bugün

*1936'da ilk Türk uçağını yaptı. *ilk muhalefet partisini kurdu. *Ankara nın doğusuna ilk demiryolunu yaptı. *ilk yerli paraşütü yaptı. *1922 de ilk Türk sigara kağıdını üretti. *Bursa da Sümerbank ın Merinos fabrikasını kurdu. *istanbul boğazı na özel köprü yaptırmayı projelendirdi. *ilk şehir ve köy planlarını hazırladı. *1942 de Keban a baraj yapılmalı dedi. *Karabük te Demir ve Çelik fabrikasını kurdu. *izmit te Selüloz fabrikasını kurdu. *Sivas ta Çimento fabrikalarını kurdu. *istanbul daki büyük hal binasını yaptı.

1936 yılında havacılık sanayicinin ilk temellerini atmaya başladı. ilk iş olarak 10 yıllık devreyi kapsayan bir plan-program hazırlattı. Bu program gereği, Beşiktaş Barbaros Hayrettin iskelesinin yanında Tayyare Etüt Atölyesini kurdu. Bu tayyare atölyesi kısa bir sürede dev bir fabrika haline geldi. Yeşilköy de Elmas Pasa Çiftliğini tayyare meydani yapmak için satın aldı. 1000 X 13000 metre boyutlarında düz bir tayyare alanı yaptırdı. Bunun bir örneği de o sıralar Avrupa nın en modern havaalanı olan Amsterdam da vardı. 1937-1938 yılı içinde Türk Hava Kurumu 10 okul uçağı ve 65 planör siparişinde bulundu. istanbul fabrikalarında yapılan ilk yerli Türk uçağı, 1941 yılı ağustosunda Nuri Bey in doğduğu yer olan Divriği ye uçarak gidip gelmişti. Halkı da heyecanlandıran bu tur gösterilerin yararlı olduğunu düşünen Nuri Bey, Eylül ayında 12 uçaklık bir filoyu, Bursa, Kütahya, Eskişehir, Ankara, Konya, Adana, Elazığ ve Malatya rotasında uçurarak halka kendi tayyarelerimizle göklerimizi kendimizin koruyabileceğini göstermek ve onlara inanç vermek istemiştir. Nu.D.38 tipi yolcu uçağı, tamamen Türk mühendis ve isçilerinin ortaya çıkardıkları Türk tipi bir uçaktır. 6 kişilik yolcu uçağının çift pilot kumandası bulunmaktadır. Saatte 325 kilometre hız yapabilmekte ve 1000 km uçabilmektedir. Türk Hava Kurumu, Nuri Demirag'in fabrikalarına sipariş vermiş olduğu bu uçakları almaktan vazgeçmiştir...*

http://www.nuridemirag.com/

ek bilgi: üretilen uçaklar daha sonra nedense türk hava kurumu tarafından satın alınmamaıştır, bunu üzerine nuri bey gök okulu adını verdiği bir pilot okulu açmıştır.
ilk muhalefet partisini kuran kişi
şu anda cumhuriyet üniversitesi hocalarımızdan fatih dervişoğlu' nun hakkında bir kitap çıkaracağı türkiye' nin en önemli kişilerinden biridir.kitap ötüken yayınlarından çıkmıştır. kitapta nuri demirağ ile ilgili önemli fotoğraflarıda bulabilirsiniz. ayrıca nuri demirağ sivas doğumludur.
(bkz: nu d 38)
Geçenlerde büyük bir kitap evinde görevliye Cemal Gürsel ile ilgili kitap aradıgımı
söylediğimde, "Bu adam ne tür yazılar yazar" cevabını almak, beni üzmüş ve hiçbir şey
söylemeden dışarı çıkmıştım. Böyle bir ortamda doğaldır ki Nuri Demirağ ismi endüstri
tarihçilerinin dışında kimse tarafından bilinmemektedir. Oysa, Genç Cumhuriyetin önemli bir
işadamlarından ve sanayicilerindendir. Hatta bir zamanlar Vehbi Koç gibi zengin olmak
cümlelerinin sarf edilmesi gibi, o dönemde. de kız çocuklarına "Demirağ gibi bir aileye
gelin gidesin" temennilerinde bulunulurmuş.

