bugün

entry'ler (2944)

zafer partisi

Su yüzüne çıkmaya başlayan siyasi partidir. Mülteci politikası gibi, toplumun tamamına yakınının yaklaşımının net olacağını düşündüğüm bir alanda bile, 2010 anayasa referandumunda keklenen kullanışlı aptallarla, emperyalizm uşaklarının ana akım medya ambargosu ile topluma geri adım attirabilme ihtimali olduğunu görmekteyiz.

Yani medyada üstü örtülüyor diye, Suriye iç savaşı sırasında ülkemizde bedava tedavi gören yobaz militanların haberlerine tepki verilmiyor sanıyorduk. Aleni sınırdan soktular, maaş burs ödenek bağladılar, sınav muafiyeti verdiler.. hala ses yok. Vatandaşlara musallat olup suç işliyorlar, kitlesel net tepki yok hatta hümanist olduk hepimiz.. şaka gibi.

Bakın tane tane yazalım. Zafer partisine faşist ve ırkçı yaftası yapıştıranlar kimler:

Anayasa mahkemesi ak parti nin laikliğe aykırı fiillerin odağı haline gelmesi gerekçesiyle kapatılması için dava açtığında ayaklananlar,

2010 anayasa referandumuna yetmez ama evet diyerek destek veren, 80 darbecileri ile hesaplaşılmasını isterken darbe anayasasının türevi yök ve siyasi partiler yasası hakkında satır yazmayan, fetö nün yargıya sızmasının kapılarını ardına kadar açan ama dönüp yine ulusalcı dedikleri yurtsever insanlara tüm suçu atanlar,

Açılım sürecine destek çıkan, elinde silahlı katiller ile müzakere etmeyi savunup cumhuriyet tarihinin en ölümcül iki saldırısı iki büyükşehirde 500 insanın ölümüyle sonuçlanınca gargaraya getirenler,

Abd yi sevgi pıtırcığı yapıp karşı politika yapmak yerine gelene yalakalık yapmayı seçip bununla ve verilen trilyonluk tavizlerle bile abd ye yaranamayanlar.

Hayır insanda biraz utanma olur da, hakkında fikri olmayan bir konuda, bu kadar yıl bu kadar büyük ülke genelini ilgilendiren konularda eğri doğru bir politika anlatır. Göndermeyecek olduğunuz kaçak mültecileri ne yapacaksınız? Nasıl kontrol altına alacaksınız? içlerinde IŞiD saflarını tutanların olmadığı, kaydı olmadığı için faili meçhul her suçu işleyebilecek tipte paralı askerler olmadığını kim garanti ediyor?

Bütün bunlara yanıtı olduğuna sadece başkanlık koltuğundaki insanla bile ikna eden, ama içinde barındırdığı bazı aydınlık yüzler ile tescilleyen partidir. Hadi bakalım

sözlüğün en güzel karısı

Sözlük kaç kişi ile evlendi ki aralarından en güzelini seçiyoruz diyerek farklı bir bakıç açıcı ile yaklaştığım mevzudur.

behlülün korkak olması

Korkaktan öte karaktersizdir. Gerçi hangisinin üst seviyede olması daha beter bilemedim ama neyse..

kedi abartılmış balon bir hayvandır

Orijinal, güzel duyguların hayvanıdır. Uzaktan sevmesi de evde beslemesi de ayrı keyiflidir. Sokak tekiri ayrı, safkan ırkı ayrı güzel ve kendine hastır.

Sol frameden cümle çalıp sözcük değiştirip basacağına, örneğin mısır eski uygarlıklarında resmedilen kedi figürleri ile büyükşehirlerdeki manzaraların birbiri ile ilgisi olup olmadığını okusak bize daha yararlı olacak. Sonra kendimiz çalıp kendimiz oynuyoruz bize de yazık... Kendim yazacaktım zaten kedim değil. Yazım yanlışı aramayınız.

oruç tutmayan yavşak

sana ne yaprağım diye sorması gerekendir.

oruç ibadetine ilişkin bilinci yüksekse, oruç tuttuğunu söyleyip işten arazi olan, karşısındakine bencil ve kötü davranan veya oruç tutuyor diye ayrıcalık isteyen tüm kıymetsizlerden evla kişidir aynı zamanda.

geççek

Umut veren neşeli şarkıdır. Müzikalite olarak Tarkan ortalamasına yaklaşmasa da prodüktörlerin bir bildiği mutlaka vardır.

ekşi sözlük te de yazdım tekrar olmasın isterim bazı şeyleri ama, muhalefetin gelişine atlaması olağan olan şarkıdır. Ama peşinen yandaşlar tarafından kötülenen Tarkan'ın her fırsatta hükümete saydırması veya aleni saf tutmasını umarım beklemiyorlardır, böyle ise bu tavrın şarkıyı muhalefet partilerinin siparişi ile yazıldığını düşünen ahmaklardan farkları yoktur çünkü.

