bugün

(bkz: Gözetim Toplumu)
bu nüfusta bir kentte olması gerekenin çok altında kameraya sahip sistem. londra'da onbin, istanbul'da 500 bile değil...
http://mobese.iem.gov.tr/
ülkemizde hor görülen (bkz: hor görmek), yakılmaya (bkz: yakmak) , kırılmaya (bkz: kırmak)çalısılan bu tür işkencelere dayanıklı olduğu anlaşılınca üstü kapatılmaya (bkz: örtmek) çalısılan sokak kameraları.

alet bile işkence görüyor yurdumda Peh..
diyarbakır daki terör eyleminden sonra diyarbakır da da kurulması kararı alınan izleme / takip sistemi.
kimilerinin "gözetleniyoruz" şeklinde karşı çıktığı kameralardır, sistemdir. ama aynı kişiler "yahu şu cinayet niye aydınlatılamadı, adamın yüzünü bile bilmiyoruz" diyebiliyor utanmadan. korkmayın, mobesenin hiçbirinize zararı yok. hatta daha da yaygınlaşması gerekiyor.
artık çoğu hd kalitesinde görüntü verebilme hatta yüz tanıma, zoom yapabilme ve fotoğraf çekebilme özellikleriyle donatılmış kameralardan oluşmuş izleme sistemi.

bugün sadece istanbul 1179 noktada tam 4026 MOBESE kamerasıyla sürekli taranmaktaymış.
iğrençtir. toplumda polis devleti anlayışının yerleştiğinin işaretidir.

ilerde kurulacak diktatoryaların çok işine yarayacak baskı aracı olacakttır.
bursayı da etkisi altına almıştır. Halk arasında, dikilen kameraların hala çalışıp çalışmadığı konusunda sorunsal oluşmuş olsa da, yararlı mı yoksa yararsız mı diye bilemedim kamera güvenlik sistemi.
antalya'da direklerde sağda solda olanlar için sölemek gerekirse bir halta yaramayan cihazlardır. aksini iddia edebilecek birisi varsa hodri meydan efendim.
(bkz: Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu)
(bkz: kaza mobeseden izlenir)
birde ağacı vardır,

görsel
person of interest'i izlerken vay canına yapanların, bu isimle anılan kameraları görünce 'devlet bizi izleyemez' dediği görülmüştür.
sosyal kontrol ve disiplin üretimi aracı.
bunlardan alınan kaza görüntülerine bakınca allahım bu malların arasında nasıl olup da tesadüfen yaşıyoruz düşüncesini akla getiren kamera şebekesi.
ismi etiyopyalı atlet kenenisa mobese'den gelmektedir.*
yolda giderken kendini tedirgin hissetmen için güvenlik amacıyla konulan cihaz.
şu sıralar sansüre uğramış gözleme sistemi.
MOBESE'nin asıl açılımı; Murat, Osman, Basri, Erin, Süleyman, Erdoğan isimlerinin baş harfleridir.

Bu isimlerin tamamı sistemi tasarlayıp kuran polis ve mühendislerin adlarının baş harflerinden oluşuyor.
görsel
Türk kültüründe mobese sistemi; mahallenin teyzeleri:)
görsel
birlik, bütünlük, asayiş, güvenlik, huzur ve sükunet için var olsunlar, çok yaşasınlar, ömürleri uzun olsun.
Teyzeler uzun yıllar fedakarca izleme görevini yürüttü.
Daha sonrasında mobese icat oldu.

görsel
bir teyze bütün mahalle mobeselerine bedeldir.
kocaeliyi seyret sitesinden evimin yakınlarındaki bir yeri açıp izliyorum arada. neden bu kadar eğlenceli geliyor bilmiyorum. ehehe.