Denilebilir ki, nice zengin işadamları geldi geçti, doğru. Fakat Nuri Demirağ; azmi, sabrı,
çalışkanlıgı, dürüstlüğü, vizyonu, müteşebbisliği ile bugün ideal diye vasıflandırılan
yöneticilerde/patronlarda bulunması gereken özelliklere sahip bir isim.

1884 yılında Sivas Divriği'de dünyaya gelmiş. 1910'larda Beyoğlu varidat müdürü iken 1919
yılında memuriyetten aynlmıştır. Bütün sermayesi olan 56 sarı lira ya da 252 kagıt lira, o
zamanki şartlarda da küçük bir sermaye sayılırdı. istanbul'un işgal altında olduğu bir
dönemde, sıkıntının ve yokluğun acısıın gidermenin; üretmek olduğunu düşünür. Ve cebindeki
bu parayla sigara kagıdı ticaretine başlar. O zamana kadar sigara kagıdının tekelini elinde
tutan Rumlar ve Ermeniler'di". Mühürzade Mehmet Nuri'nin "Türk Zaferi" adını verdiği siga
kağıdı, hem insanlara ümit vaat eden bir girişim olmuş hem de kendisine çok iyi para
kazandınmştır. Elindeki sermaye ile büyük işlere atılacak derecede kendisini kuvvetli
görünce, yeni bir karar verir ve der ki (maddi ve manevi varlığımı memleket işlerine
hasredeceğim.

"Uçakların fabrikasını yapmaya talibirm"

Bu arada Cumhuriyet ilan edilmiştir. Demiryolu yapımındaki yabancı tekelini kırmak, hem de
paramn yurt içinde kalması saglamak isteyen yönetimin ihtiyacı ile Mehmet Nuri'nin hayalleri
örtüşmektedir.

Bugün bile, o zamanki yatırıma ulaşamamış olan demiryolu ihalelerine katıldı ve yıllarca en
çok indirimi yaparak en fazla demiryolu döşeyen işadamı oldu. Bu nedenledir ki soy ismi
bjzzat Atatürk tqrafından "Demirag" olarak verildi. Demiryolunda ciddi başarılar kazandı.
O yıllarda devlet bütçesi 200 milyon liradır. Milletin himmetine müracaat edilerek, devrin
zenginlerinden para toplanarak uçak alınmak istenir. Nuri Demirag'dan da bu amaç için para
istenir. Nuri Bey "Siz ne diyorsunuz? Benden bu millet için bir şey istiyorsanız, en
mükemmelini istemelisiniz. Madem ki bir millet, tayyaresiz yaşayamaz, öyle ise bu yaşama
vasıtasım başkalarının lütfundan beklememeliyiz. Ben bu uçakların fabrikasım yapmaya
talibim" der ve hazırlıkiara 'başlar.

1930'lu yılların ortalarında tamamen kendi imkanlarıyla bir prototip uçak yapar. Gerekli
destegi görmez.Ancakü mitsizlige düşmeyen Demirag, Beşiktaş'ta bir uçak fabrikası
kurar.Devletin,THK'nin ihtiyacı olan 24 adet egitim uçagı ve 60 planör ihalesini alarak
hızla çalışmaya başlar. 1936 yılında "NUD 36" ismiyle 12 adet THK siparişini Iiazır hale
getirir.

Ancak uçakları test eden heyet, Nuri Demirağ'ın uçaklarının reddedilmesine karar verir.
Karara itiraz eder ve mahkemelik olurlar. iki ayn bilirkişi raporlarının olumlu olmasına
ragmen THK, uçakları almamakta direnir ve Ankara Ticaret Mahkemesi, Demirag'ın aleyhine
karar verir. Atatürk hayatta degildir ve Türkiye'nin tek siyasi otoritesi, Milli Şef ismet
inönü'dür.

