bugün

"24 saat sonra ulaşır." sözünün hikayeden olduğu deneyimlerle sabitlenmiştir.
dünyanın en boktan kargo şirketidir..
zeka seviyesi spastiğe yakın insanları personel olarak çalıştıran bu firma, adrese, şahsa teslim edilmek üzere verilen kargomuz için, "kargonuz izmirde, gelin alın" diyebilen ciddiyetsiz, pespaye boktan bir kuruluştur..

kargoyla ilgili bi sorunum olduğunu söylediğim dostlarım da "hangi firma? mng mi?" diye sorduklarına göre, boktan kargo şirketi olma konusunda bir hayli isim yapmış oldukları da tespit edilmiştir

aynı zamanda yarın dava açacağım kargo şirketidir..
ankara'dan bursa'ya gonderilen bir paketi 2 gun gecmesine ragmen ulastiramami$ kargo $irketi. daha iyisi icin; (bkz: yurtici kargo)
kargonuzu şehirde gezdiren şirkettir. ** özetle KARGO iŞLETMECiLiĞi NASIL OLMAZdır. *

Başımdan geçen ve herkesin başından geçmesi muhtemel bir olay:
Geçen hafta perşembe günü (02.03.2006) MNG kargo ile gönderilen kargoyu dün (06.03.2006 pazartesi) alabildim. Kargo istanbul'dan Bursa'ya gelecek.(3 saatlik mesafe)
Gönderen kişi kargoyu perşembe sabahtan verdi.Bana da cumartesi günü MNG Kargo Oyak şubesinden alabileceğimi söyledi. Önce şaşırdım "niye bu kadar geç geliyor kargo değilmi bu kardeşim" diYerek ama daha başıma gelenler bitmemiş meğer.

Neyse Cumartesi saat 17.30 civarı MNG Kargo Oyak şubesini kontürlü telefonla aradım. Telefonu bir bayan açtı; konuşmalar aynen şöyle:

MNG: Buyrun mng oyak?
scarface: Alo
MNG: Buyrun...kapattı

scarface: Alo iyi günler istnab!!!
MNG: Kapattı

Bu konuşma 300bin tuttu.

Bende başka bir yerden 15 dakka sonra tekrar aradım. Yine aynı bayan:

scarface: Alo iyi günler istanbuldan gelecek kargo için aramıştım
MNG: isim neydi?
scarface: scarface*
MNG: Soyadınız
scarface: x
MNG: Kargo nerden gelcekti
scarface: istanbul(2)
MNG: Gönderenin ismi?
scarface: xyz
MNG: isim neydi?
scarface: scarface(2)
MNG: Bu ad ile henüz buraya kargonuz gelmemiş
scarface: Nasıl olur bugün orda olacağını söylemişlerdi
MNG: Tekrar bakıyorum isim neydi?
scarface: scarface(3)
MNG: Soyadınız
scarface: x(3) *
MNG: Yok malasef adınıza gelen herhahngi bir kargo yok!
scarface: E peki ben oraya nasıl gelebilirim adresiniz?
MNG: Kargonuz gelmemiş ki
scarface: Pazartesi gelmek için istedim.
MNG: Hamitlerde
scarface: Nasıl gelebilirim en yakın hangi ulaşım aracı geçiyor ordan
MNG: -*

tekrar aradım...

scarface: iyi günler(bu sefer erkek çıktı)
--- nakaratı atlıyorum( isim soyisim vs...yine tekrar edildi çünkü )---
scarface: Nasıl gelebilirim oraya
MNG: metroyla hamitler fethiye istasyonunda indikten sonra benzinliğin orda 300 metre ilerde.(yuh dedim daha uzağa balıkesire falan kursaydınız şubeyi)
scarface: teşekkürler.

bu konuşmada 1.600 bin tuttu.

