bugün

entry'ler (2948)

efendilik ve aile terbiyesinin olumsuz yanları

Başlığa yazdığım giriler ve aldığım onlarca olumlu tepki arkasından bir manifesto hazırlamak çok istemiştim ama yapamadım. Bugün ise enteresan bir eşikteyiz ve bir takım gelişmeler, efendi insanların bulamadıkları alanları ele geçirme fırsatını yakaladığını bana gösteriyor. Ama bunun için bazı becerileri de kazanmak lazım.

Ben, çok özel bazı örnekler dışında efendi insanlara yüksek statüler ve iyi görevlerin açılmadığını düşünüyorum. özel örneğe dış görünüş dahildir.
Bunu yapabilmenin, hakkınızı almanın yolu, haksızlığa uğradığınızı düşündüğünüz oyunda Galip gelmektir. yani karşınızdakini kendi oyununda alt edecek özelliklere sahip olmanız gerekiyor. Peki bunlar nelerdir?

hepimizin farklı yaşantısı farklı işleri farklı çevresi farklı ailesi var. bütün bunlara şablon gibi oturacak bir özellikler listesi vereceğimi düşünmüyorsunuz herhalde? Ama efendi efendi köşesine çekilip nazikçe sırasını bekleyen insanlar olarak, Bulunduğunuz ortamın ve yaşantınızın neleri yaparak kolaylaşacağı ve hangi özellikleri ön plana çıkartarak gündelik mücadelelerden Galip gelebileceğinizi çok büyük ihtimalle tahlil etmişsinizdir. ve işte ben size O tahlil sonucunda yapılması gerekeni yapın diyorum Bu kadar basit.

elbette bunu da akıl edip yapamadığını söyleyen arkadaşlarım olacaktır. Bence muhtemel nedeni birazdan sayacağım ilkeleri gözetmemekten kaynaklı.

1. Etik dışı rekabet etmeyeceksiniz.
2. sonuna kadar haklı da olsanız kontrolünüzü kaybedecek derecede Sinirlenmeyecek sinirlenseniz dahil o siniri karşı tarafa yansıtmayacaksınız.
3. sizi etkileyen ve sizin etkilediğiniz konularla ilgili bütün seyri çok dikkatli takip edecek, gerekli yerlerde mutlaka kayıt alacaksınız.
4.seyirle ilgili gelişmeleri konunun muhatabı olan herkesin ve özellikle akıbetimize karar verecek kişilerin haberdar olacağı şekilde paylaşacaksınız.
5. bütün bu sürecin herhangi bir aşaması sizi daha az sosyal daha mutsuz daha yorgun daha az motive hale getiriyorsa ilkelerin üzerinden tekrar geçip yöntemle ilgili bir sorun olmadığından Emin olacaksınız. bu adımda karşılaştığımız sorun çözümüne tek başına gideceğiniz bir sorun olmayabilir; bu durumda tercihen konunun uzmanı birisine mutlaka danışacaksınız.

Ben de deneyimlerimi buraya yazacağım. neden daha önce değil de bugün derseniz de; önceki dönemlerden farklı olarak bugün benim üzerimde etkisi yüksek kişi kurum ve makamların; Hatta toplumsal yaşantının, karmanın Allah'ın adaletinin Kural ve kanunların bir yerde haksızlık ve düzensizlikleri çözeceğine dair inancımın bugün kalmamış olmasındandır. böyle söyleyince umutsuz olduğumu sanmayın sadece insanın hayatındaki en önemli değişikliğin ancak kendi kontrolünde olacağı konusunda kararımı net olarak verdim.

17 ocak 2023 uludağ sözlük dönüm noktası

Uzun zamandır girmeyip neler olmuş diye merak edip denk geldiğim noktadır.

Yani kafana göre takılma kısmı vardı evet ama ekşi nin kullandığı otosansür makası ya beni kesmedi ya da zaten yeterince temkinli olduğum için sorun yaşamadım. Pek dönesim de gelmedi. Buraya özgü birşeyler yapmak istersem anma hizmeti modunda gelip içerik ekliyorum o kadar.

Bir de 15 yıl aktif yazarlık başlangıcı, 20 yıl ilk hesap açılışından beri geçen süre. ben 15-20 yıl önceki ben değilim ki sözlük aynı olsun, internet aynı olsun.. eskiden insanların farklı gruplara mensup olmasının anlamı vardı, bugünün gençleri daha bireysel. Bir de farklı platformlarda grup haline geliyor olmalılar. Sözlüğün de vizyonu ve misyonu değişecek elbet, ne olacaktı ki?