Dünya savaşının gölgesinde, savunma sanayi gibi çok önemli bir alanda böylesine güzel bir
teşebbüsün neticesiz kalması, hatta reddedilmesinin altındaki sebepleri araştırmak,
tarihçilerin işidir. Bütün çalışmaları ve yatırımları boşa giden Demirağ yılmadan uçaklarını
kendi okulunda kurdugu yatılı okulda kullanır. Çogu memleketi Divrlgi'den.olmak üzere, çok
sayıda ögrenciye pilotluk egitimi verir. Bu ögrencilerin bütün masraflarını karşıladıgı
gibi, ayda 150'şer lira da burs verir. Yeşilköy'deki bu okulun adı "Gök Okulu" idi.
Kuruldugundan kısa bir süre sonra her biri degerli birerpilot olaıi 9 kişimezun olmuştur.
Bu pilotları ise daha sonra yüzlerce genç pilot izlemiştir. "Gök Okulu" tam anlamıyla bir
pilot okulu niteligi kazanmıştı.

Demirağ'dan ilkler

Ne gariptir ki THK'nın almadıgı bu uçaklar senelerce uçar ve bir tek kaza dahi olmaz. Milli
endüstriye o kadar önem verir ki "Milli Kalkınma Partisi"ni kurar. Ancak, başarılı olamaz
Birçok ilke imza atan bu cumhuriyet döneminin ilk müteşebbisi bugün içinde bu1undugumuz
sıkıntıdan çıkmak ve özgüven eksikligimizi gidermek için önemli bir isimdir.

ilk kez, bogaz köprüsü düşüctesi ortaya atarak 'yap-işlet-devret' modelini önermiştir. ilk
paraşüt imalatım, prefabrik ev imalatını gerçekleştirmiştir. Yabancıların cirit attıgı
çimento tekelinin kırılmasını saglamış, 1000 km'den fazla demiryolu döşemiştir. izmit'teki
selüloz fabrikasını kurmuş, 1942'de Keban'a baraj yapılması düşüncesini ortaya atmıştır.
Hayatım kısaca özetledigim Nuri Demirag, öze11ik1e uçak endüstrisini ülkemizde geliştirmek sevdasında olmuş bu gayreti desteklendigi takdirde ülkemizin kısa zamanda çok . iyi bir konumda. olacagını hep vurgulamıştır.

ismet inönü'ye mektup

Ancak, mahkeme kararıyla engellenmesi sonucunda, birçok makama mektuplar yazarak yardım istemiştir. Mareşal Fevzi Çakmak, çalışmalarını takdirle karşılamıştır. Fakat bir türlü ülke gelecegi için hayati öneme sahip uçak sanayiinin gelişmesine yönelik olarak kimseden destek göremez.. Son çare olarak Cumhurbaşkanı ısmet ınönü'ye şu mektubu yazar; ".....göklerine hakim olamayan milletlerin yerlerde sürünecegine, daha dogrusu yerin dibinde çürüyecegine inandıgım.için 3,5 sene evvel bütün personel ve araç gereci öz kaynagımızdan olmak üzere, memleketin ihtiyaçlarına tamamen cevap verecek büyük bir uçak endüstrisi kurmak istedim. Ve bu düşüncemi Mareşal Fevzi Çakmak'a arz ettim ... beni büyük bir aşkla tebrik etti. Bunun üzerine dünyarım en mükemmel tayyare ve teferruatını yapan memleketlere mütehassıslarım1a birçok kereler seyahat ettim. Tetkikat yaptım, yaptırttım. Ecnebi memleketlerde müteaddit kıymetli Türk gençleri ve işçileri okuttum, yetiştirdim ve yetiştirmekteyim. Fabrikarımı sanat mekteplerinden yetişen en kıymetli Türk işçileriyle, en yeni ve modern makinelerle tezyin ederek buna müteallik muhtelif sanati şubelerinde kurslar açmak, bilgilerini ameli, nazari genişletmek suretiyle de elemanlar hazırladım.

Beşiktaş'ta kurdugum tayyare atölyesiyle Yeşilköy'de yapmakta oldu&Um modern uçu~ meydanı, tamir atölyesi ve hangaraait plan-planlar ve bu maksatla satın alınan 1500 dönümlük arazi ve maden taharri ruhsatnamesi ve su kuvvetlerinden elektrik istihsali için degirmen ve baraj mahalli krokileri ve bu maksada hizmet emeliyle yaptırdıgım 250 mevcutlu'orta mektebe ait fotograflardan bir takımları ektedir.