Pazar günü kapalı olan MNG kargoya pazartesi gittim. Ama kafamı kullanıp eve en yakın olan MNG Altıparmak şubesine gitmek istedim. internet adreslerinden şubenin adresini öğrendim. Altıparmak şubesi Osmangazi(santral garajın orası)'deymiş meğer evden bayağa yürüdüm! Madem Altıparmak, diğer kargo şirketleri gibi Altıparmak'a yakın olsa ya! şubenin adı altıparmak ama yer osmangazi'de.
Neyse ki orada da beni klasik MNG işlemine tabi tuttuktan* sonra kargonun yerini 15 dakika süren(bu bayağı uzun bi süre! ) oyak ve diğer şubelerle geçen
telefon görüşmelerinden sonra Kargomun MNG Kükürtlü şubesinden olduğunu öğrendim. Burada söylemeden edemeyeceğim şimdi bende ve kargo çalışanlarında özürlülük mü var? Hepimiz türkçe konuşuyoruz ve birbirimizimi dinlemiyoruz yada uymadığımız kural nedir?
Bu arada kargo az daha gönderilecekmiş. Telefonla Kükürtlü şubesindekine : "Müşteri gelecek kargoyu göndermeyin" demez mi! götünüze girsin o paket emi!
Hala kendimi tutuyorum onlarada teşekkür edip! çıktım oradan!

Atladım gittim Kükürtlü şubesine 550bin de bu tuttu.Kargoma kavuştum sonunda ama kutunun üstünde yazanlar enteresan sevgili sözlük yazarları:
Kutunun üsütündeki etikette Oyak şubesinden alınacak yazıyor. Kutunun yanındaki etikette ise Altıparmak yönlendirme yazıyor. Kükürtlü şubesi daha etiketi yapıştırmamış demek ki! Kargo benle tüm Bursa'yı gezmiş meğerse!
Dönüş 850bin otobüsle evden uzaklaştım çünkü!
Sonuçta 5 gün gün süren kargo ve benim yolculuğum kargo parası dahil(7milyon350bin) 10 milyona yakın tuttu.MNG Kargo şirketinin internet adresinde kurallar bölümünde şunlar yazılı aynen aktarıyorum:

KARGONUZUN TESLiM ŞEKLiNi SiZ BELiRLEYiN

1. Varış merkezinde kargo alıcının adresine teslim edilsin. (Adrese teslim)
2. Kargonun varış merkezine ulaştığı, alıcıya telefonla bildirilsin. (Telefon ihbarlı)
3. Alıcı varış merkezinde kargoyu teslim alsın. (Alıcı haberli)

FATURA ÖDEME TÜRÜNÜ SiZ BELiRLEYiN

1. isterseniz taşıma ücretini gönderici ödesin. (Peşin ödeme)
2. isterseniz taşıma ücretini alıcı ödesin. (Ücret alıcıdan)

KARGO VE ULAŞIM STANDARTLARIMIZ

Taşıdığımız Kargolar : Zarf, Dosya, Paket, Valiz, Koli, Sandık, Torba, Çuval, Tek parçada 100 kg'ı geçmemek üzere yukarıdaki ambalajlarda taşınır. Yasal olarak taşınması yasak olan her türlü malzeme ile yanıcı, yakıcı, zehirleyici, akıcı, patlayıcı, nakit, çek senet ile posta tekelindeki mektuplar taşınmaz.

Ne zaman ulaştırırız ?

1. 0 - 600 km'ye kadar 24 saatte
2. 600 km üzeri mesafelerde kendi uçak filomuz ile 24 saatte tüm kargolar alıcılarına teslim edilir.

Ve ben ağzınıza sıçmak istiyorum!!! Madem Kargo şirketisiniz PTT'den ne farkınız var dürrük herifler?
Var pahalı ve eziyetli olması!!!
Var söz verdiğiniz gibi 0 - 600 km'ye kadar 24 saatte değil 5 günde ulaşması!!!
Var telefon numaramı gönderenin vermesine rağmen aranmamış olmam!!!
var alıcı alacak denmesine rağman arayıp kargomu benim bulmam!!!

Özetle siz siz olun kargo gönderirken 2 kere düşünün hele MNG kargoysa gerisini siz düşünün!!!
(#809522) nolu entryde bahsi gecen kargoyu bugun ula$tirmi$ olan $irket. ankara bursa arasi 7 gun. super hiz, super hizmet.
apartmanın önüne kadar gelip zili bile çalmaya üşenen, daha sonra adreste bulunamadı diye paketi göndericiye geri gönderen, eğer paketinizi teslim ettilerse mutlaka açılıp içinin karıştırıldığı, üstün yetenekli çalışanları olan kargo firması.
KARGO ŞiRKETi NASIL OLUNMAZ? sorusunun yanıtı olan firma.

