bugün

çocukluğumun gerçek kahramanı, futbolun -harbiden- asi çocuğu, che hayranı, fidel'in dostu, bush'un düşmanı... ne yaparsa yapsın daima seveceğim futbol tanrısı...
tanrının eli lakaplı arjantinli emekli futbolcu..
kim söylemişti hatırlamıyorum; "futbol bir din ise, maradona da bu dinin peygamberidir"
pele gibi salon futbolcusu olmamış, daima fifa ile dalaşmıştır. avrupa'nın büyük kluplerine gelmek yerine napoli gibi sıradan bir takıma gelip, zirveye taşımıstır bu takımı. kendine yakışanı yapmıştır...
insanlar şimdi ronaldinho, eto, zidane gibi isimlerden bahsediyorlar. Hiç bi lafım yok Muhteşemler. Ama maradona'yı dusunurken muhteşemden de yuksek bir şeler dusunmek gerekir. Bazı müzisyenler vardır, onu yaratanın kesinlikle müzisyen olması için yarattıgını dusunursunuz. Maradona'nın dünyada olmasının sebebi de futbol diye bir oyunun var olmasıdır.
tartismasiz tum zamanlarin en iyi oyuncusu.o bir calim atti mi calimi yiyen kisinin ayakta gorulmuslugu yoktur.italyan in boktan takimi napoli yi bile sampiyon etmistir hemde 2 kez.
(bkz: diego armando maradona)
Gelmiş geçmiş dünyanın en iyi futbolcusu.
(bkz: argentina)
diego armando maradona

arjantinli..
dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu bence diğeri pele
maradona asla tek kelime ile anlatılamaz..en asi en yetenekli en sansasyonel fotbolcu kişilik. futbol sanatçısı.
vucudunda da kocaman bir che dövmesi vardır.
1986 da ingiltere\'ye attığı 2 gol de olay yaratmıştı.biri tanrının elideğdi* en şaibeli, diğeri tüm zamanların en güzel gölü adını almıştı.
kokain -seks skandalları çoktur.sırf bu nedenle komaya girip hastanelerde yatmıştır.
bi maçta ilk kez saha dışına çıkıp beklemesi gerekirken o topla şov yapmış seyirciler maç seyretmeyi bırakmış,stadyum maradona tezahuratıyla yıkılmıştır.
sahada en çok faul yapma rekoru da kendisine aittir.
ülkemizede gelen dev futbolcu,güzide tv spor magazin programının televole kamerasına maraba televole diyerek ihya etmiştir.
futbol dünyasının en renkli en yetenekli en unutulmaz futbolcusudur vesselam..
boş bir kişilik değildi.isyanın,özgürlüğün,lanetin simgesiydi.hiçbir zaman hiç bir yerde kimsenin yalakası olmamış ve bu sebepten oynadığı bazı klüplerde tutunamamıştır.ayrıca napoli nin ilk ve tek lig şampiyonluğunu neredeyse tek başına kazandırmıştır.
oynadığı son reklam filmindebrezilyamilli takım forması giydiği için bazı arjantinli taraftarlarca vatan haini ilan edilmiş futbolcudur. reklam filminden 150 bin $ aldığı ve de "Asla giymeyi kabul etmeyeceğim tek forma River Plateninkidir" dediği düşünüldüğünde çok da şaşırılmaması gereken durumdur.