Toplumun ruh halini yakalayabilmiş ona hitap etmiş şarkıdır arkadaşlar. Ben en hoşuma giden Tarkan şarkısını bile ilk duyduğumda peşpeşe 2 kere dinlemezken buna doyamadım ya, çiçek gibi günlerin anlık zihinde canlanması ne güzel,ne çok özlemişiz huzuru.

Son olarak, dönem dönem yakışıklı olma standardını belirlemiş bir ikon olsa klibinde yakışıklı olmayı abartmış bir Tarkan içeren şarkıdır.

Not: bozuk Türkçe duyarı kasanların düzgün dilbilgilerine kafam girsin. Çok hassasiyetiniz varsa Türkçeleşemeyen kavramları Öz Türkçe hale getirin daha faydalı olur.

ismet inönü asker kaçağıymış

iddianin ortaya çıkış hikâyesi gerçekse, zaten sınırlı olan demirel saygımı sıfırlamış iddiadır çünkü gözümde bugünkü ağzından her çıkan yalan olan siyasetin temelini atmış sayarım bu bir.

Siyasetçilik hayatına ciddi eleştiriler getirecek olsam da cephede çatır çatır yıllar boyu Savaş vermiş halk kahramanı bir kişiye atılabilecek en büyük iftiradır. inananı ve soyunu... Neyse sustum.

yusuf yerkel frankfurt ateşesi oldu

Frankfurt ta gösteri yapan ticaret erbabını tekmeleyebileceğini işaret eden haberdir. Uğurlar olsun.

Ama alman polisi protestocuları zapt eder mi onu bilemedim.

ev erkeği

idealimdeki kariyerdir. Ulaşmak için doğru karakterle evlendim, parası benden fazla olsa iş tamamdı. Kısmet..

tuvalet kağıdına alternatif çözüm önerileri

Elinle temizleyip iyice sabunlarsın desek suya zam gelir. Otosansürün üst seviyelerini yaşatan sorunsaldır.

bu halk 650 lira ile yaşar

Görüşlerinde son 3 ayda değişiklik olup olmadığını merak ettiğim beyandır. Bahsi geçen kişinin arabası olduğunu zannetmiyorum diyerek benzinden laf açacak oluyorum, elektrik faturası aklıma geliyor.. neyse.

mehmetcengizlemek

Milletin *mına koyma eylemidir.
Sözde kalması umut edilip eyleme alenen geçilmiş ve maruz kalınmış olması da üzücüdür tabii.

sözlükte iyiye gitme belirtisi var mı

Ben pek görmüyorum. Gerçi bu gibi değerlendirmeleri ekşi de olsam mehmetcengizlerdim * modunda yapmakta olduğumu fark ediyorum da.. sorun daha farklı. Sorun başlıktaki soruyu kafaya takanların ortamı hakkıyla kontrol edebilecek imkanlara sahip olmaması diye düşünüyorum.

ali babacan ın tarikatlar kapatılmasın demesi

Daha önce izlenmiş filme denk gelmek gibidir.
Buna bir de demokrasiye ulaşmak için bu kadarına katlanmalı diyen sözüm ona aydın korosunu da ekliyorsun al sana 2010 lar Türkiyesi.

Alternatif beklerken lacivertin elli tonuna maruz kalan Türk milleti içeren konudur aynı zamanda.

tarikatlar cemaatler kapatılsın

karıştıkları pislikleri anlatmaya çalışırken daha pis hale geliyorsun, öyle bataklardır. kanımca stk statüsüne alınıp stk standartlarına uygun yönetilebilenler hayatına devam etsin.

enes kara nın babasının açıklamaları

umrumda olmayan açıklamalardır. hayatı boyunca birey olamamış tipin nesini önemseyeceğim. başı sağolsun keşke kaybetmeseydi oğlunu.

ne kadar boktan bir yaşama sürükledin ki oğlunu, çocuk en bireysel eylem olarak hayatına son verdi. evet zor olur bunu kabul etmek ne diyeyim. acılı insana çok da laf etmek istemiyorum.

dexter new blood

enteresan.. sezon finali yapmış ama hakkında yorum girilmemiş dizi. ben öncelikle final ve yeni çekilen sezonla ilgili hislerimi paylaşayım.

dexter ın yaptığı boktan final beni de üzüntüye sürüklediği için, bunu toparlayacağını vaad eden ve farklı karakterleri derinlemesine işleyen bir sezon, bu sezonun sonunda dexter konseptinin sona ermesi falan beklediğimiz bir durumdu. Spoiler vermiyorum bakın konsept dedim. Ölümü, yakalanıp adalete teslimi, konuya baba oğul devam edilmesi, iron lake de çarpık bir aile düzeni kurulması falan hepsi olasılıklardı.

yazacaklarım son bölüme kadar izleyenler için spoiler değil, seriyi yarım izleyen veya hiç başlamayanlar okumasın.

