1. 1.
  intelligence quotient'in baş harfleri.
  3 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  tek bir zekayı ölçme yöntemi.
  3 ... karga
 3. 3.
  (bkz: bilimsellik)
  (bkz: sacmalamak)
  bu iki olus biciminin pek siki dost olduklarinin guzel bir gostergesidir.
  1 -1 ... child
 4. 4.
  tv'da birkaç sene önce yapılan ve öğretmenler, doktorlar, şoförler vs. gibi grupların içerisinde şoförlerin en yüksek puan aldığı zeka testi. (bkz: intelligence quotient)
  3 ... kongo kenesi
 5. 5.
  Zihinsel zeka.
  1 ... sulh
 6. 6.
  tr. zeka katsayısı.

  hitler usulü insan beyni ölçüm tekniğinin, zihinsel olarak modernleştirilmiş hali. insanların kendilerini sınıflandırma hevesinin diğer bir sonucu.
  4 ... meo
 7. 7.
  ilk kez 1905'te uygulandı. alman psikolog wilhelm stern'in ortaya koyduğu iq * kavramı lewis terman tarafından stanfort-biret testinde kullanılmak üzere uyarlandı. ortalama iq sayısı 100 olarak kabul edilmiştir. 130'un üzerindeki değerler istün zekalı, 70'in altındaki değerler geri zekalı olarak nitelendirilir.
  3 ... phoebebuffay
 8. 8.
  zihinsel zekaya genel olarak verilen ad. çoğu zaman bir uyanık çıkar yıllar önce yaptığı iq testinin sonucuyla hava atmaya çalışır; ancak bilmezki zeka dediğimiz olay=zihinsel yaş/bedensel yaş*100dür. öyleyse 5 yaşında zeki olup da kendine bir şey katmazsan bu hala zeki olduğunu göstermez.
  3 -1 ... beceren
 9. 9.
  gardner' a göre ıntelligence quotient (ıq), tek ve değişmez bir belirleyicidir. ıq testlerinin, asıl beceri ve yetenekleri ölçmekten yoksun olduğunu belirten gardner, " bu testlere göre insanlar ya zekidir ya da değildir, o şekilde doğmuşlardır, bunu değiştirmek için yapılacak pek fazla şey yoktur ve testler de size zeki kişiler arasında olup olmadığınızı söyler " diyerek, hem ıq tarzı bir düşüme biçimi sergilemiş hem de ıq testlerine karşı çıkmıştır.
  2 ... marla singer
 10. 10.
  tuvalette maksimum değerine ulaştığını düşündüğüm şey. çok pis çalışıyo o zaman pislikten dolayı olsa gerek.
  8 ... haydar dumensiz