Ha yine çemkiririz o ayrı. Ben yıllarca ülke tarihi tutar gibi haber biriktirdim, insanlar anı resimledi. Resimleyenlerin yazmayı bırakıp instagram a dönmesi normal de, bence bu be diğer insanları benim gibi içerik üretmeye çalışanları okumuyor diye kötülemek ve toksik nostalji yapmak da haksızlık. Ne yapalım, bak rastgele yazarken kavram uyduracak kapasitemiz var ama ülke benden dandik hizmet görme işlerinde yararlanıyor, özel ilgi alanından yürümek istediğimde de işte en fazla bu entry e kadar geliyorum. Çözülür mü, belki, bakacağız.

formatunus annesinus silkenama

Aşağıdaki veryansını seslendirmek yerine hastalığa benzetirken yaptığım keşiftir.
--spoiler--
Formatın anasını sikmiş, başlıkları adeta sıçmışsınız. içerik desen de bi bok yok.
--spoiler--

kanserden büyük hastalıklar

Epeydir sözlüğe uğramıyordum iki ayrı önceden olmayan hastalık tespit ettim.

ilki reklam mantarı. Başlık okunmuyor sayfa görünür alanı yarıya inmiş. Antifungal merhemle iyileşir.

ikincisi ise kısaca fas olarak bilinen formatunus annesinus silkenama hastalığı. Gündemi oluşturan başlıklar hep format dışı açılmış şekilde gözükür, site yönetimi gözden geçirme ile ataklar hafifletilebilir ama kesin bir çaresini insanlık bulabilmiş değil.

zafer partisi

Su yüzüne çıkmaya başlayan siyasi partidir. Mülteci politikası gibi, toplumun tamamına yakınının yaklaşımının net olacağını düşündüğüm bir alanda bile, 2010 anayasa referandumunda keklenen kullanışlı aptallarla, emperyalizm uşaklarının ana akım medya ambargosu ile topluma geri adım attirabilme ihtimali olduğunu görmekteyiz.

Yani medyada üstü örtülüyor diye, Suriye iç savaşı sırasında ülkemizde bedava tedavi gören yobaz militanların haberlerine tepki verilmiyor sanıyorduk. Aleni sınırdan soktular, maaş burs ödenek bağladılar, sınav muafiyeti verdiler.. hala ses yok. Vatandaşlara musallat olup suç işliyorlar, kitlesel net tepki yok hatta hümanist olduk hepimiz.. şaka gibi.

Bakın tane tane yazalım. Zafer partisine faşist ve ırkçı yaftası yapıştıranlar kimler:

Anayasa mahkemesi ak parti nin laikliğe aykırı fiillerin odağı haline gelmesi gerekçesiyle kapatılması için dava açtığında ayaklananlar,

2010 anayasa referandumuna yetmez ama evet diyerek destek veren, 80 darbecileri ile hesaplaşılmasını isterken darbe anayasasının türevi yök ve siyasi partiler yasası hakkında satır yazmayan, fetö nün yargıya sızmasının kapılarını ardına kadar açan ama dönüp yine ulusalcı dedikleri yurtsever insanlara tüm suçu atanlar,

Açılım sürecine destek çıkan, elinde silahlı katiller ile müzakere etmeyi savunup cumhuriyet tarihinin en ölümcül iki saldırısı iki büyükşehirde 500 insanın ölümüyle sonuçlanınca gargaraya getirenler,

Abd yi sevgi pıtırcığı yapıp karşı politika yapmak yerine gelene yalakalık yapmayı seçip bununla ve verilen trilyonluk tavizlerle bile abd ye yaranamayanlar.

Hayır insanda biraz utanma olur da, hakkında fikri olmayan bir konuda, bu kadar yıl bu kadar büyük ülke genelini ilgilendiren konularda eğri doğru bir politika anlatır. Göndermeyecek olduğunuz kaçak mültecileri ne yapacaksınız? Nasıl kontrol altına alacaksınız? içlerinde IŞiD saflarını tutanların olmadığı, kaydı olmadığı için faili meçhul her suçu işleyebilecek tipte paralı askerler olmadığını kim garanti ediyor?

Bütün bunlara yanıtı olduğuna sadece başkanlık koltuğundaki insanla bile ikna eden, ama içinde barındırdığı bazı aydınlık yüzler ile tescilleyen partidir. Hadi bakalım

sözlüğün en güzel karısı

Sözlük kaç kişi ile evlendi ki aralarından en güzelini seçiyoruz diyerek farklı bir bakıç açıcı ile yaklaştığım mevzudur.

behlülün korkak olması

Korkaktan öte karaktersizdir. Gerçi hangisinin üst seviyede olması daha beter bilemedim ama neyse..

kedi abartılmış balon bir hayvandır

Orijinal, güzel duyguların hayvanıdır. Uzaktan sevmesi de evde beslemesi de ayrı keyiflidir. Sokak tekiri ayrı, safkan ırkı ayrı güzel ve kendine hastır.

