bugün

"24 saat sonra ulaşır." sözünün hikayeden olduğu deneyimlerle sabitlenmiştir.
dünyanın en boktan kargo şirketidir..
zeka seviyesi spastiğe yakın insanları personel olarak çalıştıran bu firma, adrese, şahsa teslim edilmek üzere verilen kargomuz için, "kargonuz izmirde, gelin alın" diyebilen ciddiyetsiz, pespaye boktan bir kuruluştur..

kargoyla ilgili bi sorunum olduğunu söylediğim dostlarım da "hangi firma? mng mi?" diye sorduklarına göre, boktan kargo şirketi olma konusunda bir hayli isim yapmış oldukları da tespit edilmiştir

aynı zamanda yarın dava açacağım kargo şirketidir..
ankara'dan bursa'ya gonderilen bir paketi 2 gun gecmesine ragmen ulastiramami$ kargo $irketi. daha iyisi icin; (bkz: yurtici kargo)
kargonuzu şehirde gezdiren şirkettir. ** özetle KARGO iŞLETMECiLiĞi NASIL OLMAZdır. *

Başımdan geçen ve herkesin başından geçmesi muhtemel bir olay:
Geçen hafta perşembe günü (02.03.2006) MNG kargo ile gönderilen kargoyu dün (06.03.2006 pazartesi) alabildim. Kargo istanbul'dan Bursa'ya gelecek.(3 saatlik mesafe)
Gönderen kişi kargoyu perşembe sabahtan verdi.Bana da cumartesi günü MNG Kargo Oyak şubesinden alabileceğimi söyledi. Önce şaşırdım "niye bu kadar geç geliyor kargo değilmi bu kardeşim" diYerek ama daha başıma gelenler bitmemiş meğer.

Neyse Cumartesi saat 17.30 civarı MNG Kargo Oyak şubesini kontürlü telefonla aradım. Telefonu bir bayan açtı; konuşmalar aynen şöyle:

MNG: Buyrun mng oyak?
scarface: Alo
MNG: Buyrun...kapattı

scarface: Alo iyi günler istnab!!!
MNG: Kapattı

Bu konuşma 300bin tuttu.

Bende başka bir yerden 15 dakka sonra tekrar aradım. Yine aynı bayan:

MNG: Buyrun mng oyak?
scarface: Alo iyi günler istanbuldan gelecek kargo için aramıştım
MNG: isim neydi?
scarface: scarface*
MNG: Soyadınız
scarface: x
MNG: Kargo nerden gelcekti
scarface: istanbul(2)
MNG: Gönderenin ismi?
scarface: xyz
MNG: isim neydi?
scarface: scarface(2)
MNG: Bu ad ile henüz buraya kargonuz gelmemiş
scarface: Nasıl olur bugün orda olacağını söylemişlerdi
MNG: Tekrar bakıyorum isim neydi?
scarface: scarface(3)
MNG: Soyadınız
scarface: x(3) *
MNG: Yok malasef adınıza gelen herhahngi bir kargo yok!
scarface: E peki ben oraya nasıl gelebilirim adresiniz?
MNG: Kargonuz gelmemiş ki
scarface: Pazartesi gelmek için istedim.
MNG: Hamitlerde
scarface: Nasıl gelebilirim en yakın hangi ulaşım aracı geçiyor ordan
MNG: -*

tekrar aradım...

MNG: Buyrun mng oyak?
scarface: iyi günler(bu sefer erkek çıktı)
--- nakaratı atlıyorum( isim soyisim vs...yine tekrar edildi çünkü )---
scarface: Nasıl gelebilirim oraya
MNG: metroyla hamitler fethiye istasyonunda indikten sonra benzinliğin orda 300 metre ilerde.(yuh dedim daha uzağa balıkesire falan kursaydınız şubeyi)
scarface: teşekkürler.

bu konuşmada 1.600 bin tuttu.

Pazar günü kapalı olan MNG kargoya pazartesi gittim. Ama kafamı kullanıp eve en yakın olan MNG Altıparmak şubesine gitmek istedim. internet adreslerinden şubenin adresini öğrendim. Altıparmak şubesi Osmangazi(santral garajın orası)'deymiş meğer evden bayağa yürüdüm! Madem Altıparmak, diğer kargo şirketleri gibi Altıparmak'a yakın olsa ya! şubenin adı altıparmak ama yer osmangazi'de.
Neyse ki orada da beni klasik MNG işlemine tabi tuttuktan* sonra kargonun yerini 15 dakika süren(bu bayağı uzun bi süre! ) oyak ve diğer şubelerle geçen
telefon görüşmelerinden sonra Kargomun MNG Kükürtlü şubesinden olduğunu öğrendim. Burada söylemeden edemeyeceğim şimdi bende ve kargo çalışanlarında özürlülük mü var? Hepimiz türkçe konuşuyoruz ve birbirimizimi dinlemiyoruz yada uymadığımız kural nedir?
Bu arada kargo az daha gönderilecekmiş. Telefonla Kükürtlü şubesindekine : "Müşteri gelecek kargoyu göndermeyin" demez mi! götünüze girsin o paket emi!
Hala kendimi tutuyorum onlarada teşekkür edip! çıktım oradan!