Geçenlerde Beşiktaş'taki atölyemin senevi imalat kabiliyetinin tayini istendi. 300 mektep
veya 150 antrenman yahut 50 avcı tayyaresi yapılabilecegi cevaben bildirildi. Zaman zaman
takdirler ve teşekkürlerle maddi ve manevi yardımlar yapılacagı ve siparişler verilecegi
Hava Kuvvetleri'nden tahriren ve şifahen bildirildi. Şimdiye kadar asarı fiiliyesi
görülemedi. Bu babtaki emirlerin ve takdirnamelerin suretleri ektedir. Hava Kuvvetleri'nin
bir çok yüksek tayyare mühendislerinden mürekkep teknik komisyonu tarafından ilk Türk tipi
olarak belirttiğim bu tayyareye ait sandıklar dolusu yüzlerce aerodinamik ve statik
resimleri ve hesapları mezkur komisyonca aylarca tetkik ve performans tecrübeleri yapılarak
mükemmel, normal mektep tayyaresi olduğundan Hava Kurumu'na teblig ve uçuş müsaadesini verdigi halde Türk Kuşu, memlekette yegane salahiyettir bu fen komisyonun kararını dinlemeyerek tayyareleri kabulden imtina etmekte ve kaza hadisesi yüzünden vukua gelen teahhuru nazari itibara almayarak tayyare1eri almamakta ısrar ve teminat mektubu muhteviyatı olan 14,000 liranın, zapt ve avans verdikleri 40,000 lirayı istirdat etmişlerdir.

devami ikinci entryde...
devamı:

"30 sene erken gelmişim"

işçilerim ve fabrika personelleri işsiz kalmıştır. Esasen şimdiye kadar tam ve kamil bir
mesaj sahası da bulamamışlardır. Bu müessese memleket müdafaası için faydalı bulunu yorsa,
derhal sipariş verilerek yaşatılmasının temini ricasını havi Mareşal Hazretleri'ne çekilen
ve şimdiye kadar cevabı alınamayan telgraf sureti ilişiktedir. Bu ugurda şimdiye kadar
harcanan 1,5 milyon lira ile hoş karakterim buna müsait degil ya-farzı muhal 15-20 adet han,
apartman yaptım, senede 150-200 bin lira kira alarak istedigim yerde gezer, tozardım.
Hülasa, Türk'e ecdadından miras ve dünyaya numuneyi imtisal olmuş olan sipahiligin,
süvariligin, serden geçtiligin bugünkü şekli de tayyareciliktir.

Gece gündüz, kış yaz, yagmur, çamur, kar, bora, fırtına manialarını bertaraf edecek, vatanın
her bucagında şimdilik en az 60-70 yerinde modern uçuş meydanları ve yanıbaşında tamir
atölyeleri, hangadarı, müteaddit sınıf ve derecelerde mektepleri ve birkaç yerde tayyare ve
motor fabrikaları yaparak havacılığımıza yüzlerce, binlerce, onbinlerce,ihtiyat yapıcı,
uçucu Yaratıcı elemanlar ve vesait yetiştirmek iktidarındayız. .

Tayyare süradidir. Mütemadiyen de süratleniyor. Havacılık işlerinin bu sürate ayarlanması
için hepsi aynı rütbede ayrı ayrı noktai nazar taşayan hava komutanlarının başlarına tepeden
tırnaga, başından sonuna kadar mesuliyeti nefsinde toplayan "üzerine toz kondurulmamış"
yırtıcı yaratıcı bir şahsiyerin (her memlekette oldugu gibi) bu mühim ve hayati işin başına
geçirilmesi suretiyle tevsiini ve mahdut çerçeve dahilinde bırakılmamasını, vatanın yegane
kurtarıcısı siz aziz büyük milli şefimden yalvararak . kemali hürmetle arz ve niyaz ederim."
Nuri Demirag, birçok kere ismetı inönü'ye buna benzer mektuplarla - başvuruda bulunmuş
olmasına ragmen olumlu bir cevap alamaz.

