bugün

şevval samın mundar ettiği efsane.
hayatımda gördüğüm en ilginç insan.

beşiktaş'ta jübilesini yaptıktan sonra eşinden ve çocuğundan ayrı yaptığı tatilinde tanışmıştım kendisiyle, bugün orta halli bir ailenin bile kalmaya tenezzül etmeyeceği ikinci sınıf bir pansiyonda tek başına kalıyordu.

insan denizin dibine gelir, bir hafta kalır, ayağını bile denize sokmadan geri döner mi? hadi onu geçtim, adam pansiyondan dışarı adımını atmadı, pansiyonun tüm işlerine bakan cefakar işçisi ile 1 hafta tatil yaptı sayılır.

"ben mütevaziyim" diyen birinden 1500 kat daha mütevazidir.
(bkz: sarı fırtına)
(bkz: kerim tekin)
eski bir saç modeli.
bir fenerbahçeli olarak 90 'ların başında beşiktaş'a hep yenilsek de bu yenilgilerin çok üzücü olmamasının nedeni metin-ali- feyyaz'ın takımına yenilmiş olmamızdı. fenerbahçe'ye transfer olmasını umutsuzca bekledik senelerce fotospor'un gerçek olmadığını bildiğimiz başlıklarından bile umut türetip onu sarı-lacivert formayla görme hayali kurardık. metin bize gelmeyip bize gol atmaya devam etti. yıllar sonra o üçlüden feyyaz ı transfer etmek kısmet oldu fener'e ama transfer sırasındaki o dokunsanız ağlayacak halini görünce feyyaz'ın, bu üçlüyü fenerli olarak görme isteğim bitti. iyi bir fenerli olarak şunu diyebilirim ki biz metin'i de ali'yi de feyyaz'ı da beşiktaşlı m.a.f olarak sevmişiz. şimdi hangi beşiktaşlı futbolcuyu beşiktaş'la özdeşleştirerek sevebiliyoruz acaba. nerde o 90 ların okumuş cocukların oynadığı takım nerde kifayetsiz yöneticilerin erozyona uğrattığı beşiktaş.
sarı fırtına,maçta geçirdiği travma sonucunda hastanede yatmışlığı vardır,1 2 3 4 yetmez 4 5 6 olsun
(bkz: metin ali feyyaz)koysun bjk şampiyon olsun tezahürünün kahramanı
şöyle bir anısı varmış kendisinin:
henüz 18 yaşında ve ilk maçında galatasaray karşısında 2 gol birden atmış. babası ile 1 sene önce geldiği memleketi kocaeli'ne 1 haftalığına falan geri dönecektir. istanbul'un trafiğinde arabalar arasında vapur iskelesine doğru ilerlemektedirler. bir taksici camı açar ve metin'e "beşiktaş'ın maçı ne oldu?" diye sorar. metin "2-2" der taksici ekler "golleri kim attı?" metin cevaplar: "ben attım". taksici "kardeşim, adam gibi bir soru sorduk yaaa....." der.