(bkz: hakan şükürün yunanistan forması giymesi)
beatles'in tüm üyeleri ölmeden ben ölmem
lafının sahibi..
an itibari ile bir kez daha kiymetini anladigim, futbol tarihinin tartismasiz en iyi oyuncusu.
super bir futbolcu denge kavramanı aşmış bi insan arjantinli tanrının bazı organlarına sahip.
dünya üzerinde ona en yakın oyuncunun zinedine zidane olduğu bir kez daha genel kanı olmuştur
(bkz: fener i isterim)
Dünya'nın en iyi değil, en beğenilen futbolcusudur.
futbolu en iyi oynayan değil ama futbolu en iyi icra eden futbolcudur.
pele daha iyi oynuyordu. Pele'deki futbol zekası, organize ettiği ataklar maradona'nınkinden daha iyiydi.
Yanlız pele maradona kadar sevilmemiştir. zira maradona kadar şovmen değildi.
futbolun sadece 22 kişinin belli kural ve taktiklere dayalı olarak aynadigi bir oyun değil; ondan öte gösteriş, heyecan ve bir tutku olduğunu tüm dünyaya hatırlatmış efsanevi arjantinli futbolcu. inanılmaz bir tekniğe ve müthiş bir futbol zekasına sahipti. maradona dan bu yana hiçbir futbolcu, futbol dünyasına bu denli bir heyecan katmamıştır kanımca. ronaldinho ciddi şekilde acaba mı? dedirttiysede almanya 2006 daki sıçışıyla zihinlerdeki bulanıklığı sonlandırmıştır. sıcakkanlılığıyla türk insanında kalbindeki yerini almayı bilmiştir.

(bkz: maradona maradona kurban olam yaradana)
işte böyle birşey; life is life http://www.youtube.com/wa...p;search=life%20is%20life
hala, birçok otorite tarafından ısrarla "Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu" diye tabir edilen efsane.. (bkz: yok böyle bişey)
Zamanının en iyi futbolcusudur maradona..Gelmiş geçmiş en iyi futbolcu da yoktur, olmayacaktır.**
tam olarak neresi bilmiyorum ama bir sehir de kocaman su yazi yazilmistir: "Futbol maradona icin yaratilmis bir oyundur"
Protokole dahil olup seremonilere katılmak yerine formasını giyip tribünde bizimle coşabildiği için, esmer tenini sırma işlemeli beyaz ipek kravatlarla ağartmaya çalışmadığı için, elle attığı bir gol sonrası yüzsüzce sırıtmak ya da takiye yapmak yerine hazır cevaplılığını konuşturabildiği için, elle gol attığı takıma, bütün takımı çalımlayarak da gol atabildiği için, hayata geç kalmış bütün varoş çocuklarının yapabileceği doğru ve yanlışları yapıp her şeye rağmen dünyevi hazlardan vazgeçmediği için, koluna Che bacağına Castro dövmesi yaptırdığı ve Arjantin halkını Bush'a karşı isyana teşvik ettiği için, kalp krızi geçirdiğinde Napolili bir çocukla, istanbullu bir çocuğu aynı derecede kedere boğabildiği için, milyonlarca insana "ne olur ölme Maradona" dedirttiği için, dünyayı keşfetmekten korkmayarak Avrupa'ya gelebildiği için, yerleşik tüm ahlak kurallarına ve muhafazakarlığa kafa tutabildiği için ve en son olarak da oyundan çıkan Messi'yi ayakta alkışlayacak kadar alçak gönüllü olduğu için biz Maradona'yı severiz. Hem de çok severiz...*
futbol tarihinin en büyük ismi. futbolu bıraktıktan sonra uyuşturucu ile ilgili birçok problem yaşayan insan. napoli taraftarlarının idolü. ingiltere ye eliyle attığı golle futbol tarihine birkez daha geçen futbolcu. arjanti nin ulusal kahramanı.
futbol sahalarından kimler geldi geçti. her gittiği takımda gol krallığına oynayan ronaldo, her maçında döktüren ronaldinho, kazanmadığı kupa kalmayan zinedine zidane.

hepsinin toplamından fazla şeydir maradona. o bütün dünyaya karşı top oynadı. tek başına dünya kupasını kaldırdı. kupayı* kazanamadı ağladı. juventus ve milan a rağmen napoli yi şampiyon yaptı. protokolün soğuk yerlerinde olmaktansa gitti miletin arasında maç izledi. ingilizlerin arjantin sömürüsüne karşı ingilizlere hayatlarının hem futbol dersini hem de hayat dersini verdi.

fakat asla zidane gibi yerdeki futbolcunun üstüne basmadı. tekmeyi sadece ona tekme atana salladı. kendi isteği ile kokain kullandı ve cezasını çekti. futbolda gücün ve tekniğin göstergesi oldu.

futbolun sondan birinci sıcak, samimi yüzüydü.
sonuncusu için (bkz: robbie fowler).

son olarak;
(bkz: pele may be king but maradona is god)