1957 yılında ölümünden kısa bir süre önce kızı Mefkure Azak'a şunları söyler; "30 sene
erken gelmişim kızım; 30 sene sonra gelseydim, bütün projelerimi yerine getirebilirdim..."
Düşünüyörum da, Nuri Demirag, uçak sanayiinde destek görse idi, Türkiye ekonomisi,
globalleşme sürecinin neresinde olurdu?
yaşadığı zamanda, yaptıklarını çoğu insanın hayal dahi edemediği müstesna şahsiyet. herhalde hayallerini gerçekleştirebilmiş olsaydı, şu an hepimizin hayalleri çok daha farklı olurdu. tarihimizde hayırla yad edilmeyi sonuna kadar hakeden, ismini dahi şu güne kadar bilmediğim için beni utandıran insan.
idelojisi kafatascılığa çalar.
ideolojisi dogrudan komunizme çalan şahıs.

kendi ihtiyacımı kendim üreteyim anlayışı içindedir. tırnaklarıyla kazıyarak yer edinmiş, amaçladıklarını başarmıştır.

verilen siparişlerin sonradan iptali çok manalıdır.
ismet inönü'nün * ülkeye verdiği en büyük zararlardandır bu adamı hiç etmesi. ulus sözcüğünü hiçe sayıp amerika'nın avrupa'nın kucağına oturtmuşlardır nuri demirağ yok sayılarak.

ülkemin fezalarında kendi uçaklarımız uçacak demiş ve bunu da gösteri amaçlı dahi olsa yaptmıştır. atatürk'ün iran'a hediye ettiği uçakları hatırlatmıştır.

demirağ soyadını ün yaptığı uçaklar nedeniyle değil yaptırdığı demir yolları nedeniyle aldığını da eklemek ve ne kadar ileri görüşlü bir adam olduğunu da belirtmek gerek.

oraya buraya 4-5 şeritli karayolu döşeyip asfaltınız hayırlı olsun diyenleri de kin, nefret ve en güzel beddualarımızla anıyoruz sayesinde.
nursuna memecan'ın dedesi.
bill gates'i tanıyoruz, peki ya nuri demirağ'ı? diyerek okuyalım bu yazıyı.
1886 doğumlu nuri demirağ, anadolu da yaklaşık 1012 km lik demiryolu yaptı, fransız firmalarının demiryolu yapımını durdurması üzerine açılan ihalede en düşük teklifi veren yabancı firmaların dörtte biri fiyatına işi yapacağını belirterek ihaleyi aldı ve işi bitirdi. çok zorlu coğrafi koşullarda süren bu projeyi başarıyla tamamlaması sonrasın da Atatürk tarafından kendisine "demirağ" soyadı verildi.

-o senelerde hava gücünü arttırmak için ülkenin her yerinden bağışlar toplanarak uçak alımı yapılmaya çalışılıyordu, devrin zenginlerinden vehbi koç 5 bin lira bağışlamıştı bu kampanyaya, abdurrahman demirağ'ın* 120binlira* bağışlaması sonrasında herkes nuri demirağ'ın miktarını merak eder olmuştu ancak o bağış yapmak yerine kendi uçağımızı kendimiz yapabiliriz mantığıyla, 1936 yılında Beşiktaş Nuri Demirağ Uçak Atölyesi ve etüt merkezi bu günkü ifade ile genel müdürlük idari binasını yaptı.

-1936 yılında seri üretim ilk türk uçağını üretti. (bkz: Nud-36)
-etüt merkezinde toplam 38 adet uçak üretildi.*
-istanbul Atatürk Havalimanı arazisi zamanın da Nuri Demirağ'ın çiftligiydi, orada pistler, hangarlar yaptırdı, pilot yetiştirmek için uçuş okulu ve 150 yataklı öğrenci yurdu yaptı, sabiha gökçen, erdal inönü ve ömer inönü kısa bir süre bu okulda eğitim aldılar.
-1943 yılında 6 kişilik ilk türk yolcu uçağını yaptı.
-ilk yerli paraşütü üretti.
-yapılan başarılı projeler, sonrasında amerikan uçak üreticileri birliği başkanı bizzat gelip kendisiyle görüşmüştü.

thk kendisine 65 adet uçak siparişi vermişti, ancak sipariş ettiği uçakları almaması sonrası olay mahkemeye gitmiş bilirkişinin olumlu raporuna rağmen alım yapılmamıştı.
nuri demirağ bu projedeki amacını şöyle dile gitiriyordu.