3 saatlik yola kargoyu nasıl 1 haftada gönderemediklerini ciddi şekilde merak etmekteyim.
"çalışan bilir, başarı mng kargo ile gelir" reklam sloganını bir dergide görüp yarım saat katıla katıla gülmeme neden olan firma. yapma çocuğum, yapma evladım. üzerinize oturmayan formayı hiç giymeyi bile deneyin derim ben.

mng kargo ile başarı kelimesinin aynı cümle içerisinde kullanılması zaten oksimoron. bununla birlikte bir de cafcaflı sloganlar üretip neyin propogandasını yapıyorsunuz? siz önce şu problemleri çözün, ya da bırakın işi gücü, yok yere milleti mağdur etmeyin. size sadece ilişikteki entryleri gönderiyorum;

(#549993)
(#565791)
(#809522)
(#809542)
(#2194965)
(#2692014)
(#2517874)

mng kargo dendiğinde, bu kargo ile sadece 1 kere iş yap(ama)mış olan herkesin ağzından şu cümlenin çıkması tesadüf olamaz; "hayatımda gördüğüm en kötü kargo."
Yarım günde ulaştırmayı taahhüt adip üç günde getiren kargo şirketi. O da bölge müdürlüğüyle yapılan kaç görüşmeden sonra. Yurtiçi kargodan şaşmayacaksın.
adapazarı çarşı şubesinin acilen kadrosunun değiştirilmesi gereken kargo şirketi!
iş prensibi nedir, ne değildir birilerinin acilen öğretmesi gerekiyor, tabi şirket olarak da öyle bir prensipleri var mı ondan da emin değilim!
eğer yoksa; öncelikle bayan çalışanlarına,
'müşteriyi kesip, ağzının suyunu akıtarak müşteriye bakmak yerine, müşterinin söylediklerini anlamaya çalışın' nasihatini, emrini ne skimse işte versinler!
ondan sonra adrese teslim diye gönderdiğiniz kargoya telefon ihbarı yaparlar! aylardır planladığınız sürprizin de anasını sikerler! ulan telefon ihbarlı gönderecek olsam sana neden alıcının adresini vereyim! hiç aklına gelmez değil mi!
yüzünü şeytan görsün dediğiniz sevgilinizi bu kargo şirketine teslim edin. adres verirken de hani garanti olsun diye papau yeni gine, katmandu falan gibi adresler uçmanıza gerek yok.

iki sokak yukarısının adresini verin.

kaybeder bunlar.
eve teslim istediğim kargoyunun ikinci günün akşamında gelmesi, benim evde olmamam ve iskitlere kadar gidip elden almak zorunda olmam, üstüne de 9 ytl kargo parası ödemem ...
her kargo muhabbeti açıldığında kesinlikle mng kargoyu kullanmamaları konusunda insanları uyarmayı borç bildiğim şirket. zira anılarımda bir ekranı kırılmış dizüstü pc,bir kapagğı kırılmış buzdolabı,bir adet elime 6 gün sonra ulaşan içi yiyecek dolu yardım paketi *,asıl şekli küp olan elime ulaştığında küre haline dönüşmüş başka bir yardım kolisi, üç şube dolaştıktan sonra kavuşabildiğim resmi evrak bulunmakta.neden bu kadar ısrarcı davrandığım konusuna gelince, annem ne yazık ki mng kargo şubesi ile komşu.
pina yarımadasında yapacağı turistik tesis için oraları hiç eden, denizi dolduran, ağaçları katleden ve sonra ''kullanılmış paketleri ekonomiye geri kazandırma'' gibi şirinlik muskası bir kampanya düzenleyip hoş(!) görünmeye çalışan şirket. bunun üzerine ogün sanlısoy'dan geliyor:
(bkz: dön evine)
(bkz: uykusuz)
dandik kargo firması.