Sol frameden cümle çalıp sözcük değiştirip basacağına, örneğin mısır eski uygarlıklarında resmedilen kedi figürleri ile büyükşehirlerdeki manzaraların birbiri ile ilgisi olup olmadığını okusak bize daha yararlı olacak. Sonra kendimiz çalıp kendimiz oynuyoruz bize de yazık... Kendim yazacaktım zaten kedim değil. Yazım yanlışı aramayınız.

oruç tutmayan yavşak

sana ne yaprağım diye sorması gerekendir.

oruç ibadetine ilişkin bilinci yüksekse, oruç tuttuğunu söyleyip işten arazi olan, karşısındakine bencil ve kötü davranan veya oruç tutuyor diye ayrıcalık isteyen tüm kıymetsizlerden evla kişidir aynı zamanda.

geççek

Umut veren neşeli şarkıdır. Müzikalite olarak Tarkan ortalamasına yaklaşmasa da prodüktörlerin bir bildiği mutlaka vardır.

ekşi sözlük te de yazdım tekrar olmasın isterim bazı şeyleri ama, muhalefetin gelişine atlaması olağan olan şarkıdır. Ama peşinen yandaşlar tarafından kötülenen Tarkan'ın her fırsatta hükümete saydırması veya aleni saf tutmasını umarım beklemiyorlardır, böyle ise bu tavrın şarkıyı muhalefet partilerinin siparişi ile yazıldığını düşünen ahmaklardan farkları yoktur çünkü.

Toplumun ruh halini yakalayabilmiş ona hitap etmiş şarkıdır arkadaşlar. Ben en hoşuma giden Tarkan şarkısını bile ilk duyduğumda peşpeşe 2 kere dinlemezken buna doyamadım ya, çiçek gibi günlerin anlık zihinde canlanması ne güzel,ne çok özlemişiz huzuru.

Son olarak, dönem dönem yakışıklı olma standardını belirlemiş bir ikon olsa klibinde yakışıklı olmayı abartmış bir Tarkan içeren şarkıdır.

Not: bozuk Türkçe duyarı kasanların düzgün dilbilgilerine kafam girsin. Çok hassasiyetiniz varsa Türkçeleşemeyen kavramları Öz Türkçe hale getirin daha faydalı olur.

ismet inönü asker kaçağıymış

iddianin ortaya çıkış hikâyesi gerçekse, zaten sınırlı olan demirel saygımı sıfırlamış iddiadır çünkü gözümde bugünkü ağzından her çıkan yalan olan siyasetin temelini atmış sayarım bu bir.

Siyasetçilik hayatına ciddi eleştiriler getirecek olsam da cephede çatır çatır yıllar boyu Savaş vermiş halk kahramanı bir kişiye atılabilecek en büyük iftiradır. inananı ve soyunu... Neyse sustum.

yusuf yerkel frankfurt ateşesi oldu

Frankfurt ta gösteri yapan ticaret erbabını tekmeleyebileceğini işaret eden haberdir. Uğurlar olsun.

Ama alman polisi protestocuları zapt eder mi onu bilemedim.

ev erkeği

idealimdeki kariyerdir. Ulaşmak için doğru karakterle evlendim, parası benden fazla olsa iş tamamdı. Kısmet..

tuvalet kağıdına alternatif çözüm önerileri

Elinle temizleyip iyice sabunlarsın desek suya zam gelir. Otosansürün üst seviyelerini yaşatan sorunsaldır.

bu halk 650 lira ile yaşar

Görüşlerinde son 3 ayda değişiklik olup olmadığını merak ettiğim beyandır. Bahsi geçen kişinin arabası olduğunu zannetmiyorum diyerek benzinden laf açacak oluyorum, elektrik faturası aklıma geliyor.. neyse.

mehmetcengizlemek

Milletin *mına koyma eylemidir.
Sözde kalması umut edilip eyleme alenen geçilmiş ve maruz kalınmış olması da üzücüdür tabii.

sözlükte iyiye gitme belirtisi var mı

Ben pek görmüyorum. Gerçi bu gibi değerlendirmeleri ekşi de olsam mehmetcengizlerdim * modunda yapmakta olduğumu fark ediyorum da.. sorun daha farklı. Sorun başlıktaki soruyu kafaya takanların ortamı hakkıyla kontrol edebilecek imkanlara sahip olmaması diye düşünüyorum.

ali babacan ın tarikatlar kapatılmasın demesi

Daha önce izlenmiş filme denk gelmek gibidir.
Buna bir de demokrasiye ulaşmak için bu kadarına katlanmalı diyen sözüm ona aydın korosunu da ekliyorsun al sana 2010 lar Türkiyesi.

Alternatif beklerken lacivertin elli tonuna maruz kalan Türk milleti içeren konudur aynı zamanda.

tarikatlar cemaatler kapatılsın

karıştıkları pislikleri anlatmaya çalışırken daha pis hale geliyorsun, öyle bataklardır. kanımca stk statüsüne alınıp stk standartlarına uygun yönetilebilenler hayatına devam etsin.

enes kara nın babasının açıklamaları

umrumda olmayan açıklamalardır. hayatı boyunca birey olamamış tipin nesini önemseyeceğim. başı sağolsun keşke kaybetmeseydi oğlunu.

ne kadar boktan bir yaşama sürükledin ki oğlunu, çocuk en bireysel eylem olarak hayatına son verdi. evet zor olur bunu kabul etmek ne diyeyim. acılı insana çok da laf etmek istemiyorum.