"ben burada uçağın bir ölüm beşiği olmadığını kanıtlamaya çalışıyorum. uçak bugün gördüğünüz ulaşım araçlarının en cana yakınıdır.burada 16.000 uçuş yapıldı. ve bugüne kadar bir kimsenin bile burnu kanamadı. 16.000 değil 16 milyon uçuş bile olsa kimsenin burnu kanamayacaktır. burada egemen olan 6 ilkeye bağlı kalındıkça hiç kimsenin uçaktan bir zarar görmeyeceğine inanmış bulunuyorum. `bütün isteğim türk gençliğinin kanatlanmasını görmektir.bu yolda bütün kişisel servetimi adamış bulunuyorum.gerekirse sırtımdaki gömleği bile bu amaç uğruna satmaya hazırım"
vazgeçilen uçaklar yerine fransızlardan, üretimden kaldırılan henrio marka uçaklar alınmış ve sonrasında yedek parçaları olmadığından dolayı hurdaya ayrılmışlardı.**
ismet inönü'ye birer yıl arayla iki mektup yazdı. yanıt alamadığı mektuplarda şunları sıraladı:
işçilerim ve fabrika personeli işsiz kalmıştır. tam ve yetkin bir iş alanı bulamamışlardır. bu kurum ülke savunması için yararlı bulunuyorsa derhal sipariş verilerek yaşatılmasının sağlanması isteğini mareşal hazretlerine çekilen telgrafa şimdiye kadar cevap alınmamıştır. bu uğurda şimdiye kadar harcanan birbuçuk milyon ile hoş karakterim buna uygun değil ya örneğin 15-20 han, apartman yaptırır, yılda 150-200 bin lira gelir alarak, istediğim yerde gezip tozardım.kısacası türke atasından miras ve dünyaya örnekolmuş atçılığın bugünkü biçimi havacılıktır. `bir yıldan beri süren (ikinci dünya)savaşlarının hiçbirinde süngü süngüye savaşıldığı duyulmamıştır.vatanın savunması için düşmanların silahlarından daha üstün daha bol araçla ve türk dehâsının ürünü olan yeni yeni buluşlarımızla gerektiğinde dünyaya karşı koymaktan asla çekinmeyen kahraman türk askerleri donatmak, devleti yönetenlere ve başında bulunanlara aittir. atalarımız birkaç yüz yıl önce kaleler, hisarlar ve surlar içinde ve dışında savaşlar kazandılar, ülkeler ele geçirdiler diye biz de geçmişe mi geri dönelim? yerimizde mi sayalım? düşmanlarımızı alt etmek için onları en modern ve yeni icat silahlarımızla karşılamalıyız.
diyerek şuan bile adımlarını çok yavaş attığımız teknoloji alanına yapılması gereken yatırımlar hakkındaki görüşlerini dile getirmişti.

zeki girişimci ayrıca pekçok ilk ve atılıma imzasını attı.
-1918 de yabancıların tekelinde olan sigara kağıdı işine girdi ve türkiye'nin ilk sigara kağıdını "türk zaferi" adıyla üretti
-Yapımcısı olduğu izmit Seka Kağıt Fabrikası’nın temeli atıldı.
-1931 de istanbul boğazına özel köprü inşaatını projelendirdi.
-istanbul hal binası inşaatlarının yapımını üstlendi ve kısa sürede tamamladı.
-1942'de sivas çimento fabrikasının yapımını üstlendi ve yabancıların 33 liraya sattığı çimentoyu 13 liraya satışa sundu.
-1942'de keban'a baraj yapilmasını önerdi.
-bursa'da sümerbank'ın merinos fabrikasını kurdu.
-izmit'te selüloz fabrikasını kurdu.
-karabük'te demir ve çelik fabrikasını kurdu.
-1945 yılında milli kalkınma partisini kurarak çok partili yaşama geçişi başlattı.
ilk türk uçak fabrikasını kurup türk hava kuvvetlerine nakliye uçağı üretmiş, ilk türk uçak ihracatını gerçekleştirmiş sivaslı yatırımcı. abd'li malum üreticiden gelen baskılar sonucu inönü tarafından fabrikaları kapatılmış, mal varlığına el konulmuş ve adeta afaroz edilmiştir. atatürk havalimanı'nın kurulu olduğu o koskoca arazi kendisine aittir. bu arazi ismet paşa tarafından devletleştirilmiş eline üç beş kuruş dahi sıkıştırılmamıştır.

atatürk döneminde büyük gayretlerle ülkemize kazandırılan demiryollarının tamamı kendi eseridir. işte böyle vatan haini(!) bir şahıstır.
sivas havaalanı nuri demirağ havaalanı olarak değiştirilmiştir. yıllar sonra gelen bir özür mü, yoksa iade-i itibar mı bilinmez ama ahmet turan alkan güzel bir şekilde özetlemiştir. http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazino=1019763

ayrıca bitirme projemde danışman hocam istememesine rağmen sonuç kısmından önce yaklaşık 10 sayfalık bölüm nuri demirağ'dan oluşmaktadır.