--spoiler--
olmayacağını tahmin edeceğiniz bir sonu azıcık ilerleteyim. dexter ın yaptıkları ortaya çıkar, angela bunu görür ama kurt un yaptıklarını ortaya çıkarması, angela nın 20 yılda yapamadığını 20 gün sürmeden halletmesi ve çocukların mutluluğu için angela kendini feda eder, komiserliği logan a devreder, polislikten ayrılmaz hayatlarına devam ederlerdi.
--spoiler--

bunu niye yazdım? akıllarında devam fikri var, ticari olarak paranın .mına koyduk diyorlarsa gidilecek yer burası olur da ondan. başka türlü bir devam ihtimali yok.

yani dexter ortaya çıkmalı. ben fragmanda geçen ifadeyi de duyunca bay harbor butcher olduğu tescillenecek ve adım adım sonunu izleyeceğiz diye düşünmüştüm.

peki ne oldu. spoiler derin vereceğim, son bölümü izlememişler isterse bunu okuyup izlesin, ne kadar eksik bir final olup olmadığını takdir ederler. ben olanların bir kısmı gerçekleşmiş ama az daha değiştirilmiş bir son yazacağım.

--spoiler--
dexter ın harrison ile buluşup harrison un tüfeği dexter a doğrulttuğu ana kadarını kabul ettim. sonra şunu beklerdim, harrison tüfeği indirir.

- baba yine yapıyorsun bunu! beni 10 yıl her gün terk ettiğin yetmiyor şimdi hem terk ediyor hem de gidişinin sorumluluğunu bana yüklüyorsun! kabul etmiyorum, senin öldürdüğün masum insanların sorumluluğunu kendin yüklen.
-yine öleceğim harrison, anlamıyor musun? idama gideceğim, o kadar feci olaylar, tüm bu yüzleşme.. ben buna katlanamam. hadi oğlum, bu babana yapabileceğin en büyük iyilik.

angela geldiğinde dexter sağ olmalı.

d: ang, neden buradasın? bu artık seninle ilgili değil.
a: neden bu kadar sorumsuzsun?
--spoiler--

yalnız bir saniye.. yazmadan önceki fikrimle şimdiki farklıydı çünkü havada kalmış ve maymun edilmiş gözüken birçok detay var. ama şimdi matematiğini düşündüğümde evet dex bencilce davranmış değil. sadece hepimizden daha zeki ve öngörülü.

ama şundan eminim, bunun sonraki sezonu olmaz arkadaş umarım böyle bir salaklık yapmazsınız.
eğer insanlar dexterverse den hikaye bekliyorlarsa kanımca kurt ve trinity ile dexter ın hatta brian moser ın çocukluğuna eş zamanlı eğilecek bir spinoff düşünmeliler. bu hikaye burada bitmeli. harrison nereye gitti ne halt etti, en azından bunun peşinden gelmemeli.

--spoiler--
son olarak, dexter ın kanının karda bir fallen angel misali çekimini estetik buldum. sadece burada sonun güzel olduğu breaking bad misali izlenir izlenmez değil de, üzerine uzun uzun konuşulunca ortaya çıkacak.
--spoiler--

yine de interneti zıplatacak boyutta bir sonla bitmeyen, sadece adaletli makul bir sonu bize göstermiş dizidir. eyvallah.

ortadoğulu olmayı kabullenemeyen ortadoğulu

Kendisini dünyanın merkezine alan kişidir. Kendine orta doğulu diyenlere uzak batılı veya orta batılı olarak bakan kişidir. Bunu koyalım bir.

Medeniyetin beşiği olan toprakların tüm unsurları ve geçmişini kucaklayan kişidir. Buna mensup olmaktan gurur duyar. Uzak batılı yağmacıların komşuları üzerinde kurduğu oyunların farkındadır.

Şimdi o köle zihniyetini yavaşça yere bırak ve hayata farklı bir açıdan bak. Orada gerçekleri göreceksin ve gerçekler farklı.

kazakistan neden bizden yardım istemedi

Ekşi sözlük ten alıntıdır

--spoiler--
tokayev'in 20 bin kişiyi terörist ilan edip, vur emri vermesi sonrası halk sinmemiş; ve bir kadın protestocu açıklama yapmış:
"ülkenin en parlak gençleri yurt dışına gitti. niye? çünkü burada hayat yok.
bizler haydut ya da terörist değil, sadece gösterilere katılan insanlarız.
kazakistan'da büyüyen tek şey yolsuzluk, ülke nazarbayev ailesinin özel şirketine döndü" demiş
--spoiler--

protesto edenler aynı bokun laciverdi demiştir. Yönetim iddiaları teyit etmiş oluruz demiştir. Bence akıllarından geçtiyse bile bundandır.

18 limanın katar ve 5 li çeteye satılması

Önce gerekli davalar açılıp haklar iade alınır. sonra kamu ve rekabet zararı davası açılıp fazlası da alınır.

Değil ingiltere'de aldığınız cadde, gidip yeni devlet kursaniz bile sıyrılamazsınız bu işten. ince bulgur tanesi kadar hakkım varsa da zehir zıkkım olsun.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.