üniversite mezunu ayrıca.
A milli takım'da oğuz çetin, müfit erkasap, eser özaltındere ve ünal karaman gibi ünlü isimlerle birlikte antrenörlük kariyerine devam etmektedir.
bir galatasaraylı olarak çok sevdiğim, ismini duyunca çocukluğumun güzel bir hatırası olan bütün harçlığımızı sakıza yatırıp futbolcu kartları biriktirdiğimiz günleri hatırladığım, sarı fırtına.
rüzgarın oğlu lakabına sahip, eski beşiktaşlı futbolcudur kendisi. şevval sam ile boşanmışlardır. metin-ali-feyyaz üçlüsünden en yakışıklı olanıdır. aslan yelesi gibi saçları hala aynıdır. her daim genç kalmayı başarmış, şimdilerde milli takımda fatih terim'in yardımcılığını yapmakta. ileride tek başına bir takımı çalıştırırken göreceğimize eminim kendisini
Bir Besiktas -Fenerbahce macinda evdekilerin maci seyrettigi ve benimde can sikintasindan maca baktigim ,kendimi sonra sadece sari kafali bir adami takip ederken buldugum ve suratle fenerbahceden besiktasa transfer oldugum sari firtinadir.Gerci sonra ilerleyen yillarda Uche yuzunden tekrar Fenerbahceye ve ardindan son olarak Pascal Nouma yuzunden de tekrar besiktasa gecmisligim vardir.Evet benim takim anlayisim o donemler begendigim futbolcu nerdeyse ben oradaydim.simdilerde takimsizim.
izmit doğumludur.futbola kocaelispor'un altyapısında başlamıştır.beşiktaş'ta ''sarı fırtına'' lakabıyla vazgeçilmez bir futbolcu olduğunu kanıtlamıştır.
yedek klübesinde öylece oturan bir zamanların sarı fırtınası.
gordon milne tarafından bir dönem kadro dışı bırakılması sonucu bazı taraftarların yeniden kadroya alınması için açlık grevi başlattığı sarı fırtına.
1982'de italyan kasaplar izin vermediği için elenen, 1986'da dünya kupası'nı kaldıran, 1990'da tarihin muhtemelen en kötü arjantin'ine final oynatan * ve 1994 turnuvasına da çok iyi başlamasına rağmen turnuvadan ihraç edilen tüm zamanların en büyük futbol efsanesi diego armando maradona için "büyük futbolcuydu ama büyük turnuvalarda tavan yapamadığı için istediği yere gelemedi" açıklamasını yapabilen eski sarı fırtına. ee herkes sen değil ki metin, her dünya kupasında takımını finale götürsün ve attığı gollerle dünya kupasını kazandırsın. adamcağız bir garip maradona işte, alt tarafı dünyanın gelmiş geçmiş en büyüğü; elinden gelen de bu kadarcık (!) işte. eminim hayatta tek kıskandığı topçu sensindir.
(bkz: ne içtiysen aynısından istiyorum)
(bkz: bambaşkaymışsın)
fanatik fenerbahçelidir. ama formasına ihanet etmemiş, yediği kaba pislememiştir. inanmayan rıdvan dilmen'e sorsun.* * ayrıca üniversiteli tek tük futbolculardandır.

metin'in bir maçta ofsayt bayrağını kaldıran yan hakeme "ne o elindeki cimbom bayrağı mı?" demişliği vardır.

beşiktaşklılar'ı ve çarşıyı saygıyla selamlarım. metin'in fenerliliğine inanmıyosanız rıdvan'ı da boşverin direkt sarı fırtınaya sorun bizzat.
yıldırım demirören başkan olursa beşiktaş sportif direktörlüğüne gelecek olan adam.
bjkli taraftarların takımın başına geçmesini istediği efsanevi futbolcuları.
koltuk işgalcisi yıldırım demirören tarafından transfer komitesi üyesi sıfatı ile göreve getirilmiş eski futbolcu. sportif direktör olarak gelecekti ancak mustafa denizli onaylamayınca "pantolon olmadı, ceket verelim" mantığından hareketle böyle bir yol bulundu. bir işe yarayacağı yok, sadece işgalcinin başka bir mastürbasyonu.
aslen izmitli olan sarı fırtına lakaplı futbolcumuz.
küçüçükken oyunlar oynadığım insan ,itiraf ediyorum içten içe aşıktım galiba, 5 yaşında falandım sanırım şeker insandır, güzel insandır ,eşine az rastlanır furbolcu ama kültürlü insandır.
çocukken mahalle maçları yapmaya gittiğimiz mahallerde ki çocuklara benim adım metin derdim , arkadaşlarımın da bana öyle seslenmesini isterdim. saçlarımda sarıydı hani hayrandım ona. keşke onun gibi futbolcular gelse de gençlerimiz insanlığın nasıl olduğunu görse şimdi.
--spoiler--
Efsane, yıllar aşıp yüzyıl öteye geçebilmektir. Bir çocuktur sizi o yıllar öncesine götüren ya da efsaneleştiren. Biz nasıl Baba Hakkı'yı merak edip, onu araştırıp, neredeyse ellerimizle dokunduysak, yıllar sonra bir çocuğun bizi aklına düşürüp araştırmasıdır. Biz, o efsane içinde olan şanslı insanlarız. Yoksa efsane olmak ne haddimize. Tek efsane vardır o da Beşiktaş'tır...
--spoiler--
beşiktaş' a yakışan ve beşiktaşlılığın yakıştığı bir efsanedir gözümde metin. rıza da şifo da büyük futbolculardı elbette, ama bir galatasaraylı olarak onları böyle sevmem hocalık kariyerlerindeki saçma açıklamalarından, eylemlerinden dolayı. metin tekin ise efendidir, adamdır. her ne kadar tanımıyor, bilmiyor olsam da sanırım baba hakkı gibi efsanelerin veliahtlarındandır.
benim için çok şey ifade eden, beşiktaş'ımın unutulmaz sarı fırtınası...
*