(bkz: bu ülkede hiçbir başarı cezasız kalmaz)
ayn rand'ın atlas shrugged * kitabını okuyanlar bilirler kitapta bir ana kahraman hank rearden kendi kafasına buyruk ama yaptığı buluşlarla mithiş işler başaran, vatana millete hayırlı bir iş adamıdır, ama onun yaşadığı ülkeyi yönetenler ona ve onun gibilere nedense göz açtırmazlar ve her yaptıklarını bombok ederler, ve bu iktidar sahiplerinin nedense vatan millet adına yaptığını söyleyerek yaptığı şeyler asla vatan millet hayrına değildir, işte nuri demirağ türkiyenin hank reardenidir, hollanda ve ingiltereye pazarladığı dünyanın ilk saç kanatlı * seri üretim uçağını yapan bu müthiş türk'e düzenli olarak inönü köstek olmuştur, türk hava kuvvetleri ile yaptığı anlaşmaları da iptal etmiştir, nuri demirağ bu ülkede üretimin artması gerektiğini söyleyen girişimci bir şahıstı, sadece uçak değil demiryolu ve ağır sanayiye yatırım yapıyordu, hepsi engellendi sağolsunlar ozamanki hükümet tarafından *
imal ettiği uçakları ispanya'ya sattığı için "vay sen faşistlere nasıl uçak satarsın" diye, büyük şef inönü(!) tarafından uçak fabrikası elinden alınan, tüm mal varlığı devletleştirilen türk girişimci.
kendi döneminin en iyi uçaklarını üreten türk. ismet paşam sağolsun ihanetine ihanet ekleyip üretimini engellemiştir. malvarlıüına el koymuştur. dahası, nuri demirağ türk gençliğinin belleğinden silinmiştir. onu hatırlatan hiçbirşey yok. gençlik zaten cahil gerçi. ben dahil. tarihe geçmiş bir adamın adını daha bugün öğreniyorum. kazık kadar olunca. hepimize yazık.

bir rivayete göre de ilk yapılan uçaklardan ikisi, bir kurumun hangarında bekletilmekteydi. yıl 2003 oldu uçaklar halen sapasağlam duruyordu. o sene, uçaklar dozerlerle parçalandı ve enkazlar gömüldü bir şekilde. gömülme kısmı rivayet ama o iki uçağın kaybolduğu kesin. böyle bir namussuzluk olabilir mi arkadaş yahu?

bir gerçek var ki ismet paşamın ve zihniyetinin bu halktan çekeceği var ahirette.
türk uçak sanayisinin başlangıcı ve bitişi olan kişidir. uçak fabrikasının kapanışını sadece ismet inönü'ye bağlamak yarım bilmekten kaynaklanır. evet ismet inönü korumadı sahip çıkmadı belki karşıydı lakin sürekli uçak ithal eden hükümet nedeni ile yeterli siparişi alamayan tesislerden 1952'de uçak fabrikası ve 1954'te motor fabrikası sessizce kapatılmaları için makine kimya kurumuna devredildi.

(1950 sonra menderes dönemidir. kesinlikle inönü az suçludur, menderes çok demiyorum bilhassa tüm suçlular görünsün istiyorum.)

motor fabrikası 1955'te türk traktör fabrikasına dönüştürüldü. şimdiki odtü-ostim ara bağlantı yolunun sağındaki fabrikadır.
uçak fabrikası ise 1959 yılında üretimi durdurdu. yedek parça üreten tesis 1968 yılında tekstil makineleri fabrikasına dönüştürüldü. yeri ise etimesgut eski onkoloji hastanesi karşısıydı. böylece bu iki fabrika derdest edilip kapanmış, abd’li dostlarımızın isteklerini demokrat parti harfiyen uygulamıştı. işte havacılık teknolojisinide böyle iskalamişiz.