Atladım gittim Kükürtlü şubesine 550bin de bu tuttu.Kargoma kavuştum sonunda ama kutunun üstünde yazanlar enteresan sevgili sözlük yazarları:
Kutunun üsütündeki etikette Oyak şubesinden alınacak yazıyor. Kutunun yanındaki etikette ise Altıparmak yönlendirme yazıyor. Kükürtlü şubesi daha etiketi yapıştırmamış demek ki! Kargo benle tüm Bursa'yı gezmiş meğerse!
Dönüş 850bin otobüsle evden uzaklaştım çünkü!
Sonuçta 5 gün gün süren kargo ve benim yolculuğum kargo parası dahil(7milyon350bin) 10 milyona yakın tuttu.MNG Kargo şirketinin internet adresinde kurallar bölümünde şunlar yazılı aynen aktarıyorum:

KARGONUZUN TESLiM ŞEKLiNi SiZ BELiRLEYiN

1. Varış merkezinde kargo alıcının adresine teslim edilsin. (Adrese teslim)
2. Kargonun varış merkezine ulaştığı, alıcıya telefonla bildirilsin. (Telefon ihbarlı)
3. Alıcı varış merkezinde kargoyu teslim alsın. (Alıcı haberli)

FATURA ÖDEME TÜRÜNÜ SiZ BELiRLEYiN

1. isterseniz taşıma ücretini gönderici ödesin. (Peşin ödeme)
2. isterseniz taşıma ücretini alıcı ödesin. (Ücret alıcıdan)

KARGO VE ULAŞIM STANDARTLARIMIZ

Taşıdığımız Kargolar : Zarf, Dosya, Paket, Valiz, Koli, Sandık, Torba, Çuval, Tek parçada 100 kg'ı geçmemek üzere yukarıdaki ambalajlarda taşınır. Yasal olarak taşınması yasak olan her türlü malzeme ile yanıcı, yakıcı, zehirleyici, akıcı, patlayıcı, nakit, çek senet ile posta tekelindeki mektuplar taşınmaz.

Ne zaman ulaştırırız ?

1. 0 - 600 km'ye kadar 24 saatte
2. 600 km üzeri mesafelerde kendi uçak filomuz ile 24 saatte tüm kargolar alıcılarına teslim edilir.

Ve ben ağzınıza sıçmak istiyorum!!! Madem Kargo şirketisiniz PTT'den ne farkınız var dürrük herifler?
Var pahalı ve eziyetli olması!!!
Var söz verdiğiniz gibi 0 - 600 km'ye kadar 24 saatte değil 5 günde ulaşması!!!
Var telefon numaramı gönderenin vermesine rağmen aranmamış olmam!!!
var alıcı alacak denmesine rağman arayıp kargomu benim bulmam!!!

Özetle siz siz olun kargo gönderirken 2 kere düşünün hele MNG kargoysa gerisini siz düşünün!!!
(#809522) nolu entryde bahsi gecen kargoyu bugun ula$tirmi$ olan $irket. ankara bursa arasi 7 gun. super hiz, super hizmet.
apartmanın önüne kadar gelip zili bile çalmaya üşenen, daha sonra adreste bulunamadı diye paketi göndericiye geri gönderen, eğer paketinizi teslim ettilerse mutlaka açılıp içinin karıştırıldığı, üstün yetenekli çalışanları olan kargo firması.
KARGO ŞiRKETi NASIL OLUNMAZ? sorusunun yanıtı olan firma.

3 saatlik yola kargoyu nasıl 1 haftada gönderemediklerini ciddi şekilde merak etmekteyim.
"çalışan bilir, başarı mng kargo ile gelir" reklam sloganını bir dergide görüp yarım saat katıla katıla gülmeme neden olan firma. yapma çocuğum, yapma evladım. üzerinize oturmayan formayı hiç giymeyi bile deneyin derim ben.

mng kargo ile başarı kelimesinin aynı cümle içerisinde kullanılması zaten oksimoron. bununla birlikte bir de cafcaflı sloganlar üretip neyin propogandasını yapıyorsunuz? siz önce şu problemleri çözün, ya da bırakın işi gücü, yok yere milleti mağdur etmeyin. size sadece ilişikteki entryleri gönderiyorum;

(#549993)
(#565791)
(#809522)
(#809542)
(#2194965)
(#2692014)
(#2517874)

mng kargo dendiğinde, bu kargo ile sadece 1 kere iş yap(ama)mış olan herkesin ağzından şu cümlenin çıkması tesadüf olamaz; "hayatımda gördüğüm en kötü kargo."
Yarım günde ulaştırmayı taahhüt adip üç günde getiren kargo şirketi. O da bölge müdürlüğüyle yapılan kaç görüşmeden sonra. Yurtiçi kargodan şaşmayacaksın.
adapazarı çarşı şubesinin acilen kadrosunun değiştirilmesi gereken kargo şirketi!
iş prensibi nedir, ne değildir birilerinin acilen öğretmesi gerekiyor, tabi şirket olarak da öyle bir prensipleri var mı ondan da emin değilim!
eğer yoksa; öncelikle bayan çalışanlarına,
'müşteriyi kesip, ağzının suyunu akıtarak müşteriye bakmak yerine, müşterinin söylediklerini anlamaya çalışın' nasihatini, emrini ne skimse işte versinler!
ondan sonra adrese teslim diye gönderdiğiniz kargoya telefon ihbarı yaparlar! aylardır planladığınız sürprizin de anasını sikerler! ulan telefon ihbarlı gönderecek olsam sana neden alıcının adresini vereyim! hiç aklına gelmez değil mi!
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.