasında çatıdan kaçmaya çalışırken vurulmuştur.

görsel

görsel
bizim şirkette iki kolombiyalı stajyer vardı.
onlardan birinin anlattığına göre bu amcamız hükümete "beni yargılamaktan vazgeçin, kolombiya'nın tüm borçlarını kapatayım" demiş.

zengin bir abimizdir.
gelmiş geçmiş en büyük mafya lideri . sayısız suça bulaşmış ve adeta kendi devletini canından bezdirmiştir. o kadar çok parası vardı ki nerdeyse götünü bile parayla silerdi .
Katil bir pisliktir. Sevimli göstermeye gerek yok.
Rivayetlere göre paralarının %8 i sakladığı yerlerin altındaki sular yüzünden yıpranarak heba oluyormuş.
rol model alınacak bir insan. tek cümleyle özeti bu.
Hükümete savas ilan eden mafya babası. Ruhu sad olsun.