bugün

j.j. abrams ın yeni başlayacak dizisi micheal emerson ve jim caviezel var başrollerde.
22 eylülde cbs'de başlayacaktır.
işlenmeden önce cinayetleri engellemeye çalışan bir grubun hikayesini anlatan, konusu minority report filmini hatırlatan dizi. fragmanı ilgi çekici sayılır.

michael emerson'u yine bir dizide görünce akla hemen lost geliyor tabi. konuyla da uyumlu olarak i always have a plan sözünü tekrar duymamız da olasıdır.
harikulade bir pilot bölümle sezonu açan yeni yapım.

--1x1 spoiler--
izleyiciyi ters köşeye yatıran senaryoyu oldum olası sevmişimdir. bir de o savcı yardımcısı hatunun mahkemede, "telefon kayıtlarını dinleyelim" dedikten sonra kendi sesini duyduğu anda bir sıçış ifadesi var ki insana hass... çektiriyor. ayrıca böyle gizemli adamlara bayılmışımdır ben. hani herkes onu konuşur ama o insanları hep izler, kalabağın içine karışır ama yine de izi belli etmez ve bir yere selam çakar ya işte öyle bir şey. fazlasıyla takdiri hak ediyor. yalnız o araba sahnesinden nasıl öyle sağ çıktı anlamadım ben. adamdaki azme bakın araba havada uçan saltolar eşliğinde taklalar atıyor ya kolu ya bacağı kırılması lazım beyimiz var gücüyle arka camı kırıp dışarı çıkıyor. son olarak sen senelerce alkolik takıl sonra new york'un caddelerinde bolt misali koş ne akciğer varmış adamda. ama bu hatalar bile dizinin güzelliğini gölgelemez tabi. bir de şu çete üyesi genç eleman yazık la kimin çocuğuysa daha çok çekeceği var gibime geldi.
--1x1 spoiler--
Yeni jj abrams dizisi. bu sezon Alcatraz ile birlikte jj abrams yapımı olucak 2 diziden biri. Christopher Nolan'ın kardeşi olan Jonathan Nolan dizinin senaristi.. Oyuncu kadrosunda Michael Emerson gibi sevdiğimiz Emmy sahibi bir oyuncuyu görmek ayrı bi keyif. Başarılı olucağına inandığımız dizi.. 13 milyon gibi yüksek bi rakamla sezona açılış yapsa da 18-49 yaş arası kitlede 4.sırada olması düşündürücü. zamanla yerini yurdunu görücez..
uzun soluklu olmasını ve de çizgisini bozmamasını dilediğimiz yapım; zîrâ hem jonathan nolan'ı hem j. j. abrams'ı hem de -en önemlisi- james caviezel'ı kadrosunda barındırıyor.
--spoiler--
2. bölümüyle tempoyu arttırmış, iki başrol oyuncusu da oldukça iyi iş çıkaran dizi. sezon boyunca makineyi ara ara anlatacaklar herhalde, bu arada brett cullen* de emerson* un geçmişteki partneri rolünde diziye dahil oldu. sanırım irrelevant dosyalardan birisine kurban giden kadın eşi ve finch'e de o olay sonrası cephe almış gözükecek muhtemelen. topallamayı da oraya bağlamalarını bekliyorum.
--spoiler--
--spoiler--

açıkçası film gibi 2 bölümle gayet güzel bir dizi gelmekte. finch karakteri * kişiliği, yaşam tarzı ve gizliliğe verdiği önemle muhteşem bir karakter olmuş. reese karakterine gelince, şu her işi halleden abi modunda gezmese daha iyi olacak. tamam yine iyi,karizma ve şık bi abimiz ama finch kadar derin biri değil. buna da el atarlarsa bayılarak izleyeceğim * * *

--spoiler--

edit: imla
Michael Emerson ın yine makine ve yine numaralarla uğraştığı yeni J.J Abrams dizisi. Biraz Minority Report ı çağrıştırıyor dizi. Jim Caviezel in performansı gerçekten çok sıkı. Umarım dizi uzun soluklu ve bu temposunda devam eder . ilk iki bölümü umut vaad etti.
X-Files ve Fringe gibi her bölüm yeni konu işleyerek başladı.. Büyük ölçüde ilerleyen dönemde yine o diziler gibi önemli ve büyük bir konuya geçiş yapıcaktır.. Ama eğer bu tempoda devam ederse ömrünün kısa olucağına inanan insanlarda var.. Boş dizileri soluksuz izleyip henüz ana konuya geçmemiş bi diziye bunca laf atmaları düşündürücü.. Neticede Fringe'in ilk 10 bölümü çok kötüydü şans verdik zamanla toparladı.. Bu kötü bile başlamadı..
güzel bir senaryo, iyi oyuncular, harikulade bir teknik ekip...
geriye bize izlemek kalıyor.
ilk bölümünü daha yeni izlemek nasip olan dizi, sevdim diziyi, şimdiden daha fazla yorum yapmak doğru değil, bakalım sonraki 3 bölümünde neler olmuş, sonra editlerim.