http://www.haberlerimiz.c...?idyazar=1&idyazi=778
Adnan menderes'in gazabına uğramış kişidir, DP'de siyaset yaparken doğruları konuştuğu için gereken cezası kesilmiştir. Bugün de adnan menderes'in hainlikte sınır tanımayan veliahtı gürcü Tayyip seçim propagandası olarak olmayan kendi döneminde üretildiğini veya üretileceğini iddia ettiği Yerli uçağı göklere çıkarmıştır.

ismet paşa'ya gelince, Tayyip erdoğan Paşa'nın camileri kapattığından falan bahseder, uydurur durur. birileri bana desin, anlatsın ki tayyip döneminde kapanan, cami, kuran kursu sayısı nedir? Hangi tarihi camiler daha öncesinde kilise olduğu için akp iktidarında tekrardan kiliseye dönüştürülmüş, bununla beraber kaç tane mahalle arası yani müslüman mahallesinde misyoner kilisesi açılmıştır?

Ha Paşa sütten çıkmış ak kaşık mıdır? Değildir. Ama AKPli cenahın dezenformasyonları değildir hataları. Onlar boş beleş dezenformasyondan öteye gitmeyen geyiklerdir. Demirağ'ın kurduğu uçak fabrikası ismet paşa döneminde kurulmuş fabrikadır. bununla beraber 2. dünya savaşı zamanında almanlara da ihracat bile yapmıştır. fabrikanın kapatılması menderes dönemine rastlar(diğer bütün sanayi yatırımları da Adnan menderes öncesi Mustafa Kemal dönemi ve ismet paşa dönemine rastlar, adnan menderes döneminde kaydadeğer bir gelişme olmamıştır yatırımlarında). Savaş bitiyor, ekonomik dengeler değişiyor, Batı dünyasının almanlarla iyi ilişkiler kurduğumuz için üzerimize kurduğu baskılar bitiyor, hatta Sovyetler muhabbetine batılılarla güya iyi ilişkiler kuruyoruz ama sanayimiz adım adım çöküşe gidiyor. önceden fakir ama üreten haliyle geleceğe umutla bakan bir ülkeyken, sonrasında fakir, üretmeyen, geleceği ipoteklenmiş bir ülke olarak kalıyoruz. şimdi 2. dünya savaşı sonrası dönemin geneline ismet paşa mı iktidardaydı, Adnan menderes ve türevleri mi?
-satılmış bir vatanperver.
-siyasetin ve koltuk aşkının satışa gelen türk sanayici.
satan malumunuz.
siyaset sen nelere kadirsin.
eski türkiye de iş yapan adam nasıl yok edilirin örneğidir.

nice zeki insan yurtdışında kendini ispatlayabilmiştir. türkiye de olsalardı aforoz edilirlerdi.
daha yakından tanıyabilmek için :

http://www.habervaktim.co...tlik-hikayesi-249958.html
ilk uçak fabrikasını beşiktaşta bulunan, şimdiki deniz müzesinin yerinde kurmuştur. ne acıdır kı bunun da kıymetini bilemedik.
batılı sanayicileri tedirgin edecek kadar büyük icraatlar yapmış, memleket sevdalısıdır.

amerikan uçak imalatçıları birliği başkanı todd, nuri demirağ ın uçak fabrikasını ziyaret etmiş ve ülkesine hoşnutsuz vaziyette dönmek zorunda kalmıştır. gel gelelim ülke bu şahsın kıymetini bilememiştir. talihin, mukaddes topraklar için ilelebet sönmesi nuri demirağ nın heyecanını paylaşmamakla gerçekleşmiştir.
Türkiye'nin yetiştirdiği en iyi insanlardan biridir. Yaptığı yatırımlar ve projeler ile ülkemizin kalkınmasında büyük rolü vardır. Şunu çok açık ve net söyleyebiliriz ki; nuri demirağ gibi bir insan daha olsaydı, ülke şuan ki konumundan kat kat daha ileride olurdu.
atatürk 10 yıl uzun yaşasa adını dünyaya duyurması kesin olan türk mühendis . her türk genci demirağ ile gurur duymalıdır .