şöyle ki;

eve gelip beni bulamadıkları için bir kağıt bırakmışlar üzerindeki boşluklarda;

şube adı:_______________
tel no:_________________
sayın:__________________
adet:______paket[]_____koli[]______dosya[]____çuval[]

kargı getirenin____________________saygilarimla
(ad-soyad-imza)___________________şube kaşesi

gibi bir şey varken bütün boşukları dolduracak büyüklükte şu yazılmıştır;

kargo var gelin alın

ve inanın ki okumakta çok zorlandım, tahmin ederek okudum

ulan mng kargocu insan! nerden alacağım? nereye geleceğim? sen kimsin? ismin olsa şikayet edecem ama neye yarar polisi polise şikayet etmek gibi bir şey.

444 06 06 nolu telefonu aradığımda (bandtan) yarı uykulu bir kız sesi şuraya şey yapmak için bilmem kaça, şuraya şeyttirmek için bilmemneye basın derken uykum geldi. birine bastım bekiyoyum, çalıyor, çalıyor, sonra başka uykudan kalkmış bir kız yine bandtan "aradığınız numaraya ulaşılamıyyyooğğğ, santrale bağlanmak için bekleyin" dedi, bekledim, kimse açmadı.

allah mng kargonun eline kimseyi düşürmesin.
istanbul dan antalya ya 4 gün önce gönderilen kargomu hala bana ulaştıramamış olan kargo şirketidir. umarım yarın kargom elime ulaşır.
istanbul'dan geçen hafta yollanan laptopumu * kaybetmetmeyi başarabilmiş aşmış kargo şirketi
mango'dan alınan ürünün üzerinde yazan mng yazısını görenlerin ''ne o mng kargo'da mı çalışıyorsun nıhahahah'' şeklinde konuşmalarına sebebiyet veren firma.
memnuniyetiniz neyi gerektiriyorsa...
son derece başarısız bir kargo firmasıdır. kargoculuğun daha ne olduğundan haberleri yok. yollanması gereken bir ürünün kutusu açılmış diye kabul etmediler. kullanılmış ürün kutusu tabii ki açılmış olacak bu nasıl bir zihniyet ve mantıktır, yollanması için sıfır ürün mü alıp yollayacağız? dumurlardan dumur yaşatmıştır, inanılmaz saçmalamışlardır. insan bildiğinden şaşmayacak, yıllardır piyasada olan ile olmayan arasında fark olacak tabii ama bu kadarı beklenemezdi. tek kargo firması olsalar bile ve moğalistan'a paket yollamam gerekse kalkar kendim götürürüm daha iyi, hiç olmazsa bahaneyle görmüşte oluruz. çok daha başarılı alternatifleri vardır, bulaşmayınız.
bir şubesinde 3 ay müşteri hizmetleri sorumlusu olarak (içerde kargo takibi yapan, fatura kesen insan) çalıştığım kargo şirketidir. günlük ortalama 12 saatlik çalışma süresi dışında memnniyetsiz müşterileriyle de beni zamanında canımdan bezdirmiştir.
türkiye'nin en sacma sapan ve beceriksiz kargo şirketlerinden biridir. adresten teslim alma diye bi hizmetleri var ya ararsınız iki gün sonra gelirler. paketlerinizi ertesi gün bir zahmet gönderirler. paketiniz şehrin merkez ilçesine gitmesi gerekirken 3 saat uzaklıktaki ilçesine gider. bir de araya haftasonu girer. pazar günü cok acil birşey gönderemez ya insanlar çalışmaz buralar. * haftasonunun ardından pazartesi bir zahmet paketiniz dağıtıma verilir, yaklaşık 7 saatlik bir şehir turunun ardından (inanın küçük bir şehir) siz işten cıktıktan sonra iş yerinize gelir. siz olmadığınız için güvenliğe bırakılır ya da göndericiye iade edilir.
böyle beceriksizlikleri nasıl tek bir bünyede toplayabilmişler hayret doğrusu.

(bkz: içimi döktüm rahatladım sözlük)
çok fazla kargo kullanan bir insan olmam dolayısı ile her kargo şirketini sayısız defa kullanmdım. bu işi en beceremeyen kesinlikle mng. en basitinden, ısrarla paketi evinize en yakın şubeye değil de birkaç semt ötedeki bir şubeye gönderirler. sorunca da, orası oraya bağlı derler. ulen ben o şubeye gidene kadar iki tane mng şubesi önünden geçiyorum.
amng kargo hakkında herşeyi şifreli olsa da anlatır.
sahibinden dolayı kullanılmaması gereken kargı firması.