Edit: Son bölümünü de izlemiş olmakla beraber, kaliteli ve sürükleyici bir dizidir, izlenmelidir. Daha iyi yerlere de gelebilir çünkü ellerinde oldukça çok malzeme var.
izlediğim 4 bölümün sonunda diyebilirim ki: 10 numara dizi olmuş bu babacım. oyunculuklar çok iyi, her bölüm sarmakta. kanımca bu dizinin tek eksiği genel bir konusunun olmaması. şöyle sezon boyuna yayacakları bir hikaye izlersek tadından yenmez işte.

--spoiler--
3. bölümle beraber bi elias duyduk, gördük, gizemlendik ama bakalım nasıl karşımıza çıkacak bu elias.
--spoiler--
cbs'te türkiye'ye göre perşembeyi cumaya bağlayan gece yayınlanan dizidir.
enteresan senaryosu bazı yerlerde ilerisini belli etse de 4. ve 5. bölümleri mükemmele yakındır.

--spoiler--
bakalım reese ve finch'in birbirinden sakladıklarını, gizemlerini ne zaman tam anlamıyla öğreneceğiz.
carter'ın da biraz gideri olsaydı fena olmazdı.
--spoiler--
yapımcılarının * * ismini duyunca direk izlenmesi gereken dizilerin başında gelen yapıt.
--çok hafif spoiler--
7. bölümüyle şaşırtmış dizidir. ellias olayından daha çok ekmek yiyeceğimize benziyor. dizinin tek bir eksiği var oda şöyle gideri olan bir kadın yok dizide.
--çok hafif spoiler--
--spoiler--

ölü kabul edilmiş eski bir cia ajanının gizemli bir milyarder ile new york'taki büyük suçluları temizlemek için
işbirliği yapmasını ve ikilinin maceralarını anlatacak.

dizide gizemli milyarderimiz michael emerson tarafından canlandırılacak...

kendi yöntemleriyle suçları işlenmeden önce önlemeye çalışan iki kişilik bir ekibin hikayesi bu...

reese; öldüğü sanılan eski bir cia ajanı ve hayattan hiçbir beklentisi kalmamış bir evsizdir... finch ise yazılım uzmanı bir milyarder...

finch; yaşaması için reese’e yeni bir amaç sunuyor. finch devletin gözetleme sistemlerini kullanarak suça teşebbüs edebilecek insanları buluyor,

reese de gerçekleşebilecek bu suçu önlemesi için o'nun sokaklardaki adamı oluyor...

--spoiler--
başlangıcındaki "person of interest" yazısı gelmeden önceki sahne bana feci derecede crysis'i hatırlatmaktadır.
cnbc e'nin bu sezon game of thrones'tan sonraki ikinci bombası.
ilk bölümüyle güzel bir intiba bırakan ama lost tadı vermeyen dizi. lost daha ilk bölümde bile çok etkileyiciydi.
ilk bölümünü izlediğim ve oldukça beğendiğim 2011 model dizidir.
yakında adından çok bahsedilecek gibi duran dizi. michael emersondan da bahsedeceğiz tabii.
eğer bir projede nolan adı geçiyorsa, o proje mutlaka izlenmelidir. harika bir dizi.
aksiyon sahnelerinde saçmalayabilen dizimsi.

--spoiler--
5. bölüm finalinde bizimkine nişan almış 2 kişi üstüne birde silahlı bir kişi daha vardı. adamımız tek başına 3ünü de yara dahi almadan indirdi.
lan roland dechain mi bu? o bile kendisine nişan almış iki kişiyi yaralanmadan indiremez.
bölümde esas merak ettiğim şey, şu bagajda kedi yavrusu gibi beslediği kel elemana, afiyetle hamburgerini yedikten sonra ne olduğu?
--spoiler--
en iyi bölümünün "get carter"* isimli bölümü olan dizi.